Контакт

Свет

Во Швајцарија нови 17.440 заболени и 37 починати од Ковид-19

Објавено пред

Бројот на нови случаи на коронавирус во Швајцарија за време на викендот се зголеми за 17.440, покажуваат денеска објавените податоци на здравствените власти.

Во Швајцарија и во соседен Лихтенштајн од почетокот на пандемијата заразени се 121.093 луѓе. Починале уште 37 луѓе, со што вкупниот број на смртни случаи сега изнесува 1.914.

Швајцарската влада разгледува воведување поостри мерки за да го забави ширењето на коронавирусот.

Министерот за здравство рекол дека новите рестриктивни мерки, кои ќе бидат објавени в среда, најверојатно ќе бидат во сила подолг временски период.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Во Русија рекорден број на новозаболени од коронавирус

Објавено пред

Во Русија 27.543 лица се разболеа од коронавирус, што е најголем број на нови случаи за еден ден од почетокот на пандемијата, објави Центарот за борба против коронавирус.

Во истиот период, 496 лица починале од вирусот, пренесува TАСС.

Од почетокот на пандемијата во Русија 2.215.533 лица се разболеле од Ковид-19, а починале 38.558 лица, а повеќето случаи се во регионот на Москва.

Според официјалните податоци, од почетокот на пандемијата во Русија, 77,3 проценти од пациентите закрепнале од коронавирусот.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Полски министер: Сакаме ЕУ сериозно да го сфати нашето вето

Објавено пред

Полска сака ЕУ сериозно да го сфати ветото на Варшава и Будимпешта и да продолжи да бара компромисно решение, рече министерот за надворешни работи Збигњев Рау.

Рау рече дека Полска има конкретни сомневања во врска со оваа специфична ситуација и дека бара сериозно да се сфати нејзиното вето, објави „Ројтерс“ повикувајќи се на полската државна новинска агенција ПАП.

Очекуваме одговор на нашето вето и понатамошно барање компромис, истакна полскиот министер.

Тој рече дека предлогот на Урсула фон дер Лаен, претседателка на Европската комисија, Полска и Унгарија да побараат објаснување од Европскиот врховен суд за поврзаноста на владеењето на правото и исплатата на средствата, не одговори на нивните сомнежи.

Унгарија и Полска вчера објавија дека ЕУ не може да го поврзува почитувањето на владеењето на правото со исплатата на средствата освен ако не го измени својот договор за основање.

Земјите ставија вето на буџетот на ЕУ и планот за обновување од пандемијата.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Индија годишно ќе се произведуваат 100 милиони дози руска вакцина

Објавено пред

Рускиот фонд за директни инвестиции и индиската фармацевтска компанија „Хетеро“ се договорија годишно во Индија да се произведуваат повеќе од 100 милиони дози вакцина против коронавирус Спутник 5, соопшти компанијата Гамалеја, која ја развива вакцината.

Според најавата на „Твитер“, производството на вакцини се планира да започне на почетокот на 2021 година, пренесува „Ројтерс“.

Втората и третата фаза од тестирањето на таа вакцина во моментов се во тек во Индија, кои се многу обемни и треба да завршат до март следната година.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет54 минути

Истражување: Тестирањето на антитела покажува помал број лица заразени со коронавирус

Тестирањето на антитела во крвта за да се утврди инфекцијата со коронавирус дава помал број во споредба со реалната состојба,...

Свет1 час

СЗО: Вакцината ќе ни даде контрола над вирусот

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, рече дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирус...

Свет1 час

Болсонаро: Не сакам да се вакцинирам

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека нема да прими вакцина против коронавирус. Тој во видео објава преку социјалните мрежи вели...

Спорт2 часа

Погребан Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона, кој почина во средата е погребан во Буенос Аирес. Илјадници навивачи низ улиците на...

Свет2 часа

За еден ден потврдени повеќе од 577 000 нови случаи на Ковид- 19

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19 се потврдени за еден ден ширум светот, објави Светската здравствена организација (СЗО),...

Свет2 часа

(Видео) Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа, доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат...

Свет2 часа

Милиони Американци отпатувале на семејни средби за Денот на благодарноста и покрај предупредувањето да не се групираат

Mилиони Американци отпатуваа на семејни средби на Денот на благодарноста и покрај предупредувањата на експертите да не го сторат тоа...

Македонија14 часа

Во Македонија 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа потврдени се 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа, а 1.094 оздравеа, соопшти Министерството за...

Македонија15 часа

Рот: Северна Македонија запиша историја со договорот со Бугарија, тоа сега треба и да се награди

Северна Македонија запиша историја со Договорот за пријателство со Бугарија, но и со решавањето на спорот за името со Грција,...

Македонија16 часа

Захариева: Бугарија ги блокира преговорите за Северна Македонија поради говорот на омраза

Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија  сè додека не го напушти говорот...

Европа16 часа

Италија го воведува првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД

Италија ќе го пушти првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД за патниците со негативен тест на коронавирус, со...

Регион18 часа

Хрватска воведува строги мерки – се затвораат рестораните, училиштата, фитнес-центрите…

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, ги претстави новите строги мерки за борба против коронавирусот, кои ќе траат најмалку до 21...

Македонија18 часа

На вработените во МВР ќе им бидат исплатени заостанатите бонус плати за 2017 и 2018 година

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска имаше он лајн состанок со претставници на Македонскиот полициски синдикат, предводени од претседателот...

Македонија20 часа

Црвенковски: Го замрзнувам членството, изјавите на Заев направија огромна штета

Поранешниот претседател и основач и долгогодишен претседател на СДСМ, Бранкo Црвенковски, во јавно обраќање до раководството и членовите на СДСМ...

Македонија21 час

Заев: Фашистичката окупација била присутна, но не можете за цел народ да кажете дека бил окупатор

Македонскиот јазик и македонскиот идентитет не се на маса за преговори, вели премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања поврзани...

Македонија21 час

На Клиниката за уво, нос и грло од денеска ќе се примаат пациенти заразени од коронавирус

Во текот на денешниот ден ќе се отвори и ковид-центарот на Клиниката за уво, нос и грло, каде што ќе...

Македонија23 часа

Ѓоргиев за „Дојче веле“: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка, изјави македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот...

Топ1 ден

Запленета марихуана во Струшко, приведен дилер од Албанија

Полицијата вчера заплени марихуана во Струшко и приведе дилер од Албанија по претходно добиени оперативни сознанија. Од МВР информираат дека...

Македонија1 ден

Пендаровски: Постои дилема дали државниот врв настапува единствено во спорот со Бугарија

Спорот со Бугарија може да се реши само ако доследно се почитуваат и македонскиот и бугарскиот народ и со избегнување...

Македонија1 ден

Опозицијата бара оставка од Заев поради вчерашното интервју

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од премиерот Зоран Заев поради ставовите изнесени во интервјуто за бугарската новинска агенција „Бгнес“. Од ВМРО-ДПМНЕ...

Досие