Контакт

Свет

Бајден: Ќе го притиснам Путин, мора да ги почитува човековите права

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден рече дека ќе го „притисне“ рускиот претседател Владимир Путин да ги почитува човековите права за време на претстојниот состанок во Женева.

„ За две недели ќе се сретнам со претседателот Путин во Женева и ќе му дадам до знаење дека нема, нема да му дозволиме да ги крши човековите права“, рече Бајден за време на прославата на Денот на американскиот меморијал, објави „Ројтерс“.

Состанокот на Бајден и Путин е закажан за 16 јуни во Женева.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Почина кучето на Бајден: Секогаш ќе ни недостасува

Објавено пред

Едно од кучињата на американскиот претседател Џо Бајден почина денеска, соопшти Белата куќа.

Бајден и првата дама Џил изјавија дека нивниот 13-годишен миленик, германскиот овчар Чемп, починал дома, пишува „Си-Би-Ес Њуз“.

„ Тој беше наш постојан, грижлив придружник во последните 13 години. Целото семејство Бајден го обожаваше. Иако силата на Чемп се намалуваше во изминатите неколку месеци, кога влеговме во собата, тој веднаш стануваше, ќе вртеше со опашката и ќе играше со нас“ се наведува во соопштението.

На крајот од денот најмногу сакаше да се свитка пред нашите нозе, но и да присуствува на состаноци или да се сонча во градината на Белата куќа, додаваат тие.

„ Во помладите денови, тој беше најсреќен додека бркаше топки за голф на тревникот на Поморската опсерваторија или додека ги бркаше внуците во нашиот двор во Делавер. Тој беше со нас во најсреќните моменти, но и во најтешките. Секогаш ќе ни недостасува“ се наведува во соопштението на Белата куќа.

Чемп е во семејството Бајден од 2008 година, а ќерките на Бајден му го дадоа името.

Семејството Бајден има и помладо куче Мејџор, кое неодамна имаше обука што ќе му помогне подобро да се запознае со животот во Белата куќа. Мајџор пред неколку месеци гризна неколку луѓе во Белата куќа.

Прикажи повеќе...

Регион

Шест деца завршија на Токсикологија во Загреб, едното испило литар водка

Објавено пред

Четиринаесетгодишно момче во Загреб испило еден литар водка за време на прославата на последниот ден на училиште, по што завршило во болница, јавија денеска хрватските медиуми.

Тој бил пренесен во болница во многу сериозна состојба. Покрај него, уште пет други деца биле примени во болница поради алкохолна интоксикација, објави порталот Индекс.хр.

Според зборовите на директорот на болницата во Клаишева, момчето денеска е подобро.

„ Вчера беа примени вкупно шест деца со интоксикација со етил алкохол. Сè е добро, четворица од нив се пуштени дома. Во тек е отпуст и нд адругите двајца“ изјави Горан Роиќ, директор на болницата за порталот ХРТ, додавајќи дека токсиколошките наоди за дрога кај малолетниците се негативни.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Голем пожар во магацин за пиротехника во Москва предизвика силни експлозии

Објавено пред

Избувна пожар во магацин за пиротехника во Москва, при што се случија низа експлозии. Огнот зафати петарди и други уреди исполнети со барут, соопшти Службата за итни ситуации. Нема информации за евентуални жртви во пожарот.

Бело сив густ чад излегува од магацинот и лебди над градот. Сообраќајната полиција излегла на местото на експлозијата, а руското Министерство за вонредни состојби потврди дека во магацинот има пожар.

Очевидци пријавија пожар и експлозии во областа на насипот Лузњец. Поради пожарот, сообраќајот е ограничен.

„ Според прелиминарните податоци, пожарот зафатил површина од 150 квадратни метри, а потоа се проширил на блиската зграда“, наведува извор на ТАС С.

Пожарникарите побараа дополнителни единици бидејќи пожарот сè уште е надвор од контрола.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Индискиот сој потврден кај уште едно лице во земјава

Уште еден случај на индискиот сој на коронавирус е потврден во земјава. Се работи за уште еден Македонец кој дошол...

