Контакт

Свет

(Видео) Претседателот на парламентот се прогласи за преоден претседател на Венецуела

Објавено пред

Претседателот на парламентот на Венецуела, единствената институција контролирана од опозицијата, Хуан Гуаидо, вечерва се прогласи за преоден претседател на државата пред десетици илјади приврзаници во Каракас.

„Официјално, се колнам дека ќе ги преземем овластувањата од извршната власт како претседател на Венецуела со цел да добиеме преодна влада и слободни избори“, рече Гуаидо на собирот.

Меѓу првите регира претседателот на САД, Доналд Трамп, кој изрази поддршка за Гуаидо.

„Денес официјално го признавам претседателот на парламентот на Венецуела, Хуанг Гуаидо, за преоден претседател на Венецуела“, стои во соопштението на Трамп. По САД, новиот претседател на Венецуела го признаа и Канада, Бразил и Парагвај.

Гуаидо (35) неодамна повика на протести со образложение дека во земјата треба да се формира преодна влада.

Николас Мадуро беше реизбран за претседател на 20 мај 2018 година по неговиот прв шестгодишен мандат. Поголем дел од опозицијата ги бојкотира изборите и не ги призна резултатите.

Венецуела ја тресе длабока политичка и економска криза, дополнително продлабочена од санкциите воведени од страна на САД, кои се противат на владеењето на Мадуро.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Закани за бомби испратени до редакции и аеродроми во Бугарија

Објавено пред

Бугарската полиција почна да истражува неколку закани за бомби испратени преку мејл до медиумски куќи во Софија и до најголемите аеродроми во земјата, пренесува БНТ.

Екипи на специјалните единици бараа експлозив на аеродромите во Софија, Пловдив, Варна и Бургас, како и во редакциите на бугарската државна телевизија и водечкиот весник „24 часа“, но ништо не нашле.

Полицијата соопшти дека очигледно е дека целта на заканите била да се поремети нивната работа. Тие кои ги испратеиле мејловите користеле средства за прикривање на идентитетот на интернет и на провајдерите лоцирани надвор од Бугарија, навела полицијата.

Според информациите, слични пораки вчера биле испратени до аеродромите и медиумските куќи во други земји на ЕУ, не наведувајќи кои држави се во прашање.

Прикажи повеќе...

Свет

Путин: САД најверојатно ќе распоредат ракети во Романија и Полска, Русија мора да одговори на тоа

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека САД се во позиција да распоредат нови крстосувачки ракети на копно во Романија и Полска. Русија тоа го смета за закана на која ќе мора да одговори, порача Путин.

Пентагон во понеделникот соопшти дека тестирал конвенционална крстосувачка ракета, испалена од копно, која ја погодила својата цел на повеќе од 500 километри лет, што е прв таков тест помеѓу двете земји од крајот на нуклеарниот пакт овој месец.

Путин за време на посетата на Хелсинки рекол дека Вашингтон потенцијално би можел да ги користи своите системи во Романија и Полска да испалуваат проектили и дека Русија на тоа ќе мора да реагира на реципрочен начин.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Свечен дочек и протести за Борис Џонсон во Берлин

Објавено пред

Британскиот премиер Борис Џонсон во Берлин го дочекаа демонстранти кои извикуваа:„Запрете го брегзит“. Нивните повици биле во пресрет на состанокот на Џонсон со германската канцеларка Ангела Меркел.

На новинарскот прашање дали се надева на договор, Џонсон не одговорил.

За неговата посета приредена е свечен дочек во рамки на кој го пречекала германската канцеларка, а „Вашингтон пост“ пишува дека таа средба делувала „студено“ со оглед дека не комуницирале за време на церемонијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Во Кривичниот суд пристигна екипа на брзата помош, на Јанева ѝ се слошило

Во Кривичниот суд пристигна екипа на брза помош бидејќи неофицијално, за време на распитот ѝ се слошило на специјалната јавна...

