Контакт

Свет

ЕАСА: Авиокомпаниите да го избегнуваат иранскиот воздушен простор

Објавено пред

Европската агенција за безбедност во авиосообраќајот (EASA) денеска ги предупреди европските авиокомпании во следниот период да го одбегнуваат иранскиот воздушен простор.

Европската агенција, која на 9 јануари издаде предупредување до европските компании да го одбегнуваат надлетувањето на иранскиот простор на височина под 25.000 стапки (7.620 метри), соопшти дека ова ново предупредување следи по признавањето на иранските власти дека случајно го собориле украинскиот патнички авион над аеродромот во Техеран, пренесоа британските медиуми.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Советот за безбедност на ОН расправа за верификација на примирјето во Нагорно-Карабах

Објавено пред

Советот за безбедност на ОН дискутираше за потребата да се обезбеди верификација на прекинот на огнот во Нагорно-Карабах, изјави постојаниот претставник на Русија во ОН, Василиј Небензја, во понеделникот пред затворениот состанок за спорниот регион, пренесува ТАСС.

„ Има потреба од верификација на прекин на огнот, мислам дека тоа е најгорливото прашање сега бидејќи иако е постигнат договор за прекин на огнот, тој не беше почитуван. Главното прашање е како да се потврди прекинот на огнот, кој се крши “, рече Небензја, кој претседава со Советот за безбедност на ОН овој месец.

Според Небензја, имало извештаи дека рускиот министер за одбрана разговарал со своите ерменски и азербејџански колеги како да се спроведе овој механизам за верификација.

„ Ова прашање беше отворено, се разбира, на консултациите и СБ беше прилично во ставовите“, рече дипломатот.

Во меѓувреме, тој објасни дека ќе биде потребен посебен мандат на СБ за испраќање набљудувачка мисија на ОН во регионот.

„Тоа не е лесна и брза работа“, рече тој.

Рускиот амбасадор не исклучи дека процесот на верификација може да го спроведе ОБСЕ, која го води договоро.

„Кој ќе биде таму и во кое својство, за да провери – тоа е сепак прашање за кое се дискутира,“ рече тој.

Обновените судири меѓу Азербејџан и Ерменија избувнаа на 27 септември, со интензивни битки во спорниот регион Нагорно-Карабах. Областа доживеа разгорување на насилството летото 2014 година, во април 2016 година и минатиот јули. Азербејџан и Ерменија воведоа воена состојба и започнаа со мобилизација. Двете страни во конфликтот пријавија жртви, меѓу нив и цивили.

Како резултат на консултациите иницирани од Русија во Москва, Баку и Ереван се согласија да прекинат со огнот на 10 октомври за хуманитарни цели за размена на воените затвореници и мртвите. Сепак, примирјето подоцна беше прекршено.

Конфликтот меѓу Ерменија и Азербејџан околу планинскиот регион Нагорно-Карабах, спорна територија што беше дел од Азербејџан пред распадот на Советскиот Сојуз, но мнозински населена со етнички Ерменци, избувна во февруари 1988 година откако автономниот регион Нагорно-Карабах најави повлекување од Советската социјалистичка република Азербејџан.

Во 1992-1994 година, тензиите зовриваа и експлодираа во големи воени акции за контрола над енклавата и седумте соседни територии откако Азербејџан ја изгуби контролата над нив. Разговорите за решението за Нагорно Карабах траат од 1992 година под Групата Минск на ОБСЕ, предводена од тројцата копретседатели – Русија, Франција и САД.

Прикажи повеќе...

Свет

Кина успешно се бори против коронавирусот, Европа заостанува

Објавено пред

Додека голем дел од Европа се соочува со нови строги мерки поради коронавирусот, Кина станува сè поуспешна во борбата против Ковид-19, пишува „Си-ен-ен“.

Кина забележа позитивен економски раст втор квартал по ред. Многумина во Европа го сфатија пристапот на Кина кон коронавирусот како драконски – 76-дневна „блокада“ во Вухан, каде што првпат се појави вирусот.

Но, во другите делови на земјата немаше такви строги ограничувања, дури и за време на раната фаза на пандемијата.