Топ5 часа

Починат затвореник пронајден во кумановскиот затвор

Во затворот „Кшање“ во Куманово ноќеска бил пронајден мртов 58-годишен затвореник од с.Старо Нагоричане. „ На 19.06.2021 во 02.45 часот...

Македонија7 часа

Еден починат и четири нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени четири нови случаи на коронавирус, едно лице почина, а 68 оздравеа, соопшти...

Македонија7 часа

Филипче: Не е вистина дека пациенти не се оперираат и дека скопските клиники се во колапс

Не е вистина дека пациенти не се оперираат и системот на скопските клиники е во колапс, тврди министерот за здравство,...

Македонија7 часа

Пендаровски и Вселенскиот Патријарх разговараа за решавање на статусот на МПЦ

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Истанбул, Турција, се сретна со Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов Рим и Вселенски...

Спорт10 часа

Македонците за четири дена го „испиле целото пиво“ во Букурешт

Фудбалската репрезентација на Македонија, во четвртокот, го напушти Букурешт и се пресели во Амстердам, каде ќе го одигра последниот натпревар...

Свет11 час

(Видео) Трамп се огласи за спремните одговори на Бајден: Затоа државата оди по ѓаволите

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, се огласи за видеото на кое се гледа неговиот наследник, Џо Бајден, со спремни...

Македонија11 час

За еден ден казнети 627 возачи за брзо возење

Полицијата за еден ден казни 627 возачи за брзо возење на територија на целата држава, соопшти Министерството за внатрешни работи....

Регион12 часа

САД ја поздравија Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора

Американскиот Стејт департмент ја поздрави Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора во петокот. „Позицијата на САД во...

Топ1 ден

300 килограми кокаин во пакувања од „Чикаго булс“ и ПСЖ, македонски државјанин уапсен во Драч

Околу 300 килограми кокаин во пакувања со амблемите на спортските тимови „Чикаго Булс“ и „Париз Сен Жермен“, но и луксузниот...

Свет1 ден

Во Русија откриена нова опасна мутација на Ковид-19

Руската Федерална медицинско-биолошка служба (ФМБА) открила нова мутација на коронавирусот, способна да ја намали ефикасноста на медицинските третмани и превентивните...

Спорт1 ден

Премиерот најави промена на името на Фудбалската федерација на Македонија

Премиерот Зоран Заев во интервју за грчката „ЕРТ“ изјави дека по жалбата на Атина на логото на Фудбалската федерација на...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Направен е голем исчекор во македонско-бугарскиот пријателски дијалог

Премиерот Зоран Заев денеска одржа прес-конференција на завршницата од Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Виена, каде присуствуваше на...

Македонија1 ден

Во Македонија 19 нови случаи на коронавирус, починаа две лица

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 19 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 14 пациенти, а две...

Регион1 ден

Црногорски министер сменет од функцијата, одбил да го нарече злосторството во Сребреница геноцид

Министерот за правда на Црна Гора, Владимир Лепосавиќ, е сменет од функцијата затоа што одби да го нарече злосторството во...

Македонија1 ден

Кривична пријава за едно лице кое се заканувало на новинари на „Фејсбук“, ЗНМ очекува судска разрешница

МВР поднесе кривична пријава против едно лице од тетовско Теарце за кривично дело загрозување на сигурноста против новинари, соопшти Здружението...

Регион1 ден

Во Србија целосно вакцинирани 40 проценти од населението

Во Србија досега се дадени вкупно 5.058.165 дози вакцини против коронавирус. Првата доза ја примиле 2.673.634 лица, а 2.384.531 граѓани...

Спорт2 дена

Ангеловски и Пандев ги прекршиле ковид-протоколите

Селекторот и капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски и Горан Пандев, по вечерашниот натпревар на ЕУРО 2020, против...

Спорт2 дена

Холанѓаните ја „решија“ Австрија и ја потврдија елиминацијата на Македонија

Холандија се пласираше во осминафиналето на ЕУРО 2020 по 2:0 победата над Австрија, резултат кој дефинитивно ги заврши и теоретските...

Регион2 дена

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар...

Досие