Контакт

Свет

(Видео) Над 20 мртви при вооружен напад за време на воена парада во Иран

Објавено пред

Дваесет и четири лица се убиени, а 53 повредени во утринскиот напад на вооружени луѓе за време на воена парада во Ахваз. Нападот се случи во југозападниот дел на Иран, а државната новинска агенција „Ирна“ објави нов биланс на жртви.

Претходно, иранските медиуми објавија дека во нападот се убиени најмалку осуммина членови на иранската револуционерна гарда, а ранети 20. Парадата беше организирана по повод Националниот ден на вооружените сили.

„Бројот на лица загинати во терористичкиот напад се зголеми на 24, вклучувајќи и жени и деца кои биле меѓу гледачите, а бројот на мртви може да се зголеми во зависност од состојбата на ранетите“, наведува „Ирна“.

Локални медиуми објавија дека меѓу загинатите има и еден новинар. Досега ниту една група не ја презеде одговорноста за нападот на Ахваз.

Регион

Караџиќ бара да биде пуштен на слобода до правосилноста на пресудата

Објавено пред

Поранешниот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ побара од судот во Хаг да го пушти привремено на слобода до изрекување на правосилната пресуда. На расправата, Караџиќ како причина го навел тоа што изрекувањето на пресудата кое било планирано за овој месец е одложено поради промени во советот за жалби. .

Судијата теодор Мерон сам себе се иззема од постапката, откако тоа го бараше одбраната на Караџиќ и го замени судијата Иво Роса. Одбраната на Караџиќ побара поради таа промена, советот за жалби да започне отпочеток со разгледувањето на предметот, кој влезе во завршна фаза.

Хашкиот трибунал неправосилно го осуди Караџиќ на 40 години затвор поради геноцидот во Сребреница, прогонот на Бошњаците и Хрватите во БиХ, за терор врз населението во Сараево со долготрајно гранатирање и за киднапирање на припадници на Унпрофор.

Прикажи повеќе...

Европа

Oружјето од Балканот е закана за европската безбедност, вели шефот на француската дипломатија

Објавено пред

Милиони парчиња лесно оружје што циркулираат на Балканот претставуваат голема закана за европската безбедност, изјави шефот на француската дипломатија, Жан-Ив Ле Дријан, и додаде дека за време на нападите во 2015 година во Франција биле користени, меѓу другото, шверцувани пушки, српска верзија на рускиот „калашников“.

Ова оружје претставува голема закана за европската безбедност, рече Ле Дријан на заедничка прес-конференција со германскиот колега Хајко Мас и додаде дека ситуацијата е неприфатлива бидејќи терористи и криминалци продолжуваат да убиваат луѓе во цела Европа.

„Европската полициска служба (Европол) оценува дека меѓу три и шест милиони парчиња огнено оружје моментно циркулираат во земјите од Западен Балкан. Тоа е огромна бројка“, изјави францускиот министер алудирајќи на Хрватска, БиХ, Албанија, Косово, Македонија, Црна Гора и Србија.

Според неговите зборови, оружјето од ова подрачје во повеќето случаи го користат криминалните и терористичките мрежи.

Прикажи повеќе...

Европа

Пукање во Стразбур – еден загинат и шестмина повредени

Објавено пред

Едно лице загина, а шестмина се повредени во пукање во центарот на Стразбур во близина на плоштадот Клебер, каде што се одржувал божикен настан.

Полицијата апелираше да се избегнува ова подрачје, а на Твитер се објавени видеа на граѓани кои панично бегаат.

Полицијата дојде веднаш на местото на инцидентот. Божикните штандови, како и блиските кафулиња, се евакуирани.

Локалните медиуми известуваат дека биле испукани десетина куршуми, но и дека напаѓачот сè уште е на слобода. Инцидентот се случува во моменти кога заседава Европскиот парламент, кој е во близина.

Како што пренесува „Гардијан“, француските пожарникари известиле дека неколку истрели се испукани во средиштето на градот.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа42 минути

Пукање во Стразбур – еден загинат и шестмина повредени

Едно лице загина, а шестмина се повредени во пукање во центарот на Стразбур во близина на плоштадот Клебер, каде што...

Свет2 часа

(Видео) Бразил: Вооружен маж пукал во верници во катедрала – шестмина мртви

Вооружен маж пукал во верници во катедрала во близина на Сао Пауло на југот на Бразил, при што убил пет...

