Контакт

Свет

Во Њујорк нема место во мртовечниците, владата нарача вреќи за починатите

Објавено пред

Крематориумите во градот Њујорк работат продолжено, а државата Њујорк не постигнува да ги згрижи сите починати, пренесуваат американските медиуми.

Градот Њујорк ги погребува починатите на привремени локации низ земјата. Епидемијата на коронавирус сè уште не го достигнала врвот во Њујорк, но погребалните служби во градот и државата Њујорк веќе имаат полни раце работа.

Досега од последици на Ковид-19, само во градот Њујорк починале околу 1.400 луѓе. Поголем број њујорчани избрале кремирање наместо погреб, но најнаселениот американски град има само четири крематориуми, па погребните фирми предупредуваат дека подолго се чека на кремирање.

„Ладилниците за починатите се преполни, не можат да примат повеќе од 40 тела“, вели Ендру Нимо, менаџер на една погребна фирма.

Оваа ситуација ги погодува и болниците, кои побавно се ослободуваат од починатите, бидејќи нивните семејства мораат подолго да чекаат на термин за кремирање или погреб.

Американската агенција за кризни ситуации нарачала од Министерството за одбрана 100.000 вреќи за починатите, објави Си-ен-ен.

Во САД се очекуваат меѓу 100 и 200 илјади мртви од коронавирус. Прогнозите се црни, особено по објавата на американскиот претседател Доналд Трамп на почетокот на кризата дека вирусот ќе исчезне самиот од себе и дека тоа ќе биде чудо.

Цела земја е во блокада, а моментално 96 отсто од населението живее под одредбата да остане дома и да не излегува надвор освен за итни ситуации. Само 11 држави не ја воведоа одредбата, а тоа се Алабама, Арканзас, Ајова, Мисури, Северна Дакота, Небраска, Јужна Каролина, Јужна Дакота, Тенеси, Јута и Вајоминг. Но, се очекува и тие наскоро да ги прифатат препораките на фереалните власти.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Над 200 нови починати од коронавирус во Британија, вкупно 40.465

Објавено пред

Во Велика Британија се забележани уште 204 смртни случаи од коронавирус, со што вкупниот број на починати се зголеми на 40.465.

Министерството за здравство соопшти дека позитивни на вирусот се уште 1.557 лица, пренесе Би-би-си. Со тоа, вкупниот број на заразени достигна 284.868, покажуваат официјалните податоци.

Британија е на второто место според бројот на жртвите од вирусот во светот, после САД, кои, според податоците од сајтот Ворлдометерс, имаат 111.408 починати.

Водечките британски лекари и научници го повикаа вчера премиерот Борис Џонсон да нареди подготовка на земјата за втор бран на коронавирусот оваа зима, предупредувајќи дека уште многу луѓе ќе починат ако Британија не го подобри својот одговор на ковид-19.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Уапсен маж кој со моторна пила им се заканувал на демонстрантите во Тексас

Објавено пред

Човек со моторна пила мавтал кон демонстрантите во Тексас по што бил приведен и задржан во полиција, објави Ен-би-си Њуз.

На видеото кое е објавено на Твитер се гледа маж во црвена маица на долги ракави и фармерки мавта со моторна пила кон демонстрантите на плочник пред една продавница. До синоќа, видеото е прегледано речиси милион пати.

Човекот, чиј идентитет не е откриен, на видеото може да се слушне како извикува да се тргнат додека мавта со моторната пила.

Oд полицијата рекле дека човекот е задржан во станица и дека истрагата е во тек. Но повеќе детали нема.

Прикажи повеќе...

Регион

Новиот премиер на Косово ги укина забраните за трговија со Белград

Објавено пред

Новата косовска влада на премиерот Авдулах Хоти ги поништи решенијата со кои се наметнуваат мерки за реципроцитет кон централна Србија, објави РТС.

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, ја поздрави ваквата одлука.

Хоти на седницата рекол дека со одлуката се отстранети сите пречки за продолжување на дијалогот со Белград, а доколку дијалогот нема поволен исход, мерките за реципроцитет повторно ќе бидат вратени.

Одлуката стапува на сила веднаш.

Хоти кажал дека одлуката е привремена и може да трае еден ден, еден месец, една година…

„Очекуваме Србија да стави крај на кампањата против признавањето на Косово. Очекуваме нашите партнери да извршат притисок врз Србија“, рече Хоти.

Владата на Косово денеска ги поништи претходните решенија на владата на Албин Курти од 20 март 2020 година за постепена примена на реципроцитет со Белград.

