Контакт

Свет

Во Калифорнија гори подрачјето каде што се произведуваат некои од најдобрите вина во светот

Објавено пред

Во северна Калифорнија, во окрузите Сонома и Напа, познати по одгледувањето врвна винова лоза, пожарите почнаа повторно да се шират поради силниот ветер.

Пожарот веќе уништи стотици куќи, изгоре огромни шуми и принуди повеќе од 70.000 луѓе да се евакуираат, а новите пожари во северна Калифорнија однесоа уште три животи во последните 48 часа, објави АП.

Во текот на ноќта биле евакуирани штитениците од домот за стари и изнемоштени лица во Санта Роса, а поради алармот за пожар, блиската болница „Света Елена“ била принудена да ги прекине приемот и работењето со пациенти и да ги упати во други здравствени установи.

Пожарот повторно избувна во неделата во долината Напа-Сонома позната по одгледувањето лоза.

„За жал, имаме искуство со пожари. Мораме да се навикнеме, ова да биде нашиот нов начин на живеење – со мегапожари што го уништуваат американскиот Запад“, изјави градоначалничката на округот Сонома, Сузан Горин.

Во областа Напа вчера беше издадена наредба за евакуација на околу 5.000 лица, а многу жители на овој богат лозарски регион чекаат надлежните да им наложат да ги напуштат и своите домови.

Свет

Азербејџан: Во напад на ерменските сили загинаа 21 цивил

Објавено пред

Во нападот на Ерменија извршен со кластерна бомба во центарот на азербејџанскиот град Берде загинаа 21 цивил, додека повредени се 70 лица, јавува Агенција Анадолија, повикувајќи се на соопштение на Главното обвинителство на Азербејџан.

Бомбите паднале врз домовите, возилата и деловните простори на цивилите, што се наоѓаат во најфреквентните две зони во Берде.

Противпожарните служби беа упатени на местото на настанот, каде што го гаснеа пожарот предизвикан од експлодирањето на бомбите.

Голем број жители на Берде, кои дознале дека во нападот загинале нивни блиски, се собраа пред болницата.

Лејла Мустафејева доживеала шок откако дозна дека нејзината мајка загинала.

„Бев дома. Мајка ми излезе надвор. Одеднаш се слушна експлозија. Не ја видов мојата мајка. Моментално е во капела. Останав без мајка“, рече Мустафејева во изјавата за АА.

Прикажи повеќе...

Свет

Германија воведе строги мерки: рестораните, кината и баровите ќе бидат затворени 4 недели

Објавено пред

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека германските власти се согласиле на четиринеделен делумен карантин.

Во овој временски период затворени ќе бидат рестораните, баровите, кината, театрите и други слични објекти, во обид да се запре ненадејното зголемување на заразата со коронавирус.

Одлуката треба да стапи на сила в понеделник и ќе трае до крајот на ноември, пренесува АП.

Продавниците и училиштата ќе останат отворени, за разлика од затворањето на Германија за време на првата фаза од пандемијата во март и април.

„Мора да дејствуваме сега, за да избегнеме акутна национална здравствена криза“, рече Меркел.

Канцеларката апелираше до луѓето да не одат на патувања што не се потребни и рече дека хотелите нема да можат да примаат туристи.

Меркел вети дека компаниите погодени од новиот делумен карантин ќе добијат економска поддршка, велејќи дека помалите компании ќе добијат 75% од своите приходи како поддршка, пренесува „Ројтерс“.

„Ние ќе ги обештетиме погодените компании, институциите и клубовите“, рече германската канцеларка.

Највисок дневен биланс на новозаразени

Според последните информации, во последните 24 часа во Германија се потврдени нови 14.964 случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот на епидемијата, објави Институтот „Роберт Кох“.

Претходниот рекорд беше поставен во саботата, кога беа евидентирани 14.714 нови случаи на заразени, и оттогаш се намалува дневниот број на нови случаи.

27 лица починаа од последниот пресек, пренесува „Ројтерс“.

Од почетокот на епидемијата, вкупно се заразени 464.239 лица, од кои 10.125 починале.

Прикажи повеќе...

Свет

Либан и Израел продолжуваат со преговори со посредство на САД

Објавено пред

Либан и Израел ја продолжија втората рунда преговори со посредство на САД за спорните погранични води на истокот на Средоземното Море.

