Контакт

Свет

(Видео) Разоткриена бизарната пропаганда на Кремљ: Путин не присуствувал на литургијата

Објавено пред

Според тврдењата на официјална Москва, рускиот претседател Владимир Путин синоќа се појавил на полноќната велигденска литургија во катедралата Христос Спасител во руската престолнина. Путин е виден сам или во друштво на московскиот градоначалник Сергеј Собјанин, одблиску, со свеќа во рацете, а Кремљ ја пренесе официјалната изјава на претседателот.

dobivaj vesti na viber

„ Овој голем празник ги обединува православните христијани, сите граѓани на Русија кои го слават Христовото воскресение, околу високите морални идеали и вредности, кај луѓето ги буди најсветлите чувства, вербата во триумфот на животот, добрината и правдата“ – посочи Путин.

Сепак, на социјалните мрежи кружат видеа на кои се тврди дека го разоткриваат најновиот бизарен пропаганден трик на Кремљ. Според тие снимки, Путин или воопшто не бил на литургијата или стоел настрана за време на богослужбата, целосно изолиран од сите, на место оддалечено десетици метри од другите верници и што е најважно, далеку од местото каде што е прикажан во официјалното видео.

На првото, официјално видео на московските државни медиуми, Путин јасно се гледа на снимката од литургијата, но внимателно око ќе забележи дека секој пат е во кадар исклучиво или сам или во друштво на градоначалникот на Москва Сергеј Собјанин. Во еден момент Путин јасно може да се види како стои со свеќа во рацете, пред пиедестал со круна и се крсти.

Меѓутоа, во следниот кадар од официјалното видео, на кое се прикажува самата богослужба, додека камерата го снима патријархот Кирил како го извршува обредот, во позадина е местото каде што стои Путин во претходниот кадар – пред пиедесталот со круната – но рускиот претседател го нема никаде! Дури и Собјанин е на негово место од претходниот кадар, но од Путин нема ни трага ни глас.

И за крај, следува третото видео кое го прикажува просторот на целата црква и кое наводно целосно го разобличува заговорот на Кремљ! На него јасно се гледаат Путин и Собјанин како стојат на истите места каде што официјалниот Кремљ ги прикажал – пред пиедесталот со круната, а во еден момент јасно се гледа дека воопшто нема луѓе околу нив. Освен двајцата членови на обезбедувањето кои стојат на пристојна дистанца, во позадина се гледаат само луѓе кои или чекаат да започне литургијата или се назначени за статисти.

Ова не е првпат да се појават теории на заговор за контактите на Путин со луѓето. Од почетокот на пандемијата, имаше неколку извештаи дека рускиот претседател е целосно изолиран во својата резиденција од сите негови соработници, дека на секој контакт со него му претходат детални проверки и недели карантин, а секоја средба со Путин се одржува исклучиво со видео повик. За време на неговите ретки јавни настапи, Путин често беше виден во жолт заштитен костим кој повеќе потсетува на опрема за космонаути, а теориите на заговор кулминираа кога беа прикажани снимки од средбите на Путин со соработниците, седејќи сам, далеку од сите, на голема, долга маса. Потоа се појави веста дека Путин е во параноичен страв од короната, а од почетокот на инвазијата на Украина на тој страв, наводно, додал и фобија од труење.

Регион

Пленковиќ најави ваучери за гориво за најзагрозените

Објавено пред

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска од Осиек за цената на горивата рече дека во понеделник Владата ќе има седница.

dobivaj vesti na viber

„Ваучери за гориво ќе има за најзагрозената група граѓани. Сето тоа се случува поради руската агресија врз Украина и пореметувањето на пазарот. Се надевам дека ќе донесеме решение за нашите граѓани , но и за малите дистрибутери“ рече Пленковиќ.

Тој потенцираше дека внимателно се подготвува пакетот за повеќе од 120.000 граѓани.

„Немаме никакви недостатоци, има се во хрватските продавници. Со овој проблем се бори целиот свет“ додаде хрватскиот премиер.

Прикажи повеќе...

Регион

Асен Василев го доби мандатот за да формира нова Влада во Бугарија

Објавено пред

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска му го врачи мандатот на Асен Василев, вицепремиерот и министер за финансии во оставка, за тој да ја формира новата бугарска влада.

dobivaj vesti na viber

Овој пат довербата како нов мандатар ја доби Василев од неговата партија Продолжуваме со промената наспроти неговиот партиски колега Кирил Петков, кој досега ја имаше функцијата премиер на Бугарија.

„Бугарија е во политичка, економска и социјална криза. Бугарите споделуваат легитимна загриженост за растот на цените и неизвесноста околу иднината. Од вчера имаме и надворешнополитичка криза“ – рече Радев при доделувањето на мандатот на Василев.

Следуваше одговор:

„За мене ова е огромна одговорност. Сите сме свесни дека во кризите со кои треба да се соочи Бугарија, исклучително е важно да се има влада. Исто така, важно е тој да работи во интерес на граѓаните, а не во интересот на статус-квото, и таа навистина да ги брани бугарските интереси и независноста на бугарската држава на ист начин како што тоа го правеше првиот кабинет на Продолжуваме со промената“ рече Василев.

Владејачката партија има рок од седум дена да предложи владин состав. Доколку истиот не биде одобрен, мандатот ќе оди кај партијата ГЕРБ на Бојко Борисов.

Прикажи повеќе...

