Контакт

Европа

Германскиот министер за здравство: Потребни ни се мерки за да се спречи нов ковид-бран наесен

Објавено пред

Германскиот министер за здравство Карл Лаутербах предупреди на катастрофален нов бран на коронавирус во Германија доколку не се договорат доволно мерки за борба против Ковид-19 пред есента.

dobivaj vesti na viber

„Ако есента ја дочекаме како што сме сега, без заштитни маски, без ништо, тоа би значело дека бројот на заразени ќе се зголеми нагло, но и дека единиците за интензивна нега ќе бидат преоптоварени“, изјавил тој за ДПА за време на неговата посета на Вашингтон.

Во исто време, кажал Лаутербах, голем дел од болничкиот персонал исто така ќе биде болен, што, како што оценил, ќе биде дополнително оптоварување за здравствениот систем.

„Тоа е како свеќа што гори на двата краја“, рече Лаутербах.

„Потребни ни се мерки, тоа е јасно. Тоа не е прашање за дискусија, ние ќе бидеме подготвени“, кажал Лаутербах.

Тој не сакал да прецизира какви мерки во иднина ќе се применуваат, велејќи дека тоа е предмет на доверливи преговори со другите министерства, вклучително и со Министерството за правда.

„Правната основа за сегашните ограничувања против коронавирусот во Германија истекува на 23 септември, а дотогаш владата мора да одлучи за нови мерки“, кажал Лаутербах.

Европа

(Видео) Експлозија во близина на аеродромот Хитроу во Англија

Објавено пред

Силна експлозија одекна околу 17 часот по локално време во близина на аеродромот Хитроу во Англија.

dobivaj vesti na viber

По експлозијата, чија причина не е пожар, недалеку од аеродромот избувна силен пожар, а на терен се повеќе од 70 пожарникари, јавуваат британските медиуми.

Патниците на авионот што требаше да слета во Хитроу набргу по експлозијата објавија снимка од густиот чад што се издига над градот.

Медиумите јавуваат дека горат дрвја, ниска вегетација, наводно дури и неколку згради, но засега нема официјални информации.

Пожарникарите соопштија дека извадиле плински канистри кои биле во близина, за да не дојде до нова експлозија.

Во овој момент не се знае што ја предизвикало експлозијата, ниту дали има жртви,пренесе Телеграф.рс.

Прикажи повеќе...

Европа

Финскиот претседател: Европа ќе се соочи со економски колапс поради конфликтот во Украина

Објавено пред

Европа ќе се соочи со економски пад поради конфликтот во Украина, изјави денеска финскиот претседател Саули Ниинисто.

dobivaj vesti na viber

Во интервју за финскиот дневен весник „Maseudun Tulevaisus“, тој рече дека луѓето во Финска и другите земји од ЕУ ќе мора да се помират со фактот дека економијата нема да расте од година во година, пренесе ТАСС.

Според Нинисто, тоа може да има негативно влијание врз единството на Европа, бидејќи развојот нагло запира и се зголемува бројот на предизвици.

Прикажи повеќе...

Европа

Политичар од Австрија ја напуштил партијата и се обидел да се самоубие

Објавено пред

Поранешниот член на Партијата на слободата на Австрија (ФПО) Ханс-Јерг Јеневајн, кој ја напушти партијата пред само неколку дена, се обиде да се самоубие.

dobivaj vesti na viber

Според полицијата, Џеневејн моментално се наоѓа во виенска болница, во вештачка кома, откако во текот на ноќта се обидел да се самоубие со апчиња.

ФПО тврди дека оставил проштално писмо во кое го изразува своето разочарување од лидерот на партијата Херберт Кикл.

Џеневаин долго време важеше за еден од најблиските соработници на Кикл, кој ги извршуваше најтешките задачи.

Откако се откажа од партијата, се шпекулира дека Кикл му свртел грб.

Есента беше претресен стан во Џеневајн поради контакт со корумпирани припадници на државната безбедност.

На мобилниот телефон и лаптопот на Џеневајн биле пронајдени и различни податоци, кои покажуваат дека тој работел на дискредитација на противникот на Кикл.

Инаку, Џеневаин одржуваше контакти со екстремната десница, пренесе Блиц.рс.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа6 часа

(Видео) Експлозија во близина на аеродромот Хитроу во Англија

Силна експлозија одекна околу 17 часот по локално време во близина на аеродромот Хитроу во Англија. По експлозијата, чија причина...

Свет8 часа

Трамп: Америка повеќе никој не ја почитува, ние сме народ кој стана шега

Светската заедница ја загуби почитта кон американскиот народ и Америка, изјави Доналд Трамп. Тој исто така изрази загриженост дека другите...

