Контакт

Свет

Вилијам за одлуката на Хари: Цел живот го поддржував, не можам повеќе

Објавено пред

Војводата од Кембриџ зборуваше за својата тага по објавата на неговито брат за повлекувањето од кралското семејство. Исто така изрази жалење што кралското семејство повеќе не е тим, пренесе „Сандеј тајмс“.

„Цел живот го поддржвав брат ми, но веќе не можам. Ние сега сме два одвоени света. Тажен сум поради тоа. И се што можеме да направиме, се што можам да направам, е тоа да ги подржиме и да се надеваме дека ќе дојде денот кога повторно исто ќе мислиме. Сакам сите да бидеме во една екипа“ му кажал Вилијам на еден свој пријател.

Британското кралско семејство утре ќе се состане за да ја разгледа натамошната иднина на војводата и војводката од Сасекс, откако двојката во средата соопшти дека ќе се повлече од должноста на „виши“ членови на кралското семејство и ќе стане финансиски независна, пишува британскиот весник.

Свет

Путин: Moра да се продолжи со масовна вакцинација

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека 21,5 милиони луѓе во Русија се вакцинирани против Kовид-19.

„Мораме активно да продолжиме со тестирањa (за коронавирус) и да се вакцинираме“, рече Путин, а пренесе агенцијата „Ројтерс“.

Според бројот на жители, Русија е на деветтото место во светот со околу 146 милиони жители.

Според официјалните статистики, во земјата досега се регистрирани 4,82 милиони заразени и 111.000 смртни случаи. Од Ковид-19 се опоравиле околу 4,44 милиони заболени.

Прикажи повеќе...

Свет

ОН: Израел не смее да наметнува свои закони за иселување на Палестинците

Објавено пред

Портпаролот на Високиот комесаријат за човекови права на ОН, Руперт Колвил, вели дека ако биде наредено и спроведено иселување од населбата Шеик Џара, со тоа ќе се прекршат израелските обврски според меѓународното право.

Во соопштението објавено од Канцеларијата на Високиот комесаријат на ОН за човекови права, Колвил истакнува дека Источен Ерусалим останува дел од окупираната палестинска територија во која се применува меѓународното хуманитарно право, со оглед на вознемирувачките сцени од Шеик Џара.

Според истражувањето на Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарните работи во 2020 година, против најмалку 218 палестински домаќинства во окупираниот Источен Ерусалим, вклучувајќи ги и семејствата во Силван и во Шеик Џара, покренати се случаи на иселување, повеќето иницирани од доселенички организации, со што 970 лица, вклучително и 424 деца, се изложени на ризик од раселување.

Израел мора да почитува и не може да конфискува приватен имот на окупирана територија и мора да ги почитува, освен ако е апсолутно спречен, законите што се на сила во земјата. Ова значи дека Израел не смее да наметне свои закони на окупирана територија, вклучително и Источен Ерусалим, за да ги истера Палестинците од нивните домови, рече Колвил.

Колвил истакна дека трансферот на делови од цивилното население на Израел на територијата што ја зазема е забрането според меѓународното хуманитарно право и може да претставува воено злосторство.

Портпаролот на високиот комесар го повика Израел веднаш да ги запре сите принудни иселувања, вклучително и оние во Шеик Џара, и да ја почитува слободата на изразување и собирање, вклучително и оние кои протестираат против иселувањата.

Прикажи повеќе...

Европа

„Бионтек“: Досега сè укажува дека вакцината на „Фајзер“ е ефикасна и против новите видови

Објавено пред

Германската лабораторија „Бионтек“ објави дека смета на ефективноста на својата вакцина, развиена во соработка со американски „Фајзер“, кога станува збор за сегашните варијанти на коронавирусот САРС-КоВ-2 додавајќи дека ниту една студија во моментот не покажува дека е потребно да се развие нова формула.

„Во овој момент нема индикации дека вакцината на ‘Бионтек’ против Ковид-19 треба да се приспособи на новите варијанти на вирусот“, соопшти германската лабораторија.

Засега, се додава во соопштението, „Бионтек“ е насочен кон развој на комплетна стратегија за борба против варијантите доколку се појави потреба во иднина.

Затоа лабораторијата почна со тестирање верзија на вакцина изменета специјално за варијантите на коронавирусот во март доколку САРС-КоВ- значително се промени и е потребна нова вакцина.

