Контакт

Свет

Американската архиепископија: Eкспертите на ООН да го разгледаат прашањето за „Аја Софија“

Објавено пред

Американската архиепископија на Вселенската патријаршија испрати барање до експертите на Обединетите нации да ја повикаат Турција на одговорност за одлуката музејот и поранешната православна црква „Аја Софија“, која се наоѓа во Истанбул, да се претвори во џамија.

Во барањето се наведува дека станува збор за намерна политика на Турција насочена кон бришење на културното наследство на православните христијани, наведува АНА, пренесува „Танјуг“.

„Повторното претворање на ‘Аја Софија’ во џамија претставува радикално присвојување на православното христијанско културно наследство и живите христијански заедници во Турција“, рече архиепископот на Американската вселенска патријаршија, Елпидофор.

Тој изјави дека постапувањето кон добрата на списокот на УНЕСКО за светско културно наследство – во кои е вклучена и „Света Софија“ во 1985 година – како и промените во нивниот статус, е причина за загриженост на меѓународната заедница како целина.

Свет

Повлечена потерницата за апсење на Моралес

Објавено пред

Судството во Боливија ја повлече потерницата за апсење на поранешниот претседател Ево Моралес, кој се наоѓа во егзил во Аргентина. Одлуката е донесена една недела по победата на приврзаникот на Моралес, Луис Арсе на претседателските избори.

„Неговите права (Моралес) се повредени, пред сè, правото на одбрана затоа што не беше уредно повикан“, рече претседателот на судот во Ла Паз, Хорхе Кино.

На 6 јули, Канцеларијата на главниот обвинител на Боливија побара поведување на кривична постапка против Моралес за бунт и тероризам. Тогаш на Моралес му беше одреден притвор.Во неодамнешното интервју за АФП по претседателските избори во Боливија, Моралес рече дека неговото враќање во земјата не зависи од него.

Поранешниот претседател на 10 ноември 2019 година беше принуден да поднесе оставка под притисок на армијата и протестот на опозицијата, која протестираше против резултатите од претседателските избори на кои Моралес тврди дека победил, иако според Уставот немаше право на нов мандат.Моралес, кој беше претседател од 2006 до 2019 година, беше првиот претставник на Индијанците кој стана шеф на државата, а тој се здоби со репутација, меѓу другото, затоа што потекнуваше од народот.

Прикажи повеќе...

Свет

Норвешка воведува нови ограничувања на јавни собири и божиќни забави

Објавено пред

Норвешка воведе ограничување на јавни собири од 50 лица, далеку под претходниот максимум од 200 лица, а во исто време побара најмногу пет гости да ги посетуваат луѓето во нивните приватни домови.

Соопштението на премиерката Ерна Солберг дојде пред традиционалните божиќни забави што ги одржуваа компании, здруженија и приватни лица низ Норвешка. Традиционално се собираат во пресрет на Божиќ кога Норвежаните го слават Јуле.

Новите ограничувања стапуваат на сила на полноќ и ќе важат до почетокот на декември, но може да се продолжат доколку е потребно.Норвешка има 17.908 потврдени случаи на Ковид-19 и 279 смртни случаи, пренесува Асошиејтед Прес.

Прикажи повеќе...

Свет

Кина воведува санкции за американските компании

Објавено пред

Кина одлучи да воведе санкции за неколку американски компании поради нивната улога во продажба на оружје на Тајван.Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Жао Лиџијан, објави дека се воведуваат санкции и дека меѓу тие компании се наоѓаат и „Локид Мартин“, „Боинг“ и „Рејтеон“, како и одредени лица.Портпаролот не кажа што вклучуваат споменатите санкции за компаниите.

Во исто време, портпарол на Боинг за Ројтерс изјави дека партнерството на компанијата со кинеската авијациска заедница подразбира долгорочни меѓусебни придобивки и дека Боинг останува посветен на тоа партнерство.

Официјален Вашингтон минатата недела одобри продажба на оружје во вредност од 1,8 милијарди долари на Тајван и покрај предупредувањата на владата од Пекинг дека тоа ќе им нанесе голема штета на односите меѓу двете економски најмоќни земји во светот.

Официјален Вашингтон ветуваше во осумдесеттите години од минатиот век да ја намали и укине продажбата на оружје на Тајван, но инсистираше на тоа дека спорот со Пекинг мора да се реши по мирен пат.

„За да ги зачува националните интереси, Кина одлучи да воведе санкции за американските компании вклучени во продажба на оружје на Тајван“, рече портпаролот на редовната прес-конференција.

