Контакт

Свет

Германија им суди на мигранти од Сирија за злосторства против човештвото

Објавено пред

Двајца поранешни припадници на тајната полиција на Сирија беа изведени пред суд во Германија обвинет за злосторства против човештвото за нивната улога во центарот за притвор управуван од владата, каде беа малтретирани голем број опозициски демонстранти, пренесува „Брејтбарт“.

Судскиот процес против Анвар Р. и Ејад А., чии презимиња не беа објавени поради германските правила за приватност, е прв случај во кој претставници на сириската влада се соочуваат со судење во странство за воени злосторства наводно извршени за време на повеќегодишната граѓанска војна.

Обвинетите, кои беа уапсени во Германија на почетокот од минатата година, ќе се соочат со сведоштвата од неколку сириски бегалци, кои тврдат дека биле малтретирани во притворскиот центарот „Ал Катиб“, или „Огранок 251“, во близина на Дамаск.

Федералните обвинители тврдат дека 57-годишниот Анвар Р. бил задолжен за центарот и со тоа е одговорен за злосторства против човештвото, силување и за убиство на најмалку 58 лица. Обвинениет е и за соучесништво во повеќе од 4.000 случаи на тортура.

Ејад А. (43) е обвинет дека бил дел од полицискиот одред што ги приведувал демонстрантите и ги носел во „Огранок 251“, каде што потоа биле малтретирани.

Најмалку девет жртви на тортура се ко-тужители во случајот, што е дозволено според германскиот закон, додека уште неколку се очекува да бидат повикани како сведоци. Тие се поддржани од Европскиот центар за уставни и човекови права.

Ако биде осуден, Анвар Р. може да се соочи со доживотен затвор. Ејад А. може да биде осуден на затворска казна до 15 години ако биде осуден за соучесништво во злосторства против човештвото.

Адвокатите на обвинетите одбија да коментираат пред судењето, кое треба да трае неколку месеци. Мажите, кои сами ја напуштиле Сирија и заминале за Германија пред нивното апсење во февруари 2019 година, остануваат во затвор.

Судскиот процес е опишан како клучен момент во обидот да се изведат пред лицето на правдата сириските власти обвинети за злосторства.

„Бидејќи другите начини за издејствување правда се блокирани, кривичните гонења во Европа нудат надеж за жртвите на злосторства во Сирија, кои нема каде да се обратат“, вели Балкес Јарах, меѓународен директор за правда во „Хјуман рајтс воч“.

„Судскиот процес во Кобленц покажува дека судовите, илјадници километри од местото каде се случиле злосторствата, можат да играат клучна улога во борбата против неказнивоста“.

Регионалниот суд во Кобленц, каде што се одржува судењето, го намали бројот на местата достапни за новинарите и за пошироката јавност за една третина поради правилата за социјално дистанцирање во борбата против пандемијата на Ковид-19.

Регион

Во Хрватска 144 нови случаи на коронавирус

Објавено пред

Во последните 24 часа, во Хрватска се потврдени 144 нови случаи на коронавирус, а бројот на активни случаи е 1.894, објави Главниот штаб.

Меѓу нив, 278 пациенти се наоѓаат во болница, од кои 24 се на апарати за дишење. Две лица починаа.

Од 25 февруари 2020 година, кога е регистриран првиот случај во Хрватска, вкупно се евидентирани 15.136 лица заразени со новиот коронавирус, од кои 255 починале. Вкупно се опоравиле 12.987 лица, од кои 250 во последните 24 часа.

Во моментов има 9.822 лица во самоизолација.

До денес се тестирани вкупно 267.297 лица, од кои 5.165 во последните 24 часа.

Прикажи повеќе...

Свет

Жена заболена со коронавирус заразила 15 патници во авион

Објавено пред

На летот од Лондон до Нахој, една патничка заразила 15 лица во авионот.

Жената која летала во бизнис-класа кашлала и имала болки во грлото. Кога слетала во Виетнам, добила висока температура, а потоа била тестирана и резултатите биле позитивни.

Научниците дошле до заклучок дека уште 14 патници се заразени со коронавирус, како и една стјуардеса.

Во текот на летот, никој од новозаразените немал симптоми.

Врз основа на тоа истражување, пренесуваат австриските медиуми, научниците докажале дека движењето на аеросолите може да претставува проблем во авионите и дека авионите се плодна почва за масовно ширење на коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Германија повеќе од 1.800 заразени за еден ден

Објавено пред

Во последните 24 часа во Германија се регистрирани 1.821 нов случај на коронавирус, објави Институтот за инфективни болести „Роберт Кох“.

Уште десет лица починаа во последните 24 часа.