Исто така, се испитува влијанието на можната трета доза вакцина врз продолжувањето на стекнатиот имунитет и заштитата од нови варијанти.

Извршниот директор на „Бионтек“, Угур Сахин, во април рече дека нивната вакцина е ефикасна против индиската варијанта на коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Потврдени 25 случаи на коронавирус во Македонија, 16 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 25 случаи на коронавирус, 16 лица починаа, а 408 пациенти оздравеа, соопшти...

Македонија2 часа

Филипче: Значајно се испразнети болниците, хируршките одделенија се вратени во функција

Eпидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, изјави министерот за...

Македонија3 часа

Инспекторатот за животна средина: Рудникот „Казандол“ не претставува опасност

Рудникот „Казандол“ во моментот не претставува опасност за животната средина и локалното население, соопшти Државниот инспекторат за животна средина, кој...

Македонија4 часа

Средба Заев – Фон дер Лаен: Идентитетски прашања не смее да бидат на масата за разговори

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во рамките на посетата на Брисел, оствари средба и со претседателката...

Македонија7 часа

Заев од Брисел: Идентитетот не може да биде причина за блокада на европските интеграции

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот во Владата за европски прашања, Никола Димитров, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и...

Македонија8 часа

Од 12 до 18 мај полициски час од 24 часот, дозволено да биде и организирање настани на затворено

Кризниот штаб предложи олеснување на рестриктивните мерки – полицискиот час да почнува од 24 часот, угостителските објекти да работат до...

Свет9 часа

(Видео) Застрашувачки снимки од Индија, пациенти оставени да умираат, лекарите се кријат

Во Индија се појавија застрашувачки снимки од пациенти заразени од коронавирус, кои, според тврдењата на нивните семејства, лекарите ги оставиле...

Свет9 часа

(Видео) Пет лица повредени при напад со нож на Нов Зеланд

Пет лица се повредени, а три се во критична состојба кога биле прободени со нож во супермаркет на Нов Зеланд,...

Свет10 часа

Состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, фокусот е Западен Балкан

Шефовите на дипломатиите на Европската Унија денеска во Брисел ќе одржат дискусија за посилен политички ангажман на ЕУ со партнерите...

Свет10 часа

(Видео) Седум лица убиени на роденденска забава во Колорадо

Седум лица, вклучително и напаѓачот, беа убиени синоќа во пукање на роденденска забава во Колорадо Спрингс во американската држава Колорадо,...

Македонија1 ден

Регистрирани нови 135 заболени и 14 починати од коронавирус во земјата

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

Свет1 ден

(Видео) Илон Маск призна дека има Аспергеров синдром на телевизиско шоу

Елон Маск откри дека има Аспергеров синдром, за време на неговото гостување во американското ТВ-шоу „Saturday Night Live“. Тој откри...

Регион1 ден

(Видео) Хрватскиот министер за здравство вакцинираше граѓани

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош заедно со лекарите на Хрватскиот институт за јавно здравје и Наставниот институт за јавно...

Топ1 ден

Се преврте автомобил кај клучката Коњари, загина 27 годишник

Во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне на автопатот Скопје-Штип, во близина на клучката Коњари, загина 27 годишно лице...

Македонија1 ден

Во болниците во земјата од коронавирус се лекуваат 760 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и...

Македонија1 ден

(Видео) Колариќ: Шилегов делел субвенции за инвертер клими на партиски луѓе

Советничката на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, Светлана Колариќ на денешната прес-конференција обвини за измама и злоупотреба во врска со најавените...

Македонија1 ден

Во земјава досега втора доза вакцина против Ковид-19 примиле 22.900 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 107.978 граѓани, а ревакцинирани се 22.900 граѓани. Прва доза...

Свет1 ден

(Видео) Путин: Секогаш ќе се сеќаваме дека величествената победа над нацизмот ја постигна советскиот народ

Претседателот на Русија, Владимир Путин, на почетокот на традиционалната воена парада во Москва, им го честиташе на граѓаните Денот на...

Македонија1 ден

Заев за „Катимерини“: Во 21 век да ја одредуваш историјата на друга нација не е во согласност со европскиот дух

Премиерот Зоран Заев во нeделното издание за грчки „Катимерини“, во интервјуто со наслов „Заедно за Балкан од 21 век“, говори...

Свет1 ден

Делови од кинеската ракета паднаа во Индискиот океан

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денес во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во...

Досие