Контакт

Европа

ЕУ воведе рекордни санкции против Русија: „Ова е тежок удар за армијата на Путин“

Објавено пред

Европската Унија објави дека воведува рекордни санкции кон Русија.

dobivaj vesti na viber

„Комисијата ја поздравува одлуката на Советот за усвојување на тринаесеттиот пакет-санкции против Русија. И по две години од суровиот напад на Русија врз Украина, поддршката на ЕУ за Украина и нејзиниот народ не се намалува. Обединета Европа продолжува решително да ги брани своите вредности и фундаментални принципи“, се вели во соопштението на ЕК.

„Новиот пакет дополнително го ограничува рускиот пристап до воената технологија, како што се беспилотните летала, и вклучува нови компании и поединци вклучени во руските воени напори. Во новиот пакет на списокот има повеќе од две илјади, што е тежок удар за руската армија.

Секое евро што не го добива Русија е важно, но не смееме да се опуштиме. Комисијата ќе продолжи да им помага на земјите членки да обезбедат ефективно спроведување на мерките и да соработува со трети земји за борба против можните обиди за заобиколување на мерките“, се додава во соопштението.

Кои се новите санкции?

Внесени се рекордни 194 поединечни огласи: 106 лица и 88 субјекти, а сега на листата има повеќе од 2.000. Конкретно:

Руски одбранбен сектор: списокот вклучува 140 нови лица и компании од рускиот воено-индустрискиот комплекс, кои, меѓу другото, произведуваат ракети, беспилотни летала, противвоздушни ракетни системи, воени возила, најсовремени компоненти за оружје и друга воена опрема. Опфатени се субјектите, кои тргуваат со разни клучни компоненти на дронови. Комисијата ги идентификува користејќи однапред договорен објективен и чекор по чекор пристап комбинирајќи неспорни докази од разни извори поткрепени со трговски и царински податоци.

Силна порака до руските партнери во војната: новата листа вклучува 10 (руски) компании и поединци вклучени во испораката на севернокорејско оружје за Русија, севернокорејскиот министер за одбрана и неколку белоруски компании и поединци, кои обезбедуваат помош на руските вооружени силите

Борба против затајувањето на мерките: меѓу нововклучените е руска логистичка компанија и нејзиниот директор поради учество во паралелниот увоз на забранети стоки во Русија и уште еден руски субјект, кој е вклучен во друга форма на набавка.

Зајакнување на мерките на Унијата против руската окупација и нелегалната анексија на делови од Украина: новиот список вклучува 6 судии и 10 службеници од окупираните украински територии.

Казна за прекршување на правата на децата: Новиот список вклучува 15 лица и два субјекта, кои учествуваат во депортацијата и воената индоктринација на украинските деца, меѓу другите во Белорусија.

Трговски мерки

Новиот пакет е потврда за решеноста на ЕУ да ја спречи Русија да добие чувствителна западна технологија за нејзината војска. Беспилотните летала, т.е. дроновите, играат важна улога во војната во Украина. Компаниите што набавуваат клучни компоненти за беспилотни летала за Русија се вклучени во списокот, а воведени се и одредени секторски санкции за да се отстранат недостатоците и да се отежне војната со беспилотни летала.

Врз основа на цврсти докази од разни извори, како и податоци за трговијата и царината, 27 нови компании од Русија и од трети земји се додадени на листата на субјекти поврзани со рускиот воено-индустрискиот комплекс (Анекс IV) во новиот пакет. Тие се предмет на построги ограничувања на извозот на стоки и технологија со двојна употреба, како и стоки и технологија што би можеле да придонесат за технолошко зајакнување на рускиот одбранбен и безбедносен сектор.

Конкретно:

Додадени се 17 руски компании што учествуваат во развојот, производството и снабдувањето со електронски компоненти на рускиот воен и индустриски комплекс.

