Контакт

Свет

Бунтовниците во Конго убиле 13 цивили и киднапирале 10 деца

Објавено пред

Војската во Конго денеска соопшти дека бунтовниците убиле 13 цивили и киднапирале повеќе од 10 деца во напад врз област во која неодамна беше регистрирана најновата епидемија на ебола.

Капетанот Мак Хазукај Монга изјави за АП дека бунтовниците ги нападнале позициите на армијата и при нападот има загинати и киднапирани.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Повеќе од 3.000 Кинези се позитивни на многу заразна бактериска болест

Објавено пред

Повеќе од 3.000 луѓе во северозападна Кина се позитивни на многу заразната бактериска болест бруцелоза. Ова се случило откако протекол загаден издувен гас во фармацевтска компанија која произведува вакцини за животни.

Здравствените власти во градот Ланжу, во кој живеат околу 2,9 милиони луѓе, велат дека 3.245 се позитивни на бруцелоза, што често е предизвикано од контакт со домашни животни како крави, кози и свињи.

Националната здравствена комисија во Ланжу објави дека досега се тестирани 21.847 лица и дека никој не починал од последиците од оваа болест, пренесува Индепендент.

Како што изјави таа, епидемијата е предизвикана од „загаден издувен гас“ од фабриката во Ланжу, која произведува вакцини за животни.

Бруцелозата, позната и како малтешка или медитеранска треска, може да предизвика симптоми како што се главоболки, болки во мускулите, треска и замор, додава Си-ен-ен.

Иако симптомите може да исчезнат, некои може да станат хронични и никогаш да не исчезнат, како што се артритис или оток на одредени органи, според американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

Пренесувањето од човек на човек е многу редок. Луѓето претежно се заразуваат преку заразена храна или со вдишување на бактерии, што се чини дека е случај во Ланжу.

Според наводите на градската здравствена комисија, епидемијата настанала поради протекување во фабриката, што се случило во периодот од крајот на јули до крајот на август 2019 година.

Според Си-ен-ен, фабриката, додека произведувала вакцини против бруцелоза за животни, користела средства за дезинфекција со поминат рок, што значи дека не се искоренети сите бактерии од отпадниот гас. Тој контаминиран отпаден гас формира аеросоли, кои содржат бактерии и протекуваат во воздухот, а ветерот го однел до Институтот за истражување „Ванде“ од Ланжу, каде изби епидемија.

До крајот на декември најмалку 181 лице во институтот е заразено со бруцелоза, објави новинската агенција Ксинхуа.

Прикажи повеќе...

Свет

Суспендиран телохранител на британски министер затоа што оставил наполнет пиштол во авион

Објавено пред

Телохранител кој патувал со британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб бил суспендиран од должност затоа што наводно оставил наполнет пиштол во авионот.

Медиумите јавуваат дека полициски телохранител кој патувал со Доминик Раб да ги посети САД оставил пиштол во авион на лондонскиот аеродром Хитроу вчера, а го пронашла чистачка.

Лондонската полиција соопшти дека биле свесни за „инцидентот на летот во Велика Британија“ и „дека го сфатиле многу сериозно“.

„Полицискиот службеник вклучен во инцидентот беше отстранет од оперативните должности за време на внатрешната истрага“, се вели во соопштението на полициската администрација.

Сличен инцидент се случи во февруари кога телохранителот на поранешниот премиер Дејвид Камерон остави пиштол во тоалетот на летот на „Бритиш ервејс“.

Пиштолот, наводно, го пронашол патник и го предал на стјуардесите.

Раб го посети Вашингтон оваа недела за да разговара со американскиот државен секретар Мајк Помпео и други официјални лица за Брегзит.

Прикажи повеќе...

Регион

Девојка убиена и запалена во Херцег Нови, телото е пронајдено по десет дена

Објавено пред

Запалено женско тело било пронајдено во населбата Мокрине во Херцег Нови, му било потврдено на весникот „Дан“ од повеќе извори од полицијата.

Како што дознава весникот, починатата девојка е странски државјанин, а првичните резултати од истрагата укажуваат на сомневање дека девојчето било убиено и запалено.

Постоеле видливи изгореници на телото на девојчето во пределот на главата и рацете. Мотивот за убиството не е познат, иако полицијата има одредени сомнежи кога станува збор за можниот сторител, пренесува порталот РТЦГ.

Обвинителот наредил обдукција за да се утврдат точните причини за смртта и дали има уште повредени.

Полицијата се сомнева дека телото било изгорено, најверојатно, пред околу десетина дена, а го пронашле луѓе кои собирале дрва.

