Контакт

Свет

Директорот на Боинг призна: Се чувствувам одговорен за смртта на 346 луѓе

Објавено пред

Додека сведочеше пред членовите на американскиот Конгрес, извршниот директор на „Боинг“, Денис Мујленберг, во неколку наврати потврди дека се чувствува одговорен и дека дизајнот на системот за стабилизација на авионите (MCAS) е една од причините за фаталните авионски несреќи во кои загинаа 346 патници и членови на екипажот.

Пратениците му посочија на Мујленберг голем број пропусти кои, според нив, покажуваат дека компанијата повеќе го ценела профитот отколку безбедноста.

„Не се согласувам. Нашиот деловен модел ја нагласува безбедноста“, рече Мујленберг, а пренесе Си-ен-ен.

Пратениците, исто така, го доведоа во прашање неговото преземање на одговорност.

„Дали сега имате помала плата, работите ли бесплатно за да го решите овој проблем?“, запраша претеникот Стив Коен.

„Почитуван пратенику, парите не ми се важни. Комитетот одлучува за вакви работи“, одговори Мујленберг.

Двете несреќи се случија во Етиопија и Индонезија, каде што за помалку од шест месеци паднаа два авиона од моделите „737 макс 8“.

Денеска авиокомпанијата „Боинг“ ширум светот итно приземји 50 авиони од моделот „737NG“ поради проблеми кај крилјата, јави „Франс прес“.

Свет

(Видео) Четворица астронаути во рециклирана ракета полетаа во вселената

Објавено пред

Четиричлен тим на астронаути на НАСА полета со леталото на „Спејс икс“ до Меѓународната вселенска станица.

Тие се првиот тим што е испратен во орбитата со рециклирана ракета од претходното лето.

Речиси 24-часовното возење до вселенската станица, која се наоѓа на 400 километри од површината на Земјата, требаше да започне во четврток, но беше одложено за денес поради лошите временски прогнози.

Метеоролозите за денеска предвидоа дека ќе има 90 проценти шанса метеоролошките услови на лансирното место да бидат поволни, што ги подобрува условите за лет.

Ова е трето лансирање на тимот во орбитата на приватната компанија на Илон Маск, „Спејс Х“, под покровителство на НАСА.

Прикажи повеќе...

Свет

Пораст на бројот на смртни случаи од срцеви заболувања во време на пандемија

Објавено пред

Лекарите ширум светот предупредуваат дека се помалку луѓе со болка во градите одат во болници од страв од инфекција со коронавирус, па затоа експертите истакнуваат дека се повеќе е важно да се забележат и да се реагира на предупредувачките знаци на срцев удар, пишуваат германските медиуми.

Има драматичен пад на бројот на луѓе кои доаѓаат на кардиоваскуларна нега во оваа пандемија и ова е причина за сериозна загриженост, велат експертите.

Секој што претрпел срцев удар или има такви симптоми, мора веднаш да побара помош, посочуваат тие.

Луѓето не треба да ја игнорираат болката во градите, бидејќи се плашат од вирус во болницата, бидејќи секоја минута е важна, вели професорот Стефан Аченбах, претседател на Европското здружение за кардиологија.

Повеќето смртни случаи од срцев удар се случуваат во првиот час, вели тој, и затоа не треба да чекате пред да побарате помош. Одложувањето на одењето во болница може да има сериозни долгорочни последици, како што е тешка срцева слабост.

Аченбах вели дека во првиот бран на пандемијата, во пролетта 2020 година, кардиолозите имале помалку пациенти во болниците со срцев удар, но во исто време, смртноста од таа причина се зголемила надвор од болниците.

Тоа е загрижувачко, вели тој. Иако нема податоци, претпоставува дека повеќе луѓе умреле од срцев удар затоа што избегнувале да одат во болница од страв од коронавирусот.

Студија во која учествувале повеќе од 3.000 здравствени работници од 141 земја на шест континенти, покажа дека паднал бројот на приеми во болница на пациенти поради срцев удар за време на пандемија, според Европското кардиоваскуларно друштво.

Таа студија исто така покажа дека половина од пациентите со срцев или мозочен удар кои пристигнале во болницата го сториле тоа толку доцна и надвор од златната временска рамка за ефективна итна интервенција, што дополнително влијаело на преживувањето и морбидитетот.

Луѓето никогаш не треба да избегнуваат или да го одложуваат третманот, вели професорот Томас Воигтлаендер од Германската фондација за срце, истакнувајќи дека многумина умираат на почетокот на срцевиот удар поради вентрикуларна фибрилација, нарушување на ритамот во кое срцевиот мускул престанува да работи добро и срцето запира.

Бидејќи брзината на помош е важна за преживување, важно е да се препознаат симптомите на срцев удар, вели тој. Еден од знаците за предупредување е чувството на нагло горење или стискање во градите. Болката може да се прошири на рацете, горниот дел на стомакот, грбот, рамената и вилицата. Пациентите понекогаш фаќаат здив и ова може да биде придружено со потење и слабост.

Болка во градите со минимален напор или во мирување и невообичаено отежнато дишење може да најавува срцев удар. Овие симптоми можат да се повторат со денови или недели пред мозочен удар, а потоа да исчезнат, што значи дека треба сериозно да се сфатат, вели германски кардиолог.

Прикажи повеќе...

Свет

Град во Австралија во тридневен карантин поради еден заразeн со Ковид-19

Објавено пред

Главниот град на Западна Австралија, Перт, и блискиот регион Пил ќе влезат во брза, тридневна блокада од петок на полноќ, бидејќи еден човек бил позитивен на ковид откако излегол од хотелски карантин.