Односите меѓу Кина и Соединетите Држави (САД) паднаа на најниско ниво во последните неколку децении, со спорови околу безбедноста, технологијата, пандемијата на коронавирусот и човековите права.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет11 минута

Норвешка воведува нови ограничувања на јавни собири и божиќни забави

Норвешка воведе ограничување на јавни собири од 50 лица, далеку под претходниот максимум од 200 лица, а во исто време...

Свет17 минути

Кина воведува санкции за американските компании

Кина одлучи да воведе санкции за неколку американски компании поради нивната улога во продажба на оружје на Тајван.Портпаролот на кинеското...

Македонија9 часа

Министерот Спасовски позитивен на коронавирус

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски вечерва на социјалните мрежи објави дека добил позитивен тест за Ковид-19. „Би сакал да...

Свет12 часа

СЗО: Луѓето се уморни, но не смееме да се откажеме

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека човештвото не смее да се откаже од борбата...

Европа13 часа

Во Белгија се бара заразени лекари да продолжат со работа за да го спасат системот од колапс

Од докторите заразени со коронавирус во белгискиот град Лиеж е побарано да продолжат да работат за да се избегне колапс...

Македонија14 часа

15 починати и 247 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 737 тестирања, а регистрирани се 247 нови случаи на...

Македонија18 часа

Филипче: Коморбидитетите и доцното доаѓање во болница се причина за зголемената смртност

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека зголемениот процент на смртност од Ковид-19 се должи на коморбидитетите и доцното доаѓање...

Македонија19 часа

Караџовски: Ја разгледувавме и опцијата да се прават тестови преку Фондот во приватните лаборатории

Комисијата за заразни болести ја разгледува одлуката граѓаните да може да се тестираат на Ковид-19 во приватните лаборатории, а на...

Европа19 часа

Австриски инфектолог: Секој од нас, порано или подоцна, ќе се зарази со коронавирус

Австрискиот инфектолог Франц Алербергер не верува дека коронавирусот ќе се искорени и верува дека секој од нас ќе се зарази...

Свет19 часа

Во Мелбурн нема нови случаи на коронавирус по повеќе од четири месеци

По повеќе од четири месеци во Мелбурн денес не се пријавени нови случаи на коронавирус. Владата на австралиската држава Викторија...

Економија20 часа

Бензините поевтинуваат

Од вечерва на полноќ малопродажните цени на бензините и на екстра-лесното масло за домаќинство се намалуваат половина денар, а цената...

Свет20 часа

Мадуро тврди дека венецуелските научници создале лек против Ковид-19 без несакани ефекти

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, рече дека неговата земја дизајнирала високоефективен антивирусен лек, што го десеткува коронавирусот без никакви несакани...

Топ21 час

(Видео) Пронајдени речиси 100 килограми хашиш во Охрид – пресечен меѓународен транспорт на дрога

Полицијата вчера пресече меѓународен транспорт на хашиш во количина од речиси 100 килограми. Уапсен е турски државјанин, кој дрогата требало...

Македонија21 час

Домашните слави да се празнуваат исклучиво во кругот на семејството, апелира Комисијата за односи со верските заедници

Комисијата за односи со верските заедници во пресрет на периодот во кој голем број семејства во државата ги чествуваат домашните...

Регион22 часа

Словенија ги заострува мерките, од вечерва нова забрана за движење – се затвораат општините

Поради големиот пораст на инфекции со коронавирус, Словенија ги заострува мерките, така што од вечерва стапува во сила забраната за...

Економија23 часа

Пандемијата ќе фрли во стечај дури 6.000 австриски фирми

Пандемијата на коронавирусот силно ја погоди австриската економија, па в година се очекува да доведе до банкрот на шест илјади...

Европа24 часа

Италија ги затвора баровите и рестораните во 18 часот

Италијанските власти издадоа одредба со која се бара сите барови и ресторани да се затворат до 18 часот, а спортските...

Топ1 ден

Стејт департментот: Стапува во сила примирје во Нагорно-Карабах

Стејт департментот и владите на Ерменија и Азербејџан во заедничко соопштение наведоа дека стапува во сила хуманитарно примирје во судирот...

Свет1 ден

Над 8.000 новозаразени од коронавирус во Германија

Во последните 24 часа во Германија се потврдени 8.685 случаи на коронавирус. Според Институтот за заразни болести „Роберт Кох“, починале...

Економија1 ден

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати, кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Досие