Контакт

Свет

Автомобилот што Путин му го подари на Ким Џонг-ун: вистински патен крстосувач

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин му подари автомобил на својот севернокорејски колега Ким Џонг-ун, објавија  севернокорејските државни медиуми. Тоа е уште еден знак за одмрзнување на односите меѓу двете земји, кои предизвикаа загриженост во светот.

dobivaj vesti na viber

Автомобил од руско производство за лична употреба на Ким беше испорачан од руска делегација во неделата, објави државната Корејска централна новинска агенција (КЦНА).

Сестрата на Ким и висок функционер во Пјонгјанг, Ким Јо Јонг, му се заблагодари на Путин во име на својот брат и рече дека „подарокот служи како јасна демонстрација на посебните лични односи меѓу врвните лидери на Северна Кореја и Русија“.

Сепак, каков автомобил подари Путин? Тоа е моделот „аурус сенат“, произведен од компанијата „Аурус моторс“, основана во 2018 година, но тесно поврзан со државниот автомобилски институт НАМИ, кој развива возила повеќе од еден век.

Во 2013 година НАМИ почна со развој на нов руски претседателски државен автомобил, кој требаше да го замени тогаш сегашниот Mercedes-Benz S 600 Pullman Guard, а во 2018 година овие возила беа претставени во линијата Aurus Kortezh. Ова вклучува седан и лимузина со име „сенат“, карван „арсенал“ и теренец „комендант“.

Сепак, автомобилот што му беше подарен на севернокорејскиот моќник сигурно ќе биде значително поскап од тој. Станува збор за 4,4-литарски V8-мотор со два турбополнача, кој развива 598 КС. Се работи за хибридно возило, кое има и електромотор од 63 КС. Моќта се пренесува на задните тркала со деветстепен автоматски менувач, специјално развиен за овој автомобил и е вистински патен крстосувач.

Европа

Русија: Ќе ги таргетираме украинските магацини каде се доставува западното оружје

Објавено пред

Русија ќе ги интензивира нападите врз украинските бази за складирање во кои е сместено оружјето доставено од Запад, изјави денеска министерот за одбрана Сергеј Шојгу, додека Соединетите Држави се подготвуваат да одобрат и достават долго одложувана нова воена помош.

dobivaj vesti na viber

Шојгу рече дека Русија „го отфрли митот за супериорноста на западното оружје“ и дека нејзините сили презеле иницијатива на фронтот долг 1.000 километри.

Тој алудираше на фактот дека во сабота, по гласањето во Претставничкиот дом, Вашингтон е подготвен да достави нов пакет воена помош за Украина, вреден речиси 61 милијарда долари.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Киев наскоро ќе добие повеќе ракетни системи со долг дострел ATACMS како дел од ветениот пакет. Американските власти рекоа дека помошта ќе вклучува испорака на муниција и пресретнувачи за системи за противвоздушна одбрана за Украина.

„Со оглед на заканите од САД и нивните сојузници, ние мора да продолжиме да го подобруваме составот и структурата на вооружените сили и да го зголемиме производството на најпопуларното оружје и воена опрема“, рече Шојгу, додавајќи дека руските сили „ќе го зголемат интензитетот на нападите врз логистичките центри и базите за складирање на западното оружје“.

Рускиот министер за одбрана повтори дека Русија овој месец ги освоила селата Первомајске, Бохданивка и Новомихајливка.

Во понеделникот, украинскиот командант го негираше падот на Новомихајливка, велејќи дека неговите војници сè уште држат 15 до 20 отсто од селото.

Руското Министерство за одбрана објави дека руските маринци кои учествувале во заземањето на Новомихајливка заробиле оружје од западно производство, вклучувајќи шведски фрлачи на гранати, американски противоклопни системи Javelin и системи за електронско војување на НАТО.

Прикажи повеќе...

Европа

Првиот разузнавач на Германија: Русите се подготвени и за саботажа

Објавено пред

Кинезите се активни во Германија во собирање информации за воената технологија, изјави за „Дојче веле“, Томас Халденванг, претседател на Сојузната канцеларија за заштита на Уставот, домашната разузнавачка служба на Германија.

dobivaj vesti na viber

Халденванг зборуваше за апсењето тројца германски државјани поради сомнение дека на Кинезите им откриле информации за нови технологии, кои може да се користат за воени цели.

„Ова е случај од особено значење. Се занимаваме со проширување на активностите, се работи за знаење за производство на оружје“, додаде тој.

Халденванг разговараше за „Дојче веле“ пред новото апсење во врска со наводното кинеско шпионирање. Во вторникот вечерта, помошник на европскиот претставник на Алтернатива за Германија (AfD) беше уапсен во Дрезден за давање информации на Кинезите.

Тоа беше само продолжение на шпионските игри во последно време. Претходно, двајца руско-германски државјани беа уапсени во Баварија под сомнение дека снимиле американски воени бази во Германија и подготвувале напад.

