Контакт

Свет

В недела предвремени избори на Косово

Објавено пред

Во Косово викендов ќе се одржат предвремени парламентарни избори, една година пред редовниот рок, откако првата косовска Влада на широката коалиција падна поради несогласувањата околу договорот за разграничување со Црна Гора, чија ратификација беше услов за приближување кон ЕУ.
Според анкетите на јавното мислење, се очекува на изборите да победи „националистичката коалиција“ на Демократската партија на Косово (ПДК) на косовскиот претседател Хашим Тачи и Алијансата за иднината на Косово (ААК) на поранешниот премиер Рамуш Харадинај, кој би можела да се најде во позиција самата да ја формира следната влада.

dobivaj vesti na viber

ПДК на Тачи до мај беше дел од владината коалиција со Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) на премиерот Иса Мустафа, но Владата се распадна поради нејзината неспособност да го протурка договорот за демаркација на границата со Црна Гора.
Со договорот се определуваше граничната линија меѓу Косово и Црна Гора, но неговите противници го оценуваат како штетен и тврдат дека Приштина со него отстапила „дел од територијата кој е важен за косовските овчари“.

Иако усвојувањето на договорот за границата е поставено како директен услов за да косовските граѓани добијат безвизно патување во Европската унија, ПДК се приклучи кон опозицијата и пред неговата ратификацијата нејзините пратеници се изјаснија за недоверба на Кабиентот на Мустафа.
Граѓаните на Косово денес се единствените од Западниот Балкан на кои им требаат визи за патување во ЕУ.
 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

„Мекдоналд“ најде купувач за рестораните во Русија

Објавено пред

Популарниот американски синџир за брза храна „Мекдоналд“ денеска објави дека почнал процес на продажба на своите ресторани во Русија на еден од носителите на лиценцата во таа земја откако работел повеќе од 30 години, јавува „Анадолија“.

dobivaj vesti na viber

Најавено е дека Александар Говор, кој раководи со 25 ресторани во Сибир, е подготвен да купи 850 руски ресторани „Мекдоналд“ и да ги работи под ново име, а продажната цена не е откриена.

Компанијата во понеделникот соопшти дека ќе ја напушти Русија по инвазијата на Украина.

„Договорот за продажба е предмет на регулаторно одобрување и се очекува да биде затворен во рок од неколку недели“, велат од „Мекдоналд“.

Спич, која ја поседува лиценцата од 2015 година, се согласи да задржи 62.000 вработени најмалку две години под исти услови како и „Мекдоналд“, како и да им исплати плати до затворање на продажбата, пренесе „Дневен аваз“.

Прикажи повеќе...

Свет

Талибанецот за кој САД нудат 10 милиони долари да го фатат: Ги чуваме непослушните жени дома

Објавено пред

Авганистанскиот министер за внатрешни работи и помошник на заменик-лидерот на талибанците, Сираџудин Хакани, се појави пред камерите на Си-ен-ен во Кабул, само неколку месеци откако првпат го покажа своето лице во јавноста.

dobivaj vesti na viber

Запрашан за авганистанските жени што велат за тоа дека се плашат да ги напуштат своите домови под талибанско владеење, Хакани низ смеа рече: „Ние ги чуваме непослушните жени дома“.

Откога репортерот побара да го разјасни својот коментар, тој рече: „Кога реков палави жени, тоа беше шега, што се однесуваше на оние палави жени што контролираат некои други партии да ја преиспитаат актуелната власт“.

Хакани исто така рече дека на жените ќе им биде дозволено да работат во согласност со талибанското толкување на исламскиот закон и националните, културните и традиционалните принципи.

„Дозволено им е да работат во нивните рамки“, рече тој. Тој вели и дека во авганистанската влада нема никој против образованието на девојчињата.

„Многу набргу ќе слушнете многу добри вести за ова прашање, ако даде Господ“, додаде тој, без да прецизира временска рамка.

Соработниците на Хакани изјавија дека ова интервју е обид да се отвори ново поглавје во односите со САД и светот.

Прикажи повеќе...

Свет

Бајден: Шведска и Финска ги исполнуваат сите услови за влез во НАТО

Објавено пред

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, изјави дека Шведска и Финска ги исполнуваат сите услови за влез во НАТО.

dobivaj vesti na viber

„Денес, со гордост потврдувам дека ја имаат поддршката од Соединетите Американски Држави“, рече Бајден по приемот на шведската премиерка Магдалена Андерсон и финскиот претседател Саули Ниинисто во Белата куќа.

Бајден рече дека Соединетите Американски Држави ќе соработуваат со Финска и Шведска за да се спротивстават на каква било агресија на која може да бидат изложени за време на процесот на пристапување во НАТО.

„Кога новите членки ќе влезат во НАТО, тоа не е закана за ниту една земја. И таа никогаш не била. Задачата на НАТО е да се брани од агресија“, рече Бајден.

