Контакт

Свет

Во САД пиеле средство за дезинфекција – тројца починале, а еден останал слеп

Објавено пред

Три лица во Ново Мексико починаа, а едно остана трајно слепо поради труење со метанол откако пиеле средство за дезинфекција на раце, соопштија здравствените власти. Уште три други лица се во критична состојба.

„ Веруваме дека сите седум лица пиеле средство за дезинфекција на раце кое содржи метанол. Случаите се поврзани со алкохолизам“ се наведува во соопштението од министерството за здравство на американската сојузна држава Ново Мексико, пренесе Си-ен-ен.

„ Ако сте пиеле или конзумирале средство за дезинфекција на раце кое содржи метанол, веднаш да се јавите кај лекар. Достапен е противотров за труење со метанол и што побрзо се почне со лекување, толку е поголема веројатноста за излекување на пациентот“ изјавила државната министерка за здравство, Кејти Кункел.

Се претпоставува дека некои луѓе пиеле средство за дезинфекција како замена за алкохол. Пред пандемијата, во повеќе затвори средствата за дезинфекција беа забранети од страв дека затворениците ќе ги пијат.

Изложување на големи количини на метанол може да резултира со мачнина, повраќање, главоболка, замаглен вид, трајно слепило, напади, кома, трајни оштетувања на нервниот систем или смрт.

Свет

Тенгел: Наместо да се смеетe на шведскиот модел, научете нешто од нас

Објавено пред

Наместо да се смеете на нашиот модел на борба против Ковид-19, подобро би било да научите нешто од нашето искуство, вели шведскиот епидемиолог Андре Тенгел.

Тој во отворено писмо вели дека карантинот и другите ограничувања што ги вовеле сите европски земји може да функционираат само во кус период, а на долг период подобар е шведскиот модел.

Шведската влада не воведе рестриктивни мерки, туку само им даде упатства на граѓаните како да се однесуваат, што како последица има голем број заразени и починати од коронавирус отколку во земјите што воведоа карантин.

Во писмото се објаснува дека шведскиот модел не е исто она што го примениле во САД и Бразил, ниту е модел секој да се грижи за себе, туку е модел сите за сите.

„Шведскиот модел на одбрана од коронавирусот има историски корени и се базира на идејата дека секој треба да учествува во одбраната (не само од заразата, туку и во други ситуации) и секој да даде свој придонес. На долг рок ќе се покаже дека шведскиот модел е подобар бидејќи строгите мерки, црваната зона и карантинот може да се применат само краткотрајно, тврди тој.

„Да се спротивставиш на кризата што трае долго или се враќа во бранови е можно само со одговорно учество и однесување на сите граѓани“, пишува во писмото од Стокхолм, кое го објави онлајн-магазинот „Политико“.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО: Засега Ковид-19 нема мутација што го прави посилен

Објавено пред

Вирусот Ковид-19 досега нема мутации што ќе го направат посилен или ќе доведат до потешка болест, вели главниот епидемиолог на Светската здравствена организација, Марија ван Керхове.

„Во моментот има повеќе од 60 илјади познати синџири на вирусот. Мутацијата Д614Г првпат е откриена во февруари, така што не е нова, но беше пронајдена во примероците од претходните синџири во Европа, Мексико, Бразил и во Вухан. Експертите на СЗО во моментот го испитуваат тоа, истакна Керхове и додава дека во моментот нема докази оти доведува до зголемување на вирусот.

Според Сумија Сваминатан, соработник за истражување во СЗО, оваа мутација на вирусот е идентификувана во лабораторија и може да доведе до побрзо размножување и ширење на болеста.

Таа истакна дека вирусите мутираат и тоа треба да се очекува. Но, може да потрае подолго време од тоа да се најде во лабораторија за да влијае на епидемијата.

Сегашното доминантно оптоварување на Ковид-19 е три до шест пати позаразно од првичната верзија, која се појави во Кина. Резултатите од лабораториските тестови покажуваат дека сегашната мутација е повеќе пренослива меѓу луѓето отколку претходната манифестација на вирусот.

Научниците открија дека сегашната варијанта на вирусот – Д614Г, има мала, но значајна промена во протеините на површината на вирусот, со која ги инфицира човечките клетки.

Луѓето заразени со новата варијанта на вирусот имаат повеќе честички на вирусот во своето тело, но тоа не влијае на сериозноста на нивната болест.

Прикажи повеќе...

Свет

Руски свештеник, кој го негирал постоењето на коронавирусот, е отпуштен од црквата

Објавено пред

Руската православна црква отпушти еден монах кој ја негирал пандемијата на коронавирусот и кој им се спротивставил на мерките на Кремљ и ја презел контролата врз манастирот.

Црковното собрание во Екатеринбург донесе пресуда да се отпушти отецот Сергеј, кој привлече внимание во земјата повикувајќи ги верниците да не го почитуваат црковното раководство и да се спротивстават на затворањето на црквите за време на пандемијата.

Монахот не се појавил на седницата и ја отфрлил пресудата.