Прикажи повеќе...

Најново

Култура1 час

„Браќа Манаки“ во Битола – годинава без црвен тепих, но традицијата продолжува

Претседателот Стево Пендаровски вечерва, во Пациото на НУ Завод и музеј Битола, присуствуваше и се обрати на 41. Издание на...

Свет2 часа

Хаос во Лондон поради рестриктивните мерки: судири меѓу полицијата и демонстрантите

Полицијата во Лондон се судри со демонстрантите против рестриктивните мерки насочени кон спречување на ширењето на коронавирусот. Повеќе од 1.000...

Топ2 часа

Едно лице загина во возило кое излета на патот Неготино – Кавадарци, повредени уште тројца од семејството

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци во координација со ОВР Неготино, изврши увид на лице место, каде денеска во...

Регион4 часа

Стотици луѓе на Парадата на гордоста во Загреб, бараат промена на Уставот

Стотици луѓе се собраа на плоштадот Свети Марко во Загреб, каде се одржува 19. Парада на гордоста. Учесниците на Парадата...

Македонија4 часа

Шестмина починати и 140 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1397 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на...

Регион4 часа

(Видео) Ураганот донесе поплави и однесе два животи во Грција

Медитеранскиот ураган Јанос, кој ја погоди централна Грција денеска, однесе два животи, предизвикувајќи поплави и материјална штета. Two dead, one...

Спорт4 часа

Ѓоковиќ кршеше рекети, судијата го нарекуваше Федерер, но влезе во полуфинале

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со судни маки успеа да се пласира во полуфиналето на Мастерсот во Рим, откако...

Македонија5 часа

(Видео) Како ќе изгледа враќањето на училиште: на секое дете ќе му се мери температура, маските ќе се вадат само за време на оброкот

Министерството за образование и наука во соработка и со поддршка на УНИЦЕФ И УСАИД, изработи видео во кое на јасен...

Топ5 часа

Приведен светиниколец за мачење на животни

СВР Штип – ОВР Свети Николе ќе поднесе кривична пријава против М.Е. од селото Ерџелија, Свети Николе, поради мачење животни,...

Македонија7 часа

Османи: Предизвиците со Бугарија иако делуваат жестоко, тие се надминливи

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска ги претстави приоритетите во неговиот мандат. Како прв и најважен приоритет Османи ги...

Свет7 часа

Се огласи Навални: Патот кон закрепнувањето е јасен, но долг

Рускиот опозиционер, Алексеј Навални, објави фотографија на „Инстаграм“ на која се гледа како се симнува по скали и напиша дека...

Гордана Јанкулоска, судење, Титаник Гордана Јанкулоска, судење, Титаник
Македонија10 часа

Јанкулоска: Ако некој ме бара, јас сум дома

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, објави статус на „Фејсбук“ со кој ги негира информациите дека таа избегала откако...

Македонија10 часа

МОН: Децата кои немаат уреди за онлајн настава ќе може да ја следат од училница

Децата коишто немаат уреди за следење на онлајн настава во време на Ковид-19 ќе добијат можност за учење како и...

Свет11 час

Трамп: До април ќе има вакцина за секој Американец

Претседателот на САД, Доналд Трамп, објави дека очекува до април САД да имаат доволно вакцини против коронавирус за секој Американец....

Македонија11 час

За еден ден казнети 384 возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија...

Свет12 часа

Европската агенција за лекови одобри употреба на дексаметазон за лекување на Ковид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) одобри употреба на лекот дексаметазон за лекување на пациенти со Ковид-19 кои имаат проблеми со...

Топ12 часа

Млад скопјанец осомничен дека криел оружје и дрога во бункери во Бутел

Дваесет и четиригодишен скопјанец е осомничен дека ги сокрил оружјето, муницијата и дрогата во бункери во Бутел кои беа откриени...

Спорт12 часа

Либански фудбалер почина откако беше погоден од залутан куршум

Либанскиот фудбалер Мохамед Атви почина во болница откако беше погоден со залутан куршум во главата. 32-годишниот Атви бил погоден во...

Регион1 ден

Украдени ретки книги во вредност од 2,5 милиони фунти, пронајдени под подот на куќа во Романија

Околу 200 „незаменливи“ книги вредни повеќе од 2,5 милиони фунти (3,2 милиони американски долари), кои биле украдени од еден магацин...

Свет1 ден

Трамп сакал да го ослободи Асанж, ако му кажел кој стои зад хакерскиот напад на Демократската партија

Американскиот претседател Доналд Трамп му понуди помилување на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, доколку открие кој стои зад хакирањето на...

Досие