Здравствените власти велат дека тој најверојатно бил заразен за време на двонеделниот карантин во хотел во Перт, што предизвика загриженост дека имало локално пренесување на коронавирусот во времето кога се појавуваат нови видови, пренесе „Ројтерс“.

Еден од неговите блиски контакти во Перт имал Ковид-19, рече премиерот на Западна Австралија, Марк Мекгауен.

„Знам дека не е лесно да се примаат вакви информации, би сакал да не мораше да го правиме ова. Но, не смееме да ризикуваме со вирусот“, рече Мекгауен.

Човекот беше во Перт пет дена, пред да полета за Мелбурн, каде што се установи дека е позитивен.

Здравствените власти во државата Викторија, чиј главен град е Мелбурн, ги следат сите 257 патници од летот на кој бил заразениот.

„Системот за карантин во хотелите, и покрај сите подобрувања, мора да се сретне со зголемениот број на комплексни видови што нè загрижуваат#, рече државниот министер на Викторија, Мартин Фули.

Мекгауен рече дека побарал од федералната влада да го намали бројот на меѓународни пристигнувања од странство во Западна Австралија на 512 од 1.025.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Партијата на Борисов не може да добие мнозинство, кандидатот го врати мандатот

Кандидатот за премиер на бугарските партии Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ) и Унија на демократски сили (УДФ), Даниел...

Свет2 часа

Директорот на СЗО: Oд досега употребените вакцини, само 0,3 отсто се во сиромашните земји

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, предупреди дека вакцините против Ковид-19 сè уште се недостапни за сиромашните...

Македонија2 часа

Вакцини од „Фајзер“ секој понеделник, а со кинеската вакцина имунизацијата ќе почне по Велигден, најави Филипче

Министерството за здравство добило листа со распоред по кој ќе стигнуваат во Македонија вакцините на „Фајзер“ следниот месец. Министерот Венко...

Македонија2 часа

Пратениците се вакцинираат со „спутник“, Џафери очекува Собранието во мај да се врати во нормала

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, утрово по почетокот на вакцинацијата на пратениците во салата „Борис Трајковски“ рече дека очекува во...

Европа3 часа

Суперзаразниот индиски вид коронавирус пристигна во Европа, откриен во Белгија

Варијантата на Ковид-19, која е широко распространета во Индија, е откриена во Белгија кај група индиски студенти кои пристигнале од...

Свет3 часа

Треба ли вакцинираните да носат маски на отворено?

Дали вакцинирано лице кое оди на отворено сè уште треба да носи маска? Дали е потребно да се носи маска...

Свет3 часа

Сè помалку надеж за екипажот на исчезнатата подморница, се стравува дека е смачкана од притисокот на водата

Во морето недалеку од Бали во тек е очајна трка со времето. Бродови на индонезиската морнарица, како и од низа...

Регион4 часа

Вучиќ: Не сакаме голема Србија

Нe сме заинтересирани за создавање голема Србија, за нас голема Србија значи подобра економија, повеќе фабрики, подобри плати и подобра...

Свет4 часа

Студија: Една доза од „астразенека“ и „фајзер“ значително го намалува ризикот за зараза со коронавирусот

Ризикот едно лице да се зарази со коронавирусот е значително помал по примaње на една доза од вакцините на „Астразенека“...

Македонија4 часа

Од коронавирус почина д-р Сенат Грбовиќ

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари на „Фејсбук“ објави дека од компликации од коронавирус починал 53-годишниот лекар д-р Сенат Грбовиќ....

Македонија5 часа

Денеска се вакцинираат пратениците

Во „А1 арената Борис Трајковски“ денеска ќе се вакцинираат пратениците од Собранието како дел од критичната инфраструктура опфатена во Националниот...

Македонија18 часа

Намален е притисокот врз болниците, вели министерот Филипче

Притисокот брз болниците е намален, а состојбата со вирусот се смирува, оцени денеска министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со...

Топ21 час

Девојка од Гостивар, без нејзина согласност, била омажена и силувана

Без нејзина согласнот, 19-годишна девојка од Гостивар била предадена за брак во Шуто Оризари по што била силувана. Според твдењето...

Македонија21 час

Заев за повлекувањето на Шекеринска: Таа е моја другарка, без разлика каде ќе биде во иднина

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека тој и потаму ќе соработува со Радмила Шекеринска по најавата дека...

Регион21 час

Мас: Добар момент за поддршка на дијалогот меѓу Србија и Косово

Сакам да видам на самото место како можеме да го поддржиме нормативниот дијалог меѓу двете земји, рече германскиот министер за...

Македонија21 час

39 починати и 603 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.596 тестирања, а регистрирани се 603 нови случаи на...

Топ23 часа

Приведено лицето што утрово пред кривичниот суд ѝ избега на затворската полиција

Единицата за прв одговор и интервенција при МВР кај Камениот мост во Скопје го привела 30-годишниот А.З. од Скопје, кој...

Македонија1 ден

Тројца обвинители од поранешното СЈО во тимот на Русковска

Пет кандидати од кои тројца обвинители од поранешното специјално јавно обвинителство се избрани за нови јавни обвинители во Обвинителството за...

Топ1 ден

Уапсен 59-годишен маж кој им испраќал еротски фотографии на малолетнички на „Фејсбук“

Полицијата приведе 59-годишен маж од село Ораовица, Радовишко, со престојувалиште во село Ерџелија, Светиниколско, кој е обвинет дека им испраќал еротски...

Македонија1 ден

Браќа од Сарај заболени од Ковид-19 фатени со лажни ПЦР-тестотви на скопскиот аеродром

Скопското oсновно јавно обвинителство поднесе предлог за парични казни против двајца браќа од Сарај, на возраст од 24 и 26...

Досие