Контакт

Свет

(Видео) Иранец истури јогурт врз две жени кои не носеле џихаб, а полицијата ги приведе

Објавено пред

Две жени во Иран се уапсени откако маж ги полил со јогурт затоа што не носеле хиџаб во продавница во североисточниот град Шандиз, објави новинската агенција Мизан.

dobivaj vesti na viber

На видеото од инцидентот во четвртокот се гледа како маж ѝ приоѓа на една од жените која не носи хиџаб и прво разговара со неа, а потоа зема јогурт и го истура врз нејзината глава. Веднаш потоа и налева јогурт врз главата на другата жена која била со неа, исто така без хиџаб.

Уапсен беше и мажот поради нарушување на мирот, пишува „Си-ен-ен“. Сопственикот на продавницата добил предупредување затоа што не им укажал на жените да носат хиџаб.

Од есента во Иран во тек се протести поттикнати од смртта на младата Курдка Махса Амини во притвор, каде што беше одведена бидејќи, според полицијата, неправилно ја покрила косата.

Во протестите загинаа стотици луѓе, меѓу кои и десетици припадници на безбедносните сили. Властите ги нарекуваат протестите „немири“ оркестрирани од странство, од центри непријателски кон Иран.

Вчера претседателот на Исламската Република Иран, Ебрахим Раиси уште еднаш ги повика Иранките да носат превез бидејќи тоа било „верска обврска“.

Иранското Министерство за внатрешни работи ги повикува граѓаните да се спротивстават на непокриените жени. Ваквите упатства во изминатите децении ги охрабруваа тврдокорните да ги напаѓаат жените и да не одговараат за тоа, што предизвика бројни реакции во развиените демократии во светот.

Прочитајте и: Бакнеж прикажан на телевизија во Иран – изби скандал, телевизијата се извини

Регион

Петмина Бугари во Британија обвинети дека се руски шпиони

Објавено пред

Петмина државјани кои живеат во Обединетото Кралство ќе бидат обвинети за заговор за шпионажа за Русија.

dobivaj vesti na viber

Петмината ќе се појават во Вестминстерскиот суд следниот вторник, пишува „Би-Би-Си“.

Бугарските државјани се обвинети за заговор во периодот од август 2020 до февруари 2023 година за собирање информации кои би биле корисни за непријателот.

Обвинението уследи по истрагата на лондонската полиција. Тие се обвинети дека работеле на активни операции во Велика Британија и Европа и собирале и препраќале информации до руската држава.

Долги години живееле во Велика Британија. Кога беа уапсени во август, Би-Би-Си објави дека кај нив биле пронајдени лажни документи како лични карти и пасоши. Имале документи и од Бугарија, Франција, Шпанија, Италија, Грција, Словенија, Велика Британија, Чешка и Хрватска.

Кои се Бугарите обвинети за шпионажа?

Орлин Русев има историја на водење бизнис во Русија. Тој се преселил во Велика Британија во 2009 година и поминал три години работејќи во техничка улога во финансиските услуги. Неговиот профил на LinkedIn наведува дека тој подоцна поседувал компанија која се занимавала со разузнавање на сигнали, што вклучува следење на комуникациите или електронски сигнали, пишува Би-Би-Си.

Русев, чија последна адреса е приморска куќа за гости во Грејт Јармут, исто така вели дека некогаш бил советник на бугарското Министерство за енергетика.

Во Хароу, поранешните соседи ги опишаа Бизера Замбазов и Катрин Иванова како пар. Замбазов е опишан како возач, а Иванова спроред профилот на LinkedIn има лабораторија за приватен здравствен бизнис.

Брачниот пар кој се преселил во Британија пред десет години водел социјална организација која обезбедувала услуги за Бугарите, вклучително и запознавање со „културата и нормите на британското општество“. Според бугарските државни документи на Интернет, тие работеле и за изборни комисии во Лондон кои им овозможуваат на граѓаните кои живеат во странство да гласаат на бугарските избори, пишува Би-Би-Си.

