Контакт

Регион

Ердоган ги смени амбасадорите во Шведска и Финска

Објавено пред

Турскиот претседател Таип Ердоган ги смени амбасадорите во Шведска и Финска, земји кои аплицираа за членство во НАТО.

dobivaj vesti na viber

Според официјалниот весник на турската влада „Ресми Газета“, Ердоган назначил нови амбасадори во 25 земји, па така Дениз Чакар, кој беше генерален директор за меѓународна промоција и култура, е назначен за амбасадор во Финска, додека Јан Тезељ, кој беше директор генерал за билатерални политички прашања во турското Министерство за надворешни работи, стана амбасадор во Шведска.

Поради настаните во Украина на 18 мај, Финска и Шведска поднесоа барање до генералниот секретар на НАТО за влез во алијансата. Турција го блокираше почетокот на процесот на разгледување на тие апликации.

Ердоган рече дека Анкара не може да каже „да“ за членството на Финска и Шведска во НАТО, бидејќи не може да верува во нивните гаранции за односите со претставниците на Работничката партија на Курдистан, која беше забранета во Турција.

Регион

(Видео) Огромниот пожар во Осиек го гасне и робот

Објавено пред

Пожарот што избувна синоќа на депонијата за пластика на компанијата „Драва интернешнл“ се прошири и на зградата, соопшти Здружението на Хрватската противпожарна бригада. Од таму додаваат дека пожарот се гаси во просториите на компанијата за преработка и складирање пластика „Драва интернешнл“, која се наоѓа на излезот од Осиек.

dobivaj vesti na viber

Јавната противпожарна служба на градот Осиек 41 минута по полноќ добила дојава за пожар на депонијата за складирање пластика. На отворен простор во близина на зградите се запалила поголема количина пластика, а пожарот се проширил на покривот и внатре во една од зградите на комбинатот, пренесуваат хрватските медиуми.

Во 4.52 часот пожарот ја зафатил зградата и почнал да се шири во неа.

Во интервенцијата биле ангажирани вкупно 74 пожарникари и 33 противпожарни возила од Осиек – барањската противпожарна единица.

Од 4.16 часот пожарот се гасне и со робот.

Согорувањето на пластиката произвело големо количество чад и отровни гасови, кои се шират поради силниот ветер и топлинското зрачење.

Прикажи повеќе...

Регион

Милан Радоичиќ пуштен од притвор

Објавено пред

Милан Радоичиќ, осомничениот за вооружениот конфликт во Бањска, е пуштен од притвор.

dobivaj vesti na viber

Судијата за претходна постапка на Вишиот суд во Белград, откога го сослуша обвинетиот М. Р. за причините за определување притвор, го одби предлогот на Вишото јавно обвинителство во Белград да определи притвор од правни причини пропишани со член 211 став 1 точка 1 од Законот за кривичната постапка, односно поради опасност од бегство, соопштија од Вишиот суд во Белград.

Воедно, како што се наведува, на обвинетиот М. Р. одредена му е мерка забрана за напуштање на местото на живеење со која му е забрането да ја напушти територијата на Р. Србија без одобрение на судот и му е забрането да оди на територијата на Косово  и му е наредено да се јави во надлежна полициска станица на 1 и 15 секој месец.

„Исто така, од обвинетиот М. Р. привремено му е одземена патната исправа, поточно пасошот на Република Србија, а пријавениот бил предупреден дека може да биде приведен доколку ги прекрши забраните и обврските. Обвинетиот М. Р. се товари за сторено кривично дело неовластено изработување, држење, носење и тргување со оружје и распрскувачки материи. Против наведеното решение, дозволена е жалба до кривичниот совет на Вишиот суд во Белград во рок од три дена од приемот на решението“, се заклучува во соопштението доставено до медиумите.

Прикажи повеќе...

Регион

Брнабиќ: Белград отсекогаш бил обвинуван дека е Путин, а тие се Зеленски

Објавено пред

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека нема разлика меѓу она што го кажува опозицијата во Србија и она што го кажува Приштина.

dobivaj vesti na viber

„Би рекла дека приштинските медиуми би биле горди доколку нивните медиуми известуваат како што известуваат тајкунските медиуми во Србија“, рече таа.

Таа додаде дека ако се погледне интервјуто на српскиот претседател Александар Вучиќ за Си-ен-ен, ќе се види дека фактичката состојба е целосно ирелевантна. „А тоа е притисокот против кој се бори Вучиќ“, рече таа.

„Имате голем лош волк, а тие се кутри, без разлика на сите потпишани договори до кои Приштина не се придржува. Така било и така ќе биде“, рече таа.

Српската премиерка потсети дека Белград секогаш бил обвинуван во смисла дека Белград е Путин, а тие Зеленски.

„Навистина, претседателот на Србија се бори со натчовечки напори и тоа го покажа во интервјуто за Си-ен-ен“, рече таа истакнувајќи дека секој друг ќе ги изгубеше нервите, а претседателот на Србија успеал да остане смирен.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија1 минута

Македонците почнаа да плаќаат 30% поевтин роаминг во ЕУ, во 2028 година цените ќе бидат исти како дома

Договореното намалување на трошоците за роаминг е веќе во сила и Македонците кои патуваат надвор од државата имаат 30% намалени...

