Контакт

Свет

(Видео) Пожар во зграда во Мумбај, можно е да има заробени луѓе

Објавено пред

Во трговска зграда во центарот на Мумбај избувна голем пожар, но сè уште нема официјални информации за евентуални жртви. Се претпоставува дека внатре има заробени луѓе.

Последните катови од зградата, осмиот и деветиот, се во пламен, но огнот не ги зафати соседните згради.

Градската противпожарна служба направи безбедносен кордон, а на терен се наоѓаат 16 противпожарни возила и 9 цистерни за вода.

Не е позната причината за пожарот.

Регион

Прв смртен случај од коронавирус во српската влада – почина државниот секретар

Објавено пред

Српските медиуми јавуваат за прв смртен случај од коронавирус во српската влада – починал државниот секретар.

Државниот секретар во Министерството за животна средина, Бранислав Блашиќ, починал од коронавирус, јавува B92.net повикувајќи се на неофицијални извори.

Бранислав Блашиќ е роден на денешен ден во 1957 година во Кикинда. Тој беше основач на Српската напредна партија и член на претседателството.

Прикажи повеќе...

Свет

Околу 2.500 туристи ќе тужат скијачки центар во Австрија поради коронавирусот

Објавено пред

Околу 2.500 туристи спремаат тужба против ски-центарот Ишгл во Австрија поради лошо постапување за време на епидемија на коронавирус и ускратување на информации за заразата поради што голем број на луѓе заболеле.

Популарното тиролско скијалиште веќе е под истрага на властите во Инсбрук откако стотина случаи на заразени се поврзани токму со тоа скијалиште.

Локалните власти се обвинети дека реагирале предоцна по првите знаци на заразата во Тирол, посебно во Ишгл, што придонело за ширење на вирусот во Европа, но и во светот, јави Си-ен-ен.

(Фото: ЕПА)

Австриското Здружение за заштита на потрошувачите смета дека локалните власти се одговорни за доцната реакција на почетокот на епидемијата.

Само пет дена откако Здружението на својата веб-страница го објави повикот за тужба, се јавиле околу 2.500 луѓе, а околу 80 отсто од нив се Германци.

Ишгл и околните места имаат околу 500.000 посетители секоја зима.

Во Австрија досега се забележани повеќе од 10 илјади случаи на коронавирус, а само во Тирол 1.358. Од почетокот на епидемијата во земјата починале 128 лица.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО ќе уплати помош за Северна Кореја за спречување на коронавирусот

Објавено пред

Светската здравствена организација ќе упати 900.000 долари за поддршка на Северна Кореја, поради сузбивање на епидемијата на коронавирусот.

Северна Кореја соопшти дека во земјата се уште нема заразени од новиот вирус, но набљудувачите тврдат дека тоа е малку веројатно, пренесува Ројтерс.

Во Северна Кореја се на сила мерките за борба против вирусот, вклучително затворање на границите и воведување карантин за спречување на епидемијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија10 минути

Ангеловска: Каматите на кредитите не може да бидат укинати, банкарскиот сектор треба да биде стабилен

Банките ќе пресметуваат камати на одложените кредити за да се овозможи нормално функционирање на банкарскиот сектор. Министерката за финансии Нина...

Свет19 минути

Околу 2.500 туристи ќе тужат скијачки центар во Австрија поради коронавирусот

Околу 2.500 туристи спремаат тужба против ски-центарот Ишгл во Австрија поради лошо постапување за време на епидемија на коронавирус и...

Свет1 час

(Видео) Во Лондон за пет дена направена болница за 4.000 пациенти

Британската агенција за јавно здравје со помош на војската за пет дена ја претвори конференциската сала „Ексел“ во Лондон во...

Македонија2 часа

Министерството за здравство со совети како да го заштитиме менталното здравје во време на коронавирус

Карантинот, изолацијата и социјалното дистанцирање се мерки што докажано го забавуваат ширењето на Ковид-19 и ни помагаат да го заштитиме...

Македонија2 часа

Починаа родилката од Охрид и нејзиното бебе

На Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје доцна синоќа почина пациентка на возраст од 37 години од Охрид, која...

Свет3 часа

За еден ден во Москва излекувани 45 луѓе од коронавирусот

Нови 45 луѓе, кои се излекувале од коронавирусот, се пуштени од болница во Москва изминатите 24 часа, соопштија градските власти....

Европа3 часа

Бројот на починати од Ковид-19 во Европа се искачи над 30.000

Европа изгуби над 30.000 животи во пандемијата на новиот коронавирус Ковид-19, од кои повеќе од една третина се во Италија,...

Европа4 часа

Уапсен терорист во Виена, се криел во старски дом

Во Виена е уапсен терористот што го барале руските власти, а кој се криел во старски дом. Руските власти издале...

Свет4 часа

Сто заразени на американски носач на авиони: „Не сме во војна, морнарите не мора да умрат“

Капетанот на американскиот наосач на авиони „Теодор Рузвелт“, на кој има повеќе од 4.000 членови на екипажот, побарал итна помош...

Свет5 часа

Русија испраќа медицинска помош во САД за борбата против коронавирусот

Русија ќе испрати во САД опрема за помош во борбата против коронавирусот, јавуваат руските агенции повикувајќи се на портпаролот на...

Регион5 часа

Бугарија, по еден ден, ја укина наредбата за носење маски

Бугарската влада, по само еден ден од носењето на одлуката, ја укина наредбата за носење заштитни маски на јавни места...

Свет5 часа

Во САД повеќе од 4.000 починати од коронавирус, Трамп најави две многу болни недели

Белата куќа објави нова процена дека во САД коронавирусот ќе одземе меѓу 100.000 и 240.000 животи доколку се почитуваат ограничувањата...

Македонија5 часа

Забрана за камиони на Стража, Плетвар и на патот Маврово – Дебар

Од изутринава има забрана за движење тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар, на Плетвар и на...

Регион16 часа

Косово ги укина таксите за Србија и БиХ

Косовскиот премиер во оставка Албин Курти објави дека косовската влада донела одлука за укинување на таксите за производи од Србија...

Македонија20 часа

(Видео) Пендаровски: Ситуацијата со коронавирусот останува сложена

Претседателот Стево Пендаровски по седницата на Советот за безбедност посочи дека ситуацијата останува сложена бидејќи не се знае колку долго...

Македонија20 часа

Филипче: Зголемувањето на бројот на пациенти е очекувано, таквиот тренд ќе продолжи до крајот на април

Според министерот за здравство, Венко Филипче, зголемувањето на бројот на пациенти во овој период е очекувано од страна на епидемиолозите,...

Македонија20 часа

Филипче: Инспекторатот утврди пропуст кај охридската болница

Министерот за здравство, Венко Филипче, посочи дека сè уште се чекаат резултатите на 16 пациeнти од Заводот за рехабилитација во...

Македонија21 час

Седум македонски граѓани од Перу преку Португалија ќе се вратат во државава

Министерството за надворешни работи информира дека уште седум македонски граѓани се вратени од Лима, Перу на европско тло. Утрово авионот...

Македонија21 час

(Видео) Владата го донесе вториот пакет економски мерки – платите на функционерите скратени на 14.500 денари

Владата ја одржа 32. седница на која беше разгледан и усвоен вториот пакет економски мерки за справување кризата. Деталите за...

Македонија23 часа

Кумановец и дебаранец починаа од коронавирусот, за еден ден регистрирани 44 заразени

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести од коронавирусот починале двајца мажи, едниот на возраст од 45...

Досие