Контакт

Европа

Британија подготвена да преговара со ЕУ за брегзитот

Објавено пред

Велика Британија упати конструктивна понуда до Брисел за брегзитот и сега е подготвена да преговара за деталите за договорот за излез од блокот, изјави секретарот за брегзит, Стивен Баркли.

„Насочени сме на постигнување договор бидејќи мислиме дека тоа е најдобро решение. Ова се сериозни предлози и мораме за нив да разговараме со ЕУ“, рекол Баркли.

На прашањето за можно одлагање на брегзитот, британскиот дипломат рекол дека за тоа мора да постои согласност од сите 27 држави членки на ЕУ.

Британија синоќа го објави новиот план за брегзит, според кој границата со Ирска ја остава отворена, а премиерот Борис Џонсон истакна дека единствената алтернатива на новиот план е брегзит, без договор на 31 октомври. Џонсон истакнал дека планот го отстранува таканаречениот бекстоп, механизмот осмислен во договорот со ЕУ, кој го постигна неговата претходничка Тереза Меј. Со него се отстранува повторното воведување на границата на ирскиот остров, но тој, според мислењето на заговорниците на тврдиот брегзит, би можел да ја врзе Велика Британија за ЕУ на подолг период. Џонсон му порачал на Јункер дека овој план на ЕУ бил мост што не води никаде.

„Мораше да се изнајде нов пат“, рекол Џонсон.

Според новиот документ на седум страници, целото Обединетото Кралство би излегло од европската царинска унија, но неговата покраина Северна Ирска би останала на единствениот европски пазар кога станува збор за стоки, вклучително земјоделските и прехранбените производи. Тоа би ја отстранило потребата за проверка на стандардот и сигурноста на стоките на границата меѓу Северна Ирска и Ирска, која е членка на ЕУ, бидејќи и двете би биле дел од регулаторната островска зона.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

(Видео) Претепани млади Белоруси мораа да ветат пред камера дека повторно нема да протестираат

Објавено пред

Протестите во Белорусија продолжија во средата вечер, четврта вечер по изборите на кои победи претседателот Александар Лукашенко, а кои демонстрантите и опозицијата ги сметаат за наместени.

Самото Министерство за внатрешни работи призна дека полицијата во градот Брест, покрај вообичаените солзавец, гумени куршуми и шок-гранати, пукала и со огнено оружје кон демонстрантите и дека еден демонстрант е застрелан.

Исто така, Министерството вчера објави дека 6.000 демонстранти се уапсени во три ноќи на протести. Утрово, сепак, објави дека се уапсени уште 700 демонстранти преку ноќ, со што вкупната бројка достигна скоро 7.000 – во земја со помалку од 10 милиони луѓе.

Белоруската телевизија објави и снимки на некои од уапсените демонстранти, од кои некои се крвави и со други видливи повреди. Полицајците ги прашуваат пред камера дали сè уште сакаат револуција.

Видеото, кое исто така беше објавено од аналитичарот Алекс Кокчаров на Твитер, покажува млади момчиња и девојки со лисици на рацете, прво свртени кон ѕидот, а потоа кон камерата.

„Во Белорусија, државната телевизија ги прикажува очигледно исплашените уапсени демонстранти. Тие веројатно биле претепани пред јавно да ветат дека нема повторно да учествуваат во протести против Лукашенко. Ова се случува во Европа во 2020 година. Едноставно е страшно“, напиша Кокчаров под видеото.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Во Украина рекордни 1.592 новозаразени, министерот предупредува дека ситуацијата e напната

Објавено пред

Украина забележа рекордно дневно зголемување од 1.592 новозаразени во средата, соопшти Националниот совет за безбедност и одбрана.

Бројот на заразени во земјата нагло се зголеми во последните два месецa, бидејќи властите олеснија некои ограничувања отворајќи ги кафулињата, црквите и јавниот превоз.

Министерот за здравство Максим Степанов ги повика граѓаните да ги почитуваат пошироките ограничувања кои остануваат на сила.

„Јас ќе инсистирам на строго придржување кон сите правила. Ситуацијата е многу напата“, рече Степанов на брифинг за новинарите.

Вкупниот број на регистрирани инфекции во земјата се зголеми на 86.140, вклучувајќи и 1.992 смртни случаи односно 46.216 опоравени до 13 август.

Прикажи повеќе...

Европа

Поради коронавирусот забранети лепезите на фестивалот во Салцбур

Објавено пред

Обожавателите на класична музика мора да се откажат од лепезите и да ја издржат топлината на Фестивалот во Салцбург, кој подготви детален план за заштита од коронавирус наместо да ги откажe настапите поради епидемијата на „Ковид-19“.

Годинашниот оперски, театарски и концертен спектакл во родниот град на Моцарт се смета за тест за другите големи културни настани во Европа.

Барањето да се воздржат од мавтање со лепезите на германски и на англиски јазик, е додадено на снимките што публиката ги слуша на почетокот на секоја изведба во Салцбург.