Успехот на Кина во борбата против коронавирусот најмногу се должи на одговорот на решавањето на последиците од „заклучувањето“ – конкретно, можноста на локалните власти да ги следат случаите низ целата земја и навремено да ги информираат властите секогаш кога ќе се појави ново жариште на зараза.

Една од техниките што ја користат властите е софистициран систем на кодови подредени во боја што ги следи движењата на луѓето. За да влезе во многу простори, едно лице мора да има зелен код и соодветен QR код. Ова им овозможи на регионалните власти да стават одредена област под клуч или да спроведат масовно тестирање по потреба.

Влегувањето во Кина од странство е исто така строго ограничено, а покрај строгите карантински мерки за сите патници, за одржување на вирусот под контрола помогна и усогласеноста со хигиенските прописи кои властите строго ги надгледуваа и спроведоа масовни пропагандни кампањи, пренесува Јутарњи.хр.

Кина остана во состојба на готовност и по враќањето во релативно нормална состојба. Властите реагираат брзо на нови случаи на инфекција и ги следат сите преку различни методи, а слични напори се направени во Јужна Кореја, Хонгконг и други делови на Источна Азија.

За споредба, следењето на заразените во Европа останува неразвиено, а можноста за масовно тестирање останува слаба во многу земји. Покрај тоа, европските граници останаа во голема мера отворени.

Според извештајот на СЗО, основата е проактивен надзор, многу брзо дијагностицирање и изолација, ригорозно следење и карантин на блиски контакти и исклучително висок степен на разбирање и прифаќање на овие мерки од страна на населението.

Иако кинескиот модел се покажа како ефикасен, а слични методи се покажаа успешни и во остатокот од Источна Азија, Европа сепак заостанува.

Прикажи повеќе...

Свет

Германија не му даде државјанство на муслимански мигрант кој одбил да се ракува со жена

Објавено пред

Германскиот суд донесе одлука дека треба да му биде ускратено државјанството на мигрантот што одби да се ракува со службеничката на церемонијата за натурализацијата, пренесува „Телеграф“.

Либанецот, кој ги помина сите други пречки да стане натурализиран Германец, изгуби во последен миг кога одби да се ракува си жената што му ги предаваше документите.

Мигрантот го оспори повлекувањето на државјанството, но Административниот суд во Баден-Виртемберг утврди дека тоа го сторил затоа што ја гледал жената како закана од сексуално заведување, сугерирајќи дека тој е фундаменталист со салафистички светоглед.

„Иако во Германија има и други признати поздрави, како што се бакнувањето или „ да пукне“, ракувањето има особено значење“, објаснија судиите во коментарите објавени од „Телеграф“, повикувајќи се на неговата употреба во некои судови и при заклучување бизнис зделки.

Судијата, исто така, истакна дека ракувањето има долга традиција на сигнализирање поздрав или збогување, што постои во германската култура без оглед на социјалниот статус или пол.

Мигрантот се обидел да објасни дека ѝ ветил на својата сопруга дека никогаш нема да допре друга жена освен неа – што ќе го отежне извршувањето на неговата пријавена работа како лекар – и дека во иднина целосно ќе се откаже од ракување, но судот не ја смени одлуката. Мигрантот сепак може да ја обжали на одлуката на федерално ниво.

Тогашниот германски претседател Јоаким Гаук беше засрамен во 2016 година кога едно муслиманско девојче одби да се ракува со него на настан со фотографирање наменет да покаже колку мигрантите се интегрираат во германското општество откако канцеларката Ангела Меркел претходната година ги отвори границите на земјата.

Некои други европски земји, како во Баден-Виртемберг, инсистираат мигрантите да го прифатат ракувањето како витален дел на нивната подготвеност да се интегрираат.

Францускиот суд ѝ го одзеде државјанство на една Алжирка, која одби да се ракува со службеник на церемонијата за натурализација во 2018 година, а во швајцарскиот кантон Базел властите отидоа уште подалеку, инсистирајќи дека муслиманските ученици кои одбиваат да се ракуваат со наставничките мора да го сторат тоа или ќе се соочат со протерување и парични казни до 4.500 евра за нивните родители.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија48 минути

Собранието не расправаше за новите мерки, опозицијата побара дополнително време за да ги разгледа

На барање на опозицијата, во Собранието денеска не се расправаше за измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението...

