Контакт

Свет

Еден застрелан во судир на демонстрантите со „одмаздниците“ во Њу Мексико

Објавено пред

Еден човек бил застрелан вчера на протест насочен кон соборување на статуа на конквистадор во Албукерки, Њу Мексико, во судирите меѓу демонстрантите и вооружената милиција, пренесува „Њујорк пост“.

Едно лице, за кое се верува дека е жртва на огнено оружје, е однесено во болница во критична состојба откако вооружениот напаѓач отворил оган кон група демонстранти кои се обидувале да ја отстранат статуата на шпанскиот освојувач Хуан де Онат.

Пукањето се случило кога група од шест тешко вооружени припадници на милицијата, наречена Граѓанска гарда на Њу Мексико, се судрила со демонстрантите, објави весникот „Албукерки“.

Началникот на полицијата во Албукерки, Мајкл Гиер, изјави дека одделот испитува дали е можно милицијата да ја ескалирала ситуацијата.

„ Добиваме извештаи за одмазднички групи кои веројатно го поттикнуваат ова насилство. Ако ова е точно, тие ќе сносат целосна одговорност согласно законот “, рече Гиер на Твитер.

Едно лице присутно на протестот твитнало фотографија на маж, кој подоцна бил идентификуван како пукачот, додека полицијата го проведувала. Осомничениот наводно рекол дека неговиот татко работи во канцеларијата на шерифот во округот Берналило.

Портпаролот на полицијата изјави дека полицајците користеле солзавец и шок-бомби за да ги заштитат полицајците и да ги приведат оние што биле вклучени во пукањето. Тој рече дека тие биле разоружени и приведени заради испрашување додека полицијата работела за да го обезбеди местото на настанот.

Свет

Велика Британија ќе ја спасува културата со две милијарди долари помош

Објавено пред

Велика Британија планира да вложи речиси две милијарди долари за да им помогне на театрите, уметничките галерии и други културни институции да ја преживеат коронакризата, соопшти владата.
Пандемијата тешко го погоди уметничкиот и културниот сектор, особено преку мерките за физичка дистанца кои донесоа голема неизвесност за иднината на работата на театрите, кината, музеите и галериите.

Владата одлучи да основа фонд вреден 1,57 милијарди фунти ( 1,96 милијарди долари) кој би требало да им помогне на музеите и историските локации, компаниите кои се занимаваат со жива музика и независните кина.

„ Тоа е најголемата еднократна инвестиција во британската култура во историјата, а целта е да се спасат важни организации за културно и наследство низ целата земја, кои се погодени од пандемијата “, се вели во соопштението на владата.

Секторот за уметност и култура вработува 700.000 луѓе.

Информацијата за инвестиции се заснова на апелот од минатата недела од 1.500 културни работници, вклучително и Ед Шеран и Ролинг Стоунс, за владата да ја спаси музичката индустрија од колапс.

Театарот на Шекспир глобус предупреди во мај дека може да ги затвори вратите ако не добие помош за време на блокадата.

Прикажи повеќе...

Свет

Ирак негира дека извршил ракетен напад на меѓународниот аеродром во Багдад

Објавено пред

Ирак негира дека извршил ракетен напад на меѓународниот аеродром во Багдад, пренесува „Спутник“.

„Неколку медиуми објавија пад на ракета „катјуша“ во близина на терминалот на меѓународниот аеродром во Багдад. Ние целосно ја демантираме оваа вест, а Командата за операции во Багдад не наведе никакви ракетни напади до 00:50 часот и ги повикуваме медиумите да бидат точни и да преземаат информации исклучиво од безбедносната медиумска ќелија“, соопштија од канцеларијата на ирачкиот премиер Мустафа Ал-Каземи.

Изјавата следи по извештајот на телевизијата „Ал Сумарија“ во кој се цитираше извор за безбедност кој тврди дека ракета паднала во близина на меѓународниот аеродром во Багдад без да предизвика експлозија или жртви.

Претходно „Ал Сумарија“ објави дека американскиот систем на противвоздушна одбрана во неделата успеал да одврати ракетен напад насочен кон американската амбасада. Според извештајот, ракетата слетала на станбена зграда во близина на амбасадата при што повредено е едно дете.

Инцидентот го потврдија безбедносните медиуми, кои тврдат дека ирачките безбедносни сили биле во можност да спречат уште еден напад во областа Ум ал Азам.

„Запознаени сме со извештаите за пад на ракета во Меѓународната зона. Ирачките безбедносни служби ја водат истрагата“, рече портпаролот на американскиот Стејт департмент за „Спутник “.

Американскиот Системот за воздушна одбрана „Патриот“ претходно беше тестиран од страна на американските сили во „зелената зона“ на Багдад, која е домаќин на владините згради на земјата и меѓународните амбасади, вклучително и американската. Тестирањето беше осудено од некои ирачки пратеници како „провокација“ и „кршење на меѓународното право“.

Прикажи повеќе...

Свет

Претепан до смрт возач на автобус зошто не дозволил да се качат патници без маски

Објавено пред

Возач на автобус во Франција е смртно претепан, бидејќи не им дозволил на луѓе да влезат без заштитни маски.