Додадени се и 4 компании од Кина и по една од Казахстан, Индија, Србија, Тајланд, Шри Ланка и Турција бидејќи тргуваат со електронски компоненти за рускиот воено-индустрискиот комплекс и индиректно го поддржуваат во неговата агресивна војна против Украина.

Мерки за поттикнување меѓународна соработка

Списокот на земји партнери за индиректната забрана за увоз на железо и челик во новиот пакет-мерки е проширен и во Обединетото Кралство. Тие земји партнери применуваат низа рестриктивни мерки за увоз на железо и челик и низа мерки за контрола на увозот, кои во суштина се еквивалентни на мерките од Регулативата (ЕУ) бр. 833/2014.

„Две години по избувнувањето на руската општа агресивна војна против Украина, Европа продолжува да ги брани своите вредности и фундаментални принципи едногласно и решително. Европската Унија цврсто стои со Украина и нејзините граѓани и ќе продолжи силно да ги поддржува украинската економија, општеството, вооружените сили и идната реконструкција на таа земја, и тоа онолку долго колку што е потребно.

Со цел да го прекине протокот на приходи кон руската воена машина, ЕУ усвои 13 пакет-санкции против Русија. Санкциите се одразија на руските приходи и на вредноста на руската рубља. Санкциите ги прекинаа руските синџири на снабдување и го ограничија пристапот до западните технологии во клучните индустриски сектори. Поради ограничувањето на цената на нафтата, што беше договорено со партнерите од Г7, приходите од нафта на руската влада се намалени. Времето ќе го покаже ефектот од санкциите.

Додека Русија се обидува да ги избегне нашите санкции, Комисијата постојано ги разгледува постојните мерки, ја проценува нивната примена и открива можни пропусти. Спроведувањето на мерките, особено оние против избегнувањето на санкциите на ЕУ преку трети земји, сега е важно“, се додава во соопштението на ЕК.

Европа

Суспендиран рускиот свештеник кој одржа јавна молитва за Навални

Објавено пред

Рускиот православен свештеник, кој во март отслужи служба за мртвите за починатиот руски опозициски лидер Алексеј Навални, е суспендиран од свештеничките должности на три години, соопшти Московската епархија на Руската православна црква.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението објавено вчера на официјалната веб-страница на епархијата, не се наведува зошто е казнет свештеникот Дмитриј Сафронов. Нему му е забрането да дава благослов, да ја носи облеката и крстот на црковниот свештеник до 2027 година.

Сафронов треба да биде префрлен и во друга црква во Москва за да ги извршува должностите на читател на псалми. По завршувањето на периодот на покајание, врз основа на повратни информации од местото на послушанието, ќе се донесе одлука за можноста за негова понатамошна свештеничка служба“, се вели во соопштението на епархијата.

Сафронов одржа комеморација на 26 март, на која присуствуваа илјадници луѓе кои дојдоа да се простат од Навални, најжестокиот критичар на претседателот Владимир Путин во Русија.

Навални почина во февруари на 47-годишна возраст во казнена колонија на Арктикот.

Прикажи повеќе...

Европа

Судот во Русија ја одби жалбата на американскиот новинар кој е во затвор поради шпионажа

Објавено пред

Руски суд денеска ја отфрли последната од серијата жалби на новинарот на „Волстрит журнал“, Еван Гершкович, против истражниот затвор под обвинение за шпионажа.

dobivaj vesti na viber

Гершкович (32) е првиот американски новинар уапсен во Русија под обвинение за шпионажа по Студената војна. На 29 март минатата година тој беше приведен од Федералната служба за безбедност (ФСБ), а беше уапсен на задача во рускиот град Екатеринбург.

Руските власти тврдат дека тој се обидувал да дојде до доверливи информации кои требало да и ги пренесе на американската влада, но новинарот, весникот за кој работи и американската влада негираат дека тој е шпион.

Датумот на судењето се уште не е одреден, а притворот минатиот месец му беше продолжен за уште три месеци и треба да трае до 30 јуни.

