Контакт

Свет

Денеска почнуваат преговорите за Брегзит

Објавено пред

Велика Британија и Европската Унија (ЕУ) денеска во Брисел официјално ги почнуваат преговорите за повлекување на оваа земја од членството во Унијата. Велика Британија треба да ја напушти ЕУ на крајот на март 2019 година, две години откако британскиот премиер Тереза Mej, на 29 март оваа година, официјално ja почна постапката за
повлекување.

dobivaj vesti na viber

Првата фаза на преговорите треба да се однесува на постигнување договор за три прашања – за судбината на европските граѓани во Велика Британија и на Британците во ЕУ, за границата со Ирска и финансиите, како и за износот на финансиските обврски на Лондон кон ЕУ.

Мишел Барние, преговарачот на Европската комисија, претходно изјави дека за овие прашања се очекува договор меѓу октомври и декември оваа година.

Втората фаза од преговорите ќе се однесува на иднината на трговските односи на Велика Британија со ЕУ, при што конечен договор се очекува меѓу декември 2017 и пролетта 2018 година. Договорот треба да биде финализиран до октомври 2018 година, но и натаму останува период од шест месеци, до март 2019 година, кога треба да заврши процесот на ратификација на официјалното излегување на Велика Британија од ЕУ.

Во Велика Британија постојат спротивставени ставови за начинот како да се изведе Брегзит, при што премиерката Тереза Меј тврди дека „немањето договор е подобро од лош договор”, додека министерот за финансии, Филип Хамонд, сака „меко излегување”, така што преку транзицискиот период да се зачуваат работните места и растот. Брегзит значи и сигурно напуштање на единствениот пазар и царинската унија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Украински разузнавач: Русија ќе мобилизира 17-годишници

Објавено пред

Андриј Јусов, претставник на украинската разузнавачка служба, изјави дека мобилизацијата во Русија не запира. Има знаци дека се создаваат нови, посилни бранови, тврди тој.

dobivaj vesti na viber

„Веќе зборуваме за 17-годишници на окупираните украински територии кои немаат можност да ја избегнат мобилизацијата со заминување во странство. Оваа војна ќе влијае на сите во Русија. Тие мора да разберат дека нема да биде можно да се избегне без соборување на режим и повлекување од окупираните територии“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Свет

Кремљ: Зеленски ако сака може да ја заврши војната уште утре

Објавено пред

Русија верува дека украинскиот претседател Володимир Зеленски може да стави уште утре крај на војната во Украина.

dobivaj vesti na viber

„Зеленски знае кога војната би можела да заврши. Може да заврши утре ако сака“, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Кремљ долго време порачува дека Украина мора да ги прифати руските услови за прекин на војната, која сега трае веќе десет месеци. Русија побара Киев да го признае Крим и другите окупирани територии како дел од Русија.

Зеленски и другите украински официјални лица постојано ги отфрлаа тие услови и рекоа дека војната ќе заврши кога Украина ќе ги ослободи окупираните територии или кога руските сили ќе се повлечат.

Прикажи повеќе...

Свет

Американскиот Конгрес донесе закон за заштита на истополовите бракови

Објавено пред

Американскиот Конгрес донесе закон за заштита на истополовите бракови низ САД, а демократскиот претседател Џо Бајден најави дека брзо ќе го потпише.

dobivaj vesti na viber

Заедницата меѓу истополови парови е загарантирана со одлуката на Врховниот суд на САД од 2015 година. Меѓутоа, бидејќи Врховниот суд, кој сега има мнозинство конзервативни судии, го укина децениското уставно право на абортус во јуни, демократите стравуваат дека може да го промени законот за истополови бракови на ист начин.

Веќе се зборува дека одредени американски бизниси би имале право да одбијат да им служат на истополовите парови во име на слободата на изразување, за што би можело да се реши летото, пишува АФП.

Голем дел од Американците ги поддржуваат истополовите бракови

Откако Претставничкиот дом го прифати предлогот, текстот на законот наречен RMA (Закон за почитување на бракот) треба да биде потпишан од претседателот Бајден за да стапи на сила. Предлог-законот веќе беше прифатен од Сенатот минатата недела. Големо мнозинство Американци ги поддржуваат истополовите бракови, дури и меѓу републиканците, а верската десница се противи, пишува Франс прес.

Конкретно, текстот прифатен денес ги укинува претходните закони кои го опишуваат бракот како заедница на маж и жена. Текстот им забранува на матичарите, без оглед на земјата во која работат, да ги дискриминираат паровите врз основа на нивниот пол, раса, етничка припадност или потекло.

Во 1967 година, Врховниот суд на САД ја прогласи забраната за меѓурасни бракови за неуставна. Овој закон не ги обврзува сите сојузни држави да дозволуваат истополови и меѓурасни бракови, туку ги обврзува да ги признаат доколку се склучени во држави каде што се легални. Со овој закон се укинува и регулативата од 1996 година со која бракот се дефинира како заедница на маж и жена.

Сите демократи и 39 републиканци гласаа за законот, додека 169 републиканци гласаа против.

Претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси, која ја напушта функцијата во јануари, не го криеше задоволството од прифаќањето на еден од последните нацрт-закони што ќе ги потпише како претседател на Домот, а кој ги опфаќа истополовите парови.

На говорницата, неколку минути пред гласањето, Пелоси му оддаде почит на Харви Милк, кој беше првиот отворено геј градски советник во Калифорнија, кој беше убиен во 1978 година.

