Контакт

Свет

Дмитриј Рогозин: Руската програма за Месечината е десетпати поевтина од американската

Објавено пред

Руската програма за Месечината е неколкупати поевтина од американската, меѓутоа нејзините резултати нема да бидат помалку значајни, изјави шефот на руската државна вселенска корпорација, Дмитриј Рогозин, пренесува ТАСС.

„Добивме своја програма за Месечината. Таа тежи десетпати помалку од американската, но нејзините резултати нема да бидат помалку важни за нашите научници“, напиша тој на својот канал на „Телеграм“.

Според шефот на „Роскосмос“, во науката, кога има помалку ресурси, треба да ги одредите приоритетите и да одите попреку наместо да го следите водачот со каубојска капа, што не знае зошто и каде трча.

Рогозин истакна дека неколкупати разговарал за програмата за Месечината со НАСА и со американски политичари.

„Најинтересно е што тие не може точно да објаснат зошто треба повторно да одат на Месечината. Му поставив на шефот на НАСА, Бриденстин, едноставно прашање: ако повторно слетате на Месечината, само ќе докажете дека ги имате технологиите што ги имавте пред 70 години, а тој само воздивна“, вели Рогозин.

Шефот на „Роскосмос“ додаде дека Русија нема да учествува во ниту една трка за Месечината сè додека не ја разбере поентата на фондот за награди.

Претходно, Рогозин истакна дека милитаризацијата на Месечината и на истражувањата на Месечината е неприфатлива коментирајќи го написот на „Волстрит џурнал“, во кој, повикувајќи се на информирани извори во американската влада и вселенската индустрија, се вели дека Министерството за одбрана на САД може да ја осигури безбедноста на базите на НАСА на Месечината во иднина, како и безбедноста на приватните мисии што имаат цел да најдат ресурси на површината на Месечината.

Весникот истакна дека проширената соработка помеѓу Министерството за одбрана на САД и НАСА е поврзана со потребата да се спротивстават на предизвиците што ги поставуваат Русија и Кина.

Москва повеќепати посочуваше дека Вашингтон планира да распореди оружје во вселената.

На 25 февруари 2020 година, рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави на Конференцијата за разоружување дека сите планови на САД, Франција и НАТО да стават оружје во вселената стануваат пореални. Тој додаде дека не е доцна да се спречи конфронтација во вселената преку формирање заеднички правила на однесување.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Австрија ја запре вакцинацијата со вакцината на „АстраЗенека“, се истражува смртта на едно лице

Објавено пред

Австриските власти привремено ја прекинаа вакцинацијата со серија вакцини против Ковид-19 од „АстраЗенека“, додека во тек е истрага за смртта на едно лице и развој на белодробна емболија кај друго по вакцинирањето, објави австрискиот државен завод за здравствена безбедност (БАСГ).

БАСГ доби два извештаи поврзани со вакцини од „АстраЗенека“ од истата серија, а пациентите ја примиле на клиника во градот Цветл во провинцијата Долна Австрија, се вели во соопштението.

Според извештајот, 49-годишникот починал како резултат на тешко нарушување на коагулацијата на крвта, а 35-годишникот развил белодробна емболија, но се опоравува.

„Во моментов, нема докази за причинско-последична врска помеѓу овие состојби и вакцината“, се вели во соопштението на БАСГ.

Претставник од „АстраЗенека“ рекол дека компанијата е во контакт со австриските власти и дека ја поддржува истрагата.

Новинската агенција АПА потсетува дека вакцината била одобрена и од Европската агенција за лекови и од Светската здравствена организација врз основа на глобално клиничко испитување во кое учествувале 23.000 испитаници.

„Сите претходни проценки покажаа дека вакцината на ‘АстраЗенека’ е безбедна и ефикасна“, објави АПА.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Србија над 3.000 новозаболени и 20 починати

Објавено пред

Според последните информации, во Србија биле регистрирани 3.042 новозаболени лица, а 20 лица починале.

Во последните 24 часа биле тестирани 10.343 примероци, а 3.041.684 примероци од почетокот на епидемијата. Хоспитализирани се 4.199 пациенти, а 171 лице биле на апарати за дишење.

Стапката на смртност е 0,94 проценти во Србија.

Прикажи повеќе...

Свет

Швајцарците го поддржаа предлогот за забрана на бурките

Објавено пред

Според првите проекции на референдумот, граѓаните на Швајцарија со тесно мнозинство го одобрија предлогот на крајната десница за забрана за носење никаб и бурка.

