Контакт

Свет

Британското разузнавање: Русите се подготвуваат за нови украински упади

Објавено пред

Руските сили продолжуваат да даваат приоритет на реопремата, реорганизацијата и на одбранбената подготовка во повеќето сектори на Украина по повлекувањето западно од реката Днепар, се наведува во најновиот извештај на британското Министерство за одбрана.

dobivaj vesti na viber

Армијата изгради нови системи за ровови во близина на границата со Крим, како и меѓу регионите Донецк и Луганск, а некои од овие локации се и до 60 километри зад сегашната линија на фронтот, пишуваат Британците.

Ова сугерира дека руските планери се подготувават за натамошни големи украински откритија, се додава во извештајот.

Британското Министерство нагласува дека е веројатно Русија да се обиде на крајот да прераспореди некои од силите вратени од Херсон за да ги зајакне и прошири своите офанзивни операции во близина на градот Бахмут во источниот регион Донецк. Бахмут е град во кој Русите сè уште бележат некаков успех, дури и ако сè уште не успеале да го освојат.

Свет

Ужас во Германија: Полна количка падна врз бебе во продавница, по што почина во болница

Објавено пред

Бебе почина откако врз него падна полна количка во продавница во Германија. Малото девојче имало само 13 месеци.

dobivaj vesti na viber

Трагедијата се случила вчера пред очите на родителите. Како што пренесуваат германските медиуми, на количката биле натоварени гипс-картони, а девојчето стоело веднаш до количката кога таа се превртела и паднала врз неа.

Муштериите веднаш притрчале и на детето му била укажана прва помош. Набрзо пристигнала брза помош, а детето со хеликоптер било пренесено во болница, каде што починало.

Полицијата води истрага за целиот случај, а сè уште не се знае дали телото на девојчето ќе биде испратено на обдукција.

Прикажи повеќе...

Свет

Сеул: Северна Кореја истрела артилериски проектили во близина на границата

Објавено пред

Војската на Јужна Кореја соопшти дека Северна Кореја истрелала околу 130 гранати во водата во близина на нејзините западни и источни морски граници.

dobivaj vesti na viber

Според соопштението, тоа е најновата воена акција која ги влошила односите меѓу Јужна и Северна Кореја. Началникот на Генералштабот на Јужна Кореја рече дека проектилите паднале на северната страна на тампон зоните создадени со меѓукорејскиот договор од 2018 година за намалување на воените тензии.

Засега нема информации дека граната паднала во територијалните води на Јужна Кореја. Не е јасно ниту кога се случил инцидентот.

Војската на Јужна Кореја соопшти дека испратила усно предупредување до Северна Кореја и ја повика да се придржува до договорот.

Прикажи повеќе...

Европа

Франција ја прогласи 2022 година за најжешка година досега

Објавено пред

Оваа година во Франција беше најтопла откако се регистрирани мерења, објави националната метеоролошка служба. Со оглед на континуираното глобално затоплување, информацијата изненади малкумина.

dobivaj vesti na viber

Во Франција годинава, од мај до октомври, имаше неколку топлотни бранови и екстремни настани како шумските пожари во Бретања. Високите температури му нанесоа штета и на живиот свет во Средоземното Море.

„Со исклучок на јануари и април, сите месеци оваа година беа потопли од вообичаеното“, објави „Метео Франс“.

Се проценува дека просечната температура годинава ќе биде меѓу 14,2 и 14,6 степени Целзиусови, во зависност од тоа какви ќе бидат температурните вредности во декември.

Тоа е значително повеќе од претходниот рекорд, 14,07 степени од 2020 година. Годишните врнежи се очекуваат да бидат 25 отсто под нормалата, што би можело да биде најсушната година досега.

На глобално ниво, доколку се потврдат проекциите на ОН, секоја од последните осум години би требало да биде потопла од која било пред 2015 година.

Просечната температура на Земјата е за 1,1 степен повисока отколку на крајот на 19 век, а половина од тоа зголемување се случило во последните 30 години, објави во ноември Светската метеоролошка организација.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Герасимовски поднесе оставка од функцијата директор на Академијата за судии и обвинители

Судијата Зоран Герасимовски поднесе оставка од функцијата в.д. директор на Академијата за судии и обвинители, а поради конфликт на интереси,...