Мавтањето со лепезите може да шири заразни аеросоли наместо да бидат вовлечени од системот за климатизација“, рече извршниот директор на фестивалот Лукас Крепаз за dpa.

Мерката е една од последните во низата мерки на претпазливост насочени кон обезбедување непречено одвивање на фестивалот.

Публиката има на располагање само две третини од достапните места за да се обезбеди социјална дистанца и нема паузи со што се оневозможува дружењето на гостите.

Посетителите мора да носат маски кога влегуваат и излегуваат, а исто така треба да ги имаат на лицето во текот на целата претстава или концерт.

Сите уметници редовно се тестираат на коронавирусот и мора да водат дневник за своето здравје.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Заев: Подготвен сум да бидам премиер во наредните четири години

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев е уверен дека ќе успее да состави Влада во следните 20 дена, а веќе денеска...

Македонија14 минути

(Видео) Лидерите од албанскиот блок не дојдоа, Ахмети остана сам на средбата во хотел „Парк”

На закажаната средба на партиите од албанскиот блок на иницијатива на ДУИ, се појави само Али Ахмети. Како што рече...

Македонија58 минути

Браќа од Битола обвинети за ширење на детска порнографија, собирале интимни снимки од малолетнички

Битолското јавно обвинителство поднесе обвинение против двајца браќа од Битола на возраст од 51 и 52 години, од кои едниот...

Топ1 час

Обвинение за скопјанец што организирал фудбалски турнир на кој имало 100 луѓе во публика

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно 17 лица...

Економија2 часа

Граѓаните ќе добијат обесштетување од Еуростандард банка по 20 дена во вредност до 30 илјади евра

Фондот за осигурување на депозити согласно Решението на гувернерот на Народна банка за укинување на дозволата за основање и работа...

Свет3 часа

Лекот РЛФ-100 покажува позитивни резултати кај тешко заболените од коронавирус

Швајцарската компанија и нејзиниот американски партнер објавија дека нивниот лек РЛФ-100 (авиптадил) покажува позитивни резултати кај пациенти со коронавирус, кои...

Македонија4 часа

Поради семејни причини, Џафери не закажа за денеска собраниска седница

Претседавачот со конститутивната седница, Талат Џафери, се премисли и не го закажа продолжението на седницата и покрај најавите во дел...

Европа4 часа

Грција и Франција со рекорден број новозаразени од коронавирус

Грчката влада соопшти дека во изминатите 24 часа се регистрирани 262 нови случаја на коронавирус, што е најголем дневен број...

Свет4 часа

Стотици луѓе починале од лажни информации за коронавирусот

Во првите три месеци од оваа година најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации за коронавирусот, објавија научниците. Според...

Македонија5 часа

Деветнаесет години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Денеска, се одбележуваат 19 години од потпишувањето на Рамковниот договор, со кој беше ставен крај на неколкумесечниот конфликт во земјата...

Свет15 часа

Најмалку 800 луѓе во светот умреле поради дезинформации во врска со ковид-19

Најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации врзани за коронавирусот во првите три месеци од оваа година, тврдат научниците....

Свет17 часа

(Видео) Најмалку тројца загинати и шестмина повредени во тешка железничка несреќа во Шкотска

Најмалку три лица, вклучително и возачот на возот, загинаа во железничка несреќа што се случи во Шкотска, откако патнички воз...

Македонија18 часа

Градинките добија протокол за работа – се прилагодуваат групите согласно насоките

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за заразни болести и претставници на Министерството...

Економија20 часа

Бежоска: НБРМ ќе побара стечајна постапка за „Еуростандард банка“

Стечајна постапка за „Еуростандард банка“ ќе побара Народната банка од судот, најави гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска. Таа кажа дека се направени...

Македонија20 часа

МВР го расчисти случајот со авотмобилот што изгоре во Ново Лисиче

Истрагата на МВР за инцидентот, во кој автомобил целосно изгоре во Ново Лисиче, покажала дека се работи за несреќен случај,...

Македонија22 часа

Регистрирани 139 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Охрид

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на...

Македонија23 часа

Пендаровски утре ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот Стево Пендаровски, утре, во 12 часот, мандатот за состав на новата влада ќе му го довери на Зоран Заев,...

Македонија23 часа

Села и Гаши нема да дојдат на средбата на албанските партии што ја организира Ахмети

Алијансата за Албанците и Алтернативата нема да дојдат на средбата на партиите од албанскиот политички блок, која треба да се...

Македонија24 часа

Адеми предлага децата да одат на училиште, се разгледуваат три модели за настава

Комисијата за заразни болести размислува, а Министерството за образование и наука се противи наставата во новата учебна година да се...

Македонија1 ден

Засега нема воведување на ПЦР-тестови за граѓаните што транзитираат низ Македонија

Засега нема одлука за воведување ПЦР-тестови за граѓаните што транзитираат низ Македонија. На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести...

Досие