Контакт

Свет

Голем пожар во Дака, изгореа 15.000 домови

Објавено пред

Во голем пожар во Дака, престолнината на Бангладеш, изгореа 15.000 домов, а 50.000 луѓе останаа без покрив на главата.

Пожарот избувнал во сиромашна населба, каде поголем дел од бараките се изградени од лесно запаллива материја, пренесе Би-би-си. Според податоците, нема загинати, а неколку луѓе се потешко повредени.

Причината за пожарот не е позната, а Владата на Бангладеш најави помош на сите кои останаа без своите домови.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Изборното тело на Боливија го спречи Моралес да се кандидира за Сенатот

Објавено пред

Врховниот изборен трибунал на Боливија ја одби апликацијата на поранешниот претседател Ево Моралес да се регистрира како кандидат за Сенатот, изјави првиот човек на Трибуналот, Салвадор Ромеро, на прес-конференција во четвртокот, пренесува ТАСС.

На поранешниот министер за економија, Луис Арче, кој е поддржувач на Моралес, му беше дозволено да се кандидира на претстојните избори.

„Донесена е одлука да се одбие барањето за регистрација како кандидат за Сенатот од Ево Моралес. Во исто време, жалбите против регистрацијата на Луис Арче, претседателски кандидат од партијата Движење кон социјализам, се сметаат за неосновани “, рече Ромеро.

Тој додаде дека апликацијата на Моралес е одбиена затоа што тој не го исполнил условот за постојан престој.

Откако поднесе оставка во ноември 2019 година, Моралес ја напушти Боливија и замина во Мексико, а потоа во Аргентина, каде што доби статус на бегалец.

Прикажи повеќе...

Свет

Итна евакуација ги преплаши посетителите на аренатa О2 во Лондон 

Објавено пред

Итна евакуација се случила во арената О2 во Лондон, пренесува „Дејли експрес“. Според очевидец, на разгласот во салата било прочитано соопштение во кое било кажано: „Поради итен случај потребно е да се евакуира зградата“.

Пред вечерашниот настап на инди поп-групата „1975“, посетителите кои сакале да си обезбедат најдобар поглед кон музичарите во колона влегувале во салата, но се создала паника кога на разгласот била прочитана пораката за итна евакуација.

О2 потврди дека пораката била дел од редовна вежба. Арената О2 се наоѓа во југоисточен Лондон.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Трамп за Оскарот за „Паразит“: Дали е тоа нормално, имаме доволно проблеми со Јужна Кореја

Објавено пред

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го критикува доделувањето на Оскарот за најдобар филм на јужнокорејскиот режисер Бонг Џун Хо за филмот „Паразит“ велејќи дека САД имаат доволно проблеми со Јужна Кореја во сферата на трговијата и дека не е нормално да ѝ се додели награда за најдобро филмско остварување.

„Колку се лоши наградите на филмската академија за оваа година? И победник е филм од Јужна Кореја. Што се случува таму? Имаме доволно проблеми со Јужна Кореја во сферата на трговијата и тогаш им доделуваат награда за најдобро филмско остварување. Дали е нормално? Не знам. Вратете ни го ‘Однесено со виорот’, ве молам…Мислев дека тоа е награда за најдобар странски филм, но не. Дали ова се случувало порано?“, рече Трамп на митинг во Колорадо, пренесува „Фокс њуз“.

Филмот „Паразит“ освои четири Оскари, меѓу кои за најдобар филм и за најдобра режија. „Паразит“ е прв филм од неанглиско говорно подрачје во историјата кој го освоил Оскарот за најдобар филм, а доби Оскар и за најдобро сцнеарио и за најдобар странски филм.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

(Видео) Падна пресуда за „Змиско око“ – четворица вработени на патарините починале за време на историското судење

По 13 години низ судските лавиринти, денеска падна првостепената пресуда за веќе историскиот случај „Змиско око“. Претходно, во два наврати...

Македонија1 час

Работниците од Кина што влегоа во државата немаат коронавирус, но ќе поминат 14 дена во карантин

Двете лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“, а кои вчера пристигнаа во државата, немаат симптоми...