Топ9 часа

Повредено дете во приватна градинка во Скопје, родителот не бил информиран

На 06.08.2022 во 21.50 часот во Полициската станица Карпош, Р.Т.(38) од Скопје пријавил дека на 03.08.2022 околу 17.00 часот откако...

Македонија12 часа

Почина жената од Неготино, која беше претепана од партнерот

Почина 46-годишната жена од Неготино која беше претепна од партнерот П.Н.(51) исто од Неготино. Таа беше во кома пет дена,...

Свет13 часа

Израел прифати хуманитарен прекин на огнот, но Исламски џихад одби

Израел се согласи на хуманитарен прекин на огнот на предлог на Египет, но палестинската организација Исламски џихад ја одби понудата,...

Македонија15 часа

(Видео) Каевски: СДСМ реализира стратешки цели, ВМРО-ДПМНЕ блокира и го дели народот

Преку успешните, одговорни, државотворни политики на СДСМ, државата ги исполнува стратешките цели поставени уште на Денот на независноста. Република Северна...

Македонија16 часа

(Видео) Арсовски: Оставка од министерката Стојчевска заради цензурата на културата која се обидува да ја направи

Бисера Стојчевска трет ден ниту им се извинува на граѓаните, ниту пак има намера да си даде оставка. Ставајќи се...

Регион16 часа

Првите проблеми во истрагата: Уништен е тахнографот и не може да се прочита брзината на возење на полскиот автобус

Уништен е тахографот на полскиот автобус, кој вчера излета од автоптот А4 кај Загреб при што загинаа 12 лица, објави...

Регион16 часа

Приведена па ослободена руската новинарка Дарија Асламова

Институциите во Приштина ја ослободија притворената новинарка на „Комсомолска Правда“, Дарија Асламова, која синоќа беше однесена на Косово и Метохија,...

Свет18 часа

Зеленски: Амнести интернешнл молчи за нуклеарниот терор на руската армија

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, ја обвини Амнести Интернешнл дека молчи за нуклеарниот терор на руската армија. „ За жал,...

Свет18 часа

Расте бројот на загинати во Појасот Газа, убиен еден од лидерите на Исламски џихад

Израелската армија уби еден од водачите на палестинската група Исламски џихад во Појасот Газа, соопштија денеска израелските власти. Станува збор...

Свет18 часа

Европски медиуми: Америка ја вовлекува неволната Европа во конфликт со Кина

Некои аналитичари во ЕУ сметаат дека Америка во суштина ја вовлекува Европа во конфликт со Кина против нејзината волја и...

Македонија1 ден

Димитров: Зачести употребата на терминот „северномакедонци“, мора редовно да се реагира на секоја погрешна употреба

Во последно време зачести употребата на непостоечкиот термин “северномакедонци” од страна на претставници на земји – наши пријатели, кои го...

Регион1 ден

Објавени првите резултати од увидот: Возачот изгубил контрола над автобусот од Полска

Увидот за сообраќајната несреќа во која загинаа 12 луѓе на автопатот кај Брезница, Хрватска, утврди дека возачот изгубил контрола над...

Македонија1 ден

Подољак ѝ се заблагодари на Македонија за донацијата од тенкови: Пријателот се познава во неволја

Советникот на украинскиот претседател Михаил Подољак се заблагодари на донацијата што Украина ја доби од Македонија. Донацијата што Македонија ѝ...

Топ1 ден

Жена изгоре во пожар во куќа во Стар Дојран

Утрово во пожар во куќа на улицата „Маршал Тито“ во Стар Дојран, изгоре жена. Пожарот бил изгаснат од екипа на...

Регион1 ден

Ердоган откри за што се разговарал со Путин: Повторно му понудив средба со Зеленски

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека му предложил на рускиот претседател Владимир Путин да ја организира неговата средба со...

Топ2 дена

Обид за убиство на затвореник во „Идризово“, во тешка состојба е однесен во болница

Неколку минути по полноќ, обид за убиство на затвореник имало во затворот „Идризово“. Со две рани и во тешка состојба,...

Свет2 дена

Ентони Блинкен: Кина се оддалечува од мирно решавање на проблемот

Последните дејствија на Кина во Тајван се поблиску до принуда и употреба на сила отколку до практиката на мирно решавање...

Свет2 дена

Пекинг: Меѓународната заедница мора да одговори на притисокот на САД

Кинеските власти сметаат дека е неопходно меѓународната заедница да се обедини против „непромислениот“ притисок на САД и нивното мешање во...