Контакт

Свет

Австрија нема да го прекине „Северен тек 2“ поради труењето на Навални  

Објавено пред

Австрија соопшти дека сè уште го поддржува гасоводот „Северен тек 2“ и покрај зголемените резерви за проектот во делови од Европа по труењето на рускиот опозиционер Алексеј Навални.

Австрискиот претседателот, Александар ван дер Белен, вчера рече дека не треба да се поставува никаква врска помеѓу случајот со Навални и „Северен тек 2“, речиси комплетен гасовод што ќе носи гас од Русија во Европа под Балтичкото Море.

Ван дер Белен зборуваше со украинскиот претседател Владимир Зеленски, чија земја добива витален приход од транзитот на руски гас. Претходно, претседателот на Австрија го оцени гасоводот „Северен тек 2“ како економски позитивен проект.

Подоцна во текот на денот, и австрискиот канцелар, Себастијан Курц, изјави дека не треба да се поврзува труењето на критичарот на руската власт Алексеј Навални со гасоводот „Северен тек 2“.

„Не постои никаква поврзаност помеѓу нападот врз критичарот на Кремљ и ‘Северен тек 2’. Гасоводот е економски позитивен проект“, истакна Курц по средбата со Зеленски во Виена и додаде дека проектот се однесува на диверзификација на енергијата за Европа.

Зеленски рече дека ги разбира економските и деловните интереси на Австрија, но дека „Северен тек 2“ е поврзан со енергетската безбедност на Украина и идниот проток на енергија кон Европа. Тој рече дека се надева оти гасоводот ќе се гледа „од нивна гледна точка“.

По нападот на Навални сè погласни се барањата да се стопира изградбата на гасоводот „Северен тек 2“ со цел да се изврши притисок врз Москва. Додека Германија сè уште не се има изјаснето за тоа, Австрија се залага за проектот во кој учествува и компанијата ОМВ.

Курц и Зеленски го осудија нападот врз Навални и побараа истрага. Австрискиот канцелар нагласи дека виновниците мора да бидат изведени пред лицето на правдата.

Свет

Турција предложи решение за конфликтот меѓу Ерменија и Азербејџан

Објавено пред

Турција и предложи на Русија конфликтот во Нагорно-Карабах да се реши со испробан метод, по примерот на сирискиот модел, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу.

Како што рече тој, би било добро што побрзо да се започне заедничка работа по тоа прашање, исто како што Москва и Анкара работеле во Сирија.

„Досега, овој конфликт не беше решен ниту на билатерално, ниту на мултилатерално ниво. Нерешениот конфликт само ја охрабрува Ерменија“, рече тој, додавајќи дека Азербејџан предолго ја толерирал ерменската окупација.

Според Чавушоглу, прашањето може да се реши и ако Ерменија ги повлече своите трупи од територијата на непризнатата република Нагорно-Карабах.

Турскиот министер соопшти и дека на таа тема се одржал разговор со рускиот претседател Владимир Путин и рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

Чавушоглу претходно изјави дека Турција е подготвена да го поддржи Азербејџан и на бојното поле и на преговарачката маса.

Прикажи повеќе...

Свет

Азербејџан: Воените операции ќе траат додека Ерменија не се повлече од окупираните територии

Објавено пред

Азербејџан ќе ги продолжи своите воени операции сè додека Ерменија целосно не ги повлече своите сили од окупираните територии.

Ова денеска го рече постојаниот претставник на Азербејџан во ОБСЕ за време на вонредниот состанок на Постојаниот совет на таа организација.

„Баку се надева дека Минската група на ОБСЕ конечно ќе ја разбере сериозноста на намерите на Азербејџан и дека ќе побара целосно и безусловно повлекување на ерменските вооружени сили од окупираните територии. Дотогаш, Азербејџан ќе ги продолжи своите легитимни воени операции“, рече претставникот.

Тој смета дека решавањето на конфликтот е можно само врз основа на норми и принципи на меѓународното право и во меѓународно признатите граници на Азербејџан, со целосно почитување на суверенитетот и територијалниот интегритет на републиката.

Во меѓувреме, тамошните власти соопштија дека најмалку едно лице загинало, а три се повредени кога ерменските сили отвориле оган во јужниот азербејџански град Горадиз.

