Контакт

Свет

(Видео) На воената парада во Москва присуствуваат 14.000 луѓе

Објавено пред

Во Москва на Црвениот плоштад се одржува воената парада по повод 75-годишнината од Денот на победата во Втората светска војна. На парадата присуствуваат и претставници на делегации од бројни држави.

Пред прикажувањето на вооружувањето и опремата и дефилето на припадниците на воените единици, се обрати претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин.

Како што е најавено, на 75-та по ред парада учествуваат 14 илјади луѓе, а рускиот министер за одбрана, Сергеј Шолгу, изјави претходно дека Русија повикала војници од 19 земји да учествуваат на дефилето на Црвениот плоштад. На парадата ќе бидат прикажани 225 единици на вооружување, воени и специјални опреми, а во показните вежби на авијацијата ќе учествуваат и 75 авиони.

Посетителите ќе можат да видат повеќе од 20 нови модели на воена опрема, вклучувајќи ги и авионите Су-57 и Миг-31К.

На прославата ќе бидат распоредени околу 6.000 полицајци, кои ќе се погрижат за безбедноста. Некои улици во Москва ќе бидат затворени за сообраќај од 5:30 часот наутро до крајот на прославата, по огнометот што ќе почне во 11 часот навечер и ќе трае 15 минути.

Воената парада по повод прославата на Денот на победата традиционално се одржува на Црвениот плоштад во Москва на секој 9 мај, а оваа година беше одложена за 24 јуни поради пандемијата на коронавирусот. Според претседателот Владимир Путин, овој датум е избран затоа што легендарната парада на победничките војници се одржала на Црвениот плоштад во Москва на тој ден во 1945 година.

Регион

(Видео) Блогерка шокирана од апартманот во Хрватска: „Ова чини 83 евра? Каков грабеж“

Објавено пред

Познатата блогерка на „ТикТок“, Саомаи, која ја следат 218,5 илјади луѓе, беше непријатно изненадена кога видела за што сакале да и наплатат 83 евра во Хрватска.

Како што самата рече, кога го видела апартманот, таа одлучила дека е подобро да спие на плажа.

https://www.tiktok.com/@saomaile/video/6846051186152393989?referer_url=https%3A%2F%2Fwww.b92.net%2Fputovanja%2Fvesti.php&referer_video_id=6846051186152393989

„Вчера бев бездомничка, а сега ќе видите зошто. Бев во убавиот Брсеч и погледнете што ме дочека. Ова чини 83 евра – каков грабеж“, рече таа.

Таа објави видео на кое се гледа како влегува во многу скромен апартман кој се состои од еден брачен кревет и мала кујна.

Прикажи повеќе...

Свет

Казахстан ги негира кинеските тврдења дека во земјата има пневмонија поопасна од Кoвид-19

Објавено пред

Министерството за здравство на Казахстан ги отфрли кинеските тврдења дека во земјата циркулира непозната пневмонија, која е посмртоносна од коронавирусот.

Кинеската амбасада претходно објави вакви информации врз основа на кои ги повика Кинезите да не патуваат во регионите на Казахстан каде се шири наводната пневмонија.

Министерството за здравство објави официјално соопштение на својата фејсбук страница, обвинувајќи дека Кина шири лажни вести.

„Кинеските медиуми објавија дека во Казахстан имало повеќе смртни случаи од пневмонија отколку од коронавирус. Официјално известуваме дека овие информации се невистинити “, велат здравствените власти во земјата.

Додаваат дека СЗО ја вовела Меѓународната класификација на болести ИЦД-10, која вклучува код за пневмонија доколку се дијагностицира епидемиолошки, а не е потврдена со лабораториски студии.

Додаваат дека Казахстан, како и другите земји, ги следат споменатите видови на пневмонија, што ќе овозможи сузбивање на вакви случаи, но и ќе го намали ширењето на коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Регион

Балканската рута повторно оживеа: Мигрантите носат и дрога, рации низ целата БиХ

Објавено пред

Најновата акција на Федералната полициска управа, во која е уапсен дилер од Сараево, од кого купувале дрога главно државјани на Алжир, Мароко и Пакистан, е уште една потврда дека мигрантите кои доаѓаат во БиХ со себе носат бројни безбедносни проблеми и дека Балканската рута е повторно оживеана, пишува во сараевски „Дневни аваз“.

Тоа се лица кои нелегално влегле на територијата на БиХ, односно нелегални мигранти.

Полицијата на Унско-санскиот кантон открила и одредена количина на дрога од разни видови во последните десет рации во мигрантските кампови Бира, Липа, Мирал.
Повеќето мигранти доаѓаат од Пакистан, а потоа следат Бангладеш, Ирак, Авганистан, Иран, Сирија …

Мигрантите од Пакистан и Авганистан со себе носат посебен безбедносен аспект, затоа што, според извештајот на Стејт департментот, овие две земји се прогласени за најголем светски производител и дистрибутер на дрога.

Пакистан е прогласен за еден од најголемите светски транзитни коридори за опијати.

„Опијатите се тргуваат преку порозни граници со Авганистан и Иран. Пристаништата, аеродромите, поштенските услуги и нерегистрираните крајбрежни области на Пакистан овозможуваат дистрибуција на нелегални дроги на глобално ниво. Канцеларијата на ООН за дрога и криминал проценува дека Пакистан е транзитна земја за 45% од опијатите произведени во Авганистан. Истражувањето на оваа канцеларија покажа дека Пакистан има 6,7 милиони корисници на дрога, се наведува во извештајот на Стејт департментот, пишува сараевскиот весник.

