Контакт

Свет

Бизарна прес конференција на Трамп

Објавено пред

Претседателот на САД, Доналд Трамп, изјави денес пред медиумите дека само неколку негови претходници поминале повеќе закони од него, иако во Конгресот не помина ниту еден битен закон откако тој е на функцијата.

dobivaj vesti na viber

Денешната прва заедничка средба со сите членови на кабинетот медиумите  ја нарекоа бизарна, срамна, патетична и во советски стил, поради бројните фалби што Трамп си ги упати самиот на себе, пред да почнат да го фалат  државните секретари.

“Никогаш немало претседател, со неколку исклучоци, кој поминал повеќе закони и кој завршил повеќе работи“, изјави Трамп пред новинарите.Тој го пофали и својот  план за даночни измени како “најголемо намалување на даноците во американската историја”, иако тој се уште не фигурира како формален предлог  и Конгресот не се изјаснувал за него. Тој  оцени исто така дека “никој не верувал и не очекувал дека неговиот избор ќе отвори толку многу работни места за седум  месеци, околу милион и сто илјади, иако претходните седум месеци биле отворени уште повеќе.

По него дојдоа фалбите од соработниците. Прв беше Мајкл  Пенс, неговиот потпретседател, кој изјави дека можноста да му служи на Трамп е “најголемата чест во неговиот живот “.

“Чест ми е да бидам тука”, изјави јавниот обвинител Џеф Сешн, кој неодамна ја понуди својата оставка поради притисоците повразани со истрагата за Русија..

“Ви ја симнувам капата”, му рече на Трамп државниот секретар за енергетика, Рик Пери, осврнувајќи се на одлуката САД  да се откажат од глобалниот договор за климатските промени..

“Ви благодариме за можноста и благословени да сте што ни овозможивте да  служиме на вашата агенда и на американскиот народ”, изјави шефот на кабинетот Рејнс Прибус , кој е предмет на извештаи дека Трамп сака да му даде отказ..

Спектаклот беше толку необичен што лидерот на демократите во Сенатот, Чарлс Шумер и неговите помошници направија видео потсмевајќи се на овој прв заеднички состанок на кабинетот пред јавноста.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Американските тенкови Абрамс пристигнаа во Украина

Објавено пред

Американските тенкови Амбрас пристигнаа во Украина, изјави украинскиот претседател Владимир Зеленски.

dobivaj vesti na viber

„Добри вести од министерот за одбрана Умеров. Тенковите Абрамс веќе се во Украина и се подготвуваат да ги засилат нашите единици“, објави Зеленски на својот канал на Телеграм, пренесува Ројтерс.

Американскиот претседател Џозеф Бајден минатата недела изјави дека првите американски тенкови од типот Абрамс ќе и бидат доставени на Украина оваа недела.

Украинскиот претседател минатата недела објави дека Украина заедно со САД ќе произведува оружје, вклучително и системи за противвоздушна одбрана.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Кадиров објави снимка од неговиот син како го тепа човекот кој го запали Куранот

Објавено пред

Рамзан Кадиров, чеченскиот лидер и еден од најблиските соработници на Путин на неговиот канал објави нова снимка. Според Некста, на неа е неговиот син Адам. На видеото го тепа Никита Журалев, човекот обвинет за палење на Куранот, пренесува Индекс.

dobivaj vesti na viber

„На интернет сè уште има спорови за тоа дека Адам Кадиров го претепа Никита Журавел. Дали е ова вистина или не? Го претепа и ја направи вистинската работа. Згора на тоа, верувам дека секој што навредува било кое Писмо треба да биде строго казнет, ​​вклучително и оние кои демонстративно го палат. Нашата земја има единствен закон кој ги штити верските вредности и тие се заштитени од државата на највисоко ниво“, напиша Кадиров на својот канал Телеграм.

„Без претерување, да, горд сум на чинот на Адам“, додаде Кадиров.

Тој минатата среда ги негираше гласините дека  умира. Видеото е објавено на официјалниот канал на чеченскиот лидер.

„Фала му на семоќниот Бог, жив сум и здрав и воопшто не разбирам зошто треба да има врева за тоа дури и ако сум болен?“ се наведува во објавата која наводно ја напишал самиот Кадиров.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Силна бура создаде застрашувачка глетка на небото во Оклахома, изгледаше како да пукнала нуклеарна бомба

Објавено пред

Небото над градот Норман во американската сојузна држава Оклахома во неделата поради облаците донесени од силна бура изгледаше како да експлодирала нуклеарна бомба.

dobivaj vesti na viber

Снимките објавени на социјалните мрежи покажуваат облаци кои се движат нагоре низ облакот стратус, создавајќи илузија на печурка.

„Истата шема на облаци во саботата вечерта донесе големи невреме со град во округот Семинол во централна Оклахома. Паѓаше силен град со големина на топче за голф, ги кршеше стаклата на автомобилите, струја снема, но за среќа, потенцијалот за торнада беше мал“, објавија метеоролозите.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ29 минути

Детали за двојното убиство во Гевгелија: Браќата не разговарале повеќе од 40 години

Oсновното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои сомнение дека сторил две...

