Контакт

Свет

Албанско семејство го тужи Бајден поради виза

Објавено пред

Претседателот на САД, Џо Бајден, е тужен од албанското семејство Мисљими, кое тврди дека иако биле избрани за американската „виза за разновидност“, нивното барање не било разгледано, пишува „Репортерс“.

Според порталот, тужбата е поднесена против Бајден, државниот секретар Ентони Блинкен, американскиот амбасадор во Тирана, Јури Ким, и директорот за конзуларни работи, Морган Д. Мајлс.

Семејството Мисљими тврди дека тие биле избрани да добијат американска „виза за разновидност“ во јуни 2020 година, но дека нивната апликација за виза не била разгледана, прво поради пандемијата, и дека центарот што одлучува за секој случај подоцна го разгледал нивниот случај, но не ги ставил на листата на приоритети.

Семејството тврди дека американските федерални службеници не ги следеле административните процедури и бараат од судот да му наложи на Стејт департментот на САД да размисли за барање и добивање на таа виза.

Регион

Србија од утре со нови мерки против омикрон

Објавено пред

Поради новиот вид на корона вирусот омикрон, Институтот за јавно здравје на Србија „Д-р Милан Јовановиќ Батут“ предложил листа на земји кои се со посебен ризик од ширење на вирусот, дознава српски Телеграф.

На листата се Јужна Африка, Боцвана, Зимбабве, Намибија, Лесото, Мозамбик и Малави.

Предлогот е патниците кои доаѓаат од овие земји или престојувале во нив во претходните 14 дена, без разлика од која земја влегуваат во Србија, веднаш по слетувањето на аеродромот „Никола Тесла“ да се тестираат со PCR метода и да останат во простор и изолација на аеродромот додека не се добијат резултатите.

Во случај на позитивен наод, брзата помош со изолација со сите заштитни мерки ги носи во Ковид болницата „Батајница“.

Според српски Телеграф, новите мерки ќе почнат да важат од утре.

Прикажи повеќе...

Свет

И „Бионтек“ работи на потенцијална вакцина против омикрон

Објавено пред

Германската фармацевтска компанија „Бионтек“ денеска објави дека започнала со работа на потенцијална вакцина против новиот сој на коронавирусот – омикрон, иако сè уште не е јасно дали ќе мора да ја обработи веќе постоечката вакцина направена во соработка со „Фајзер“.

Развојот на приспособена вакцина е дел од стандардот на компанијата во однос на појавата на нови соеви, соопшти компанијата.

„Првите чекори во развојот на потенцијална нова вакцина се преклопуваат со истражувањето дали воопшто ќе биде неопходно да се направи нова вакцина“, се додава во соопштението, пренесе „Ројтерс“.

„Бионтек“ во петокот изјави дека очекува повеќе лабораториски податоци во следните две недели за да се утврди дали е неопходно да се направи вакцина само против омикрон.

Компанијата „Модерна“ најави и дека ќе работи на редизајнирање на постоечката вакцина за идни бустер-дози.

Прикажи повеќе...

Свет

Јужноафриканскиот претседател лут на Европа: Новиот сој не настана кај нас

Објавено пред

Претседателот на Јужноафриканската Република е бесен на Европа, која со брзање воведе рестриктивни мерки веднаш штом се појави најновиот вид на Ковид-19, сега наречен омикрон.

За време на своето обраќање Кирил Рамафоса истакна дека ваквата реакција на многу земји е спротивна на декларацијата, потпишана во Рим минатиот месец, во која беше речено дека претпазливо ќе ја третираат ситуацијата во помалку развиените земји.

Тој исто така рече дека ништо не се знае со сигурност за овој нов тип на вирус, освен дека првпат е откриен во Боцвана, а не во Јужноафриканската Република, која сакала да биде транспарентна, па веднаш пријавила, а тоа се свртело против неа.

Рамафоса особено е огорчен бидејќи многу светски земји, особено европските, веднаш го забранија патувањето во Јужноафриканската Република, што го смета за неосновано бидејќи сè уште не се знае со сигурност како реагира или како се однесува овој нов вид вирус.

Во Јужноафриканската Република на сила е полициски час од полноќ до 4 часот наутро и задолжително е носењето  маски.

Властите во Јужна Африка исто така бараат да се вакцинираат што е можно повеќе луѓе, иако не е познато колку е ефикасна вакцината за новиот сој. Одобрена е и бустер-доза, најпрво за постарите лица, а се споменува и воведување задолжителна вакцинација.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија44 минути

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Македонија1 час

Филипче: Нема потреба од рестрикции поради новиот сој

Минитестерот за здравство, Венко Филипче, смета дека нема потреба од рестрикции поради појавата на новиот сој омикрон. Вели дека епидемиолошката...

Македонија1 час

Гаши: Не е одговорно да бараме од СДСМ кој ќе биде мандатар

За нас е битно да се договориме кој е концептот, а не да ги принудуваме политичките партии на решенија, вели...

Европа3 часа

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот вид омикрон, изјави...

Македонија4 часа

Бурим Сејдини реизбран за претседател на Управен суд

На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. Во соопштението за седницата се...

Европа5 часа

Германски имунолог: Омикрон варијантата можеби потекнува од пациенти со ХИВ

Изненадувачки големиот број на мутации откриени на шилестиот протеин кај новата варијанта на коронавирусот, наречена омикрон, може да укажува дека...

Свет6 часа

СЗО со конкретно соопштение: Mожни се сериозни последици од новооткриената варијанта омикрон

Ризикот од новооткриената варијанта на коронавирусот т.н. омикрон е висок, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во своето утринско соопштение, СЗО...

Македонија1 ден

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет1 ден

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија1 ден

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија1 ден

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет1 ден

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија2 дена

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија2 дена

ДУИ смета дека оставката на Заев од премиерката позиција треба да почека

Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ верува оти оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата прв човек на...

Македонија2 дена

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија2 дена

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија2 дена

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија2 дена

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет2 дена

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Свет2 дена

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се...

Досие