Контакт

Свет

Експлозија предизвика потрес на границата меѓу Кина и Северена Кореја

Објавено пред

Силен потрес бил почувствуван денеска на границата меѓу Кина и Северна Кореја, пренесуваат светските медиуми.

Според АФП, кинеските власти се сомневаат во експлозија.

Сè уште не е познато за што точно се работи. Би-би-си на „Твитер“ пишува дека експлозијата може е да потекнува од повеќе работи вклучувајќи и можност таа да била предизвикана во некој од околните рудници.

Според податоците од кинескиот центар за мерење земјотреси, во 19.38 часот по локално време бил почувствуван земјотрес со јачина од 1,3 степен според Рихтер. Потресот бил почувствуван во градот Хзнчун недалеку од границата.

Кинескиот претседател Шји Џјинпинг неделава треба да ја посети Северна Кореја, првпат по 14 години.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Бугарите и Хрватите се најнезадоволни граѓани во ЕУ

Објавено пред

Бугарите и Хрватите се најнезадоволни граѓани во Европската Унија, покажа најновото истражување на Евростат. Просечната општа оценка на квалитетот на живот во 2018 година во Хрватска е 6,3 , а во Бугарија е 5,4.

Квалитетот на живот се оценува на скала од 0, која означува целосно незадоволство, до 10 што е оцена за целосно задоволство.

Просечната оцена на квалитетот на животот на граѓаните во ЕУ во 2018 година изнесува 7,3.

Додека задоволството од квалитетот на живот во Бугарија лани пораснал во однос на 2013 година кога бил оценет со 4,8, задоволството од животот во Хрватска во истиот период стагнирал. Главната причина за незадоволството на Хрватите, според извештајот, се финансиите.

Словенците спаѓаат меѓу позадоволните граѓани на ЕУ. Просечната оцена на квалитетот на живот е 7,3 што е на ниво на просекот во ЕУ.

Прикажи повеќе...

Свет

Демонстранти во Боливија запалија куќи на политичари

Објавено пред

Претседателот на Народното собрание на Боливија, Виктор Борда, поднесе оставка откако демонстранти ја запалија неговата куќа.

„Поднесувам оставка на местото претседател на Собранието, во надеж дека тоа ќе помогне за зачувување на физичкиот интегритет на мојот брат кој го држат како заложник во неговата куќа“, рекол Борда.

Претходно денеска оставка поднесе и министерот за рударство, Цезар Наваро, чија куќа, исто така, беше запалена.

Денеска биле запалени куќите и на сестрата на претседателот на државата, Ево Моралес, како и на гувернерот на регионот Оруро.

Немирите во Боливија почнаа по изборите на 20 октомври кога Моралес прогласи победа. Неговите опоненти тврдат дека тој ги наместил резултатите.

Во постизборното насилство загинаа три лица, додека околу 200 беа повредени.

Прикажи повеќе...

Европа

Убиен тинејџер во пукање во Малме

Објавено пред

Петнаесетгодишно момче е убиено, а уште еден тинејџер е тешко повреден во пукање на плоштад во Малме, соопшти шведската полиција.

Надлежните навеле дека непознати напаѓачи отвориле оган кон пицерија синоќа во 21 часот. Според изјави на очевидци, напаѓачите избегале на велосипеди.

До пукањето дошло неколку минути по експлозија на бомба која била поставена под автомобил во друг дел на Малме.

Полицијата сè уште не утврдила дали двата инциденти се поврзани и сè уште не ги идентификувала осомничените.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа10 часа

Бугарите и Хрватите се најнезадоволни граѓани во ЕУ

Бугарите и Хрватите се најнезадоволни граѓани во Европската Унија, покажа најновото истражување на Евростат. Просечната општа оценка на квалитетот на...

Свет11 час

Демонстранти во Боливија запалија куќи на политичари

Претседателот на Народното собрание на Боливија, Виктор Борда, поднесе оставка откако демонстранти ја запалија неговата куќа. „Поднесувам оставка на местото...