Бегството на Груевски4 часа

На интернет се шири фотографија од Груевски и Трајковски во Будимпешта

Фотографија на која се гледа експремиерот Никола Груевски, сега унгарски азилант, како се шета низ Будимпешта, се прошири на социјалните...

Крвав четврток4 часа

Села: Претседателите на партиите што не присуствуваа на 27 април, најверојатно, се и организатори

„Некој знаел дека ќе се случи она што се случи на 27 април и не беше присутен. Немаше друга причина...

Крвав четврток5 часа

Припадничка на собраниското обезбедување: Ѓошевски даде наредба да се отворат вратите од собата за видеонадзор

Судењето за крвавиот четврток, по паузата, продолжи со сведочење на Милунка Јовановска, вработена во МВР, која на 27 април била...

Крвав четврток6 часа

Кој е тој Душко и кои се сите тие од МВР што треба да знаат, Кацарска го праша Трајко Вељаноски

Во кривичниот суд попладнево продолжи испитувањето на поранешниот претседавач на Собранието, Трајко Вељаноски, во својство на сведок предложен од обвинетиот...

Крвав четврток8 часа

Игор Југ го праша Вељаноски за албум на „Металика” – Дали политичарите беа господарите, а ние што скапуваме по затвори сме куклите?

Обвинетиот Јане Ченто, пред да му постави прашање на експретседавачот на Собранието Трајко Вељаноски, рече дека некои калкулираат со човечки...

Македонија9 часа

(Видео) Клинички со закана до Шилегов поради поскапиот паркинг за вработените

Платите на вработените во Клиничкиот центар неодамна им беа зголемени за околу 5 отсто, а вчера градоначалникот на Град Скопје,...

Македонија9 часа

(Видео) Димовски до Тевдовски: Престанете со арогантниот однос кон Собранието

Министре Тевдовски, до кога ќе го практикувате овој арогантен однос кон Собранието? Ја напуштате дебатата без збор. Со овие зборови...

Крвав четврток10 часа

Немате поим што се случувало на 27 април, му кажа обвинителката на сведокот кој го предложи Душко Лазаров

На денешното рочиште за судењето за 27 април прв од дополнителните сведоци сведочеше Тони Алексовски, сведок кој го предложи обвинетиот...

Македонија10 часа

На судењето за „Тортура“ се емитуваат телевизиските прилози од 2011

На денешното рочиште за случајот „Тортура“, во кој првообвинет е Сашо Мијалков, во судот се презентираат снимки од дневникот на...

Македонија11 час

(Видео) Активистката Моника Ристеска осудена на две години условна казна

Активистката Моника Ристеска денеска на првото судско рочиште беше осудена на две години условна казна за сторено кривично дело „неовластено...

Европа12 часа

Туск: В четврток самит на ЕУ за брегзит, нови преговори нема

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, вчера изјави дека за в четврток, на првиот ден од самитот на ЕУ во...

Свет13 часа

Руската шпионка Марија Бутина уапсена во САД призна вина

Марија Бутина, која е обвинета од американските власти дека е руски шпион и дека се обидува да влијае на политиката...

Економија14 часа

Од денеска поевтини горива на бензинските

Од ноќеска на полноќ бензините поевтинија за 1,5 денар, а дизелот за 2,5 денари. Со новата одлука на Регулаторната комисија...

Европа1 ден

(Видео) Макрон најави зголемување на минималната плата и даночни олеснувања

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, во долгоочекуваното обраќање до јавноста вети зголемување на минималната плата и даночни олеснувања в година....

Македонија1 ден

Вработени во Министерството за локална самоуправа биле ангажирани како експерти и добиле 36.000 евра

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против четири лица, и тоа Љирим Шабани, поранешен министер...

Македонија1 ден

Кривична пријава против Тодоров и Кралев – осомничени се дека го оштетиле буџетот за 80.000 евра

Поранешните министри за образование и наука, Никола Тодовор и Панче Кралев, се осомничени за злоупотреба на службената положба и овластувањето...

Македонија1 ден

Имотот на Камчев во Русија, Бугарија и на Бахамите – пречка да излезе од притвор

Фирми во Русија, Бугарија, Холандија, Косово, Србија и Хрватска и офшор компании во даночните раеви се само дел од имотот...

Македонија1 ден

Советот одлучи: Вработените на клинички ќе плаќаат двојно поскап паркинг

Советот на Град Скопје на денешната седница ја усвои Одлуката за изменување и дополнување на ценовникот на услугите што ги...

Досие