Македонија3 часа

(Видео) Влада: Одговорност мора да има за сите инволвирани во случајот „Рекет“.

Од Владата соопштија дека отворениот случај „Рекет“, во кој сега осомничена е и првата специјалната обвинителка Катица Јанева, потврдува дека...

Македонија3 часа

Катица Јанева донесена во Кривичен суд на распит

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева попладнево откако беше уапсена, однесена во специјалното јавно обвинителство и во нејзиниот дом, спроведена е...

Македонија3 часа

Заврши претресот во куќата на Јанева, со полиција однесена на распит во суд

По два часа заврши вториот претрес во куќата каде што живее шефицата на СЈО, Катица Јанева. Таа по претресот во...

Македонија6 часа

Обвинителството бара притвор за Јанева, стекнала имотна корист од 298.000 денари

Јавното обвинителство бара притвор за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и попладнево беше...

Македонија6 часа

Во присуство на Јанева се врши претрес во СЈО

По приведувањето на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, од нејзиниот дом во скопската населба Козле, таа е донесена во просториите...

Топ9 часа

Скопјанец загина при пад на кран кај зградата на ФФМ, оштетени се и две возила

Скопјанец на возраст од 56-години загинал при работен зафат на зградата на ФФМ во попладневните часови на 20 август. Како...

Регион10 часа

Опозицијата во Албанија го обвини Рама дека украл милијарда евра

Лидерот на албанската опозиција, Љуљзим Баша, во нова видеопорака на социјалната мрежа „Фејсбук“ го обвини албанскиот премиер, Еди Рама, за...

Свет10 часа

Преродба на големата осумка, Трамп и Макрон ја поканија Русија на Г7

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри предлогот на Емануел Макрон да ја покани Русија на самитот Г7 во САД в...

Македонија11 час

Сончево и топло време со температури до 38 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Минималната температура ќе...

Регион12 часа

Помпео ѝ се закани на Атина со санкции поради иранскиот танкер

САД ќе преземат сѐ што е можно за да спречат иранскиот танкер да достави нафта во Сирија, изјави американскиот државен...

Македонија12 часа

На Богородица и Табановце се чека до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, информираат од Автомотосојузот на Македонија. На граничните премини...

Hitech22 часа

„Фејсбук“ ќе престане да ве следи на интернет, но ќе мора да го побарате тоа

Социјалната мрежа „Фејсбук“ објави дека ќе ја промени својата досегашна политика и ќе им овозможи на корисниците да ги гледаат...

Македонија1 ден

(Видео) Јанева по распитот за „Рекет“: Сведок сум и не чувствувам вина

Катица Јанева, по распитот кај обвинителката Вилма Русковска, рече дека таа засега е сведок во случајот „Рекет”. Таа најави дека...

Македонија1 ден

ОЈО отфрли иницијатива на антикорупциската за вработување судски соработник, застарело делото

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање на иницијативата за кривично гонење поднесена од Државната...

Македонија1 ден

Спасени две лица што заталкале на Шар Шланина

Полициски службеници спасија двајца браќа на Шар Планина што заталкале упатувајќи се со мотоцикли кон Титов Врв по што планирале...

Македонија1 ден

Почнува трансформацијата на ординациите по општа медицина во ординации по семејна медицина

Специјалистите по семејна медицина од денеска може да почнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации...

Македонија1 ден

Изгаснати пожарите кај селата Љубин и Кондово

Локализирани се пожарите што избувнаа вчера кај селата Љубин и Кондово, соопшти полицијата. До пожарот на потегот помеѓу селата Љубин и...

Свет1 ден

Епстејн потпишал тестамент два дена пред самоубиството

Новите судски податоци покажуваат дека милионерот Џефри Епстејн, кој беше вклучен во педофилија, потпишал тестамент само два дена пред самоубиството...

Свет1 ден

Макрон по средбата со Путин: Иднината на Русија е врзана за Европа

По средбата со рускиот претседател Владимир Путин во тврдината Брегансон, францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека иднината на Русија е...

Досие