Контакт

Свет

Бајден со предупредување до Нетанјаху да не спроведува воена операција во Рафа без план за заштита на цивилите

Објавено пред

Американскиот претседател Џозеф Бајден повторно го предупреди израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху дека не треба да спроведува воена операција во Рафа без соодветен остварлив план за заштита на палестинските цивили, соопшти Белата куќа.

dobivaj vesti na viber

Во разговорот меѓу двајцата лидери во четвртокот, втор за помалку од една недела, Бајден го предупреди Нетанјаху да не започнува операции во јужниот дел на Газа без безбедносен план за околу еден милион луѓе таму, пренесува Ројтерс.

Бајден и Нетанјаху разговараа и за тековните преговори за ослободување на заложниците, а Бајден вети дека ќе продолжи да работи деноноќно за да им помогне на луѓето кои беа заробени од Хамас 132 дена, соопшти Белата куќа.

Израелските сили вчера извршија рација во болницата „Насер“ во Кан Јунис, најголемата функционална болница во Газа, а рацијата проследена со истрели дојде додека Тел Авив се соочува со зголемен меѓународен притисок да покаже воздржаност откако објави офанзива врз Рафа, последното релативно безбедно место за палестинските цивили во Газа, според Ројтерс.

На почетокот на овој месец, Бајден изјави дека верува оти операцијата што Израел ја спроведува против Хамас во Газа е „прекумерна“ и изрази сериозна загриженост за зголемениот број цивилни жртви во палестинската енклава, пренесува Танјуг.

Свет

Њујорк Тајмс тврди дека Бајден го разубедил Нетанјаху од планот за контра-напад врз Иран

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден го одврати премиерот Бенјамин Нетанјаху да даде зелено светло за одмазднички напад врз Иран, откако минатата ноќ лансираше околу 300 беспилотни летала и проектили за да го нападне Израел, пишува Њујорк Тајмс.

dobivaj vesti na viber

Според извештајот, неколку членови на воениот кабинет на Израел биле за покренување на брз напад, но недостатокот на сериозна штета нанесена од Иран, покрај разговорот на Нетанјаху со Бајден, доведе до негово откажување.

Ганц: Ова не е готово, ќе возвратиме кога ќе ни одговара

Претседателот на националното единство и член на воениот кабинет Бени Ганц го коментираше нападот на Иран и рече дека Техеран „се соочи со моќта на израелскиот одбранбен систем“.

Ганц додаде дека „Иран е глобален проблем, регионален предизвик и опасност за Израел, а вчера светот силно застана покрај Израел пред опасноста“.

– Овој инцидент не е завршен – стратешкиот сојуз и системот на регионална соработка што ги изградивме, кој издржа значителен предизвик, мора да се зајакне… Соочени со иранската закана – ќе изградиме регионална коалиција и ќе се погрижиме Иран ја плаќа цената, на начин и во време кога ни одговара – додаде тој.

Портпаролот на израелската армија: Ќе одговориме со акција, а не со зборови

Портпаролот на израелската војска најави неодреден одговор по големиот ирански напад врз Израел.

„Ќе му одговориме на Иран со акција, а не со зборови“, изјави тој за иранската телевизија во егзил Иран Интернешнл во неделата, според објавата на Платформа Х.

Воениот портпарол не навлезе во детали за тоа како би можел да изгледа одговорот на Израел. Друг армиски пост на фарси гласеше: „Секоја акција има реакција, не со зборови, туку со акција“.

Се уште е во тек состанокот на израелскиот воен кабинет.

Кирби: САД продолжуваат да соработуваат со Нетанјаху

Советникот за комуникации за национална безбедност Џон Кирби рече дека САД „ќе продолжат да работат со“ и ќе го „советуваат“ Нетанјаху, на прашањето дали администрацијата има доверба во проценката на израелскиот премиер за потенцијалниот одговор на иранскиот напад.

Тој рече дека верува оти пошироката војна не е неизбежна.

Кирби додаде дека САД „ќе продолжат да му помагаат“ на Израел да се брани. Кирби додаде дека САД „остануваат будни“, велејќи дека „многу јасно им ставивме до знаење на сите страни, вклучително и на Иран, што ќе направиме… и колку сериозно ќе ги сфатиме сите потенцијални закани за нашиот персонал“.

– Претседателот беше јасен: не сакаме да ја видиме оваа ескалација. Не бараме поширока војна со Иран. Мислам дека следните часови и денови ќе ни кажат многу – додаде Кирби.

Прикажи повеќе...

Свет

Израелските жители се потресени од иранското гранатирање

Објавено пред

Првиот директен напад врз Израел од Иран ги потресе Израелците и ги исплаши дека се наѕира поголема војна.

dobivaj vesti na viber

Иранското оружје и пресретнувачите можеа да се видат како трепкаат над небото ноќе.

„Мислам дека беше доста страшно кога среде ноќ почнавме да слушаме како бум и не знаевме што е тоа, мислам дека знаевме што е, не знаевме до кој степен ќе биде“, рече Жител на Ерусалим Сесиле Смуловиц.

„Но, фала му на Бога, израелската армија успеа, и досега е тивко и се надеваме дека така ќе продолжи“.

Некои Израелци рекоа дека не сакаат ескалација, но со толку високи влогови тие беа нервозни.

„Навистина се надевам дека нема да има голема војна, никој од нас во Израел не сака голема војна, па се надевам дека тоа е тоа, и се надевам дека Иран ќе престане сега“, рече Џереми Смит (60), жител на Цур Хадаса.

„Замислувам дека Израел ќе одговори затоа што мислам, целата наша земја беше покриена со проектили и беспилотни летала. Па, што можете да направите? Но, мораме некако да го спречиме тоа“.

