Контакт

Европа

Британски медиуми: На Тереза Меј ѝ се заканува гласање недоверба уште во вторник

Објавено пред

Неколку пратеници од Конзервативната партија на британската премиерка Тереза Меј соопштија дека поднеле писмо за гласање недоверба на премиерката, а лондонските медиуми очекуваат во текот на денот да бидат предадени неопходни 48 писма за да се поведе постапката.

Лондонски „Телеграф“ јави дека со очекување до крајот на денот да бидат предадени 48 писма гласањето на недоверба на владата би можело да се изврши уште во вторник.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

(Видео) Макрон им оддаде почит на жртвите од нападот во Стразбур

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон, вечерва, за време на посетата на Стразбур, изјави дека властите работат на разјаснување како напаѓачот од Стразбур, Шериф Чекат, не бил запрен пред да го изврши нападот.

Имено, тој беше на листата на сомнителни радикализирани лица на француската разузнавачка служба пред да убие четири лица на божикниот панаѓур во вторникот.

Полицијата се обиде да го уапси претходно истиот ден, но не успеа да го стори тоа, објави АП.

Макрон рече дека Франција треба да научи од последиците од кој било полициски неуспех и да работи на она што може да се подобри.

По завршувањето на самитот на ЕУ во Брисел, Макрон отиде во Стразбур да им оддаде почит на жртвите од нападот и да се сретне со безбедносните сили.

29-годишниот напаѓач Шериф Чекат, по кого беше издадена потерница, беше убиен вчера во Стразбур по два дена бегство.

Божикниот панаѓур во францускиот град Стразбур денеска е повторно отворен по помалку од три дена откако радикалниот исламист Шериф Чекат изврши терористички напад, во кој загинаа четири лица, а беа повредени десетина.

Министерот за внатрешни работи на Франција, Кристоф Кастанер, присуствуваше на повторното отворање на саемот што се рекламира како главен град на Божик и привлекува речиси два милиона посетители секоја година.

Прикажи повеќе...

Европа

Јункер: Орбан шири лажни вести

Објавено пред

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, го обвини унгарскиот премиер Виктор Орбан за ширење дезинформации.

„На Европскиот совет јасно му дадов до знаење дека некои од сегашните премиери се извор на лажни вести“, изјави Јункер за новинарите во Брисел по состанокот на лидерите на ЕУ.

Прикажи повеќе...

Европа

Антониo Мегализи, новинар од Италија, е четвртата жртва од нападот во Стразбур

Објавено пред

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, потврди дека младиот новинар Антониo Мегализи им подлегнал на повредите добиени за време на нападот на божикниот панаѓур во Стразбур.

„Големо жалење поради смртта на Антониo Мегализи, млад човек што има голема страст за новинарството, за радиото, за истражувањата и за европските институции“, напиша Конте на „Твитер“.

Радиото „Еврофоника“ исто така објави дека Мегализи, кој работел за нив, починал.

Мегализи беше хоспитализирани во многу тешка состојба по нападот во Стразбур, во кој загинаа четири лица, а беа повредени повеќе од десет, објави АП.

Исламистичкиот терорист Шериф Чекат во нападот во Стразбур усмрти четири лица, од кои две им подлегнаа на повредите во болница. Уште 12 луѓе се повредени, од нив шестмина се критични, велат француските власти.

Меѓу жртвите е Тајланѓанецот Анупонг Суебсамарн (45), кој во Стразбур бил со сопругата во туристичка посета. Тајландската амбасада во Париз ја потврди неговата смрт.

Како што пишува „Франс 24“, тајландскиот турист е убиен додека излегувал од ресторан во центарот на градот. Неговиот вујко за медиумите изјавил дека Суебсамарн и сопругата првично сакале да одат во Париз, ама во последен момент се предомислиле поради протестите, па отишле во Стразбур.

Втората жртва, која имала мозочен удар, е 40-годишен жител на Стразбур по потекло од Авганистан.

Во нападот повредени се тројца улични музичари кои свиреле пред кафуле. Еден од нив бил погоден во вратот и се наоѓа во кома. Другиот исто така е во сериозна состојба со повреда на главата, а третиот е полесно повреден.

Двајца Французи од покраината Восгес исто така се повредени во нападот. Едниот е погоден во дел од вратот и се наоѓа на интензивна нега, а другата жртва е 18-годишна девојка, која е оперирана и е надвор од животна опасност.

Тешко повреден е уште еден Французин, јави „Ле Паризиен“, а сопственичка на локална продавница објавила на „Фејсбук“ дека нејзината 18-годишна ќерка е ранета во раката.

Полскaтa амбасада во Париз објави на „Твитер“ дека меѓу повредените е и еден полски државјанин.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

Мицкоски: Заев како опозиционер се перчеше, а сега не сака да излезе на дебата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, вчера вечер оствари средба со голем број на членови и симпатизери на Општинскиот комитет на...