Македонија2 часа

Заев: Директорот на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде директор на ЈП „Државни патишта“

Актуелниот директор на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде назначен за директор на ЈП„Државни патишта“, потврди денеска премиерот...

Македонија3 часа

За една недела 49 лица починале од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 12 до...

Европа3 часа

Ломбардија воведува полициски час од 22 октомври

Од 22 октомври ќе се воведе полициски час во северната италијанска покраина Ломбардија, која се смета за „локомотива“ на италијанската...

Македонија3 часа

(Видео) Заев: Оваа Влада ќе го негува и унапредува македонскиот јазик

Сè дури постои македонскиот јазик ќе постојат и Македонците, сè додека постојат Македонците ќе постои и македонскиот јазик, изјави премиерот...

Македонија4 часа

МОН објави упатство: Наставниците да го прилагодат оценувањето согласно учењето на далечина

Министерството за образование и наука и Бирото за развој на образование ги известија училиштата за начинот на следење и оценување...

Европа5 часа

Курц: До следното лето ќе се вратиме во нормала

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, верува дека вакцината против коронавирус ќе биде достапна во првата половина на следната година. „До следното...

Македонија5 часа

Весковски: Водоснабдувањето во Скопје нормализирано, ваков дефект се јавува еднаш на 10 години

Водоснабдувањето кое во текот на вчерашниот ден беше прекинато во голем дел од Скопје, како резултат на голем дефект на...

Македонија6 часа

Новите мерки против коронавирусот на дневен ред во Владата и Собранието

Новите мерки во борбата против коронавирусот денеска ќе се најдат на седници на Владата и на Собранието. Владата треба да...

Свет6 часа

Во Москва 49 нови смртни случаи од коронавирус за 24 часа

Рускиот главен град во понеделникот регистрираше 49 нови смртни случаи поврзани со коронавирус, соопшти Московскиот кризен штаб. „Четириесет и девет...

Свет6 часа

Ирска воведе најстроги мерки против коронавирусот во Европа

Ирскиот премиер Михаел Мартин го потврди враќањето на највисоко, петто, ниво на ограничувања во борбата со коронавирусот, кое ќе трае...

Свет6 часа

Норвешки лекар тврди дека коронавирусот мутирал

Нова мутација на САРС-КоВ-2 коронавирус е откриена во Норвешка, тврди главниот лекар на општината Трондхајм, Тове Рестад. Од друга страна,...

Македонија21 час

Во Скопје 2.674 активни случаи на коронавирус, најмногу во Аеродром, Карпош и во Центар

Во Скопје во моментот има 2.674 активни случаи на коронавирус од вкупно 5.550 во целата држава. Најмногу активни случаи во...

Свет21 час

Студија: повеќе од половина од луѓето што прележале Ковид-19 чувствуваат симптоми и по неколку месеци

Повеќе од половина од луѓето што биле отпуштени од болница по заболувањето од Ковид-19, чувствуваат симптоми, како што се отежнато...

Македонија23 часа

Дванaесет починати и 161 нов случај на коронавирус во Македонија

Дванaесет лица починаа, а потврден е 161 нов случај на коронавирус во земјата во последните 24 часа, соопшти Министерството за...

Македонија1 ден

Кумот на Груевски во притвор поради плацовите на Водно

Кривичниот суд во Скопје му изрече 30 дена притвор на Ристо Новачевски, кој се товари за сторено кривично дело перење...

Македонија1 ден

Филипче: Ситуацијата е навистина сериозна, следен чекор би бил полициски час

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека утре до Владата ќе биде предложен дополнителниот сет мерки за превенција од коронавирусот....

Свет1 ден

Европската агенција за лекови ќе ги разгледа резултатите од студијата на СЗО за лекот ремдесивир

Европската агенција за лекови (ЕМА) ќе ги разгледа резултатите од студијата на Светската здравствена организација (СЗО) за антивирусниот ремдесивир, што...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски: Научните аргументи и вистината за јазикот се на наша страна и од нив никој разумен не може да се откаже

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на манифестацијата Отворени денови на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“. Овогодишниот...

Топ1 ден

Инспекторите растурија свадба во Глумово со 250 гости, следи кривична пријава

Инспекторите откриле уште еден случај на масовно непочитување на мерките против коронавирус во околината на Скопје. Синоќа во периодот од...

Досие