Жителката на Ерусалим, Ејми Фридланг Морганс (71) рече: „Не сакаме војна со Иран, некако тие не можат да прифатат еврејски луѓе да живеат овде. Ова е нашата татковина, тоа е напишано во Библијата“.

Прикажи повеќе...

Свет

Италија го потврди состанокот на Г7

Објавено пред

Италија, која претседава со Г7 потврди дека ќе одржи состанок на групата попладнево.

dobivaj vesti na viber

Преку веб-страницата на италијанското претседателство соопшти дека состанокот од далечина ќе се одржи рано попладнево за „да се разговара за нападот на Иран против Израел“.

САД, Обединетото Кралство, Канада, Франција, Германија, Италија и Јапонија ги сочинуваат членовите на Групата седум главни економии, формирана во 1973 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет26 минути

Њујорк Тајмс тврди дека Бајден го разубедил Нетанјаху од планот за контра-напад врз Иран

Американскиот претседател Џо Бајден го одврати премиерот Бенјамин Нетанјаху да даде зелено светло за одмазднички напад врз Иран, откако минатата...

Македонија3 часа

Османи: Формиравме Кризен штаб за извлекување на нашите државјани од Израел и регионот по нападот на Иран

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет4 часа

(Видео) Детално откриваме како функционира „железната купола“ на Израел која ги собори повеќето ракети како шега – никој во светот го нема ова

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет6 часа

Операција „Чесно ветување“: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Иранскиот напад врз Израел со над 300 беспилотни летала, крстаречки и балистички ракети заврши без сериозни последици откако огромното мнозинство...

Свет6 часа

(Видео) Анализа: Иран ја нарекуваат „држава-тврдина“, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Иранските пипала може да се видат во разгорувањето на огнот на Блискиот исток и многу конфликти. Преку своите посредници: палестинскиот...

Свет8 часа

(Видео) Иранците прославија по нападот врз Израел

Нападот со беспилотни летала и ракети врз Израел беше прославен синоќа на улиците во Иран, и покрај тоа што еврејската...

Свет8 часа

Израел ќе носи одлука дали и како ќе одговори на нападот од Иран

Израел се уште нема донесено одлука во врска со својот одговор на вчерашниот напад на иранскиот дрон и ракетен напад...

Свет8 часа

(Видео) Снимен удар на балистичка ракета во Израел

Познатиот ирански новинар Бабак Тагве, кој живее во егзил, на својот Твитер профил објави видео на кое наводно се гледа...

Свет8 часа

Јордан и Ирак повторно го отвораат воздушниот простор

Јордан и Ирак повторно го отворија својот воздушен простор, откако го затворија синоќа. Државната телевизија во Јордан соопшти дека земјата...

Свет8 часа

Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде „посилен и порешителен“ доколку Израел возврати по нападот

Иран предупреди дека ќе одговори со поголема сила доколку Израел возврати со напади овој викенд, за кои Техеран рече дека...

Свет8 часа

(Видео) Иран истрела стотици беспилотни летала и проектили кон Израел, тешко повредено 7-годишно девојче

Портпаролот на израелските одбранбени сили (ИДФ) Даниел Хагари изјави дека противвоздушната одбрана пресретнала 99 отсто од околу 300 проектили што...

Свет9 часа

Скапа грешка во системот: студенти подигнале 40 милиони долари од банкомат и не сакаат да ги вратат парите

Комерцијалната банка на Етиопија (CBE), најголемата во земјата, се обидува да врати огромна сума на пари повлечени од клиентите по...

Свет10 часа

Во овој европски град на децата им е забрането да користат телефони, познати се резултатите по една година

Речиси целата заедница од 22.000 луѓе во Грејстоунс и соседното село Делгани, во Ирска, одлучи да им ги ускрати телефоните...

Свет11 часа

Мистериозен објект пронајден на брегот на Атлантикот: поврзан со тајна програма за Студената војна

Мистериозниот предмет беше пронајден на брегот на полуостровот Кејп Код (Масачусетс). Не само што наликува на трупот на мал авион...

Свет12 часа

(Видео) Маж сакаше да се самоубие скокајќи од мост, а полицијата наместо него, зграпчи погрешен човек

На интернет кружи видео снимено во мексиканскиот град Соледад де Грацијано Санчез, каде неименуван маж одлучил да се самоубие скокајќи...

Свет13 часа

Се обидела да го отруе сопругот со избелувач, а сега на суд го признала делото: познато е колкава казна ја чека

Жена од Аризона обвинета дека се обидела да го отруе својот сопруг во понеделникот пред судот ја признала вината, а...

Македонија17 часа

Управен пресуди во корист на Академијата за судии и јавни обвинители

Управниот суд ја известува јавноста дека на ден 13.04.2024 година во 22.00 часот, судечкиот совет по предметот оформен по тужба...

Свет17 часа

Започна пресретнувањето на иранските беспилотни летала над Сирија и Јордан

Почна пресретнувањето на иранските беспилотни летала, јавуваат израелските медиуми. Откако Иран испука десетици беспилотни летала камикази кон Израел, нивното пресретнување...

Свет17 часа

Анализа: сите детали за смртоносните беспилотни летала што Иран ги лансираше врз Израел, имаат домет од дури 2.500 километри

Иран го започна својот напад врз Израел кога лансираше десетици беспилотни летала камикази. Станува збор за беспилотни летала „Шахед-136“. Иранската...

Свет17 часа

САД очекуваат Иран да лансира повеќе од 100 беспилотни летала и десетици ракети

Сега кога Иран ја започна својата одмазда против Израел, САД се подготвуваат за тоа да биде „голем напад“, рекоа двајца...