Прикажи повеќе...

Свет

Спасена жена во Кабул: 25 години била затворена и мачена во темна соба

Објавено пред

Полицијата спасила жена што 25 години била затворена во темна соба во главниот град на Авганистан, соопшти Министерството за внатрешни работи на талибанците.

dobivaj vesti na viber

Според вознемирувачките фотографии објавени од Мнистерството, жената била чувана во соба полна со ѓубре. Ѝ давале храна преку прозорецот.

„Таа се чувствува несигурно и исплашено кога ќе види други луѓе“, рече портпаролот на Министерството, Абдул Матин Кани, опишувајќи ја нејзината мака.

Жената е згрижена во болница во Кабул откога добила психички и физички повреди. Неисхранета, таа исто така има тешка анемија, рече докторот. Нејзините коски се истрошени, а зглобовите ѝ се оштетени, велат лекарите. Таа страдаше со години по разделбата од својот прв сопруг, со дополнителни проблеми, вклучувајќи неплодност, злосторства на нејзините браќа и спор за наследството, соопшти полицијата.

Тие уапсиле четири члена од нејзиното семејство, меѓу кои и нејзиниот брат и внуците. Полицијата соопшти дека случајот е под истрага.

Прикажи повеќе...

Свет

Германија не ја поддржува иницијативата на Зеленски за одземање на правото на вето на Русија во Советот за безбедност на ОН

Објавено пред

Германија не ја поддржува иницијативата на украинскиот претседател Володимир Зеленски за одземање на правото на вето на Русија во Советот за безбедност на ОН, изјави германската министерка за надворешни работи, Аналена Бербок.

dobivaj vesti na viber

„Не, ние не го поддржуваме ова и разговараме за тоа со нашите украински партнери неколкупати во текот на преговорите. Мислам дека ова е важно за дискусијата во Германија: ние не поддржуваме сè што Украина ѝ предлага на нашата влада“, рече Бербок во интервју за телевизијата АРД.

Како што истакна таа, неопходно е да се заштити Повелбата на ОН и да се размислува за начини за модернизација на организацијата.

Претходно, за време на говорот во Советот за безбедност на ОН, Зеленски изјави дека организацијата е во ќор-сокак и дека тоа наводно е поврзано со правото на вето на Русија. Тој предложи реформа на ОН, конкретно механизмот за користење на ветото. Како што рече, Генералното собрание на ОН треба да има право да го отфрли ветото со две третини гласови.

По тоа, рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека Генералното собрание на ОН треба да ги разгледа причините поради кои не се спроведени претходно усвоените резолуции на Советот за безбедност на ОН наместо да се разгледуваат случаите на користење на ветото под притисок на западните земји.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Уставниот суд пресече за преспанскиот договор: „Донесен е во согласност со Уставот“

Уставниот суд одлучи да не поведе постапка за преспанскиот договор, со кој се стави крај на долгогодишниот спор за уставното...

Топ36 минути

Тинејџер со украдено возило усмртил жена на тротоар во Скопје и побегнал

Обвинителството бара притвор за 18-годишник од Скопје кој на 30 август во период од половина час украл автомобил, прегазил пешак...

Македонија2 часа

Груевски до членството: Тргнете се од ботовите и платените пропагатори

Експремиерот Никола Груевски порача до членството да се оддалечат од ботовите и платените пропагатори, коментирајќи дека има многу начини да...

Македонија8 часа

Отровен пестицид во пиперки увезени од Македонија откриен во Хрватска

Забранет отровен пестицид е откриен во зеленчук увезен од Северна Македонија, објави Европскиот систем за брзо предупредување за сообраќај со...

Македонија8 часа

„Гардијан“: Северна Македонија и Србија имаат најзагаден воздух во Европа

Европа се соочува со голема јавно здравствена криза бидејќи речиси сите Европејци живеат во области со опасни нивоа на загаденост...

