Контакт

Свет

„Волстрит џурнал“: „Инстаграм“ ги поврзува педофилите

Објавено пред

Купувачите и продавачите на содржини со малолетнички секс развиле просперитетна мрежа благодарение на алгоритмите за откривање на „Инстаграм“, платформата за споделување фотографии во сопственост на гигантот „Мета“, пренесува „Волстрит џурнал“.

dobivaj vesti na viber

„’Инстаграм’ ги поврзува педофилите и ги води до продавачите на содржина преку системи за препораки, кои се одлични во поврзувањето на оние што споделуваат интереси“, објави весникот врз основа на истрагите што ги спровел заедно со Универзитетот „Стенфорд“ и Универзитетот „Амхерст“ во Масачусетс.

Според истражувачите, сексуализираните профили на платформата се бесрамни во врска со своите интереси, но не објавуваaт нелегални материјали избирајќи, наместо тоа, да понудат менија на содржина.

„Тие користат одредени емотикони како код, па, така, мапата значи ‘лице привлечено од мали’ – еуфемизам за педофил – а пицата со сирење е кратенка за детска порнографија. Многу корисници се опишуваат себеси како љубители на малите нешта во животот“, вели Брајан Левин, директор на UMass Rescue Lab во „Амхерст“.

Дури и минорен контакт со педофилски профил може да го активира алгоритмот на „Инстаграм “да почне да го препорачува на други корисници, предупредува Сара Адамс, Канаѓанка што се бори против експлоатацијата на децата.

„Проблемот со ‘Инстаграм’ се сведува на карактеристиките за откривање содржина, начините на кои се препорачуваат темите и колку платформата се потпира на пребарувањето и врските помеѓу профилите“, вели Дејвид Тил, главен технолог во интернет-опсерваторијата на „Стенфорд“, кој претходно работел во „Мета“.

Истражувачите велат дека платформата дозволува и пребарувања за кои „Мета“ признава дека се нелегални. Корисниците добиваат известување дека содржината може да содржи сексуална злоупотреба на деца и им нуди две опции: Get resources и See results anyway.

Националниот центар за исчезнати и експлоатирани деца, непрофитна организација која работи со американските органи за спроведување на законот, примила 31,9 милион пријави за детска порнографија во 2022 година.

Платформите во сопственост на „Мета“ сочинуваат 85 % од пријавите, а околу пет милиони доаѓаат само од „Инстаграм“.

Истражувачите од „Стенфорд“ пронајдоа некои профили за секс со деца и на „Твитер“, но помалку од една третина отколку на „Инстаграм“, кој има далеку поголема база на корисници проценета на 1,3 милијарда.

„Твитер“ исто така не препорачува толку многу профили и многу побргу ги отстранува.

„Експлоатацијата на деца е ужасно злосторство“, изјави портпаролот на „Мета“.

Компанијата на Марк Цукерберг призна дека имала проблеми во рамките на своите операции за спроведување на правилата и рече дека формирала внатрешна работна група за да се справи со ситуацијата.

„Мета“ активно се обидува да ја отстрани детската порнографија забранувајќи 490.000 профили само во јануари и укина 27 педофилски мрежи во последните две години.

Компанијата исто така соопшти дека ги спречила сексуализираните хаштагови и го приспособила својот систем за препораки откако ги добила резултатите од истрагата на „Волстрит џурнал“.

Свет

Полицијата во Охајо уби маж во Висконсин каде се одржуваше конвенцијата на Трамп

Објавено пред

Полицијата на Охајо во Висконсин, каде се одржуваше републиканската национална конвенција, застрела и уби маж кој држеше нож во двете раце, изјави началникот на полицијата во Милвоки, пренесе АП.

dobivaj vesti na viber

Петмина полицајци од државата Охајо застрелаа маж со два ножеви кој ги одби полициските команди, изјави функционерот на Милвоки Џефри Норман на прес-конференција.

Тој нагласи дека на местото на настанот биле пронајдени два ножа.

Прикажи повеќе...

Свет

Германските лидери и го честитаа 70-тиот роденден на Ангела Меркел

Објавено пред

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел денеска го слави својот 70-ти роденден во кругот на најблиските пријатели, а честитки и испратија членови на нејзината партија Христијанско-демократска унија, но и политички противници.

dobivaj vesti na viber

„Поранешната канцеларка Меркел роденденот ќе го помине со семејството“, изјави нејзиниот портпарол, пренесува Дојче веле.

Неколку политичари и честитаа на Меркел, вклучувајќи го и канцеларот Олаф Шолц, нејзиниот наследник од централно-левичарските Социјалдемократи (СПД).

Прикажи повеќе...

Регион

Извлечено тело на Кинез кој падна при изградба на мост во Дунав кај Нови Сад

Објавено пред

На градилиште на мост во Нови Сад загина кинески работник околу 9 часот и 19 минути. Вработен во кинеска компанија кој бил задолжен за безбедноста на градилиштето ја известил полицијата дека Ј.П.П.(20) се лизнал и паднал во оградена шахта полна со вода, каде требало да се подигне столб од мост и дека не испливал.

dobivaj vesti na viber

Непосредно пред тој повик, полицијата добила повик и од градилиште од работник од Кина кој бил сведок на несреќата.