Економија12 часа

Дубровник воведува петгодишна забрана за отворање нови ресторани

Градот Дубровник воведува петгодишна забрана за отворање нови ресторани, потврди градоначалникот, Мато Франковиќ. По ограничувањето на бројот на крузери во...

Македонија15 часа

Изречени 34 казни за палење стрништа

Државниот инспекторат за земјоделство (ДИЗ) информира дека за време на викендот ги зачести контролите на терен, осбено во оние региони...

Македонија16 часа

Мицкоски: За Македонија не постои друга алтернатива освен полноправно членство во ЕУ

За нас нема алтернатива освен она кое што го зборуваме цело време, а тоа е полноправно членство во рамките на...

Македонија18 часа

Заев: Балканот се менува кон подобро место за живеење

На заедничката пресконференција од Охрид, премиерот Зоран Заев истакна дека му е чест што на гости ги има лидерите на...

Регион18 часа

Рама: Нема оправдување зошто Косово не учествуваше во оваа иницијатива

Албанскиот премиер Еди Рама од самитот во Охрид порача дека Косово згрешило што не учевствува во иницијативата за регионална соработка...

Регион18 часа

Вучиќ: Тука не правиме Југославија, туку поквалитетен живот за нашите граѓани

Српскиот претседател Александар Вучиќ од Охрид изјави дека договорот што го постигнале со Заев и Рама, ќе им овозможи на...

Топ19 часа

Скопјанец повреден од куршум за време на грабеж на Бит Пазар

Скопјанец е тешко повреден, откако синоќа на Бит Пазар за време на грабеж на возило бил испукан куршум, кој завршил...

Свет20 часа

Лула да Силва: Трамп не е светски лидер, нека си ја гледа својата работа

Поранешниот претседател на Бразил Луис Инасио Лула да Силва му порача на американскиот претседател Доналд Трамп да си ја гледа...

Свет21 час

Иран пронајде ново нафтено поле

Иран откри ново нафтено поле на југот од земјата, соопшти иранскиот претседател Хасан Рохани. Како што изјави, нафтеното поле е...

Македонија21 час

Економска соработка и „мал шенген“ главни теми на самитот во Охрид

Инцијативата за воспоставување поинтензивна економска соработка на државите од Западен Балкан и најавуваниот договор т.н. „мал шенген“ се очекува да...

Регион22 часа

Тачи објасни зошто не дошол на самитот во Охрид

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака...

Свет1 ден

Двајца скијачи загинаа во лавина на Алпите

Властите на југот од Австрија соопштија дека двајца скијачи загинале во лавина на Алпите. Австрискиот сервис ОРФ објави дека тие...

Свет1 ден

На илјадници Американци им стигнаа честитки од починати пријатели и партнери

Повеќе од 60.000 луѓе во САД поради грешка во системот минатата недела добија смс-честитки испратени за Денот на вљубените –...

Свет2 дена

Северна Кореја се соочува со лоша жетва во моменти на сериозен недостиг на храна

Овогодинешната жетва на Северна Кореја се предвидува да биде полоша од вообичаеното, да ги влоши ионака сериозните недостатоци на храна...

Свет2 дена

Асад: Европа треба да се плаши од џихадистите со кои е во сојуз, а не од бегалците

„Лицемерен“ е стравот на европските народи дека Турција ќе им испрати бегалци, изјави сирискиот претседател, Башар ал Асад, во интервју...

Македонија2 дена

Макрадули: Собрани и испитани се сите хемикалии во „Охис“, нема никаква опасност

Заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули на Фејсбук објави дека инцидентот во фабриката „Охис“ е саниран и дека сите...

Македонија2 дена

Вакцинацијата против сезонски грип ќе почне на 22 ноември

Министерството за здравство информира дека вакцинацијата против сезонски грип ќе почне на 22 ноември. Од таму информираат дека се набавени 28.000...

Македонија2 дена

Податоците за загадувањето во Гази Баба се невалидни поради замена на дел

Податоците за загадувањето на воздухот од мониторинг станицата во Гази Баба во текот на изминатите пет часа биле невалидни поради...

Досие