Контакт

Свет

Ердоган им рече „не“ на арапските земји

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го отфрли барањето на водечките арапски земји да ги повлече турските сили од Катар, оценувајќи го како „неучтиво“.Ердоган, по молитвата во Истанбул по повод Бајрам, изјави дека неговата земја нема да бара дозвола од другите кога склопува договори за соработка во областа на одбраната.

dobivaj vesti na viber

– Барањето Турција да ги повлече своите војници е тажно и знак на непочитување на Турција, истакна Ердоган.

Тој повтори дека неговата земја и натаму ќе го поддржува Катар, кога се во прашање санкциите воведени кон официјална Доха од страна на неколку арпаски земји.

Саудиска Арабија, Египет, Обединети Арапски Емирати и Бахреин ги прекинаа врските со Катар поради наводна поддршка на тероризмот. Арапските држави доставија листа на барања и поставија рок од десет дена за исполнување на истите, во кои е вклучена и исплата на непрецизирана сума на отштета.

Катар ја разгледал листата со барања упатени до оваа земја од страна на четири арапски земји, неопходни за нормализирање на меѓусебните односи. Сепак, малиот, но богат и влијателен емират во Персискиот Залив овие услови ги оцени како неразумни и неостварливи. Барањата предвидуваат 13 точки, меѓу кои се бара Катар да ги прекине сите врски со движењето Муслиманско братство и со други групи како Хезболах, Ал Каеда и Исламска држава.

Според листата на барања, Катар треба да се откаже од натурализација на граѓани на четири земји и да ги протера тие кои се на негова територија. Предвидено е и Катар да ги предаде сите лица по кои е распишана потерница во Саудиска Арабија, Египет, Обединети Арапски Емирати и Бахреин под обвинение за тероризам; да го запре финансирањето на екстремистичките организации, прогласени за терористички од страна на САД, како и да достави информации за опозиционерите.

Што се однесува во делот за Иран, се наведува дека Катар треба да ги затвори дипломатските претставништва во Иран и да ги протера сите членови на елитниот ирански воен Корпус на гардата на Исламската револуција и да тргува со Техеран во согласност со американските санкции.

Во барањето за затворање на Ал Џезира, чие седиште е во Доха се посочува дека Катар треба да ги затвори сите филијали на сателитскиот телевизиски канал. Тоа значи и затворање на редакцијата на англиски јазик. Соседите на Катар ја обвинуваат Ал Џезира дека поттикнува нереди во регионот и го поддржува Муслиманско братство.

Свет

Шефот на компанијата на Трамп призна дека имало даночна измама

Објавено пред

Директорот на семејниот бизнис на Доналд Трамп се изјасни за виновен за помагање на компанијата да организира 15-годишна даночна измама, како дел од спогодбата со обвинителите.

dobivaj vesti na viber

Ален Вајселберг (75), поранешниот финансиски директор на организацијата Трамп, се изјасни за виновен по сите 15 точки од обвинението, за кои беше обвинет од обвинителството, пред државниот суд во Њујорк во Менхетен.

Вајселберг, кој работеше за Трамп околу половина век, не се очекува да соработува со обвинителите на Менхетен во поголемата истрага што ја водат против Трамп. Но, неговото признавање веројатно ќе го зајакне нивниот случај против компанијата на поранешниот претседател, која управува со голф-стапови, хотели и недвижности ширум светот.

„Овој договор за признавање вина директно ја вмеша Организацијата Трамп во широк опсег на криминални активности и бара од Вајселберг да даде непроценливо сведоштво на претстојното судење“ – рече во изјавата окружниот обвинител на Менхетен, Алвин Брег.

„Со нетрпение очекуваме да го докажеме нашето обвинение на суд“, додаде тој.

Во изјавата, портпаролката на Организацијата Трамп го нарече Вајселберг „добар и чесен човек“, кој бил „злоупотребуван и прогонуван од специјалниот обвинител на Менхетен како дел од политички мотивираната борба против Доналд Трамп“.

Таа исто така рече дека компанијата не направила ништо лошо и дека со нетрпение го очекува судењето. Организацијата Трамп се соочува со казни и други казни доколку биде осудена. Доналд Трамп, кој беше вовлечен во многу правни битки, не беше обвинет во случајот.

Во јули 2021 година, обвинителите ги обвинија Организацијата Трамп и Вајселберг за шема за даночна измама и фалсификување деловни книги. Вајселберг беше обвинет за прикривање и неплаќање данок на приход од 1,76 милиони долари.

Договорот за признавање вина на Вајселберг предвидува тој да одлежи пет месеци на островот Рикерс, а тој би можел да биде ослободен по 100 дена.

Порамнувањето вклучува пет години условна казна и исплата на 1,99 милиони долари во даноци, казни и камати.

Тој ќе започне со издржување на затворската казна по судењето. Доколку не беше постигнат договор, Вајселберг ќе беше осуден на 15 години затвор. Вајселберг поднесе оставка како главен финансиски директор во компанијата на Трамп, но Трамп продолжува да му плаќа како висок советник.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ: Зад нас е тежок ден, се надевам дека по некое чудо ќе дојдеме до компромисно решение

Објавено пред

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва од Брисел, каде што учествуваше на разговорите меѓу Белград и Приштина, изјави дека ова е тежок ден за Србија и истакна дека ќе продолжи да се бори за мир и стабилност.

dobivaj vesti na viber

„Тешкиот ден е зад нас, тоа беше тежок ден за сите граѓани и за целата држава, не можам да кажам дека заврши успешно, но се воздржувам од други коментари бидејќи се надевам дека е можно по некое чудо да стигнеме компромисно решение.Затоа ќе продолжам да се борам за мир и стабилност“ – објави Вучиќ во видео обраќањето на Инстаграм.