Топ8 часа

(Видео) На Скопска Црна Гора запленети 400 кубици бесправно исечено огревно дрво, приведени 10 дрвокрадци

На 19 и 20 септември, на местото наречено Рамно на планината Скопска Црна Гора, во заедничка акција на Одделот за...

Македонија9 часа

ЦУК: Сите 18 пожари на отворено се изгаснати

Пожари на отворено утрово нема – сите 18 се изгаснати, според информациите од Секторот за операции и координација во Центарот...

Македонија10 часа

Османи пред Советот за безбедност на ОН: Постои закана и самиот мултилатерализам да стане жртва на руската агресија

Во својство на претседавач со ОБСЕ, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска, се обрати пред Советот за безбедност на...

Свет10 часа

(Видео) Полицијата во Венецуела ја врати контролата врз затвор со кој управуваа криминалци

Властите во Венецуела ја вратија контролата над најпознатиот затвор во Венецуела, „Токорон“, кој беше целосно под контрола на криминалци. Околу...

Европа11 часа

Руски воздушен напад врз Киев, седум ранети, меѓу нив и девојче

Руските сили рано утринава извршија воздушен напад врз Киев, соопштија властите во главниот град на Украина. Во објава на „Телеграм“,...

Европа11 часа

Полска објави: Повеќе не испраќаме оружје во Украина

Конфликтот меѓу Полска и Украина вчера дополнително ескалира. Полска повеќе не испраќа оружје за Украина, изјави полскиот премиер во интервју...

Македонија1 ден

Задолжително носење маски во здравствените установи, препорачува Комисијата за заразни болести

Задолжително носење маски во здравствените установи, оваа препорака ја донела Комисијата за заразни болести по денешниот состанок, информира портпаролот на...

Македонија1 ден

Собранието изгласа: ќе се формира анкетна комисија за случајот на Онкологија

Пратениците во Собранието со 82 гласа „за“ донесоа одлука за формирање анкетна комисија за скандалот со лекови на Клиниката за...

Македонија1 ден

Пензионерите на протест побараа минималната пензија да биде 18.000 денари и линеарно покачување

Пензионерите од повеќе градови во државата, денес, по повод Меѓународниот ден на пензионерите – 20 Септември, излегоа на протест пред...

Економија1 ден

Бектеши: Од наредната недела намалени цени на пијалаците

Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска, на својот фејсбук-профил информира дека цените на безалкохолните и алкохолните пијалаци ќе се намалат...

Македонија1 ден

Мицкоски бараше измени на Кривичниот законик, но се откажа оти се оддалечи од Груeвски, тврди ДУИ

Демократската унија за интеграција будно ја следи големата загриженост во редовите на ВМРО- ДПМНЕ и длабоките поделби што се појавуваат...

Македонија1 ден

Напади врз Бугари и клубови, етикетирање на Бугарите како фашисти – Европската комисија против расизам со извештај за Македонија

Европската комисија против расизам и нетолеранција (ЕКРИ) при Советот на Европа го објави својот извештај за Македонија, притоа во делот...

Македонија1 ден

Мицкоски до Груевски: Жалам што се одлучи да правиш јавна пародија, за Македонија не смее да има пазар и договори под маса

По јавните преписки меѓу лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и поранешниот претседател на оваа партија, Никола Груевски, Мицкоски повторно со...

Економија1 ден

Од денеска гарантирани пониски цени на одделни прехранбени производи, Бектеши најави проширување на листата

Од денеска до 30 ноември издвоени прехранбени производи во маркетите ќе се продаваат за најмалку 10 отсто пониски цени отколку...

Култура1 ден

Синдикатот на Македонската филхармонија: Секојпат кога државата ќе носи одлуки што не одат во прилог на нашата институција, соодветно ќе реагираме

„Разочарани сме, но не и изненадени од одлуката за разрешување на директорката и Управниот одбор на нашата институција, Македонската филхармонија....