Контакт

Спорт

Звезда раскина со Обрадовиќ, се враќа Радоњиќ

Објавено пред

Црвена звезда му се заблагодари на соработката на тренерот Саша Обрадовиќ, потврдувајќи дека легендарниот поранешен кошаркар на тимот си заминува по само шест месеци во клубот, оставајќи простор за враќање на црногорскиот стручњак Дејан Радоњиќ на клупата на српскиот шампион.

„Црвена звезда му се заблагодарува на Саша Обрадовиќ на работата, трудот и професионализмот кој го покажа на нашата клупа и му посакува успех во професионалната кариера. Со Саша Обрадовиќ се разделуваме со најдобри односи како што доликува на една легенда на клубот која остави огромен траг во историјата на клубот“, потврдија од Звезда.

До раскинот на соработката доаѓа по поразот од Зенит Санкт Петерсбург во Евролигата, еден од петте најтешки во историјата на Звезда. Радоњиќ беше тренер на Звезда од 2013 до 2017, период во кој освои три српски титули и три трофеи од АБА лигата, а играше и во четврт-финалето на Евролигата.

Спорт

Бекам го ангажираше стариот пријател Фил Невил

Објавено пред

Фил Невил ќе се приклучи на својот поранешен соиграч од Манчестер јунајтед, Дејвид Бекам во Интер Мајами, откако беше потврдено дека ќе биде нов тренер на МЛС клубот откако си замина од позицијата на селектор на женската репрезентација на Англија.

Мајами го отпуштија Уругваецот Диего Алонсо по првата сезона во МЛС лигата во која завршија на 10. место во Источната конференција и загубија во првото коло од плејофот од Нешвил (3:0). За 43-годишниот Невил ова е прва менаџерска работа во машкиот фудбал, откако беше англиски селектор од јануари 2018, носејќи ги до полуфиналето на СП во 2019 година.

Бекам и Невил беа соиграчи во Јунајтед девет сезони, освојувајќи 12 трофеи заедно (шест од Премиер лигата и Лига на шампиони), а играа заедно и во англиската репрезентација од 1996 година.

„Го познавам Фил од времето кога бевме тинејџери во академијата на Манчестер јунајтед и делиме заедничка фудбалска ДНК и сме работеле со најдобрите на светот. Такви вредности сакам во нашиот клуб. Фил има огромно искуство, а ја познавам неговата лична страна, неговата чесност и искреност и работна етика“, вели Бекам.

Прикажи повеќе...

Спорт

Интер, сепак, нема да го менува името Интернационале!

Објавено пред

Иако „Ла газета дело спорт“ и „Ил кориере дела сера“ денеска објавија дека Интер ќе го менува името и грбот на клубот во март, од „нераѕурите“ преку ривалскиот весник „Ла република“ доаѓа демант и посочува дека бизнис-името на клубот ќе остане „ FC Internazionale Milano“, додека Интер Милано ќе се користи само за промоција на новиот грб.

„Ниту кинеските сопственици на Интер, ниту менаџерскиот тим, има било каква намера да го менува историското име на компанијата. Името на клубот сигурно останува Интернационале Милано, и тоа никогаш не било ставено како предлог“, вели изворот на Интер за весникот.

Интер ќе го промовира новиот грб на клубот со маркетинг кампања која е планирана долго време, и не е јасно дали ќе почне во март.

Интер(национале) од март ќе има ново име и грб

Прикажи повеќе...

Спорт

Чиле „падна“, Македонија во главната рунда на Светското првенство

Објавено пред

Македонската ракометна репрезентација по двата високи порази во пресметките со Шведска и домаќинот Египет, ја забележа првата победа на Светското првенство во ракомет, победувајќи го Чиле со 32:29 (16:17) за да обезбеди пласман во главната рунда на Мундијалот.

Чилеанците, каде што главни ѕвезди се браќата Ервин и Емил Феухтман, кои играат во француската лига, се покажаа како опасен противник, посебно во првото полувреме, но кога беше најважно нашите репрезентативци покажаа дека се поквалитетен тим и ја забележавма третата победа во третиот меч на СП против јужноамерикаскиот противник.

Со победата, Македонија обезбеди пласман во главната фаза на СП, поточно во групата 4, каде што ќе играме со репрезентациите на Русија, Белорусија и Словенија, три многу тешки противници.

Капитенот Кирил Лазаров беше најефикасен со седум постигнати голови, Жарко Пешевски додаде 5, колку што имаше и Никола Костески. За Чиле, Естебан Салинас заврши со осум гола.

СП РАКОМЕТ ЕГИПЕТ 2021

ГРУПА Г

Македонија – Чиле 32:29 (16:17)

Шведска – Египет 18.00 ч.

