Контакт

Свет

(Видео) САД го сменија капетанот на носачот на авиони кој молеше за помош поради ширењето на вирусот

Објавено пред

Американската морнарица го смени капетанот на носачот на авиони „УСС Теодор Рузвелт“, откако медиумите го објавија неговиот апел до властите за итна помош на неговите морнари, заразени со коронавирусот.

Брет Крозер претходно неделава ја замоли морнарицата да им овозможи на заразените морнари да слезат во карантин на островот Гуам, лициран во Пацификот, каде носачот на авиони беше на мисија. За само неколку дена, бројот на заразени лица во бродот скокна од три на 140, па Крозер се обрати за помош до неговите претпоставени.

Морнарицата му дозволила на Крозер да се закотви во Гуам (територија на САД) и од бродот да ги евакуира заразените и уште 3.000 морнари, дел од екипажот. На носачот останале минимум луѓе, неопходни за функционирање на сите системи. Но, писмото на Крозер се појави во медиумите пред морнарицата да одговори, па американската војска реши да го смени капетанот, кој додека слегуваше од бродот морнарите го поздравија со скандирање и овации.

„Капетанот Крозер не беше разрешен поради испраќање писмо до Генералштабот, туку зошто тоа се појави во јавноста. Тој го споделил со 20 луѓе. Ние не тврдиме дека тој го доставил до медиумите, но направил огромна грешка со тоа што споделил доверливи информации со трети лица. Со своето дело, тој создаде паника и ја наруши безбедноста на бродот за кој беше задолжен, исложувајќи ги на ризик американските интереси во оваа стратешки важна област“, рече генералниот секретар на американската воена морнарица, Томас Модли.

Свет

(Видео) Полицaјците го тепале Флојд во неговиот автомобил пред да почине

Објавено пред

И пред Афроамериканецот Џорџ Флојд (46) да заврши на бетон со лицето на под, полицијата имала проблеми со него. Тоа е прикажано на новите снимки од надзорната камера на кои се гледа дека неколку полицајци на задното седиште на полицискиот автомобил имаат проблеми со Флојд.

Видеото беше објавено на Инстаграм од страна на активистот Шон Кинг, кој напиша дека полицајците во автомобилот го претепале Флојд.

„Сè полека се сложува, штотуку го добив ова ново видео. Еден чува стража, а другите го тепаат“, напиша активистот.

Полицаецот Дерек Шовин, кој е одговорен за смртта на Џорџ Флојд, е обвинет за убиство од трет степен и за убиство без умисла.

Протестите против полициската бруталност спрема Афроамериканците беснеат во САД, но и во Европа, а претседателот Доналд Трамп мораше да се соочи со низа проблеми.

Прикажи повеќе...

Свет

Италијанскиот крузер ја напушти Јапонија по еден месец карантин

Објавено пред

Крузерот „Коста Атлантика“, на кој е потврден коронавирусот кај повеќе од 100 лица, го напушти јапонското пристаниште Нагасаки и патува за Филипините, објавија локалните власти.

Италијанскиот брод го напушти пристаништето Нагасаки по еден месец карантин.

„Коста Атлантика“ е вториот брод на кој се потврдени случаи на коронавирус и кој мораше да остане во Јапонија некое време.

Бродот тежок 86.000 тони се укотви на крајот на април поради одржување, без патници и со 623 членови на екипажот.

Повеќето беа сместени во карантин на бродот, откако беше потврден коронавирус кај 149 членови на екипажот.

Уште шест се хоспитализирани и нивната состојба не е опасна по живот, соопштија претставниците на префектурата Нагасаки.

Останатите се негативни на коронавирусот, а бродот го напушти Нагасаки со 126 членови на екипажот кои се упатија кон филипинската престолнина Манила, изјави за „Ројтерс“ претставникот на префектурата Нагасаки, Кенјо Ура.

Член на семејството на еден од морнарите рече дека карантинот завршил, но се очекуваат финансиски проблеми поради помал број  патувања, пренесе „Ројтерс“.

Росан Огајон, ќерка на капетанот на крузерот, рече дека нејзиниот татко може наскоро да се врати во родната Манила. Тој е излечен од коронавирусот, но не работи сè додека компанијата не започне да организира патувања.

„Поради пандемијата, татко ми, во меѓувреме, не може да работи, што значи дека тој не може да заработи пари за нас“, рече студентката Росан Огајон за „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Свет

Цукерберг му предложи на Трамп да олади малку

Објавено пред

Извршниот директор на „Фејсбук“, Марк Цукерберг, во телефонски разговор му предложи на американскиот претседател, Доналд Трамп, да олади малку.