Топ7 часа

46-годишна жена до смрт избодена во Кочани

46-годишна жена од Кочани утрово била избодена по претходна расправија со свој сограѓанин. Полицијата за „Макфакс“ потврдува дека, денеска, во...

Македонија7 часа

Не сообраќаат возови на релација Скопје – Битола, во пожар изгореа 1.000 прага од пругата

Поради штета од пожарите во Битолско-прилепскиот Регион, не сообраќаат возови на пругата Скопје – Битола – Скопје. Од „Железници“ соопштија...

Македонија7 часа

Македонските граѓани безбедно се упатени дома, вели Османи по случувањата во Косово

Македонските државјани сместени во хотел во непосредна близина на манастирот во селото Бањска на северот од Косово, каде што вчера...

Македонија8 часа

Нов протест за случајот на Онкологија: „Правда за жртвите мора да има“

Неформалната група „Протест против убиствата на Онкологија“ преку соопштение најави нов протест за денеска во 18 часот и ги повикаа...

Македонија8 часа

Потребно е гаснење на малигниот пожар, кој има цел проширување и во регионот, порачува Ахмети за случувањата во Косово

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, преку напис на социјалните мрежи нападот во Косово го квалификува како сериозна провокација и, според...

Регион10 часа

Курти: Во полициска операција запленета поголема количина оружје

Косовскиот премиер Аљбин Курти на социјалната мрежа Х напиша дека во полициска операција е запленета поголема количина оружје. Тој додаде...

Регион11 часа

(Видео) Пукање во Босна и Херцеговина: во пекарница пронајдени тела на маж и жена

Синоќа, две тела биле пронајдени во пекарница во Завидовиќи, пишува босански „Аваз“. Avaz na licu mjesta: Horor u Zavidovićima, pucnjava...

Регион11 часа

Брнабиќ: Курти е единствениот виновен за конфликтот во Косово, ова е неговиот животен сон

Српската премиерка Ана Брнабиќ го коментира конфликтот на северот од Косово, во кој беа убиени косовски полицаец и тројца српски...

Европа11 часа

(Видео) Илјадници останаа без струја во Санкт Петербург, жителите слушнале експлозија

Вчера вечерта снема струја на рускиот аеродром „Пулково“ и во квартот Шушари во Санкт Петербург, источно од аеродромот. Според разни...

Европа12 часа

Северна Кореја одговори на критиките на Јужна: „Тоа е малигна клевета“

Северна Кореја одговори на критиките на јужнокорејскиот претседател Јун Сук Јеол за соработката на Пјонгјанг со Москва по посетата на...

Регион12 часа

(Видео) Ранетиот напаѓач префрлен во болница во Приштина: пренесен е со лисици

Еден ранет напаѓач на косовската полиција, по укажаната лекарска помош, доцна вчеравечер е пренесен на Универзитетскиот клинички центар во Приштина....

Регион20 часа

Ковачевски апелира на деескалација во Косово и уверува дека безбедносната состојба во Македонија е стабилна

Премиерот Димитар Ковачевски се огласи со коментар по денешните престрелки на северот на Косово апелирајќи на деескалација и осудувајќи ги...

Регион21 час

Косовската полиција: Уапсен и вториот напаѓач на полицијата, ситуацијата се’ уште е тензична

Косовската полиција вечерва соопшти дека надлежните полициски единици го уапсиле вториот напаѓач, кој исто така бил во воена униформа и...

Регион22 часа

Вучиќ го осуди убиството на полицаецот: Се побунија Срби од Косово не можејќи да го трпат теророт на Курти

Србите, а не луѓето од централна Србија како што лажеа, се револтираа и не сакаат повеќе да го трпат теророт...

Македонија23 часа

МНР: Седум македонски државјани меѓу кои и дете се во близина на манастирот во Косово

Министерството за надворешни работи објави дека во раните утрински часови, преку дежурниот телефон на Министерството за надворешни работи, добиена е...

Топ1 ден

Дете од Прилеп загина при пад од дрво

Малолетно момче од селото Црнилиште, Прилепско загина вчера по пад од дрво. Момчето од здобиените повреди починало на лице место. Според...

Македонија1 ден

Мицкоски му посака добро здравје на Груевски: „И’ заби нож во грб на сопствената партија“

Морам да кажам дека како човек оваа јавна преписка со поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ не ме прави среќен, ниту ова...

Регион1 ден

Курти: Триесет вооружени лица продолжуваат со нападите врз косовската полиција

Косовскиот премиер Аљбин Курти  изјави дека продолжуваат нападите врз косовската полиција, како и дека во нив учествуваат 30 вооружени лица....

Македонија1 ден

Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Претседателот Стево Пендаровски за време на работната посета на САД по повод учеството на 78. Генерално Собрание на Обединетите Нации,...