Европа40 минути

Шарл Мишел: Украина може да се приклучи на ЕУ во 2030 година ако двете страни си ја завршат домашната задача

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, изјави дека Украина може да ѝ се приклучи на Европската Унија во 2030 година...

Македонија2 часа

Поведена постапка за делови од Законот за средното образование кои се однесуваат на користење бесплатен јавен превоз

Судот, постапувајќи по иницијативата на Лука Павиќевиќ од Скопје, одлучи да се поведе постапка за оценување на уставноста на членот...

Македонија3 часа

ЦУК: Вчера имаше 29 пожари на отворен простор, има уште еден активен пожар

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имаше 29 пожари на отворен простор. Гореле стрништа, пасишта, отпадоци, сува трева,...

Европа3 часа

(Видео) Идентификувани 11 повредени во сообраќајната несреќа кај Венеција, многумина се на интензивна нега

Работник од Гамбија, кој работел во „Финкантиери“, заедно со својот колега стана еден од хероите на спасувањето патници од автобус....

Свет4 часа

(Видео) Пукање на универзитет во Балтимор, САД, неколку повредени

Неколку лица се повредени во пукотница во близина на универзитетскиот кампус во Балтимор доцна синоќа, соопшти полицијата во градот на...

Регион4 часа

(Видео) Голем пожар во компанија во Осиек: „Не останувајте на отворено“

40-ина минути по полноќ избувна пожар во дворот на компанијата „Драва интернешнл“ во населбата Брјест во Осиек. Гори пластична маса...

Европа5 часа

(Видео) 21 лице загинаа во страшната несреќа кај Венеција, меѓу загинатите и две деца

Најмалку 21 лице загина кога автобус излетал од надвозник во близина на Венеција. Scene in Venice, Italy where a bus...

Македонија12 часа

(Видео) Мечка и вечерва се спушти во Жировница

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, објави видео од мечка во селото Жировница. „Вечерва низ тесните улички...

Македонија13 часа

Ако секој политичар јасно ги кажува ставовите државата ќе оди напред, рече Спасовски

Јасно и гласно го кажувам својот став. Ако секој политичар има одговорност и ги кажува јасно ставовиве државата ќе оди...

Регион14 часа

Османи за „Си-ен-ен“: Потребни се санкции против Србија, сакаме Радоичиќ да биде екстрадиран во Косово

Косовската претседателка Вјоса Османи за Си-Ен-Ен изјави дека Косово е нападнато и дека меѓународната заедница треба да воведе санкции кон...

Македонија16 часа

Нема да има отстрел на мечки: проблемот ќе се решава преку чистење на ѓубрето, посебни хранилишта, обезбедување на имотите

Владата, на денешната седница, го разгледа Записникот од седница на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот на управување...

Македонија19 часа

Народниот правобранител најави постапка, а инепкторатот надзор во „Демир Хисар“ по случајот со 17-годишното момче со аутизам

Институцијата народен правобранител ќе поведе постапка за случајот со 17-годишно момче со аутизам, за кое претходно во медиумите беше објавено...

Македонија22 часа

Мицкоски: Ако Спасовски не се согласува со законот за амнестија, тогаш нека ја напушти Владата веднаш

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, запрашан дали Спасовски прави театар или вистинско изразување за незадоволството со тоа што рече дека...

Македонија23 часа

Ковачевски: Одредени лица нема да бидат опфатени со законот за амнестија, СДСМ ќе поднесе амандман

Законот за амнестија е испратен во Собранието во процедура, без европско знаменце, рече денес премиерот Димитар Ковачевски. Нагласи дека неколку...

Македонија23 часа

Тренчевска: За линеарно покачување на пензиите повеќе нема да се разговара, легитимно е да се протестира

Пензионерите имаат демократско право да протестираат, но за линеарно покачување на пензиите повеќе со нив нема да се разговара, рече...

Топ24 часа

Загина 18-годишник од Тетовско: со возилото излетал од патот и удрил во столб

Вчеравечер, околу 21.30 часот, во СВР Тетово пријавено е дека на регионалниот пат Пирок – Тетово, во тетовско Долно Палчиште,...

Македонија1 ден

28 години од атентатот на Киро Глигоров

Поминаа 28 години од атентатот на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров. Глигоров го преживеа атентатот со тешки повреди во пределот...

Македонија1 ден

Бистри и матни случаи за септември 2023 година според „Транспаренси интернешнл – Македонија“

„Транспаренси интернешнл – Македонија“ продолжува да ја спроведува редовната месечна активност за следење случаи и дејства поврзани со коруптивни однесувања...

Македонија1 ден

Вељаноски: Во овој парламентарен состав се сменија тројца министри за правда и двајца премиери, а сè уште немаме донесено закон за вонредна состојба

„В година ќе имаме претседателски и парламентарни избори! Нема никаква оправданост економска, политичка, во текот на една година да имаме...