Ситуацијата во Нагорно-Карабах ескалираше на 27 септември, кога започнаа борбите на спорната територија. И Азербејџан и Ерменија прогласија воена состојба и воведоа мобилизација.

Двете земји беа дел од Советскиот Сојуз пред тој да се распадне во 1991 година. Тие веќе четири децении се во конфликт околу регионот Нагорно-Карабах, кој е меѓународно признат како дел од Азербејџан, но е под контрола на Ерменците.

Прикажи повеќе...

Регион

Црн рекорд во Романија: Над 2.000 заразени во еден ден

Објавено пред

Романија го забележа најголемиот дневен пораст на случаи на коронавирус, уште од појавата на пандемијата во земјата кон крајот на февруари.

Во последните 24 часа се регистрирани 2.158 нови инфекции, така што вкупниот број на заразени сега е над 128.000.

Романија, земја со повеќе од 19 милиони жители, досега потврди повеќе од 4.800 смртни случаи поврзани со вирусот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Објавен распоредот за телевизиските часови за учениците кои немаат компјутери

Учениците кои немаат компјутер или таблет за да следат онлајн-настава преку платформата на Министерството за образование, часовите ќе можат да...

Македонија4 часа

Регистрирани 194 новозаразени, починаа 2 лица

Во последните 24 часа се направени 1.697 тестирања, а регистрирани се 194 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Регион6 часа

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. Задната врата...

Македонија7 часа

Сојузот на средношколците најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколците најави бојкот на наставата од ноември доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија7 часа

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ по што пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, информира дека...

Регион8 часа

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Албанија го одложи почетокот на училишната година за ноември откога бројот на заразени од коронавирусот во еден ден се зголеми на...

Топ8 часа

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Полицијата приведе 45-годишна жена од Теотово осомничена за продажба на кокаин. Според информациите од МВР, таа ја криела и ја...

Свет9 часа

Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании: го зголемуваме производството на вакцини со невидена брзина

Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании за да соработуваат во производството на вакцина против...

Македонија9 часа

Потрошени 6,7 милиони евра за итни набавки за заштита од Ковид-19, најмногу потрошило МВР

За итни набавки за заштита од коронавирусот, во првите шест месеци од кризата биле потрошени 6,7 милиони евра, покажува извештајот...

Македонија10 часа

Филипче на средба со медицинските сестри кои дадоа отказ од Инфективна – се обидел да ги убеди да останат

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово се сретнал со трите медицински сестри од Инфективната клиника кои дадоа отказ. Според објавата...

Свет11 час

(Видео) Хаотична прва дебата меѓу Трамп и Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател и сенатор Џо Бајден, синоќа ја имаа првата од трите дебати...

Свет11 час

Премиерот на Ерменија: За конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан изјави дека за конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение. Пашињан за телевизијата Русија 1 рекол...

Свет1 ден

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол. „Путин планира да се...

Македонија1 ден

Алаѓозовски и Поповски именувани за национални координатори во Владата

Владата на денешната седница ги именува поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски и поранешниот министер без ресор задолжен за комуникации,...

Македонија1 ден

Игротеките почнуваат со работа

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на игротеките. „Владата го усвои протоколот за работа на игротеките во...

Македонија1 ден

Владата одобри целоднeвна настава во училиштата

По препорака на Комисијата за заразни болести, Владата на денешната седница одобри целодневна настава во училиштата. „Одобрена е организацијата на...

Македонија1 ден

(Видео) Потпишан етичкиот кодекс, функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На седница на Владата денеска беше потпишан кодексот за етичко однесување на носителите на јавни функции. По тој повод, заменик-претседателот...

Свет1 ден

(Видео) Војската на Нагорно-Карабах соборила два азербејџански хеликоптера

Војската на Нагорно-Карабах собори два азербејџански хеликоптера користејќи ракети „земја-воздух“ – „игла“, објави прес-секретарот за ерменското Министерство за одбрана, Шушан...

Македонија1 ден

Осум починати и 112 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во Центар“

Обвинителката Фатиме Фетаи ќе бара затворска казна за Миле Јанакиески и другите обвинети со жалба во апелација откако Кривичниот суд...

Досие