Контакт

Европа

Борел: ЕУ мора да го одржи Западен Балкан на европскиот пат

Објавено пред

Високиот претставник на Европската унија за надворешни работи, Жозеп Борел, денеска изјави дека ЕУ мора да го задржи целиот регион на Западен Балкан на европскиот пат.

„ ЕУ е најдобрата комбинација на политички слободи и економски напредок, како и социјална солидарност во светот“, рече Борел во обраќањето на Форумот во Дубровник, додавајќи дека ЕУ не е совршена, но дека е најдобра, затоа и мора да продолжи со секој што ја споделува својата визија.

Според него, тоа значи дека ЕУ треба да го задржи своето внимание на Западен Балкан и целиот регион на европскиот пат, вклучително и заживување на дијалогот меѓу Белград и Приштина.

Европа

Лукашенко: Затворете го секој метар од границата, ниту една нога од соседната земја не смее да влезе во Белорусија

Објавено пред

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко им нареди на безбедносните служби да ја затворат границата.

„Од денес, ниту една нога од соседната земја, без разлика дали од југ или запад, не смее да стапне на територијата на Белорусија. Затворете го секој метар од границата. Нашите луѓе мора да се чувствуваат смирени, треба да знаат дека има момци кои се подготвени да ги заштитат“, рече белорускиот лидер на состанокот за ситуацијата на границата, пренесуваат државните агенции.

Лукашенко им нареди на безбедносните сили да ја интензивираат работата за заштита на државната граница.

„Тоа е она што треба да го направиме. Основно. Не дај Боже тие (соседните земји) да започнат со спроведување на тактиката на протерување на луѓето што ги нарекуваа таму (илегални мигранти) преку официјалните гранични премини. Ги знаете последиците, и тие, ги предупредивме, и нека размислат“, рече Лукашенко.

Тој како што пренесуват регионалните медиуми ги нарекол властите на соседните земји нацисти, кои не ги ослободуваат мигрантите и ги враќаат во Белорусија „полумртви“.

Неговиот коментар следеше откако белоруските граничари вчера пронашле пет ирачки државјани протерани од литванската страна на границата со Литванија, а на нив биле откриени прострелни рани и траги од каснување од кучиња.

Според информациите на Државната погранична служба на Белорусија, на повредените им била укажана прва помош, по што биле пренесени во медицински установи.

На 3 август, белоруските граничари регистрираа мигранти што ја минуваа границата од Литванија. Многумина беа во сериозна состојба со разни повреди, анализираат медиумите.

Според портпаролот на белоруската погранична служба, Антон Бичковски, граничарите забележале човек во тешка состојба во близина на границата со Литванија, и тој починал при укажување прва помош.

Лукашенко најави дека Белорусија повеќе нема да ги задржува илегалните мигранти на пат кон земјите од ЕУ, бидејќи поради санкциите од Западот, Минск „нема ниту пари, ниту сила“ за тоа.

Прикажи повеќе...

Европа

Зеленски: Кој ја сака Русија нека се сели од Донбас

Објавено пред

Претседателот на Украина, Вoлодомир Зеленски, изјави дека Донбас никогаш нема да биде руска територија и им порача на оние кои ја сакаат Русија и сакаат оваа област да стане дел од неа да бараат место за себе во Русија.

„Ако некој денеска живее на територијата на привремено окупираниот Донбас и си мисли – ‘треба да бидеме заедно со Русија, ние сме Руси’, мислам дека е голема грешка да остане и да живее во Донбас. Тоа никогаш нема да биде руска територија“, изјави Зеленски во интервју за ТВ Дом.

Тој им порача на оние кои ја сакаат Русија, а својот живот го минуваат на украинска територија и сметаат дека тоа е Русија, во името на нивните деца и внуци да си заминат и да си најдат место на територија која навистина е руска, пренесува „Спутник“.

„Украина ќе се развива, ќе се гради, а во таков Донбас – окупиран, одделен никогаш нема да има развој. Но, ако сметате дека Донбас е Украина, ако го почитувате тоа знаме, украинскиот јазик, ако сметате дека сте Украинци, тогаш останете таму, издржете. Во секој случај, таа територија ќе биде ослободена од окупација“, рече украинскиот претседател.

Прикажи повеќе...

Европа

Првото лице што во Болоња се зарази од коронавирус, сега има делта-сој

Објавено пред

Првото лице кај кое коронавирусот беше идентификуван минатата година во Болоња, сега e повторно инфицирано со делта-варијантата на вирусот, пишува весникот „Ил Фато Котидијано“.

„Вакцинирајте се, не правете глупости како мене“, порачa 24-годишната Бјанка Доброја.

Бјанка е модел, со романско потекло, а минатата година се лекувала во болница цели 80 дена по заразата од коронавирусот.

„Наивно верував дека не треба да се вакцинирам по инфекцијата. Направив и серолошки тест, имав повеќе антитела и верував дека сум заштитена. Сега ги имам истите симптоми како и пред  една и пол година: висока температура, главоболка, кашлица, болка по целото тело. Се надевам дека нема да завршам повторно во болница три месеци“, вели Бјанка.

