Контакт

Европа

Во Франција за 24 часа починаа 231 лице, Макрон ја вклучува и војската

Објавено пред

Франција, која потврди 231 смртен случај од коронавирус, што е најголем пораст во однос на претходните два дена, објави дека ја вклучува војската во помагање на населението во борбата против епидемијата.

Бројот на починатите е зголемен за 21 процент во однос на претходните два дена, соопштија здравствените власти.

Со 231 починато лице и вкупно 1.331 смртен случај од Ковид-19, Франција е трета земја во светот што забележа најмногу смртни случаи за 24 часа, зад Шпанија и Италија.

Францускиот претседател Емануел Макрон најави започнување  воена операција приближувајќи се до кулминацијата на епидемијата на коронавирус во земјата. За време на операцијата „Еластичност“, воените сили ќе бидат мобилизирани за да му помогнат на населението да се бори против епидемијата.

Операцијата „Еластичност“ ќе биде целосно посветена на помагање и поддршка на населението, како и помош на јавната служба во борбата против епидемијата.

Европа

„Ако падне Шенгенот, паѓа и Европската Унија“

Објавено пред

Министерот за надворешни работи на Луксембург, Жан Аселборн ја повика германската влада да ги прекине граничните контроли на границите со Луксембург и Франција што е можно поскоро.

„Граничните контроли ме загрижуваат. Ако падне Шенген, тогаш паѓа и Европа на граѓаните. Шенген е најголемото достигнување на ЕУ“, рече Аселборн во изјавата за германските медиуми.

Тој посочи дека граничните контроли насат само проблеми на стариот континент.

Прикажи повеќе...

Европа

Најлошиот ден во Германија досега, 254 починати, повеќе од 100.000 заразени

Објавено пред

Бројот на смртни случаи од коронавирус во Германија денессе зголеми за 254 починати, што е најголем број на смртни случаи во таа земја за еден ден.

Зголемен е и бројот на нови случаи. Забележани се 4003, што е зголемување во однос на претходните неколку дена кога се намали бројот на нови случаи.

Во Германија се пријавени 103.222 заразени лица, додека бројот на починати е 1861.

Прикажи повеќе...

Европа

Носачот на авиони „Шарл де Гол“ итно вратен од пловидба поради сомнежи за коронавирус

Објавено пред

Францускиот воен носач на авиони „Шарл де Гол“ се враќа во пристаништето откако неколку војници почнале да покажуваат симптоми на инфекција со коронавирус, соопшти француското Министерство за одбрана.

Министерството информира дека околу 40 вработени во моментов се под строг надзор на лекарите.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет25 минути

Сопственикот на „Твитер“ издвои една милијарда долари за борба против коронавирусот

Основачот и сопственик на „Твитер“, Џек Дорси, ќе даде 1 милијарда американски долари за борба против пандемијата на коронавирус. Во...

Свет29 минути

ЕУ: Лажните вести за коронавирусот доаѓаат од Русија

Потпретседателката на Европската комисија, Вера Јурова, вели дека Европската Унија идентификувала лажни информации за пандемија на коронавирус коишто доаѓаат од...

Македонија1 час

Скопјанец потпишал изјава за изолација, па отишол да пазари во маркет

Скопското основнo јавно обвинителство предлага казна за човек кој ја прекршил мерката за самоизолација, откако од Словенија се вратил во...

Свет2 часа

Главниот научник во ЕУ поднесе оставка

Главниот научник во Европската Унија поднесе оставка, обвинувајќи го Брисел поради одговорот на кризата со коронавирусот, нарекувајќи го „разочарувачки“, објави...

Свет2 часа

Борис Џонсон е во стабилна состојба

Британскиот премиер Борис Џонсон ја помина и втората ноќ на интензивна нега, каде прима соодветна терапија поради коронавирусот. „Господинот Џонсон...

Свет2 часа

(Видео) Вухан излезе од изолација, луѓето ја пееја химната на мостовите

По речиси 11 недели или точно 76 дена, кинескиот град Вухан, каде почна пандемијата на коронавирусот, излезе од изолација. Кинеските...

Свет2 часа

Трамп ги шокира Американците: Ќе го прекинеме финансирањето на СЗО

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа одржа ретко видена прес-конференција во Белата куќа, на која се пресмета со противниците на најлошиот...

Регион3 часа

Вучиќ: Полициски час преку цел викенд, вонредна состојба уште еден месец

Српскиот претседател Александар Вучиќ оцени дека вонредната состојба во Србија поради пандемијата на коронавирусот, би можела да биде укината во...

Македонија14 часа

Вработените во јавниот сектор, кои се ослободени од работа, нема да имаат лански одмор

На оваа седница Владата ја донесе уредбата со законска сила за примена на Законот за вработените во јавниот сектор за...

Македонија14 часа

45-годишен скопјанец почина од коронавирус на пат кон болница

Четириесет и петгодишен пациент од Скопје заболен од коронавирус починал на пат кон болницата „8 Септември“. Според информација од Институтот...

Економија15 часа

Македонската банкарска асоцијација апелира: Плаќајте преку интернет, користете картички место кеш

Македонската банкарска асоцијација информира дека банките и штедилниците интензивно преземаат активности за заштита на здравјето на клиентите. „Апелираме до граѓаните,...

Економија16 часа

ССМ: Поради солидарност, старите одмори да ги искористат сите вработени во приватниот сектор

Сојузот на синдикатите на Македонија и Државниот инспекторат за труд не ја толкуваат исто уредбата за користење на годишните одмори...

Свет16 часа

Крај на блокадата, Вухан отворен по 76 дена изолација

Кинеските власти ја укинаа блокадата на Вухан и ги одблокираа сите излези од градот кој беше жариште на епидемијата од...

Македонија17 часа

Коронавирусот и кај нас ќе се лекува со крвна плазма од оздравени пациенти

Изготвен е протоколот за лекување заболени од коронавирус со крвна плазма од излекувани пациенти, информира министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија18 часа

Филипче: Се влошува состојбата на родилката од Куманово

Се влошува состојбата на родилката од Куманово, која е заболена од коронавирусот, а чие бебе е негативно на Ковид-19, информира...

Македонија19 часа

Пендаровски-Столтенберг: Со здружени сили за справување со пандемијата на коронавирусот

Претседателот Стево Пендаровски оствари телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Во телефонскиот разговор претседателот Пендаровски му се...

Македонија19 часа

Некои возови нема да сообраќаат, други ќе возат по нов распоред

Новонастанатата ситуација со полицискиот час, кој ќе почне од утре во 16 часот, а за време на викендот ќе трае...

Македонија20 часа

Адеми: Се разгледува одложување или укинување на државната матура

Министерот за образование, Арбер Адеми, изјави дека се разгледува и дискутира за тоа дали ќе се спроведе државната матура оваа...

Македонија20 часа

Интернет-картички за учениците од социјално загрозени семејства за онлајн настава

Над 18 илјади картички за мобилен интернет ќе овозможат околу 30 илјади семејства да имаат пристап до интернет за децата...

Македонија21 час

За еден ден во земјава регистрирани пет смртни случаи од коронавирус

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести изминатите 24 часа починале четворица пациенти заболени од коронавирус. Станува...

Досие