Според веб-сајтот „Аксиос“, два извори запознаени со телефонскиот разговор меѓу Трамп и Цукерберг, изјавиле дека Цукерберг немал посебни барања од американскиот претседател, но изразил загриженост за неговиот тон и реторика, како и за несогласувањето со неговите неодамнешни изјави.

Шефот на „Фејсбук“ му рече на Трамп, кој го повика Цукерберг, дека неговиот избор на зборови го става „Фејсбук“ во тешка позиција.

Тоа, најверојатно, се однесува на фактот дека „Фејсбук“ се нашол под зголемен притисок да ги модерира изјавите на Трамп на својата платформа, бидејќи тие редовно содржат бесрамни лаги, целосни дезинформации и горлива реторика, пишува „Машејбл“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

Седум починати и 89 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во изминатите 24 часа во државава се потврдени 89 нови случаи на коронавирус и седум смртни случаи, соопшти Министерството за...

Економија59 минути

Горивата поевтинуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Од вечерва на...

Македонија1 час

Спасовски се тестирал за коронавирус и чека препораки од епидемиолозите за изолација

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, утрово направил тестирање за коронавирус и ги чека резултатите, а во меѓувреме чека насоки и препораки...

Македонија1 час

Заев: Датумот е завршена работа, избори ќе има на 5 јули

Поради заштита, изборите се решение, а датумот е завршена работа, тие ќе се случат на 5 јули за да добиеме...

Македонија3 часа

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, позитивна на Ковид-19

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, објави на Фејсбук дека е позитивна на коронавирус. Таа вели дека по...

Македонија3 часа

И директорот на финансиска полиција и градоначалникот на Чаир во самоизолација

Директорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, и градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу, се во самоизолација затоа што...

Македонија4 часа

Од утре пак не важи бесплатниот автобуски превоз за пензионери

Oд утре, вторник, 2 јуни, повторно нема да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица, односно за жени...

Македонија5 часа

Османи: Денеска бројот е уште позагрижувачки!

Денеска бројот е уште позагрижувачки, напиша вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на „Фејсбук“. Тој вели дека не е потребно...

Македонија5 часа

Царовска и Манчевски во самоизолација, биле на состанок со Зекири

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, од денеска се во самоизолација...

Македонија5 часа

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата...

Свет5 часа

(Видео) Протестите за смртта на Афроамериканецот се проширија и во Европа

Во Лондон и уште неколку градови во Велика Британија се одржаа протести како поддршка на демонстрациите во САД, поради смртта...

Свет6 часа

(Видео) Трамп евакуиран во подземен бункер под Белата куќа

Агенти од тајната служба го спровеле американскиот претседател Доналд Трамп во бункер во време кога Белата куќа ја опколија демонстранти,...

Свет16 часа

(Видео) Астронаутите на „Спејс-икс“ и НАСА пристигнаа во вселенската станица

Вселенското летало „Dragon“ на американската компанија „Space-X“, во кое се вклучени астронаути нa НАСА, Роберт Бенкен и Даглас Харли, пристигна...

Македонија18 часа

Заев: Гласањето на изборите ќе се одржи според сите безбедносни протоколи

Избори мора да има час поскоро. Предизбрните активности и самото гласање ќе се одржат согласно сите безбедносни протоколи, пишува претседателот...

Македонија22 часа

Јанушев чека резултати од тестот по дебатата со Зекири, новинарката Мрѓа е во домашна изолација

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири кој е заразен со коронавирус, пред два дена учествуваше на дебата во ТВ24 заедно со...

Спорт23 часа

Позитивни на Ковид-19 има во Ренова и Шкендија

Ре-стартот на фудбалскиот шампионат на Македонија, предвиден за 14 или 21 јуни, најверојатно ќе биде одложен откако четворица од Ренова...

Економија23 часа

Бектеши: Од 15 јули ваучери од 6.000 денари за домашен туризам

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше дека на последната седница на Владата, на предлог на Министерството за...

Македонија23 часа

Арсовски: Несериозно и морбидно е да се зборува за избори на 5 јули

Фиксираниот датум за избори на 5 јули кога би се случиле изборите не само што е несериозно туку е морбидно,...

Македонија24 часа

Најмногу новозаразени скопјани денеска има во Чаир и Бутел

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19, од кои најмногу во Чаир и Бутел. Имено, од Чаир...

Македонија24 часа

Потврдени 62 нови случаи на ковид 19, починаа 2 лица

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрирал 62 нови случаи на ковид-19, а починале 2 лица....

Досие