Таа додава дека е жив пример дека од Ковид-19 е можно да се разболи двапати и дека не треба да се ризикува, туку треба да се вакцинира.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија46 минути

Ангелов најави акциски план за справување со пожарите

Откако Владата денеска прогласи кризна состојба во траење од 30 дена поради пожарите кои ја зафатија Македонија, директорот за Центарот...

Македонија3 часа

Владата прогласи кризна состојба во траење од 30 дена поради зголемената појава на пожари

Владата на денешната 95. седница, која се одржа изутринава, донесе одлука за постоење кризна состојба на територијата на Република Северна...

Топ3 часа

72-годишен битолчанец извршил полов напад врз десетгодишно девојче

Маж од Битола на возраст од 72 години е осомничен дека сторил полов напад врз дете што не наполнило 14...

Топ3 часа

Татко си ја малтретирал својата ќерка, ја удирал со тупаници и ѝ се заканувал на сопругата дека ќе ја убие

38-годишен жител од Брвеница, татко и сопруг е осомничен за малтретирање на својата ќерка и за семејно насилство над неговите...

Македонија4 часа

Активни пожари во Битолскиот, Струмичкиот, Кумановскиот и во Штипскиот Регион

Активни пожари има во Битолскиот, Струмичкиот, Кумановскиот и во Штипскиот Регион, соопштија од Центарот за управување со кризи. Според објавата...

Европа4 часа

Пожарите во Грција не стивнуваат, населението се евакуира, огнената стихија уништи куќи

ЕУ испрати помош за Грција и другите земји од Југоисточна Европа, кои се борат со големи пожари. Помошта дојде еден...

Македонија5 часа

Ангелов: Пет хеликоптери го гаснат пожарот кај Пехчево, ако дозволат условите, ќе емитувам во живо

Пет хеликоптери, три српски и два македонски, полетаа од скопскиот аеродром кон Пехчевскиот Регион, соопшти утрово директорот на Центарот за...

Македонија6 часа

Владата ќе го разгледува предлогот за воведување кризна состојба во државата поради пожарите

Владата, денеска, во 8.30 часот треба да одржи седница за предлогот на Управувачкиот комитет за воведување кризна состојба во траење...

Македонија17 часа

Стојанче Ангелов од вршител на должност стана директор на ЦУК

Владата на денешната 94 седница донесе одлуки во однос на повеќе кадровски решенија. Така, Стојанче Ангелов кој досега беше вршител...

Македонија19 часа

Награди од по 10.000 денари за пожарникарите кои го гаснеа пожарот кај Кочани

Владата на седница одлучи да ги награди сите пожарникари вклучени во гаснењето на пожарот кој го зафати Кочани и околината....

Македонија20 часа

Албански државјанин приведен за подметнување на пожар, има осомничен и за оној во Старо Нагоричане

Попладнево од страна на полициски службеници од полициското одделение Галате уапсен е 32-годишен албански државјанин со иницијали Л.А, кој илегално...

Македонија21 час

Владата ја разреши директорката на инспекторатот за животна средина

Владата ја разреши директорката на Државниот инспекторат за животна средина, Ана Петровска, по барање на нејзината матична партија ДОМ. Од...

Македонија23 часа

Регистрирани 164 нови случаи на Ковид-19, пријавени се три починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 5.276 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на...

Топ1 ден

Камион излетал од патот во близина на ГП Блаце, возачот починал од срцев удар

Товарно возило со косовски регистарски ознаки вчеравечер излетало од патот во близина на Граничниот премин Блаце соопштија од МВР. Возачот...

Регион1 ден

Почина Мирослав Лазански

Почина српскиот новинар, воен аналитичар, политичар и дипломат Мирослав Лазански на 71-годишна возраст. Лазански починал во својот дом во Белград...

Европа1 ден

(Видео) Две загинати лица и десетици повредени во судир на два воза во Чешка

Две лица загинаа, седум се во критична состојба а 31 лице се повредени во судир на два патнички воза во...

Македонија1 ден

Македонија е во портокалова фаза – да се почитуваат мерките за заштита од топлотниот бран, порачуваат надлежните

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавците, негувателите и воспитувачите во градинките, вработените во центрите за социјална работа...

Македонија1 ден

Две дози вакцина во државата примиле 401.336 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.909 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.939 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 920.442...

Регион1 ден

(Видео) Грчките пожарникари цела ноќ се бореа со пожарите, гори и предградие на Атина

Вкупно 81 пожар избувнаа во Грција во последните 24 часа, а пожарникарите сѐ уште се борат со 40 од нив, кои...

Свет1 ден

Њујорк воведе ковид-пасоши – во ресторан и театар може само вакцинирани

Во Њујорк нема да може да се влезе во ресторан, спортска сала и во театар без потврда за вакцинација, изјави...

Досие