На терен веднаш се испратени полициски патроли и пожарникари. Припадниците на нуркачкиот тим на полицијата го извлекле телото во 13 часот и 52 минути, пишува Телеграф.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Петровска: Мицкоски реши своето синче да го почасти со патување во Вашингтон, ДПМНЕ го штити со лаги

„Последното соопштение на ДПМНЕ е резултат на нивниот очаен бес како да го заштитат лидерот Мицковски од службената злоупотреба што...

Македонија3 часа

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Градоначалникот на Ново Село, Ѓорѓе Божинов, преку „Фејсбук“ извести дека заедно со пожарникарите и цивилите се заробени на Огражден. „Во...

Македонија3 часа

Повторно отворен граничниот премин Богородица

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека повторно е отворен граничниот премин Богородица. Граничниот премин денеска беше привремено затворен...

Економија4 часа

Економијата е во клиничка смрт, но има 5 милијарди денари за пензии и ќе се зголемат платите на администрацијата, уверува министерката за финансии

Лошата состојба во буџетот ги надминала очекувањата на новата Влада, но министерката за финансии, Гордана Димитриевска-Кочоска, уверува дека со ребалансот...

Македонија6 часа

Романскиот авион „спартан“ со водни бомби ќе го гасне пожарот на Солунска Глава

Пристигнаа романските авиони „спартан“ и „херкул“, кои ќе помогнат во гаснењето на пожарите. Директорот на Центарот за управување со кризи...

Македонија8 часа

Oбјавени имињата на предлозите за заменик-министри

Владата до Собранието ги предложи следните имиња за заменик-министри, при што целосно се комплетира владиниот тим. За заменик-министер во Министерството...

Македонија9 часа

Владата именува директори на повеќе институции

Владата, вчера, на шестата седница донесе повеќе одлуки за разрешување на досегашните и именување нови кадровски решенија, и тоа: Фејсаљ...

Свет9 часа

Бајден го откри условот за повлекување од претседателската трка

Претседателските избори во САД ќе се одржат на 5 ноември. Американскиот лидер Џозеф Бајден во интервју изјави дека ќе се...

Свет9 часа

Лавров: САД е во голема заблуда ако мисли дека нема да страдаат од нова светска војна

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден е во голема заблуда ако мисли дека САД нема да страдаат од нова светска...

Македонија10 часа

Расчистен обидот за убиство врз градоначалникот на Арачиново, поднесена кривична пријава

Полицијата го расчисти случајот со пукањето кон градоначалникот на општина Арачиново и други лица вработени во општината, додека вршеа увид...

Култура10 часа

„Бизнисот на задоволството“ со награда во Уругвај за сценографија

„Бизнисот на задоволството“ на Гоце Цветановски се закити со десетто признание на меѓународните филмски фестивали во светот. Овој пат наградата...

Македонија1 ден

Убиство во Македонски Брод, жртвата е 31-годишен војник во АРМ, поведена истрага

Основното јавно обвинителство Кичево донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишник од селото Суви Дол, Македонски Брод за кого...

Македонија1 ден

Повторно активен пожарот над Битола

Огнот повторно се разгоре над обиколницата на Битола. Екипите на ТППЕ Битола постојано се на терен и работат на ставање...

Македонија1 ден

Почувствуван земјотрес во Скопје: „Кратко тресење и гласен краток звук“

Во 14.07 часот беше почувствуван земјотрес во Скопје, извести ЕМСЦ. #Earthquake (#земјотрес) possibly felt 40 sec ago in #RepublicofNorthMacedonia. Felt...

Македонија1 ден

Таравари за тримесечното бебе со модринки: Нема докази дека е намерно повредено, но има дисциплински мерки

Министерот за здравство, Арбен Таравари, не ги добил во писмена форма одлуките на комисијата што треба да го расветли случајот...

Македонија1 ден

Родителите на бебето и медицинската сестра се смирија и си подадоа рака, случајот е затворен, рече Мемеди

Немало апсолутно никаква намера кај медицинската сестра за нанесување повреда, туку тие модринки на раката настанале при процедурата земање венска...

Македонија1 ден

Обвинение за пет лица во предметот „Грчец“, за другите постапката ќе продолжи по нивно обезбедување

По спроведена сеопфатна истражна постапка што се водеше од почетокот на оваа година, предметниот обвинител од Основното јавно обвинителство за...

Скопје1 ден

„Главниот град се задушува во смет, дали Скопје има градоначалник“, прашуваат од ЛДП

Либерално-демократската партија (ЛДП) упатува остра реакција за нехигиената во главниот град, истакнувајќи дека насекаде се забележува отпад, од кој, поради...

Македонија1 ден

Oбвинителството испитува неправилности во ЈСП по тврдењата дека автобусот заврши во жардиниера кај „Мавровка“ поради неисправност

Основното јавно обвинителство оформи предмет за настанот со автобусот на ЈСП кога возачот на 8 јули изгуби контрола, излета во лево...

Македонија1 ден

Бизнисменот Чедомир Радомировиќ пронајден застрелан покрај автомобилот, до него имало пиштол

Бизнисменот Чедомир Радомировиќ, вчера, со повреди на главата од оружје беше пронајден покрај автомобилот во Орман, со пиштол и патрон...