„Со години забележуваме дека Русија има развиено големи активности овде во Германија“, вели Халденванг. „Уште пред војната во Украина реков дека заканата е слична на онаа од времето на Студената војна“.

„Се разбира, сè беше интензивирано со рускиот напад врз Украина и мораме да разбереме дека Русија се занимава со шпионажа, сајбер-шпионажа, операции за влијание, дезинформации“, продолжи првиот човек на германската разузнавачка служба.

Според него, Германија е особено нападната како важен играч во воената и политичката поддршка за Украина. Украинските војници се обучуваат и во Германија.

Халденванг рече дека во екстремен случај рускиот репертоар вклучува саботажа. „Може да се смета дека витален интерес на Москва е да ја спречи или попречи испораката на оружје за Украина. А земја што е подготвена да води војна со најбрутални средства сигурно нема да се оддалечи од саботажа. Така и ние во Германија мораме да бидеме подготвени за тоа сценарио“.

Како што наведе, германските служби се во состојба на готовност и веќе на почетокот на војната во Украина прогласиле „голем број руски агенти“ за непожелни, што ги „ослабнало можностите на руските служби во Германија“.

Како што додаде Томас Халденванг за „Дојче вече“, исламистички групи и поединци се на радарот на службата поради можни терористички напади. Особено што летово претстојат два големи спортски настана: Европското фудбалско првенство во Германија и Олимписките игри во Париз.

„И на тоа поле нивото на закана е високо. Во моментот, иако не се познати конкретни планови за напад, апстрактната опасност е исклучително висока“, додаде тој.

Тој изјави дека особено Исламската држава Корасан, активна во Авганистан и Пакистан, се залага за голем, спектакуларен напад.

„Можеме да замислиме разни сценарија. Едно многу опасно е, на пример, тимови на напаѓачи да доаѓаат во Германија, можеби некои веќе дошле, а потоа да извршат напад како група“, рече Халденванг.

Други сценарија вклучуваат радикализација на поединци, додаде тој. Како една од новите причини за радикализација тој ги наведе ситуацијата во Појасот Газа и пропагандата на исламистичките групи, кои поттикнуваат поединци да вршат напади.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Сателитски снимки пред и потоа ги откриваат вистинските размери на катастрофата во Дубаи: поплавите го запреа животот

Објавено пред

Невидени обилни врнежи од дожд поплавија делови од Обединетите Арапски Емирати минатата недела, со што животот беше запрен во Дубаи и други делови од пустинското кралство. Како што пренесува Си-ен-ен, најголемите регистрирани поплави во ОАЕ биле толку интензивни што можеле да се следат со денови преку сателити од вселената откoga облаците се расчистиле и паднале последните капки дожд.

dobivaj vesti na viber

Во Дубаи – најнаселениот град во земјата, за 12 часа наврна дожд колку за една година, а околните области имаа речиси двојно повеќе врнежи за 24 часа.

Најобилни врнежи имаше во областите северно и источно од главниот град на земјата, Абу Даби. Вкупните врнежи од 100 до 200 милиметри беа вообичаени, но неколку локации забележаа речиси 250 милиметри дожд на квадратен метар.

Поплавите бргу се зголемија и полека се повлекуваа како резултат на историскиот потоп, кој беше најекстремниот настан во земјата од водењето евиденција пред 75 години. Помалку од два дена по престанувањето на дождот, сателитот „Ландсат 9“ помина над ОАЕ во петокот на 19 април и сними снимки од големи базени создадени од поплавите. Сателитот собира детаљни снимки од површината на Земјата и е управуван од НАСА и Геолошкиот институт на САД.

Темносините базени на фотографиите ги истакнуваат водите од поплавите, кои се во целосна спротивност на типично сувата почва во регионот, која изгледа кафеава или светлокафеава. Прикажаната поплава е во најјужниот дел на Дубаи, но високоурбанизираниот централен центар на градот не е заробен. Овие снимки се направени од сателитот „Ландсат 9“ и се обоени за да се потенцира присуството на вода на суво. Прикажаните бои не се толку верни како што би изгледале на самото место што гледа од вселената, но тие го олеснуваат забележувањето на разликите на површината.

Сателитот забележа и значителни поплави во Абу Даби. Малите, плитки водни тела се светлосини. Поголемите и подлабоки базени со вода од поплавите се темносини. Големи површини на сува, кафеава почва исто така стануваат зелени по врнежите. Ова веројатно покажува дека почвата во многу области ја задржала влагата од дождот, иако тие не биле целосно поплавени.

Силниот дожд е поврзан со поголем систем на бура минатата недела што го премина Арапскиот Полуостров и се пресели преку Оманскиот Залив. Истиот циклон донесе смртоносни поплави и во блискиот Оман, каде што загинаа најмалку 18 лица. Екстремните врнежи како овие стануваат сè почести како што се загрева атмосферата поради климатските промени предизвикани од човекот. Потоплата атмосфера може да апсорбира повеќе влага како крпа и потоа да ја ослободи во форма на обилни врнежи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

ССМ повика на првомајски протест: Бараме враќање на трошоците за храна и превоз и минимална плата од 450 евра во првите 100 дена од новата влада

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) повика на првомајски протест за враќање на трошоците за храна и превоз и зголемување...