Во видео, кое е објавено од негови приврзаници, тој ги повикува своите следбеници да дојдат да го бранат женскиот манастир „Среднеуралск“, каде што се наоѓа тој од минатиот месец.

Црквата му забранила на монахот да води служба во мај, но тој продолжил да проповеда и минатиот месец ја презел власта над манастирот над Екатиринбург, кој е основан пред многу години.

Отецот Срегеј пандемијата на коронавирусот ја прогласил за непојна и рекол дека вакцините против Ковид-19 се дел од глобалниот заговор за контрола на масата народ со помош на чипови.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет43 минути

Тенгел: Наместо да се смеетe на шведскиот модел, научете нешто од нас

Наместо да се смеете на нашиот модел на борба против Ковид-19, подобро би било да научите нешто од нашето искуство,...

Свет2 часа

СЗО: Засега Ковид-19 нема мутација што го прави посилен

Вирусот Ковид-19 досега нема мутации што ќе го направат посилен или ќе доведат до потешка болест, вели главниот епидемиолог на...

Топ5 часа

Во Охридското Езеро се удави 49-годишен маж

Во водите на Охридското Езеро денеска околу 14.30 часот е пронајдено безживотно тело на плажа на кејот Македонија. На местото...

Македонија6 часа

Регистрирани 165 новозаразени – починаа 7, а оздравеа 128 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на...

Европа7 часа

Во ЕУ дозволен прв лек против Ковид-19

Европската комисија издаде условна дозвола за ставање во промет на лекот ремдесивир, кој стана првиот медикамент за лекување на Ковид-19...

Македонија8 часа

Јовановски поднесува кривични пријави за триесеттина лица, бара вклучување на меѓународните институции

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски  продолжи со поднесување кривични пријави во скопското обвинителство поврзани со предметите „Рекет“ и „Меѓународен...

Топ8 часа

Вработен во МВР станал и советник во Општина Арачиново – внатрешна контрола го разгледува случајот

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе иницијатива за поведување постапка за утврдување дициплинска одговорност против Ф.Х....

Свет9 часа

(Видео) Најмалку 41 повреден во експлозија во фабрика за огномети во Турција

Најмалку 41 лице е повредено по експлозијата во фабрика за огномети во северозападната турска провинција Сакарија, пренесува „Хуриет дејли њуз“....

Македонија10 часа

Засега нема затворање на границите со Србија и Косово

Границите со Србија и Косово остануваат отворени, откако Комисијата за заразни болести не даде препорака тие да бидат затворени поради...

Свет11 час

Научниците докажаа: Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет, до 6 пати позаразна

Мутирана верзија на новиот коронавирус што предизвикува Kовид-19, која е распространета денес во светот, во лабораторија се покажа дека е...

Македонија11 час

Принуден карантин за поранешната манекенка Накова, која место во самоизолација била на базен

Поранешната манекенка Александра Накова-Гајдаџиев вчера попладне била уапсена на базен во Гевгелија бидејќи не го почитувала решението за самоизолација, потврдија...

Македонија11 час

Директорката на кумановската болница е позитивна на коронавирус

Директорката на Општа болница Куманово, Снежана Захариева, утрово на социјалните мрежи објави дека е позитивна на Ковид-19. „Како за добро...

Регион12 часа

Прогласена вонредна состојба во Белград

Во Белград денеска е прогласена вонредна состојба како резултат на влошената епидемиолошка состојба. Ваквата одлука е донесена на седницата на...

Европа12 часа

Падна француската влада, премиерот поднесе оставка

Францускиот премиер, Едуард Филип, денеска поднесе оставка пред реконструкцијата на владата што ќе ја спроведе претседателот Емануел Макрон за зајакнување...

Свет12 часа

СЗО: Во моментов на луѓе се тестираат 17 потенцијални вакцини против коронавирус

Седумнаесет можни вакцини против коронавирусот во моментов се тестираат на луѓе, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Од нив најмногу напредува...

Македонија13 часа

Хоспитализирани над 400 пациенти поради коронавирус во земјава, меѓу нив 6 се деца

Во Македонија засега хоспитализитани се 407 пациенти заболени со Ковид-19. Според последните податоци, на Инфективната клиника вкупно се примени 90...

Свет13 часа

Бројките вртоглаво растат – 10,53 милиони заболени во светот и 176 илјади новозаразени со коронавирус за еден ден

Во светот се регистрирани повеќе од 176.000 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени надмина 10,53 милиони. Според Светската...

Македонија14 часа

Епидемиолозите ќе одлучуваат дали ќе се затворат границите со Србија и Косово

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести  се очекува денеска да разговара за...

Регион14 часа

(Видео) По протестите во Белград, надлежните тврдат дека студентите ќе останат во домовите

По синоќешните протести во Белград, надлежните тврдат дека студентите нема да бидат иселени од домовите поради експанзијата на заболени од...

Македонија1 ден

Затвореникот од „Идризово“ се заразил на викенд, 18 затвореници се во самоизолација

Осумнаесет затвореници од затворот „Идризово“ се во самоизолација поради контакт со осуденик што се заразил со коронавирус. Директорот Боби Мојсовски...

Досие