Контакт

Свет

Експертите од СЗО в четврток ќе пристигнат во Вухан

Објавено пред

Кина објави дека експерти од Светската здравствена организација (СЗО) ќе ја почнат посетата на Вухан в четврток, од каде што се рашири пандемијата на коронавирусот на крајот на 2019 година.

Се наведува дека експертите на СЗО ќе пристигнат во Вухан од Сингапур, пренесува АП.

Директорот на СЗО, Тедрос Адананом Гебрејесус, минатата недела изрази незадоволство поради одложувањето на пристигнувањето на научниците во Вухан.

Откако Кина во понеделникот најави прием на експертите на СЗО, Гебрејесус рече дека научници од повеќе земји ќе се обидат да утврдат како се пренел вирусот на луѓето.

Свет

Kси Џинпинг прогласи победа над сиромаштијата во Кина

Објавено пред

Кинескиот претседател Kси Џинпинг на церемонијата во Пекинг објави целосна победа во борбата против руралната сиромаштија со цел да ја одбележи 8-годишнината од својот мандат.

Државните медиуми јавуваат дека Кси е заслужен што близу 100 милиони луѓе веќе не припаѓаат на сиромашните, што е цел што беше постигната во декември, а беше објавена оваа година, кога владејачката Комунистичка партија слави 100 години постоење.

„Владејачката комунистичка партија на Кина и кинескиот социјалистички систем се основни гаранти против ризиците, предизвиците и тешкотиите“, рече кинескиот претседател во говорот во Големата народна сала.

Тој ги одликуваше клучните луѓе во борбата против сиромаштијата.

Некои експерти за глобална политика сметаат дека Кина ја постави линијата на сиромаштија прениско во нејзината дефиниција и дека се потребни одржливи инвестиции за да се продолжи развојот во најсиромашните области.

Кина ја дефинира екстремната сиромаштија како годишен приход по глава на жител кој е под 4.000 јуани (620 американски долари) или околу 1,69 американски долари на ден. Границата утврдена од Светска банка е 1,90 долари на ден.

Прикажи повеќе...

Свет

Повеќе од 113 милиони заболени во светот, 320.000 нови случаи на коронавирус за еден ден

Објавено пред

Бројот на заболени од коронавирус во светот од почетокот на пандемијата на коронавирус надмина 113 милиони, објави вечерва сајтот worldometers.info.

Според податоците на оваа американска страница, од 113 милиони заболени, повеќе од 2,5 милиони починале, а скоро 89 милиони луѓе закрепнале од коронавирусот.

Во моментов има околу 22 милиони активни случаи во светот, од кои 21,87 милиони луѓе или 99,6 проценти имаат лесна или умерена форма, додека околу 92 000 (0,4 проценти) заболени се во сериозна состојба.

Според бројот на починати, први се САД, кои имаат над 515.000 мртви, а потоа следат Индија со над 156.000 и Бразил со близу 250.000 смртни случаи.

Повеќе од 326.000 нови случаи на Ковид-19 се потврдени ширум светот во последните 24 часа, заразени се вкупно 111,76 милиони луѓе ширум светот, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

Во последните 24 часа уште 8.384 лица починаа како резултат на зараза со коронавирусот, покажуваат најновите податоци објавени од СЗО, пренесува агенцијата ТАСС.

Досега 2,48 милиони луѓе во светот ја загубија битката со коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Роверот „Упорност“ ги испрати првите панорамски сцени од Марс

Објавено пред

Роверот на НАСА „Упорност“ ја испрати на Земјата првата панорамска слика на површината на Марс, објави американската агенција за истражување на вселената.

Фотографијата што го опфаќа целиот круг е составена од 142 слики направени на 21 февруари од камерата „масткем-з“.

Сликата покажува пуста област со геолошки формации, вклучувајќи карпа со бразди од ветер и работ на кратерот Језеро, каде што роверот слета минатата недела.

НАСА објави дека модерната камера ќе им помогне на научниците да ги испитаат атмосферските услови во кратерот и оддалеку да ги идентификуваат видовите карпи и седименти кои треба да се испитаат со помош на инструменти на роверот.

Џим Бел, истражувач од Државниот универзитет во Аризона, кој ја води операцијата со камерата „масткем-з“, рече дека фотографијата потврдува дека роверот паднал на идеално место, пренесе агенцијата ДПА.

„Упорност“ патуваше низ вселената речиси седум месеци по лансирањето од Кејп Канаверал на Флорида.

Научниците се надеваат дека ќе пронајдат докази во езерскиот кратер дека микробите постоеле на Марс во минатото. Марс имаше вода на својата површина пред милијарди години, а на тоа се заснова и претпоставката дека можеби постоел некој облик на живот на планетата.

„Упорност“ ќе ја истражува површината на Марс, неговата геологија и клима најмалку две години, а исто така ќе собира примероци од карпите и почвата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија13 минути

Со британскиот сој се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот сој на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница Жан Митрев, кои денеска...

Македонија37 минути

Захариева: Нема да поглегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа46 минути

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион2 часа

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа13 часа

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија19 часа

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија21 час

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ23 часа

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет23 часа

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија24 часа

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија1 ден

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија1 ден

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија1 ден

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет2 дена

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија2 дена

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија2 дена

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија2 дена

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Македонија2 дена

( Видео) Заев: Мијалков избега и тоа што се појави не е олеснителна околност

Правдата е обезбедена и ќе ја има повеќе и почесто и ќе следува ваков одговор кога некој ќе сака да...

Досие