Македонија2 часа

(Видео) Русковска: Адвокатите на обвинетите за организирање на 27 април предлагаат по 300 сведоци

Шефицата на Основното јавно обвинителство за организиран криминал, Вилма Русковска, по денешното рочиште за судење на организаторите на 27 април,...

Македонија2 часа

Судење за „Монструм“: Ахмети имал информации дека момчињата не биле само убиени, туку масакрирани

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, го почна своето денешно сведочење во случајот „Монструм“ претставувајќи се како пратеник. „За овој грозоморен...

Забава3 часа

Ѓоковиќ објави екстремен предизвик на „Инстаграм“

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ објави нов предизвик на „Инстаграм“ по капењето во ледена река.   View this post on Instagram...

Свет3 часа

Дуња Мијатовиќ е против екстрадицијата на Асанж во САД

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, не треба да биде екстрадиран во САД затоа што тоа би имало ужасен ефект врз...

Регион4 часа

Јамајка демантира дека го признала Косово

Министерката за надворешни работи на Јамајка, Камина Џонсон Смит, ја демантира изјавата на косовскиот претседател Хашим Тачи дека државата ја признала...

Свет4 часа

Нови 889 случаи на заразени од коронавирус во Кина

Во Кина се забележани 889 новопотврдени случаи на заразени од коронавирус и 118 починати. Од смртните случаи, 115 се во...

Свет5 часа

Во април почнуваат клиничките тестирања на вакцината против коронавирусот

Кон крајот на април ќе почнат клиничките испитувања на вакцината против коронавирусот, од кој во Кина починаа повеќе од 2.000...

Свет5 часа

(Видео) Украинци пречекани со камења дома кога беа евакуирани од Кина

Украинци евакуирани од кинескиот град Вухан биле пречекани од револтираните мештани, кои со камења мавале по автобусите што се упатиле...

Македонија15 часа

Истрага за две лица по акцијата во која беше запленет кокаин во Сарај

Заврши распитот на лицата што вчера вечерта беа приведени во акцијата во селото Крушопек, Општина Сарај, по добиени сознанија за...

Топ21 час

Момче прободено со нож, уапсена девојка осомничена за обид за убиство

Дваесет и тригодишен државјанин на Турција синоќа бил пронајден на излез од Гостивар, на магистралниот пат кон Тетово, со повреда од...

Топ23 часа

(Видео) Кокаинот од Колумбија бил скриен во банани, приведени се четири лица

МВР соопшти детали за запленетиот килограм кокаин по потекло од Колумбија, кој беше запленет во полициска акција во селото Крушопек...

Македонија1 ден

Јовановски до Русковска: Не се дери, ти ги знаеме гласовните способности

Половина час пред судот, првообвинетиот за „Рекет“, Бојан Јовановски, образложува зошто треба да му биде заменета мерката притвор со домашен....

Македонија1 ден

Димишков: Сакаа да ме искористат како адвокат за мојата сестра судијка да биде изземена од предметот

Судењето за „Рекет“ продолжува со сослушување на сведоците на Бојан Јовановски – Боки 13. Адвокатот Васил Димишков, брат на судијката...

Македонија1 ден

ОЈО проверува дали има неправилности при поништувањето на решенијата на Наќе Чулев

Основното јавно обвинителство ќе проверува дали има неправилности при поништувањето на решенијата донесени од техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе...

Македонија1 ден

Заев и Ципрас добитници на меѓународна награда за мир за преспанскиот договор

Поранешните премиери на Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, се годинешни добитници на меѓународната награда за...

Регион1 ден

(Видео) Пријава за Јосипа Лисац поради лоша изведба на хрватската химна

Адвокатот Бошко Жупановиќ поднесе пријава против хрватската пејачка Јосипа Лисац за нејзината изведба на хрватската химна на инаугурацијата на новоизбраниот,...

Европа1 ден

Детали за масакрот во Германија – напаѓачот бил екстремен десничар

Германскиот весник „Билд“ објави дека напаѓачот, кој во градот Ханау во Германија синоќа со огнено оружје уби девет луѓе, е...

Свет1 ден

Трамп му понудил помилување на Асанж под еден услов

Американскиот претседател, Доналд Трамп, му понудил помилување на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, ако каже дека Русија немала врска со...

Досие