Македонија4 часа

Инспекторатот ќе контролира дали работодавците ја почитуваат владината одлука за неработен ден

Државниот пазарен инспекторат им укажува на сите работодавци дека во согласност со заклучокот на техничката Влада деновите на изборите –...

Македонија5 часа

ДИК објави упатство за гласање на претседателските избори

Пред утрешното гласање на првиот круг од претседателските избори, Државната изборна комисија (ДИК) на својата официјална веб-страница објави повеќејазично упатство...

Македонија6 часа

Беќаровски навести дека си оди од Токсикологија: Дон Кихот, конечно, го напушта оклопот

Доктор Нико Беќаровски навести дека ќе си замине од Клиниката за токсикологија. Во статус на социјалните мрежи Беќаровски порача дека...

Свет7 часа

Русија со предупредување до Европа: Ако ни го земете имотот, одговорот ќе боли

Сојузникот на претседателот Владимир Путин во вторникот ја предупреди Европа дека Русија веќе го напишала законот за да се одмазди...

Македонија7 часа

Странски новинари, преведувачи: вкупно 942 набљудувачи ќе ги следат претседателските избори

Вкупно 942 набљудувачи, странски новинари и преведувачи се акредитирани за следење на претседателските избори на 24 април. Како што е...

Свет7 часа

Иранскиот министер за надворешни работи: Санкциите на ЕУ против Иран се за жалење

Санкциите на Европската Унија, за кои минатата недела беше постигнат начелен договор што треба да му бидат наметнати на Техеран...

Македонија7 часа

Предизборен молк пред утрешните претседателски избори, денеска гласа дијаспората, болните и затворениците

Почна предизборниот молк пред утрешните претседателски избори. Молкот завршува на 24 април во 19 часот кога се затвораат избирачките места....

Свет8 часа

Украинските власти: Седум лица повредени во напад со руски дрон во Одеса

Седум лица се повредени, меѓу кои две деца, во напад на руски дрон врз украинското пристаниште Одеса, соопштија украинските власти....

Македонија21 час

Приватните спцецијализнати протестираа со куфери: „ Над 70 отсто од студентите по медицина активно учат германски“

Со куфери приватните специјализанти протестираа и денес пред Министерството за здравство. Претседателката на Здружението на лекари специјализанти, доктор Александра Георгиева,...

Македонија22 часа

Лекарите од токсикологија: Стигнавме до 8 админитративци и 3 секретари, а не сакаат да вработат биолози и болничар

Нико Беќаровски заедно со уште пет докторки од Стручниот колегиум на Клиниката за токсикологија јавно ја прозваа економската директорка на...

Македонија23 часа

Демири нема забелешки за работата на директорката на Токсикологија, Иљази, ќе го разреши медицинскиот директор Петровски

Министерот за здравство Илир Демири најави разрешување на медицинскиот директор на Клиниката за токсикологија, но не и за економската директорка....

Македонија1 ден

Лични документи може да се подигнат и в среда

Во пресрет на претстојните претседателски избори, што ќе се одржат в среда на 24 април 2024 година, Министерството за внатрешни...

Македонија1 ден

Шаќири подготвен да го повлече дописот за одработување на деновите за изборите во училиштата ако се најде друго решение

Министерот за образование, Јетон Шаќири, е подготвен да го повлече дописот што минатата недела го испрати до основните училишта за...

Економија1 ден

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе oдлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за...

Македонија1 ден

Вечерва ќе сопрат кампањите за избор на претседател, молкот почнува на полноќ

Со денешниот ден завршува изборната кампања за првиот круг од претседателските избори 2024 година, односно од полноќ почнува изборниот молк...

Македонија1 ден

„Ахмети, кревај рачна кочница на време, Мицкоски не е сам“, му порача Ангелов на лидерот на ДУИ

Директорот на Центарот за управување со кризи, лидер на Достоинство и дел од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, Стојанче Ангелов денеска преку...

Македонија1 ден

Европскиот фронт: Мицкоски на тешкo дереџе, спасот го бара кај Левицата

„Мицкоски и ВМРО никако да да ја сокријат нервозата и паниката од ДУИ и од Европскиот фронт. На кое дереџе...

Македонија1 ден

Мицкоски му врати на Ахмети: Многу бргу од денес и кексито и млекото ќе ти преседнат

„Вчера во Аеродром и Гази Баба ја повикав албанската опозиција на обединување против оваа власт и изразив јавна намера дека...

Македонија1 ден

„Кафеански озборувач, политичката култура на Александар Николоски падна на најниско ниво“, Филипче најави тужба за клевета

„Политичката култура на Александар Николоски падна на најниско ниво, но не сум изненаден од речникот. Сепак, морам да признаам дека...