Контакт

Свет

(Видео) Ескалираат судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 убиени, меѓу нив и деца

Објавено пред

Ескалира конфликтот меѓу Израел и Хамас. Од Тел Авив се слушаа сирени од раните утрински часови. Одекнаа и неколку експлозии. Најмалку 35 Палестинци, од кои 10 деца и пет Израелци, се убиени во судирите досега, соопштија здравствените власти.

Израелскиот премиер најави дека ќе ги интензивира нападите врз Газа, а претставникот на ООН за Блискиот Исток повика на прекин на огнот и предупреди дека „трошоците за војната ги плаќаат обичните луѓе“. Во градот Лод е прогласена вонредна состојба поради конфликтот, кој официјалните лица го опишуваат како граѓанска војна.

Советот за безбедност на ООН денеска ќе одржи вонреден состанок поради последниот израелско-палестински конфликт, во кој, според последните податоци, беа убиени вкупно 40 лица.

Состанокот беше инициран од Кина, Тунис, Норвешка, Франција, Естонија, Ирска, откриваат дипломатите.

На претходниот состанок во понеделникот Советот за безбедност на ООН не успеа да договори заедничка изјава.

Во градот Лод избувнаа немири, што градоначалникот ги опишува како граѓанска војна. Во овој град е прогласена вонредна состојба. Немирите беа предизвикани од палењето на синагогата во близина на израелскиот аеродром „Бен Гурион“ во вторникот поради конфликтот меѓу арапските и еврејските жители, пренесува Би-би-си.

Во овој град запалени се десетици автомобили и искршени се излози на продавници. Најмалку 12 лица беа повредени.

Градоначалникот на Лод вели дека конфликтот во градот е како граѓанска војна и повика на итно воведување полициски час. Сериозни конфронтации имало и во Акра во северен Израел и во Јафа кај Тел Авив.

Израел рано утрово изврши стотици воздушни напади врз Газа, а палестинските милитантни групи истрелаа ракети кон Тел Авив и Бершеба.

Избувнаа и неколку експлозии, само неколку минути откако Хамас објави дека лансирал повеќе од сто ракети кон Тел Авив како одговор на израелските воздушни напади врз палестинската крајбрежна енклава.

Портпаролот на Хамас, Фаузи Бархум, изјави дека Хамас нема да се повлече и ќе возврати на секој израелски напад.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Унгарија усвои закон за забрана на содржини за деца во кои се спомнува ЛГБТ-заедницата

Објавено пред

Унгарските пратеници усвоија предлог-закон со кој се забранува каква било содржина за малолетници ако таа укажува или промовира хомосексуалност кај млади под 18 години.

Предлог-законот беше усвоен со 157 гласа „за“ и еден „против“.

Владејачката партија Фидеш има парламентарно мнозинство, а пратениците од екстремно десничарската партија Јобик исто така ја поддржаа регулативата.

Сите други опозициски партии ја бојкотираа седницата во знак на протест против дискриминацијата на ЛГБТ-популацијата.

Активистите на ЛГБТ-движењето во Унгарија и меѓународните организации остро го критикуваа нацрт-законот и го споредуваат со законот во Русија од 2013 година, со кој се забранува геј-пропаганда.

Критичарите исто така истакнуваат дека серии, како „Пријатели“, и филмови, како „Бриџит Џонс“, „Хари Потер“ и „Били Елиот“, кои зборуваат за хомосексуалноста, може да бидат забранети за малолетни лица.

Илјадници луѓе организирани од невладините организации излегоа на улиците во Будимпешта во понеделникот вечерта во знак на протест против, како што посочија, континуираната пропаганда на владата против ЛГБТ-заедницата.

Прикажи повеќе...

Европа

Германија досега издала пет милиони потврди за вакцинација

Објавено пред

Германскиот министер за здравство соопшти дека Германија издала пет милиони сертификати за вакцинација, кои се дизајнирани да бидат дел од системот на дигитални пропусници во цела Европска Унија.

Германија почна да издава сертификати кон крајот на минатата недела, потсетува агенцијата АП.

Аптеките во целата земја почнаа да им издаваат сертификати на лицата што се целосно вакцинирани и досега имаа само аналогни докази, а сертификатите може да се издадат и на самото место во големите центри за вакцинација.

Германските власти велат дека патниците на европските граници веќе ги користеле сертификатите без никаков проблем.

Досега 22,3 милиона луѓе во Германија се целосно вакцинирани, што е 26,8 проценти од вкупното население.

Прикажи повеќе...

Свет

Преговори во три дела и одвоени прес-конференции: објавени детали за средбата меѓу Путин и Бајден

Објавено пред

Помошникот на претседателот на Русија, Јуриј Ушаков, денеска соопшти дека самитот на претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џо Бајден, ќе почне утре во 13 часот по средноевропско време во вилата „Ла Гранж“ во Женева.

Путин ќе биде пречекан од претседателот на Швајцарија во вилата „Ла Гранж“, а потоа ќе дојде Бајден, пренесува „РИА новости“.

