Контакт

Свет

Ердоган: Хамас не е терористичка организација, тоа се муџахедини што ги бранат своите земји

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, обраќајќи им се на претставниците на неговата партија во парламентот, го коментира конфликтот на Блискиот Исток.

dobivaj vesti na viber

„Израел заедно со Западот може да го гледа Хамас како терористичка организација. Западот ви должи многу. Но, Турција не ви должи ништо“, им порача Ердоган на Израелците.

„Хамас не е терористичка организација, тоа е група муџахедини што ги бранат своите земји“, рече тој. Турскиот лидер потврди дека ги откажува плановите да го посети Израел поради нехуманата војна, пишува „Тајмс оф Израел“.

„Имавме проект да одиме во Израел, но тој беше откажан, нема да одиме“, рече тој. Турскиот министер за надворешни работи, Хакан Фидан, говорејќи во Катар, го обвини Израел за „злосторства против човештвото“ за време на воените операции во Газа.

„Целење кон нашите палестински браќа, вклучително и деца, пациенти и постари лица, дури и во училиштата, болниците и џамиите, е злосторство против човештвото“, нагласи тој заедно со катарскиот министер за надворешни работи, Мохамед бин Абдулрахман ал-Тани.

Свет

Бајден и се обрати на нацијата: Време е да се смират страстите

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден го искористи формалниот амбиент на Овалната соба на Белата куќа за да ги замоли Американците да ја намалат политичката температура и да запомнат дека се соседи, а не непријатели, откако потенцијалниот атентатор го рани републиканскиот ривал Доналд Трамп.

dobivaj vesti na viber

Пукањето кон Трамп „не повикува сите да направиме чекор назад“, рече Бајден во говорот што траеше помалку од седум минути. За среќа, Трамп не е сериозно повреден, рече тој.

„Не можеме да дозволиме ова насилство да се нормализира. Политичката реторика во оваа земја стана многу вжештена. Време е да се смири“, рече тој.

„Сите имаме одговорност да го направиме тоа“.

Тоа беше трета употреба на Бајден на формалното поставување на Овалната соба за да коментира прашање од големо значење за Американците откако тој ја презеде функцијата во 2021 година.

Појавата на Бајден му овозможи да ја покаже својата моќ на функцијата, важна симболична слика додека тој се бори со некои во неговата Демократска партија кои сакаат 81-годишниот лидер да се повлече од кандидатурата за реизбор поради загриженоста дека нема ментална острина за друг четиригодишен мандат.

Прикажи повеќе...

Свет

Бајден: На митингот на Трамп е убиен татко кој го штител своето семејство

Објавено пред

Пензионираниот шеф на противпожарната служба Кори Комператоре беше убиен при обид за атентат врз поранешниот претседател Доналд Трамп.

dobivaj vesti na viber

„Тој беше татко кој го штитеше своето семејство од испуканите куршуми“, напиша Џо Бајден на својот официјален претседателски профил, оддавајќи му почит на 50-годишниот Кори Комператоре, кој беше на митингот со своето семејство.

Членовите на семејството го опишаа Комператоре како херој кој загинал штитејќи ги своите ќерки.

„Она што моите драги девојки мораа да го сведочат е непростливо“, напиша неговата сопруга Хелен Комператоре на Фејсбук.

Комператоре беше еден од повеќе од 10.000 луѓе кои присуствуваа на митингот на Трамп во Батлер.

„Митингот на Трамп во Пенсилванија го одзеде животот на мојот брат Кори Комператоре. Омразата на еден човек му го одзеде животот на човекот што најмногу го сакавме“, рекла сестрата на жртвата во објавата.

Според извештајот на Питсбург Пост-Газет, Комператоре претходно служел како началник на волонтерската противпожарна служба на градот Бафало.

Гувернерот Џош Шапиро вели дека наредил знамињата да се спуштат на половина копје во спомен на Комператоре.

Комператоре умре како херој, рече гувернерот. „Неговата сопруга ми кажа дека се фрлил на своето семејство за да го заштити“, рече Шапиро.

Комператоре зад себе ги остави сопругата и двете ќерки.

„Кори беше татко“, рече Шапиро.

„Кори беше пожарникар. Кори одеше во црква секоја недела. Кори ја сакаше својата заедница, а особено го сакаше своето семејство”, додаде тој.

Шапиро го опиша „како страстен поддржувач на поранешниот претседател“.

Прикажи повеќе...

Свет

Соученици на атентаторот на Трамп сведочат дека бил мета на булинг: често го малтретираа

Објавено пред

Томас Метју Крук кој се обиде да изврши атентат на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, не бил омилен во друштвото, сведочат за локални медиуми во Пенсилванија, негови соученици.

dobivaj vesti na viber

Момче кое одело во истиот клас со атентаторот, кажува дека Крук постојано времето го минувал сам и останатите често го малтретирале. На училиште доаѓал облечен во ловечка облека.

Џејсон Колер, поранешен ученик на истото училиште во кое учел атентаторот, за „Си – ен – ен“ изјави дека Крукс „како да имал мета на грбот“ во средното училиште и не се вклопил во општеството.

“Иако не одев во истиот клас со него, го гледав во ходниците и тој секогаш имаше ист израз на лицето”, вели Колер.

Колер додава дека Крукс бил злоупотребуван бидејќи не се вклопувал во општеството.

“Слушнав дека е паметен човек”, изјави Колер, додавајќи дека обидот за атентат врз Трамп е за него неверојатен.