Како што пренесуваат американски медиуми, либанската делегација побарала на Либан да му се доделат дополнителни 1.430 квадратни километри.

Либан се надева дека откривањето на резерви на фосилни горива во либанските територијални води би било важно за надминување на досега невидената економска и финансиска криза и за подобрување на динамиката на отплата на јавниот долг, што изнесува дури 170 проценти од БДП.

Двете страни се согласија да го продолжат дијалогот и утре.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

МОН го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „Во...

Македонија4 часа

Пауновски: Нови вработувања ќе има в година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека в година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на...

Македонија5 часа

Поради контакт со Спасовски, само едно лице е во изолација

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал само едно решение за изолација на лице што било во контакт со министерот за...

Македонија5 часа

Пожарникарите протестираа пред канцеларијата на Шилегов

Пожарникарите на мирниот протест пред канцеларијата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, порачаа дека не се откажуваат од своето барање...

Македонија6 часа

Поранешениот шеф на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски, осуден на шест години затвор

Поранешениот шеф на кабинетот на ексдиректорот во УБК, Сашо Мијалков, Тони Јакимовски, е осуден на шестгодишна затворска казна во случајот...

Македонија6 часа

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – совет во учебник по македонски за шесто одделение

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – ова е совет во учебник по македонски за шесто одделение....

Македонија7 часа

Советот за безбедност ќе одржи седница за состојбата со коронавирусот

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, утре, 29 октомври, со почеток во 11 часот, ќе се одржи...

Свет7 часа

Куба ја регистрира својата втора вакцина против коронавирусот

Куба официјално регистрира втора вакцина против Ковид-19, а испитувањата се очекува да почнат набргу, објави „Агенсија Кубана де нотисијас“ (АКН)....

Македонија8 часа

Мицкоски: Бремените жени да се ослободат од работа поради загадувањето и пандемијата

Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата на Ковид-19, апелирам бремените жени да се ослободат од работа, и во...

Свет9 часа

(Видео) Меланија Трамп: Медиумите од мојот сопруг направија личност што не је препознавам

Првата дама на САД, Меланија Трамп, вчера одржа говор на предизборен митинг во Пенсилванија – тоа беше нејзино прво соло...

Македонија10 часа

Митко Јанчев повикува на протест за смена на Мицкоски

Митко Јанчев повикува на протест за смена на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.   Поранешниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен...

Свет10 часа

Блумберг донира уште 15 милиони долари за кампања на Бајден

Американскиот милијардер Мајкл Блумберг донира дополнителни 15 милиони долари за претседателската кампања на демократскиот претседателски кандидат Џо Бајден во Охајо...

Свет10 часа

Од коронавирус во светот заразени повеќе од 44.155.000 лица

Повеќе од 44.155.000 лица се заразени од коронавирус во светот, според најновите статистички податоци што ги одржува специјализираната страница worldometers.info....

Свет10 часа

Русија ја поднесе својата вакцина во СЗО за забрзана регистрација

Русија поднесе барање до Светската здравствена организација (СЗО) за забрзана за регистрација и претквалификација на својата прва вакцина против новиот...

Европа11 час

Ватикан најави божикна прослава на папата на интернет

Божикната прослава на папата Франциско ќе се емитува преку интернет оваа година без лично присуство на јавноста поради пандемијата на...

Свет21 час

СЗО: Дневниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела

Дневниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела, соопшти Светската здравствена организација (СЗО)....

Македонија22 часа

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, позитивна на Ковид-19

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, објави дека е позитивна на Ковид-19. Таа вели дека нема симптоми и дека се чувствува...

Европа23 часа

Во Италија рекордни 21.994 новозаболени и 221 починат од коронавирус

Во изминатите 24 часа во Италија се регистрирани 21.994 нови случаи на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е...

Македонија1 ден

Во Македонија 628 нови случаи на коронавирус и 15 починати

Во последните 24 часа во Македонија потврдени се 628 нови случаи на коронавирус, починаа 15 пациенти, соопшти Министерството за здравство....

Македонија1 ден

Собранието ги верифицира мандатите на четворицата нови пратеници

Собранието на денешната седница ги верифицираше мандатите на новите чет ворицатапратеници Мирче Аџиоски од ВМРО-ДПМНЕ, Рина Ајдари од ДУИ, Мирослав...

Досие