Во извештајот се посочува дека дрогата што минува низ Пакистан е наменета за глобалниот пазар, а пакистанските сили се во можност да пресретнат само мал дел. Во 2019 година пакистанските агенции за спроведување на законот тврдат дека раскинале 11 ланци на трговија со дрога. За 10 месеци од минатата година, запленети се приближно шест тони морфиум и хероин, како и 7,9 тони опиум.

Министерот за внатрешни работи на сараевскиот кантон, Исмир Јушко, рече дека речиси не постои кривично дело што мигрантите не го сториле.

„Сведоци сме дека со лицата кои нелегално влегуваат во БиХ, мигранти, доаѓаат бројни безбедносни проблеми. Насилство, поседување оружје, кражба, наркотици, сето тоа доаѓа со мигрантит“, вели Јушко.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет31 минута

Казахстан ги негира кинеските тврдења дека во земјата има пневмонија поопасна од Кoвид-19

Министерството за здравство на Казахстан ги отфрли кинеските тврдења дека во земјата циркулира непозната пневмонија, која е посмртоносна од коронавирусот....

Топ1 час

Сопственик на продавница им ветувал на купувачите дека ќе им ги прости долговите ако гласаат за СДСМ

Сопственик на продавница во Штип ветувал дека ќе им избрише долг на неколку лица ако на изборите гласаат за СДСМ,...

Регион2 часа

(Видео) Протестите во Белград поминаа мирно, се играше и оро

Во Србија се одржаа нови протести против мерките воведени поради епидемијата на коронавирус и против владата на Александар Вучиќ. По...

Македонија2 часа

Гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ, порача Оливер Спасовски од Тетовско

Граѓаните се сигурни со концептот едно општество за сите, гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ и тие се опасност,...

Свет3 часа

СЗО: Итно е потребно понатамошно истражување за пренoс на коронавирусот преку воздухот

Светската здравствена организација (СЗО) објави нови насоки за коронавирусот, кои признаваат некои извештаи за пренесување на вирусот преку воздухот, но...

Македонија4 часа

Италија забрани влез за граѓани од Македонија и уште 12 земји

Италија ги затвори своите граници за 13 земји, вклучително и за Македонија, сметајќи ги за најризични места за ширење на...

Македонија5 часа

Хоспитализирани се 412 заразени лица во земјата

Во моментов низ болниците во земјава, хоспитализирани се 412 лица кои се позитивни на ковид-19. На Инфективната клиника вкупно се...

Македонија5 часа

Мицкоски: Се обврзуваме на минимална плата од 18.000 денари која ќе расте со просечната

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа посочи дека до крајот на мандатот на владата на ВМРО-ДПМНЕ минималната плата ќе стигне...

Македонија15 часа

(Интервју) Најчевска: Уставниот суд носи скандалозни одлуки

За скандалозните одлуки на Уставниот суд, довербата во институциите, за максималното почитување на човековите права, заложбите за истополови бракови, декриминализација...

Македонија16 часа

Заев најави укинување на министрите без ресор и отворање агенции и директорати

Ќе градиме уште поотчетна и потранспарентна влада која ќе работи за народот, за унапредување на правата на сите граѓани, порача...

Македонија18 часа

Бојан Јовановски пријави 40 функционери и бизнисмени: „Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот“

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски преку писмо соопшти дека кривично ќе гони 40-ина функционери и бизнисмени порди злоупотреба на...

Македонија19 часа

Косово бара да се преиспита одлуката за влез во земјава со негативен тест

Косовскиот министер за здравство, Арменд Земај, побара од Македонија да ја преиспита одлуката за задолжителни тестови за влез на косовските...

Македонија20 часа

Турски државјани врзале чаршав и преку прозорец избегале од државен карантин во Скопје

Двајца државјани на Турција синоќа избегале од државен карантин во Скопје, со чаршав кој бил врзан како импровизирано јаже. Од...

Топ20 часа

Скопјанец ја нападнал со секира својата сопруга додека спиела, а потоа бил пронајден мртов

Шеесет и едногодишен маж од Скопско утрово со секира ја нападнал својата сопруга додека таа спиела во семејниот дом во...

Македонија21 час

168 новозаразени и тројца починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Свет22 часа

Директорот на СЗО предупредува: Се забрзува ширењето на вирусот

Пандемијата на коронавирусот сè уште забрзува, а повеќето земји и натаму не успеваат да ја стават под контрола, предупреди директорот...

Регион22 часа

Србија воведува нови рестрикции поради коронавирусот, најстрого ќе биде во Белград

Во Србија, која веќе два дена е потресена од големи немири, донесени се нови мерки за превенција од коронавирусот. Како...

Регион1 ден

Без гушкање и бакнување, дозволен е само бакнеж на младенците – Хрватска воведува нови правила за свадби

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, истакна дека свадбите нема да бидат забранети и откри кои ќе...

Свет1 ден

(Видео) „Победата дојде“ – во болницата во Бергамо нема пациенти со Ковид-19 во одделот за интензивна нега

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, и тоа 137...

Регион1 ден

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград. Порталот објави дека новинарката...

Досие