Тој најави дека ќе им се обрати на граѓаните во следните 48 часа.

„Едвај чекам да се вратам во Србија!“ – напиша претседателот, пренесува „Танјуг“.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Силно невреме во Љубљана, ветер со над 100 км/ч

Објавено пред

Љубљана попладнето ја зафати силен бурен ветер. Налетите на ветрот надминаа 100 километри на час, однесени се неколку покриви и паднаа многу дрвја низ градот, а има и полесно повредени. Ветрот урна и дел од градежното скеле во центарот на главниот град, а низ воздухот летаа парчиња градежен материјал.

dobivaj vesti na viber

Околу 15 часот кон Словенија дошло невреме од северниот дел на Јадранот. Околу 14:30 часот Љубљана ја зафатил силен ветер, а потоа бурата се префрлила кон Австрија, јавуваат тамошните медиуми.

Според податоците на Агенцијата за заштита на животната средина (Арсо), ветерот достигнал брзина од 102 километри на час, што е нов рекорд.

 

Денешното невреме траело кратко и немало многу врнежи.

Од Љубљанската противпожарна бригада информираат за 114 интервенции, но ситуацијата се менувала од минута во минута.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Вучиќ: Зад нас е тежок ден, се надевам дека по некое чудо ќе дојдеме до компромисно решение

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва од Брисел, каде што учествуваше на разговорите меѓу Белград и Приштина, изјави дека ова...

Свет4 часа

Стотици писатели ќе ги читаат книгите на Ружди на улица во Њујорк

Стотици писатели ќе се соберат во Њујорк за да ги читаат делата на Салман Ружди, по примерот на настанот првпат...

Европа5 часа

Зеленски: ОН мора да обезбедат заштита на нуклеарната централа Запорожје

Украинскиот претседател Володимир Зеленски по средбата со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави дека ОН мора да обезбедат заштита...

Македонија7 часа

Македонскиот тим од историската комисија: Најголема лага е дека текстовите за заедничко чествување ќе се применат во образованието

Македонскиот тим во Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања упати реакција во врска со објавените решенија на комисијата,...

Македонија8 часа

Агенцијата за млади и спорт со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон

Агенцијата за млади и спорт соопшти дека со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон. „Како традиција, која Охрид и...

Економија9 часа

Дизелот поскапува за 2 денара, цените на бензините остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија9 часа

Пецаков: Пливачите се револтирани бидејќи три години со ред не им е исплаќан награден фонд

Пливачите се револтирани бидејќи три години со ред не им е исплаќан награден фонд, обзнани градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков....

Македонија10 часа

Бугарското МНР ја охрабрува Комисијата за историски прашања да продолжи со работата

Министерството за надворешни работи во Бугарија ја поздравува досегашната активност на Мешовитата комисија за образовни и историски прашања меѓу Софија...

Македонија12 часа

СДСМ: Деструктивниот Мицкоски сонува власт, избори ќе има во 2024 година и на тие ВМРО-ДПМНЕ ќе изгуби

Откако им пропаднаа сите обиди за блокада и дестабилизација на државата, Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат со деструктивното однесување на...

Македонија12 часа

За еден ден поднесени се над 50 барања за проценка на штети од невремето во Неготино

За еден ден поднесени се над 50 барања од граѓани кои претрпеле штети од невремето кое пред два дена го...

Свет13 часа

Конашенков предупредува: Украинците планираат артилериски напади на територијата на нуклеарната централа Запорожје од Никопол

Украина планира утре да изврши артилериски напади на територијата на нуклеарната централа Запорожје од Никопол, тврди денеска портпаролот на руското...

Македонија13 часа

Портокалова фаза во цела држава, се препорачува ослободување од работа на најранливите категории население

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негувателите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа,...

Свет13 часа

Гори природен парк во Португалија, над 1.000 пожарникари го гаснат пожарот

Повеќе од 1.200 пожарникари учествуваат во гаснењето на големиот шумски пожар во португалскиот природен парк „Сера да Естрела“, кој се...

Свет14 часа

Тешка автобуска несреќа во Мароко – 23 загинати, 36 повредени

23 лица загинаа, а 36 се повредени во автобуска несреќа источно од Казабланка, една од најсмртоносните несреќи во Мароко во...

Свет14 часа

Советникот на Зеленски: Се подготвуваме за руски напад врз Киев на 24 август

Олексиј Арестович, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, изјави дека Украина се подготвува за руски ракетен напад врз Киев, кој...

Економија14 часа

Масовни протести поради економската криза во Аргентина

Илјадници незадоволни Аргентинци го блокираа центарот на Буенос Аирес за време на насилните улични протести, барајќи од владата да ги...

Свет1 ден

Напаѓачот на Ружди: Прочитав неколку страници од неговиот роман, го нападна исламот

Хади Матар – напаѓачот на познатиот писател Салман Ружди рече дека го почитува ајатолахот Хомеини, но не сакаше да каже...

Регион1 ден

Сопственикот на автобусот кој се преврте во Бугарија доби 99 прекршоци и казна од 30.000 евра

Во врска со сообраќајната несреќа што се случи на автопат во Бугарија на 14 август, во која учествуваше автобус од...

Регион1 ден

Курти: Имаме јасна визија, сакаме членство во НАТО

Косовскиот премиер Албин Курти денеска во Брисел изјави дека Косово сака членство во воената алијанса НАТО. „Имаме јасна визија. Сакаме...

Регион1 ден

Вучиќ од Брисел: За Србија мирот и стабилноста се од клучно значење, утре ќе имаме тешки разговори

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ е во Брисел и денеска се обрати на заедничка прес-конференција со генералниот секретар на НАТО,...