Македонија57 минути

Намалена видливост поради магла на Ѓавато, Буково и Плетвар

Сообраќајот на автопатот Гевгелија-Скопје, после наплатната рампа Градско, е целосно нормализиран , информираат од АМСМ. Сообраќајот на државните патишта се...

Македонија1 час

ЗНМ бира претседател – во трка Чадиковски и Наумов

ЗНМ денеска бира нов претседател. Изборното собрание на ЗНМ ќе се одржи во со почеток во 10 часот во спортската...

Европа13 часа

(Видео) Макрон им оддаде почит на жртвите од нападот во Стразбур

Францускиот претседател, Емануел Макрон, вечерва, за време на посетата на Стразбур, изјави дека властите работат на разјаснување како напаѓачот од Стразбур,...

Македонија16 часа

Обвинение за скопјанец што му нанел телесни повреди на својот татко

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство достави обвинителен предлог против едно лице за сторено кривично дело телесна повреда од...

Европа17 часа

Кнајсл: Мирот не се постигнува со формирање војска

Министерката за надворешни работи на Австрија, земјата што претседава со ЕУ, Карин Кнајсл, оцени дека денешната одлука за трансформација на...

Македонија17 часа

(Видео) Дебата: Невладините се судрија со власта – „План има, пари нема, помина и оваа зима во чад и задушување“

Во дебатната емисија на „Макфакс“, на која се говореше за проблемот со аерозагадувањето, претставници на невладиниот сектор се судрија со...

Македонија19 часа

Амнестијата ќе донесе и помали затворски казни, дали ќе се менува обвинението?

Кој сè ќе може да побара амнестија од учесниците во настаните на 27 април, најверојатно, ќе биде познато в понеделник,...

Македонија19 часа

(Видео) Јанакиевски: Животните што се хранат од медицинскиот отпад од македонските депонии се поголема закана од фабриката за преработка

По реакциите во врска со највата за изградба на фабрика за преработка на медицински отпад  на земјиштето во дворот на...

Крвав четврток20 часа

Пепиќ: Се колнам во своите чест и вера дека не го удрив Села

Покрај разговорите од одземените телефони на пратениците Јохан Тарчуловски и Љубен Арнаудов на денешното рочиште за крвавиот четврток беше презентирана...

Крвав четврток20 часа

Тарчуловски до Мицкоски по апсењата за 27 април: Не е фер да се враќаме во Собрание додека не ги пуштат луѓето од притвор

Во една од вибер-комуникациите помеѓу актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и обвинетиот пратеник Јохан Тарчуловски, кои јавното обвинителство денеска...

Крвав четврток20 часа

Василевски пред 27 април: Подобро е во Собрание да одиме без вратоврски, да не ни пречат

На денешното рочиште за крвавиот четврток беа презентирани докази од дополнителната листа на обвинителството. Помеѓу доказите беше и вибер-комуникација помеѓу...

Регион20 часа

Злосторство во Босна: Татко си ги заклал децата, по што се самоубил

Ужасна трагедија ги вознемири жителите на Босна и Херцеговина, откако медиумите објавија дека татко ги заклал своите три деца, по...

Крвав четврток21 час

(Видео) Снимателите денеска куртулија од дополнителни проверки поради снимање на обвинителките

Снимателите кои направија снимки од денешното рочиште за крвавиот четврток, за разлика од вчера, не беа изложени на дополнителни проверки...

Топ23 часа

70-годишен неподвижен маж настрада во пожар во Сопиште

70-годишен неподвижен маж настрада во пожар во Сопиште. Како што информира полицијата, вчера, во 20:20 часот на улица 1 во...

Регион23 часа

Парламентот ги усвои законите – Косово доби војска

Косовскиот парламент ги усвои законите кои овозможуваат трансформација на Косовските безбедносни сили во Вооружени сили на Косово. Во Парламентот влегле...

Македонија1 ден

Одложено рочиштето за смртта на Никола Саздовски

Се одложи рочиштето за смртта на Никола Саздовски – Саздо, поради оправдано отсуство на еден поротник. Имал смртен случај. На...

Регион1 ден

(Видео) Пронајдени 15 килограми експлозив на автопатот Косовска Митровица – Приштина

Косовската полиција пронашла 15 килограми експлозив на Газиместан, пишува приштискиот весник „Коха“ повикувајќи се на портпаролот на полицијата во Пришина,...

Свет1 ден

Сенатот едногласен: Убиството на Кашоги го наредил принцот

Сенатот на САД едногласно ја усвои резолуцијата во која саудискиот принц Мохамед бин Салман е посочен како одговорен за убиството...

Европа1 ден

Три жени избодени во Нирнберг

Три жени се избодени со нож во одделни напади во Нирнберг, а германската полиција во моментов испитува дали овие инциденти...

Досие