Американските медиуми денес објавија дека Крукс матурирал во 2022 година и работел во локален старечки дом.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

Сончево и многу топло, температурите до 43 степени

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер...

Македонија30 минути

На „Табановце“ и „Богородица“ се чека околу половина час

Од 9 јули, 11:00 часот, на десна коловозна лента на автопат Скопје – Куманово извршена била времена измена на режим...

Спорт8 часа

(Видео) Шпанија го освои Европското првенство

Фудбалската репрезентација на шпанија четврти пат во историјата стана европски првак. Шпанија во финалето на ЕУРО 2024 ја победија Англија...

Македонија11 часа

Ангелов: За жал пожарот на Серта повторно гори, гасењето го помагаа 103 војници, 30 полицајци, хеликоптери и ер-трактори, ќе се гаси и утре

Пожарот на планината Серта кој има три крака, сè уште е активен. Гасењето ќе продолжи сè додека е видливо, а...

Свет13 часа

20-годишниот атентатор на Трамп работел во кујна во дом за стари лица, пушката ја купил татко му

Американските медиуми објавуваат нови детали за 20-годишниот Томас Метју Крукс, кој стои зад обидот за атентат врз Доналд Трамп. На...

Македонија14 часа

Претседателката Сиљановска-Давкова им подари галичка пафта на младенците на „Галичка свадба 2024“

Претседателката Гордана Сиљановска-Давкова, денеска присуствуваше на културно-сценската манифестација „Галичка свадба“, што традиционално се одржува под покровителство на Претседателот на државата. Претседателката изрази задоволство од континуитетот...

Македонија15 часа

(Видео)Планината Серта сè уште гори, полицискиот хеликоптер во 25 налети истури 38 тони вода врз огнот

Полицискиот хеликоптер денес исфрли 38 тони вода за гаснење на пожарот на планината Серта кој и денес е активен, соопшти...

Македонија20 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Патувањето на синот на Мицкоски не ја чини ништо државата, тој не е дел од делегација, СДС падна ниско штом меша деца

СДС се спушти на многу ниски гранки чим си дозволи брутално да ги меша децата и најблиското семејство на премиерот...

Македонија21 час

Петровска: Мицкоски си го зел синот во делегацијата во САД, првото владино патување го претвори во семејно

Пратеничката Славјанка Петровска и поранешна министерка за одбрана од СДСМ го обвини премиерот Христијан Мицкоски дека на првото, официјално, владино...

Свет23 часа

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Доналд Трамп, Тајаната служба го застрела

ФБИ го потврди идентитетот на атентаторот кој пукаше во Доналд Трамп како Томас Метју Крукс од Пенсилванија. 20-годишниот од Паркот...

Свет1 ден

Бајден: Се молам за Трамп и неговото семејство

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека е „благодарен“ што неговиот ривал Доналд Трамп е безбеден по пукањето на митинг во...

Свет1 ден

(Видео) Пукање на митингот на Трамп, поранешниот претседател изнесен раскрвавен, двајца мртви

На митингот на Доналд Трамп во Пенсилванија одекнаа истрели, објави Си-ен-ен. Поранешниот претседател и веројатен републикански претседателски кандидат во ноември...

Македонија1 ден

За само 12 дена во Македонија имало 173 поголеми пожари на отворено

За само за 12 дена, од почетокот на месец јули имало вкупно 173 пожари на отворен простор од пошироки размери....

Топ2 дена

40-годишникот им дал да пијат лекови во комбинација со алкохол – детали за случајот со децата кои завршија на Токсикологија

Скопското обвинителство донесе наредба за спроведување истрага против 40-годишниот Д.Ѓ. во чијашто куќа беа најдени четворицата малолетници, од кои две...

Македонија2 дена

Стабилна е состојбата на тинејџерите кои беа најдени без свест во куќа во Скопје, користеле психотропни супстанци

Стабилна е состојбата на четворицата малолетници кои беа најдени без свет и со повреди по телото во куќа во Скопје....

Култура2 дена

Со спектакуларен настап на светски познатиот виолинист, Џулијан Рахлин, и Македонската филхармонија отворен е фестивалот „Охридско лето“

Литванскиот виолинист со светско реноме Џулијан Рахлин и Македонската филхармонија вчеравечер на Античкиот театар приредија незаборавна вечер за публиката на...

Македонија2 дена

Патничка јавно и’ се заблагодари на Македонка која и’ го спасила животот на пат кон Грција: „Застана со автомобилот и ми пружи прва помош“

„Сакам јавно да се заблагодарам на една исклучителна личност која ми го спаси животот во моментот кога ми требаше итна...

Македонија2 дена

(Видео) Со „ер тракторите“ ќе се гаснат пожарите кај Серта и бугарската граница, цела ноќ пожарникарите се бореа со огнот кај Неготино

Три ер трактори ќе полетаат во 10.00 кон пожарот на Серта а околу 15.00 ќе се упатат кон пожарот на...

Македонија2 дена

Семејство тврди дека нивното бебе било тепано на Педијатрија, Таравари најавува одговорност ако е вистина

Семејството на тримесечно бебе тврди дека детето било тепано на Клиниката за педијатрија. Министерот за здравство, Арбен Таравари изјави дека...

Македонија3 дена

Не бил киднапиран, ниту се самозапалил: полицијата го расчисти случајот со наводно киднапирање и самозапалување на момче од Скопје

СВР Скопје го расчисти кривично правниот настан за кој на 04.07.2024 околу 00.30 часот беше пријавено дека во индустриска зона...