Свет33 минути

Меркел: Ако Путин ја нападнеше Украина во 2008 година, ќе ја прегазеше

Ангела Меркел пред околу една година ја напушти функцијата германска канцеларка како хероина на слободниот свет. На прошталната церемонија на...

Македонија1 час

Охрид меѓу петте најпотценети градови на Балканот

Угледниот магазин „Форбс“ објави листа на петте најпотценети градови на Балканот. Балканскиот Полуостров, опремен со живописни плажи, прекрасни планини и...

Македонија1 час

Дојави за бомби во училишта во Кавадарци

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска околу 07 часот во Полициска станица Кавадарци било пријавено дека на електронска адреса...

Свет2 часа

(Видео) Експлозија на руски аеродром: Се запали резервоар за гориво, има загинати и повредени

Три лица загинаа во експлозија на резервоар за гориво на аеродромот во близина на рускиот град Рјазан. Шест лица се...

Европа2 часа

Макрон: Имам директен контакт со Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека одржува редовни разговори и директен контакт со рускиот претседател Владимир Путин. „Секогаш одржувам редовни...

Економија3 часа

На сила стапија ограничувањето на цената на руската нафтата и забраната за увоз во ЕУ

Денеска стапи на сила ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено од ЕУ, Г7 и...

Свет3 часа

Убиен чеченски блогер во Шведска, голем критичар на Кадиров

Познатиот чеченски антирежимски блогер Тумсо Абдурахманов е убиен во Шведска, потврди чеченското опозициско движење 1ADAT. Според извештаите, Абдурахманов бил убиен...

Свет3 часа

Дојава за бомба во авион за Бристол, летот пренасочен кон Прага

Летот на компанијата „Изиџет“ од Краков, Полска, до Велика Британија безбедно слета откако беше пренасочен кон Прага поради извештаи за...

Македонија3 часа

Блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

Поради протестот на приватните автобуски превозници, денеска во Скопје од раните утрински часови има посебен сообраќаен режим. „Министерството за внатрешни...

Македонија22 часа

Османи смета дека уставните измени треба што побрзо да стигнат во Собранието и темата да биде затворена

Темата за уставните измени треба што побрзо да биде отворена во Парламентот вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој...

Регион23 часа

Остри реакции во Бугарија по ветото од Холандија

Најавата на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции...

Свет24 часа

Огромна победа за жените во Иран, укината полицијата за морал, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција....

Економија1 ден

Бо Буџетот за следната година 800 милиони евра капитални инвестиции

Капиталните инвестиции во Буџетот за 2023 се проектирани на 800 милиони евра. Владејачкиот СДСМ коментира дека буџетот за наредната година...

Економија1 ден

Бислимоски: Домаќинствата со 16,32 проценти помала потрошувачка на струја

Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа (висока) тарифа откако се воведени блок тарифите, покажуваат...

Македонија1 ден

Најстудено на Попова Шапка, снег во Маврово

Утрово најстудено е на Попова Шапка (минус еден степен), а најтопло во Гевгелија (9 степени). Управата за хидрометеоролошки работи соопшти...

Свет1 ден

Трамп повика на укинување на американскиот устав по објавата на интерните мејлови на Твитер

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повика на укинување на Уставот на САД со цел да се сменат резултатите од претседателските...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Предложени 458 проекти низ општините, граѓаните за првпат одлучуваат за што ќе се трошат нивните пари

„Огромна заинтересираност и предложени 458 проекти од страна на граѓаните за само еден ден низ општините каде градоначалниците се од...

Спорт2 дена

Австралија ги намачи, но Аргентинците закажаа дуел со Холандија

Аргентина е во четврт-финалето на Светското првенство и ќе игра против Холандија. „Гаучосите“ успеаја да ја победат Австралија со 2:1,...

Економија2 дена

Ковачевски: Повисоки пензии, повеќе пари за општините и здравството во буџетот за следната година

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за финансии Фатмир Бесими денеска, на заедничка прес-конференција, го претставија Предлог-буџетот за 2023 година, оценувајќи...