Како што пренесува Би-би-си, четворица луѓе, од кои никој не носел маска ниту имал билет за возење, го нападнале 59-годишниот возач во градот Бајоне, по што се здобил со тешки повреди на мозокот.

Полицијата соопшти дека еден од напаѓачите е уапсен.

Откако многу возачи на автобуси одбија да работат во знак на протест поради нападот на нивни колега, регионалниот сообраќаје во прекин.

Маските за лице во Франција се задолжителни во јавниот сообраќај.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

Во просек 13 отсто од тестираните за коронавирус во земјата се позитивни

Во просек, 13 отсто од тестираните за Ковид-19 се позитивни, а неделно се прават 8.000 тестови, истакна министерот за здравство,...

Македонија20 минути

Филипче: Граѓаните мора да прифатат дека ваквата реалност ќе трае подолго од што се очекуваше

Новиот бран на коронавирус кај нас дојде порано, граѓаните мора да прифатат дека ова ќе трае подолго од што се...

Македонија21 минута

(Интервју) Бачев: Ќе коалицираме со онаа партија која ќе се залага за враќање на уставното име

Поништување на Преспанскиот договор, поништување на договорот со Бугарија враќање на уставното име на државата се црвените линии под кои...

Македонија47 минути

Обвинителот Бубевски заболен од коронавирус, Фатиме Фетаи е во самоизолација

Обвинителот Гаврил Бубевски кој беше дел од СЈО, а сега е дел од скопското Обвинителство и ги застапува предметите „Насилство...

Регион1 час

Чедомир Јовановиќ објави фотографија од болница: Уморен сум, сè уште ми е неопходен кислород

Лидерот на српската Либерално демократска партија ЛДП, Чедомир Јовановиќ, се огласи на „Твитер“ од Клиниката за инфективни болести во Белград,...

Македонија2 часа

Петмина починати и 78 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на...

Македонија2 часа

(Видео) Санчез: Се надевам дека по 15 јули, Северна Македонија ќе остане со проевропска влада

Се надевам дека по изборите на 15 јули, Северна Македонија ќе продолжи со ваква проевропска влада, влада што ќе остане...

Регион4 часа

(Видео) И покрај забраната, Грција им дозволи влез на српските туристи кои со часови чекале на граница

Грција донесе одлука од денеска од 6 часот наутро повторно да ги затвори границите за Србија по порастот на бројот...

Топ4 часа

Притвор за двајцата скопјани што киднапираа Италијанка

Судот им определи притвор од осум дена на двајцата скопјани што киднапираа Италијанка. Тие се осомничени за кривично дело противправно...

Култура4 часа

Почина легендарниот композитор Енио Мориконе

Познатиот италијански композитор Енио Мориконе почина на 91-годишна возраст. Мориконе се смета за еден од највлијателните филмски композитори од доцните...

Македонија4 часа

Над 7.000 заразени со коронавирус во земјата

Бројот на заразени од коронавирус во земјата надмина 7.000 лица кога вчера беа регистрирани 115 новозаболени. Во моментот активни се...

Регион19 часа

Во Грција 25 новозаразени со коронавирус, осуммина се странски туристи

Грчките власти објавија дека регистрирале уште 25 заразени со коронавирус во изминатите 24 часа и дека нема смртни случаи. Од...

Регион20 часа

На изборите во Хрватска гласале 107.000 гласачи помалку од 2016 година

До попладне, околу 107.000 помалку гласачи излегоа на гласање за хрватскиот парламент отколку во 2016 година, покажуваат податоците на Државната...

Забава21 час

Индиец со златна маска се штити од коронавирус

Индискиот бизнисмен Шанкар Курхаде рече дека платил околу 3.550 евра за златна маска направена по мерка којашто треба да го...

Свет22 часа

Во поплавите во Јапонија настрадаа 16 лица, а 20 се тешко повредени

Најмалку 16 лица загинаа, а 20 се повредени и се во сериозна состојба во западниот дел на Јапонија каде обилните...

Спорт23 часа

Руски голман заврши во болница откако го удрил гром на тренинг

Иван Заборовски, голман на рускиот третолигаш Знамја Труда завршил во болница, откако го погодил гром на тренинг на тимот. Иако...

Македонија23 часа

Регистрирани 115 новозаразени и седуммина починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на...

Топ24 часа

Од куќа во Скопје украдени речиси милион евра

Скопјанец на возраст од 58 години во вечерните часови на 4 јули пријавил тешка кражба во неговиот дом. Според пријавеното,...

Македонија1 ден

Битолчаните кои претрпеле штети од поројниот дожд ќе може да аплицираат за помош од општината

По обилните врнежи од дожд, кои синоќа ја зафатија Битола и по целоноќните интервенции на терен од страна на екипите,...

Македонија1 ден

Уролог од Тетово е прв починат доктор со Ковид-19 во земјава

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека во градската болница ,,8 Септември” во Скопје, на 64 годишна...

Досие