„Тој им порача на своите поддржувачи: Ја вкусив слободата и нема да направам ниту еден чекор назад. Денес, Претставничкиот дом гордо стои со силите на слободата против враќањето назад“, рече таа.

Во Америка има околу 568 илјади истополови бракови

Кога гласаше Сенатот, нацрт-законот беше усвоен со 61 спрема 36, при што 12 републиканци им се приклучија на демократите (од 49) и повеќето други републиканци гласаа против.

Нацрт-законот беше напишан од група демократски и републикански сенатори од страв дека Врховниот суд може да ја поништи пресудата од 2015 година Обергефел против Хоџис и да ги загрози истополовите бракови низ САД.

Демократите ја нарекоа мерката победа за ЛГБТ правата во време кога некои држави се обидуваат да ги ограничат правата на трансродовите луѓе. Според Заводот за статистика, во САД има околу 568.000 истополови бракови.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Приватните превозници утре ќе ja блокираат „Илинденска“

Автобусите на приватните превозници од утре ќе се преселат кај бараките на Град Скопје информираат од „Слобода превоз“. Во кординација...

Регион8 часа

Хрватска влезе во Шенген, за Бугарија и Романија потврдено е ветото

Бугарија и Романија остануваат надвор од Шенген зоната, откако не успеаја да добијат едногласна поддршка од Европскиот совет во Брисел,...

Македонија9 часа

Мицкоски: Со мачнина ја гледам пинг понг играта на коалицијата на хаосот – Арсовска и Ковачевски додека граѓаните страдаат

„Со мачнина ја гледам пинг понг играта на новата коалиција на хаосот, Градот Скопје и власта на Ковачевски за проблемите...

Македонија11 часа

(Видео) Ковачевски од лидерскиот самит во Виена: Солидарност и правда се најсоодветни одговори за кризата

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, денеска учествува и има свое обраќање на Самитот на лидери од Западен Балкан во Виена,...

Европа12 часа

Ердоган: Ќе и го скршиме рбетот на инфлацијата

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека турската влада се надева дека ќе и го „скрши рбетот“ на високата инфлација...

Македонија14 часа

Грковска: Популизмот е најштетен за една демократија, треба храброст за да ја одржиш државата на вистинскиот пат

Политиките за добро владеење се основа за стабилноста на секоја држава. Доколку сакаме стабилност мора граѓаните да имаат доверба во...

Свет14 часа

Погубен е демонстрант во Иран

Иран денеска погуби демонстрант осуден за прободување на припадник на безбедносните сили и блокирање улици за време на неодамнешните протести...

Европа14 часа

Десет лица загинаа во гранатирање на истокот на Украина

Најмалку десет лица загинаа во руско гранатирање на истокот на Украина, а многумина се ранети, изјави претседателот Володимир Зеленски. Зеленски...

Европа15 часа

Шолц: Правиме се што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Бранејќи ја поддршката на Германија за Украина, за која критичарите во Киев и на други места во Европа велат дека...

Свет1 ден

Уапсен претседателот на Перу, обвинет е за бунт и злоупотреба на власта

Перуанската полиција, на позадината на политичката криза во земјата, го приведе претседателот Педро Кастиљо, се вели во пораката на безбедносните...

Македонија1 ден

„Поддршка за членство во ЕУ имаме, наша задача се реформите“

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска заедно со претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, и министерката...

Европа1 ден

Путин: Русија ќе ги брани своите интереси со сите расположливи средства

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Москва ќе се обиде да ги брани своите интереси „со сите расположливи средства“,...

Македонија1 ден

Претседателот Пендаровски на Самит во Брисел: ЕУ е најдобрата алтернатива и патеката од која нема да се откажеме

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Брисел учествуваше на Самитот ЕУ – Западен Балкан во организација на аналитичкиот центар (тинк –...

Македонија1 ден

(Интервју) Наќе Чулев: Немаме гаранција дека не нè прислушкуваат

Состојбата во безбедносниот сектор е крајно хаотична. Македонија стана логистичка база за поддршка во издавање документи, државјанства, банкарски сметки на...

Македонија1 ден

Ленин Јовановски: Се повлекувам од протестот на превозниците, но блокадите остануваат

Директорот на „Слобода превоз“, Ленин Јовановски се повлекува од протестот на превозниците и од сите процеси кои ќе следат понатаму...

Македонија2 дена

Повторно закани за бомби во скопските училишта

Поради закана за поставена бомба и утрово наставата е прекината во девет скопски средни училишта. Учениците се евакуирани, а на...

Економија2 дена

Потпишани четири договори на компании од Македонија и Бугарија, вредни над три милиони евра

На иницијатива на министрите за надворешни работи на Македонија и Бугарија, Бујар Османи и Николај Милков, денес во Скопје се...

Македонија2 дена

Вооружени лица нападнаа чувар и запалија неколку банкомати во Чаир

Неколку вооружени лица рано утрово го нападнаa чуварот во трговскиот центар „Поинт ретаил парк“ и запалиja неколку банкомати. Утрово полицијата...

Свет2 дена

Лукашенко нареди преместување на воените сили на границата со Украина

Белорусија денеска и утре планира да премести воена опрема и безбедносни сили. Државната новинска агенција Белта објави дека Белорусија преместува...

Свет2 дена

Во Германија уапсени 25 десничари и поранешни војници кои планирале државен удар

Во рации низ Германија уапсени се 25 луѓе осомничени дека се обиделе насилно да ја соборат владата. Германските медиуми наведуваат...