Вкупно биле заразени 274.158 лица, а починале 9.396 лица.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија36 минути

Училишниот час ќе трае пократко од 40 минути, постои можност и учебната година да заврши порано

Собранието вчера вечерта ги изгласа измените на Законите за основно и средно образование со кои се обезбедува непречено организирање на...

Македонија53 минути

Од почетокот на пандемијата во Македонија починаа 700 лица

Од почетокот на пандемијата досега починаа 700 лица, откако вчера беше потврдена смртта на уште 7 пациенти. Меѓу починатите вчера...

Свет2 часа

„Сите мораме да соработуваме“, порачаа светските лидери на годишнината на Обединетите нации

Светските лидери за време на специјалната сесија на ООН посветена на 75-годишнината од основањето на таа организација се согласија дека...

Македонија2 часа

Собраниска седница за избор на заменик-министри во Владата

Собранието денеска треба да ја одржи 13-тата седница на чиј дневен ред е предлогот за именување на заменик-министри во Владата....

Македонија3 часа

Димитров во прва работна посета на Брисел од формирањето на новата Влада

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, што всушност е...

Македонија12 часа

Игор Јанушев се повлече од функцијата

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва избра нови членови на Извршниот комитет на партијата. Генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, се...

Македонија12 часа

(Видео) Мицкоски: Предложив вонреден конгрес на кој јас нема да бидам претседател, но предлогот беше одбиен

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, предложил вонреден конгрес за избор на нов лидер, каде што тој нема да се кандидира,...

Македонија18 часа

Седум лица починаа од коронавирус, потврдени се 45 нови случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 552 тестирања, а регистрирани се 45 нови случаи на...

Свет18 часа

СЗО ѝ се заблагодари на Русија за напорите за развој на безбедна и ефикасна вакцина против коронавирусот

Првата официјално регистрирана вакцина против Ковид-19, развиена од Институтот за епидемиологија и микробиологија при Научноистражувачкиот центар „Гамалеја“, сега се наоѓа...

Македонија19 часа

Пратениците на Беса го напуштија СДСМ во Собранието, но договорот за коалиција не се растура

Четворицата пратеници на партијата Беса од денеска во Собранието нема да дејствуваат како дел од коалицијата со СДСМ туку како...

Македонија19 часа

Станиците Битола 1 и Миладиновци не мерат ПМ10 оти дотраените инструменти биле извор на радијација

Мерните станици се во функција, но дел од инструментите кои ги мерат ПМ10-честичките не работат, велат од Министрството за здрава и...

Македонија20 часа

Драма во Струмица: Роднини насилно го однеле телото на починат пациент, заедно со болничкиот кревет

Роднини и пријатели на пациент кој починал во струмичката болница насилно го зеле телото сосе болничкиот кревет и преку оградата...

Економија21 час

Наместо карго-аеродром во Штип, ќе се градат училишта, водовод и канализации, соопшти Бектеши

Министерството за економија лани направило измени на Законот за јавно приватно партнерство со кој се отвора можноста средствата предвидени во...

Македонија22 часа

Од Германија екстрадиран Јетон Љужа, обвинет за убиството на Саздо

Третообвинетиот Јетон Љужа во случајот за убиството на Никола Саздовски-Саздо денеска бил екстрадиран од Германија, соопшти МВР. „Денеска од Германија...

Европа24 часа

Две волонтерки претрпеле невролошки проблеми по примањето на оксфордската вакцина

Две лица се разболеле за време на испитувањето на вакцината против коронавирусот на компанијата „Астра Зенека“ во Велика Британија, откриваат...

Економија1 ден

Сојузот на стопански комори предложи 25 мерки за економски спас

Сојузот на стопански комори на Македонија минатата недела достави 25 мерки за економски спас, кои очекува Владата да ги усвои...

Македонија1 ден

Приведено лицето кое нападна лекар на токсикологија, Филипче го осуди инцидентот

Приведено е лицето кое вчера го нападна дежурниот лекар на Клиниката за токсикологија, бидејќи го препратил неговото малолетно дете на...

Свет1 ден

Гутереш: Ширете го мирот за да се борите со коронавирусот

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во своето годишно обраќање во Генералното собрание на светската организација истакна дека повторно ќе...

Македонија1 ден

Денеска ќе се одлучува дали ќе има дневен престој во училиштата

Комисијата за заразни болести денеска на состанок ќе расправа за воведување целодневен престој во училиштата. Директорот на Здравствен дом Скопје,...

Свет2 дена

САД постигнаа нов рекорд со повеќе од еден милион тестови дневно

САД поставија нов рекорд со повеќе од милион тестови за коронавирус за еден ден, но експертите велат дека им требаат...

Досие