Врз основа на делумни резултати, тој предлог ќе биде усвоен со 51 процент од гласовите, со можност за грешка од два проценти, покажува првичната проекција на швајцарската радио-телевизија.

Мерката би се однесувала на покривање на лицето на јавни места како што се ресторани, спортски објекти, јавен превоз и одење по улица. Исклучок би биле верските објекти, или во случај на безбедносни и здравствени причини, бидејќи луѓето сега носат маски за да се заштитат од пандемија на ковид.

Швајцарската влада се спротивставува на мерката затоа што смета дека покривањето на лицето е „маргинално“ прашање.

Се додава дека ваквите мерки би го загрозиле туризмот, затоа што повеќето жени кои доаѓаат како туристи од богатите арапски земји се со покриено лице.

Застапниците на законот велат дека носењето шамија ја симболизира репресијата врз жените и велат дека се потребни мерки за да се зачува принципот според кој треба да се прикажуваат лица во слободно општество како што е Швајцарија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

Во Македонија 333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 333 нови случаи на коронавирус, 268 оздравени и 10 починати лица, соопшти...

Македонија50 минути

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот...

Регион1 час

Во Србија над 3.000 новозаболени и 20 починати

Според последните информации, во Србија биле регистрирани 3.042 новозаболени лица, а 20 лица починале. Во последните 24 часа биле тестирани...

Европа1 час

Скандал во Бундестагот: Пратеници профитирале со трговија со маски за време на ковид-кризата

Скандал ја тресе Германија. Пратеници од Бундестагот оствариле профит од трговија со заштитини маски на самиот почеток на пандемијата на...

Свет2 часа

Семејства на починати од коронавирус го тужат британскиот премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон, го тужат околу 2.000 семејства кои изгубиле еден или повеќе членови на семејството поради коронавирусот. Досега...

Македонија3 часа

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте...

Македонија3 часа

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија3 часа

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Европа4 часа

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Македонија6 часа

Земјотрес почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Земјотрес со јачина од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22 часот и 43 минути бил почувствуван од...

Свет7 часа

Папата пристигна во Мосул

Папата Франциско денеска пристигна во ирачкиот град Мосул, каде ќе се моли во разурнатите цркви, кои беа уништени од терористичката...

Македонија7 часа

Денеска пристигнува првата пратка од руските вакцини

Денеска на Скопскиот аеродром треба да пристигне правата пратка од вакцини против Ковид-19 „Спутник В“, што Владата ги купи од...

Свет7 часа

Откриен нов „застрашувачки“ сој: високозаразен и ја намалува ефикасноста на вакцините

Научниците во американската држава Орегон открија нов многу заразен вид на ковид, кој првпат се појави во Велика Британија. Сепак,...

Свет19 часа

Русија во разговори со СЗО за итна употреба на вакцината „спутник В“

Рускиот министер за здравство Михаил Мурашко денеска разговараше со генералниот директор на СЗО за барањето на Русија за итно одобрување...

Македонија21 час

Мицкоски од инфективна: Ќе се спасите од мене само ако не се разбудам утре

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи од инфективната клиника, каде се лекува од коронавирус. Тој порача дека овој ден...

Топ23 часа

Загина градежен работник во Гевгелија паѓајќи од скеле

Градежен работник од Богданци паднал од скеле и починал на лице место, додека работел на објект во изградба во Гевгелија....

Македонија24 часа

Тодоров: Мицкоски не само што е пречка за обединување на ВМРО, туку е пречка и за обединување на македонскиот народ

Поранешниот министер за здравство Никола Тодоров се обрати до членството на ВМРО-ДПМНЕ и повика на обединување. „ Почитувани граѓани, почитувани...

Македонија1 ден

Вакцинацијата со руската вакцина во Македонија ќе почне в среда

Вакцинацијата со руската вакцина „спутник в“ во Македонија ќе почне в среда, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Вакцините ќе...

Македонија1 ден

(Видео) Ѓорчев: Кенија, Руанда, Судан, Гамбија и Сенегал набавија вакцини, фијаско на Заев и Филипче

Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ ги обвини премиерот Зоран Заев и министерот за здравство, Венко Филипче, за фијаско со набавката на...

Топ1 ден

Во Тетово приведен наркодилер баран од германската полиција

Полицијата во Тетово приведе 30-годишен наркодилер по кого Интерпол Германија има распишано потерница. Според информациите на МВР, вчера полициски службеници...

Досие