Регион

Амбасадорот на Чешка во Бугарија: Францускиот предлог е единствена шанса за Македонија

Објавено пред

Амбасадорот на Чешката Република во Бугарија, Лукаш Кауцки пред неговата земја да го преземе претседателството со Советот на Европа во следните шест месеци изјавил дека „Францускиот предлог е единствената шанса за Македонија да ги започне пристапните преговори со ЕУ. Се е во рацете на македонските политичари“, објави „БГНЕС“,

dobivaj vesti na viber

Кауцки се надева дека новиот предлог ќе биде прифатлив за македонските владини претставници, но и за сите политичари од Македонија.

„Не можам да предвидам што ќе одлучат, но навистина се надевам дека во наредните недели оваа приказна ќе заврши (за прифаќањето на францускиот предлог) и ќе започне нова, приказна за постепеното пристапување на Албанија и РСМ во ЕУ“ – рекол Кауцки.

Тој изјавил и дека чешкото претседателство не ја разгледува можноста Албанија и Македонија да се разделат на патот кон ЕУ.

„Од почетокот на „приказната“, Албанија и Македонија се разгледуваат заедно. Наша задача и желба е да ги започнеме преговорите заедно со двете страни“ – додал амбасадорот.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Асен Василев го доби мандатот за да формира нова Влада во Бугарија

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска му го врачи мандатот на Асен Василев, вицепремиерот и министер за финансии во оставка, за...

Македонија3 часа

Мицкоски: Предлогот што е на маса, а Владата го криеше, всушност е истиот што веќе еднаш беше одбиен

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на протест пред Владата. По објавувањето на предлогот, Мицкоски рече: „Предлогот што е на...

Економија3 часа

Дизелот се намалува два и пол денар, бензините остануваат со иста цена

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за...

Македонија4 часа

Владата го објави предлогот на француското претседателство

Со цел транспарентно информирање на јавноста, Владата денеска на официјалната веб-страница интегрално го објави предлогот на француското претседателство, соопштија владините...

Македонија4 часа

(Видео) Ковачевски: Модифицираниот предлог е добра основа за разговори

Премиерот Димитар Ковачевски, по средбата со партнерите од владината коалиција, рече дека модифицираниот предлог е добра основа за разговори. „Во...

Економија7 часа

(Интервју) Дарко Димовски: Да кажеме стоп на партиските вработувања, има анархија во јавниот сектор

Сојузот на синдикатите на Македонија денеска пред Собранието ќе постави столчиња во знак на поддршка на Комисијата за финансирање и...

Регион8 часа

Криптокралица од Балканот меѓу најбараните бегалци во САД: украла повеќе од 4 милијарди долари

Бугарката Руја Игнатова, позната и како криптокралица, се најде на листата на ФБИ со десет најбарани бегалци. Американските истражители ја...

Свет9 часа

Погодена станбена зграда во близина на Одеса: најмалку 17 загинати и 30 повредени

Украинските сили соопштија дека руски проектил погодил деветкатна станбена зграда и одморалиште во близина на украинското црноморско пристаниште Одеса, при...

Европа9 часа

Чешка денеска го презема претседавањето со ЕУ: Украина, климатската криза и мигрантите во фокусот на агендата

Чешка денеска го почнува шестмесечното претседавање со Советот на ЕУ, а според најавите од Прага, главниот фокус на европската агенда...

Македонија9 часа

Ковачевски најави лидерска средба по што на веб-страницата ќе биде објавен францускиот предлог

Предлогот од француското претседателство во интегрална форма ќе биде објавено денеска на официјалната владина веб-страница по средбата со владината коалиција,...

Економија10 часа

Од денес повисока цена на струјата

Од денеска поскапува струјата. Почнува пресметката на блок-тарифите, кои се поделени во четири групи, и според најавите од Регулаторната комисија...

Македонија10 часа

Од денеска почнува привремениот режим на сообраќај за тешките товарни возила

Почна со примена привремениот режим на сообраќај во летниот период од 1 јули до 31 август на државните патишта во...

Македонија21 час

Мицкоски: Владата да го објави предлогот, да не го крие

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски побара новиот француски предлог веднаш да биде објавен на страната на Владата. „Барам веднаш без...

Македонија21 час

Ковачевски: Историските прашања не се дел од францускиот предлог

„Францускиот предлог е стигнат после нашата интервенција во Брисел и нашата реакција на драфт-документите. Официјалните ставови ќе ги поминат филтрите...

Македонија1 ден

Османи: Објавените документи не се финалниот предлог што француското претседателство го сподели со Владата

„Со оглед на чувствителноста на моментот, сакам да посочам дека објавените документи во некои од медиумите не се финалниот предлог...

Македонија1 ден

Рама: Францускиот предлог е конечен, порака за моите браќа Македонци и Албанци, прифатете!

Премиерот Еди Рама се огласи на Твитер порачувајќи дека последниот француски предлог кој е испратен до владата на Северна Македонија...

Македонија1 ден

Петковски до Ковачевски – Тесно ви е мнозинството

Експретседателот на НСДП, Тито Петковски и се обрати на Владата и ѝ порача дека е со тенко мнозинство. Ваквата реакција...

Македонија1 ден

Бербок: Северна Македонија не смее да ја пропушти можноста што ја нуди францускиот предлог

Според шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок „Северна Македонија не смее да ја пропушти можноста“ која ја нуди францускиот предлог....

Македонија1 ден

Мишел за францускиот предлог: Сега е време да кажеме „да“

Претседателот на Еворпскиот совет, Шарл Мишел, го поздрави изнаоѓањето решение за спорот меѓу Македонија и Бугарија. Тој напиша на „Твитер“...

Македонија1 ден

Макрон: Најдовме компромисно решение за спорот меѓу Македонија и Бугарија

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека чувствува оти е најдено компромисно решение за преговарачката рамка за членство на Македонија во...