Табела: 1.Шведска 4, 2.Египет 4, 3.Македонија 2, 4.Чиле 0

ГРУПА Х

Русија – Јужна Кореја 30:26 (15:15)

Белорусија – Словенија 18.00 ч.

Табела: 1.Русија 5, 2.Белорусија 3, 3.Словенија 2, 4.Ј.Кореја 0

Фото: СП Египет 2021

Прикажи повеќе...

Најново

Свет55 минути

Објавено ново видео од упадот во Конгресот на САД

Објавено е ново видео од упадот на приврзаниците на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп во зградата на американскиот Конгрес...

Спорт2 часа

Чиле „падна“, Македонија во главната рунда на Светското првенство

Македонската ракометна репрезентација по двата високи порази во пресметките со Шведска и домаќинот Египет, ја забележа првата победа на Светското...

Македонија2 часа

Во Македонија 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа, а 176 оздравеа, соопшти...

Свет3 часа

Судот во Москва му одреди притвор на Навални

Рускиот суд му одреди притвор од 30 дена на опозиционерот Алексеј Навални. Притворот ќе трае до 15 февруари, соопшти неговиот...

Македонија5 часа

Мицкоски побара поддршка од Орбан и Сијарто за деблокирање на Македонија на патот кон ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и потпретседателот Александар Николоски, денеска во Будимпешта имаа работна средба со премиерот на Унгарија, Виктор...

Свет5 часа

Пристапот „прво јас“ нè турка кон катастрофален пад во дистрибуцијата на вакцините, вели директорот на СЗО

Светот е на работ на катастрофален морален пад во дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19, изјави денеска генералниот директор на Светската...

Македонија6 часа

Бектеши смета дека кафулињата треба да работат до 23 часот

Министерот за економија, Крешник Бектеши, смета дека работното време на угостителските објекти ќе биде продолжено до 23 часот. „Продолжување на...

Топ7 часа

Детали за инцидентот во врска со прилепчанецот убиен на лов

Во полициската станица во Прилеп во претпладневните часови на 17 јануари било пријавено дека во атарот на прилепското село Витолиште...

Македонија7 часа

Заев: Од Србија ќе добиеме 8.000 вакцини на „Фајзер“

Србија ќе ни отстапи 8.000 вакцини од „Фајзер“, a потоа можеби и ковид-вакцини од другите производители. Премиерот Зоран Заев соопшти...

Македонија8 часа

Институтот за трансфузиологија апелира: Донирајте крвна плазма, помогнете им на оние што се борат со Ковид-19

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени 802 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени од Ковид-19...

Европа8 часа

Во Германија откриена досега непозната мутација на коронавирусот

Според германските медиуми, на клиниката „Гармиш-Партенкирхен“ е пронајден нов, досега непознат вид коронавирус. Во болницата во Гармиш-Партенкирхен 73 пациенти и...

Свет9 часа

Захарова им порача на критичарите на апсењето на Навални да се занимаваат со своите проблеми

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, се јави по повод пораките од политичарите за итно ослободување на...

Регион9 часа

Во Хрватска вакцинирани речиси 46.000 лица, кај 80 забележани лесни несакани ефекти

До овој викенд вакцинирани се речиси 46.000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно лесни несакани ефекти, изјави...

Свет10 часа

Портпаролката на Навални: Не знаеме што се случува со него и каде го одведоа

Заводот за извршување кривични санкции во Русија објави дека опозиционерот Алексеј Навални, кој беше уапсен синоќа на враќање од Германија...

Свет10 часа

Австралија годинава нема да ги отвори границите, дури и ако мнозинството граѓани се вакцинираат

Австралија можно е да не ги отвори целосно своите меѓународни граници годинава, дури и ако мнозинството од населението е вакцинирано...

Свет10 часа

Уапсен функционер од Ново Мексико за нападот врз Капитол

Министерството за правда на САД објави дека е уапсен функционер од Ново Мексико во врска со нападот на Капитол на...

Свет21 час

Претседателот на Европскиот совет повика на итно ослободување на Навални

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, повика на итно ослободување на рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, откако беше приведен по...

Топ21 час

25-годишен прилепчанец загина за време на лов

Дваесет и петгодишен прилепчанец бил застрелан во атарот на мариовското селото Витолиште, додека со пријателите бил на лов на диви...

Свет22 часа

(Видео) Снег во Сахара

Додека јануари носи снег во многу краеви на светот, во Сахара или на Блискиот исток тоа не е толку вообичаено....

Свет23 часа

(Видео) Навални приведен по слетувањето во Москва

Рускиот опозициски политичар, Алексеј Навални, слета на аеродромот Шереметјево во Москва, по што беше приведен. Неговиот авион беше пренасочен од...

Досие