Претставниците на Алијансата за иднината на Косово на Рамуш Харадинај гласаа против таа одлука.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Два смртни случаи и 125 нови случаи на Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се потврдени два смртни случаи и 125 новозаболени од коронавирус во Македонија, соопшти Министерството за здравство. Направени...

Македонија2 часа

Филипче: Медиумите да престанат да изнесуваат непроверени информации за бројот на заболени од Ковид-19

Министерот за здравство, Венко Филипче, упати молба до медиумите да престанат да изнесуваат шпекулативни и непроверени информации околу бројот на заболени...

Македонија4 часа

НАкС: Со одлуката на Владата повеќе нема правна дилема за спроведување на изборите на УКИМ

Со одлуката на Владата  да се стават во мирување сите активности за избор на органи на управување повеќе нема правна...

Регион5 часа

Вучиќ: Нема среќно решение за Косово

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави денеска дека кога станува збор за Косово, нема среќно решение за Србија и дека, какво...

Свет5 часа

Минеаполис им забрани на полицајците да применуваат сила со задушување при апсење

Градското собрание на Минеаполис донесе одлука за забрана за задушување на лице за време на полициско апсење. Одлуката доаѓа по...

Свет7 часа

(Видео) Џастин Трудо клекна на колена во знак на поддршка на демонстрантите

Премиерот на Канада, Џастин Трудо, клекна на колена во знак на солидарност со демонстрантите на вчерашниот протест против расизмот што...

Свет7 часа

(Видео) Трамп: Ова е прекрасен ден за Флојд

Претседателот на САД, Доналд Трамп, за време на конференцијата за економското закрепнување на Америка, зборуваше и за протестите по убиството...

Спорт8 часа

Брендот Џордан ќе донира 100 милиони долари за борбата против расизмот

Брендот „Џордан“ во наредните 10 години, поради убиството на Џорџ Флојд и новонастанатата ситуација во САД, ќе донира 100.000.000 долари,...

Македонија18 часа

Влада: 30 милиони денари за здруженија и фондации за справување со корона кризата

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Програмата за финансирање на програмските активности на здруженијата и фондациите за мерки...

Свет22 часа

СЗО: Секој треба да носи маска на јавен простор

Светската здравствена организација ги ажурираше своите насоки во борбата против Ковид-19 и сега препорачува дека секој треба да носи маска...

Македонија23 часа

Не се планираат рестрикции од понеделник и покрај бројките на новозаболени

Не се планираат никакви рестриктивни мерки од понеделник и покрај големите бројки на новозаболени од коронавирус. Министерот за здравство Венко...

Македонија1 ден

Заболени 11 здравствени работници од ГОБ „8 Септември“

Единаесет здравствени работници од ГОБ „8 Септември“ се заболени од коронавирусот. Дополнително, новозаболени има и од Гинеколошко-акушерската клиника, соопшти министерот...

Македонија1 ден

Филипче: 90 отсто од новозаболените се асимптоматски, кластерите се под контрола

Ситуацијата е под контрола, убедува министерот за здравство Венко Филипче откако денеска земјава го достигна пикот според новозаразени. Тој не...

Македонија1 ден

Регистрирани 180 случаи на коронавирус, 109 се од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на...

Македонија1 ден

Петровска: Пронајдени се снимките од кафеаната каде што беше Мицкоски

Одземен е уредот за снимање од кафеаната каде што седел лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кога инспектори беа спречени да...

Македонија1 ден

Заев до Ахмети: Ако ДУИ условува со позицијата премиер, нема да биде дел од идната Влада

Доколку ДУИ има услов за коалиција за Влада, тогаш ДУИ нема да биде дел од идната Влада, порача на „Фејсбук“...

Македонија1 ден

Коронавирусот се врати во Дебар, заразена e жена која била во контакт и со медицински персонал

Градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука, вели дека во градот се појавил еден нов случај на жител заразен со коорнавирус. Тој...

Свет1 ден

Босанец осомничен за напад на полицајци при немирите во Њујорк, се поврзува со тероризам

Џенан Камовиќ, Босанец кој живее во Америка, е осомничен дека повредил тројца полицајци во Њујорк. ФБИ сега истражува дали станува...

Топ1 ден

Паркиран камион се придвижил и удрил во две лица во Виница, жена почина на самото место

Во попладневните часови на 4 јуни кај стариот градски „Зелен пазар“ во Виница, претходно паркирано товарно возило „застава“ без регистарски...

Европа1 ден

Регионална шпанска влада осудена за негрижа кон здравствените работници

Судот во провинцијата Арагон, на истокот на Шпанија, ја осуди регионалната власт затоа што не им обезбеди на лекарите заштитен...

Досие