Соединетите Американски Држави со поканата на претставниците на двете земји во Вашингтон ден по поднесувањето на официјалните кандидатури за членство во НАТО покажаа нетрпеливост кога станува збор за проширување на алијансата, пренесе „Дневен аваз“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Димитров до Ковачевски: Не е точно дека земјите членки на ЕУ ја оправдуваат уцената на Бугарија со историјата

Никола Димитров ја искритикува изјавата на премиерот Ковачевски дека сите земји членки на ЕУ ја оправдувале уцената на Бугарија со...

Европа1 час

Шолц: Можна е измена на договорот за ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека не ја исклучува можноста за измена на договорот за Европската Унија, договорот од...

Македонија2 часа

(Интервју) Александар Николоски: Бројката што ќе излезе на големиот митинг ќе биде доволна порака до власта

Наместо дијалог на маса, ние добивме во најлоша смисла на зборот едно балканско мачовистичко одбивање на нашиот предлог и немаме...

Свет3 часа

Земјите од Г7 одвоија 18,4 милијарди долари за помош на Украина

Седумте најразвиени земји во светот (Г7) издвоија 18,4 милијарди долари за трансфери и заеми за да ѝ помогнат на Украина...

Економија3 часа

Пендаровски: Со исполнување на приоритетите на „Македонија 2030“ ќе создадеме услови за одржлив раст и развој

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на затворањето на 11. издание на самитот „Македонија 2025“, на кое годинава во фокусот...

Македонија6 часа

МНР го поздрави повикот на ЕП за надминување на билатералните прашања надвор од пристапниот процес

Министерството за надворешни работи го поздравува усвојувањето на резолуцијата на Европскиот парламент за Република Северна Македонија на денешната пленарна седница...

Македонија6 часа

Ковачевски: Сопругата е родена во Крива Паланка, во однос на предците јас не можам да коментирам такви детали

Додека бугарскиот весник „Труд“ тврди дека Елена Ковачевска, сопруга на Димитар Ковачевски и нејзините дедо и татко се Бугари, премиерот...

Европа8 часа

Полска: Ќе им помогнеме на Шведска и Финска доколку некој ги нападне

Полска ќе им помогне на Шведска и Финска доколку бидат нападнати уште пред да станат членки на НАТО, изјави денеска...

Македонија9 часа

Архиескопот Стефан во Белград: Денешниот чин е лек со кој се залечува раната на телото на црквата

Ѝ благодариме на СПЦ што ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија, рече архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан во...

Регион10 часа

Младиот човек чие тело беше пронајдено во Дунав е Матеј Периш, позната е и причината за смртта

Младиот човек чие тело е пронајдено во Дунав е Матеј Периш. Според српски „Телеграф“, ДНК анализата докажала дека се работи...

Македонија12 часа

Град Скопје со поддршка на 116 проекти oд 13,5 милиони денари за спортот и образованието

Градот Скопје донесе одлука за поддршка на програми, проекти, активности и манифестации во областа на спортот од интерес за Град...

Македонија12 часа

СДСМ: Обезбедивме историски најголемо покачување на платите во образованието

Во време на светска економска и енергетска криза постигнавме договор за зголемување на платите во образованието во висина од 15...

Македонија12 часа

ЕУ ги повика Бугарија и Македонија да најдат решение

Европските претставници од сите групи на ЕУ ги повикаа Бугарија и Северна Македонија да најдат решение за билатералните разлики, објави...

Свет13 часа

ОН: Светот би можел да се соочи со глад што ќе трае со години

Руската инвазија на Украина може да предизвика глобален недостиг на храна во наредните месеци, предупредија Обединетите нации. Генералниот секретар Антонио...

Свет13 часа

(Видео) Буш: Инвазијата на Ирак беше неоправдана… грешка, мислев на инвазијата на Украина

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш ја нарече инвазијата на Ирак брутална и неоправдана, а потоа се поправи велејќи дека всушност...

Македонија15 часа

МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград

Поглаварот на Српската православна црква Порфириј доцна синоќа го пречека македонскиот – господин господин Стефан и тројца највозрасни митрополити. Тие...

Свет24 часа

Позната листата со барања на Турција, ниедно не е поврзано со Русија

Заканата на Турција да го блокира пристапот на Финска и Шведска во НАТО нема никаква врска со Русија, пренесува „Раша...

Регион1 ден

Генчовска: Нашиот став нема да се промени, не сме на фудбалски натпревар

Ставот на Бугарија за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ е јасен и не може да се менува на...

Свет1 ден

Русите објавија дека имаат ново моќно ласерско оружје и дека тоа е веќе во Украина

Русија денеска откри дека користи нова генерација моќно ласерско оружје за палење дронови во Украина. Исто така, објави дека распоредува...

Македонија1 ден

Ковачевски – Макрон: Нема време за губење

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, имаше телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон, кому му ја честита победата на претседателските...