Ќе има традиционално заедничко фотографирање и обраќање на претседателот на Швајцарија по што претседателите на Русија и САД ќе се преселат во библиотеката.

Ушаков рече дека преговорите ќе се состојат од три дела – прво во тесен, а потоа и во проширен состав, по што ќе следуваат одделни прес-конференции на двете страни.

За време на разговорите во потесен состав, Путин ќе биде придружуван од министерот за надворешни работи, Сергеј Лавров, а Бајден ќе биде придружуван од американскиот државен секретар, Ентони Блинкен.

Ушаков рече дека не знае дали претседателите ќе сакаат да се тргнат настрана и да разговараат лице в лице и додаде дека тоа зависи од нив.

Покрај Ушаков и Лавров, во руската делегација ќе бидат и портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рускиот амбасадор во Соединетите Американски Држави, Анатолиј Антонов, началникот на Генералштабот на руските вооружени сили, Валери Герасимов, и рускиот заменик-министер за надворешни работи, Сергеј Рјабков.

Биле повикани и заменик-шефот на претседателската администрација, Дмитриј Козак, и специјалниот претставник на претседателот за Сирија, Александар Лаврентјев.

По самитот, Путин ќе се сретне со својот швајцарски колега по што ќе се врати во Русија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

28 новозаразени од коронавирус, нема починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 28 нови случаи на...

Македонија3 часа

Актерката Силвија Стојановска доби три и пол години затвор поради учество во шверц на кокаин

Затворска казна од 3,6 години доби актерката Силвија Стојановска за транспортот на 700 килограми кокаин од Колумбија во Шпанија. Нејзиниот...

Македонија4 часа

Филипче ја прими грчката донација од 20.000 дози вакцини од „Астра зенека“

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека денеска пристигнала донацијата од 20.000 дози вакцини на „Астра зенека“...

Свет4 часа

„Политико“: Има пет работи поради кои Бајден ја сака Европа, една од нив е Балканот

Малкумина американски претседатели стапиле на таа функција со толку многу поминати километри во меѓународни патувања како што е Бајден, пишува...

Македонија4 часа

Вчера се аплицирани 4.840 вакцини, прва доза примиле 3.222 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 259.935 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.222 граѓани,...

Македонија5 часа

Кацарска: Ниту еден политичар не може да ми влијае за некој предмет

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска, тврди дека врз неа не може да влијае ниту еден политичар ниту, пак, да...

Свет7 часа

Израел ги укина маските во затворено

Министерството за здравство на Израел објави дека од денеска веќе не важи обврската за носење заштитни маски во затворен простор....

Македонија7 часа

Владата ќе одлучува за укинување на полицискиот час

На седница што ќе почне денеска во 13 часот, според соопштение од владините служби, на дневен ред пред министрите за...

Свет7 часа

СЗО: Опаѓа бројот на новозаразени од коронавирус во последните седум недели

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, рече дека има пад на новозаразени од коронавирус во последните...

Свет7 часа

Бајден вети дека ќе му ја каже црвената линија на Путин

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, вчера во Брисел вети дека ќе му каже на својот руски колега Владимир Путин каде е...

Свет8 часа

Кина возврати на обвинувањата на НАТО: Кажувате невистини, ние сме мирољубиви

Кинеската мисија во Европската Унија денеска ја осуди процената на НАТО од вчерашниот самит дека Кина претставува „системски предизвик“. Водачите...

Македонија22 часа

Заев од НАТО Самитот 2021: Трансатлантското семејство е силно како никогаш порано

Премиерот Зоран Заев, заедно со лидерите на земјите членки на НАТО, учествуваше во централниот работен дел на годинешниот Самит на...

Свет23 часа

Бајден: Напад врз една членка на НАТО е напад врз секого

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Брисел рече дека колективната одбрана на НАТО, принципот дека нападот врз една членка се...

Свет1 ден

Земјите од НАТО заеднички ќе се бранат и од напади во вселената

Проширувањето на членот 5 од договорот за основање на НАТО, кој денеска ќе биде продолжен, им овозможува на членките на...

Македонија1 ден

Четири нови случаи на Ковид-19, починал 66-годишен скопјанец

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.337 тестирања, а регистрирани се четири нови случаи на...

Европа1 ден

Во Германија најнизок број на новозаразени во последните 9 месеци

Во Германија е регистриран најмал број на новозаразени од коронавирус на дневно ниво во последните девет месеци, па официјалните лица...

Економија1 ден

Од полноќ се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука од полноќ да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,15%...

Македонија1 ден

Груби и Мерко за рушењето на платформите во Струга: Зелената агенда е веќе во акција

Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, заедно со министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, и...

Регион1 ден

Хрватска ги промовира ковид-автобусите

Министерот за здравство на Хрватска, Вили Берош, и директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје, Крунослав Цапак, промовираа вакцинација со...

Македонија1 ден

Бројот на ковид-пациенти во македонските болници падна под 100

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот што се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Досие