Минатомесечното рочиште беше затворено за печатот, но во вторникот на новинарите им беше дозволено да го снимат Гершкович додека тој стои во стаклената кутија во судницата и им се насмевнува на колегите од медиумите.

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека во одреден момент Гершкович би можел да биде ослободен во замена за рускиот затвореник кој се држи во странство, но таков договор се уште не е постигнат.

Прикажи повеќе...

Европа

Нова корупциска афера во Украина, осомничен министер за земјоделство

Објавено пред

Украинската антикорупциска полиција го именуваше министерот за земјоделство Микола Солски како осомничен во кривичната истрага за незаконско стекнување на државно земјиште во вредност од седум милиони долари.

dobivaj vesti na viber

Солски, кој го надгледува производството на жито во Украина за време на војната од март 2022 година, рече дека не разбира зошто сега се појавија наводите поврзани со настаните од 2017 и 2018 година.

„Не се согласувам со обвинувањата“, им рече тој на новинарите во Киев откако Украинското национално биро за борба против корупцијата објави соопштение со резултатите од истрагата.

Канцеларијата соопшти дека министерот го предводел планот за стекнување на државно земјиште во вредност од околу 6,9 милиони евра и обид да се стекне земјиште во вредност од 190 милиони гривни.

Солски е првиот министер во владата на претседателот Володимир Зеленски кој е осомничен во корупциски скандал.

Зеленски се обидува да спроведе стапка на нулта толеранција за корупција, а минатата година го отпушти министерот за одбрана поради обвинувања за примање мито поврзани со одбранбената индустрија.

Законодавците изминативе денови порачаа дека очекуваат реконструкција на Владата, секако до крајот на пролетта.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија40 минути

Даштевски: Во првите два и пол часа пријавени се само технички проблеми, кабел или батерија, ги решаваме во од

Ситни техники проблеми околу биометриските уреди се пријавени во првите два и пол часа од гласањето. Претседателот на Државната изборна...

Македонија48 минути

3,85 отсто е одѕивот за гласање во првите два и пол часа, 12 приговори пристигнале во ДИК

Одѕивот на граѓаните во првите два и пол часа од гласањето за избор на претседател на државата на седмите претседателски...

Свет1 час

Наставниците во Тенеси ќе можат да носат пиштоли на училиште

Пратениците во американската сојузна држава Тенеси усвоија закон со кој на наставниците во државата ќе им се овозможи да носат...

Регион1 час

Во БиХ уапсени 14 криумчари, превезувале мигранти во Хрватска, заработиле 3 милиони евра

Припадниците на Граничната полиција на Босна и Херцеговина уапсија 14 лица под сомнение дека организирале мрежа на криумчари на илегални...

Свет2 часа

Кина изрази противење на пакетот помош од САД за Тајпеј

Кина е „одлучно против“ на американскиот пакет за безбедносна помош за Тајпеј во износ од над осум милијарди долари, соопшти ...

Свет2 часа

Стотици мртви во масовни гробници во Газа, меѓу нив жени и стари лица, некои со врзани раце

Палестинските тимови за цивилна заштита започнаа со ексхумација на тела од масовна гробница пред болничкиот комплекс Насер во Кан Јунис...

Македонија2 часа

Тошковски: Мислам дека изборниот ден ќе помине во најдобар ред

Техничкиот министер за внатрешни работи Панче Тошковски изјави дека досега нема никакви нарушувања на гласањето а МВР веќе ги има...

Регион3 часа

Повеќе од половина Србија обоена во жолто: Итно предупредување поради можно невреме

Жолта метеоролошка тревога е на сила на повеќе од половина од териториите во Србија и тоа во Бачка, Банат, Срем,...

Свет3 часа

Американскиот Сенат одобри помош од 95 милијарди долари за Украина, Израел и Тајван

Американскиот Сенат усвои закон со кој се одобрува пакетот безбедносна помош за Израел, Украина и Тајван во вкупна вредност од...

Топ3 часа

Маж во САД ги убил сопругата и трите деца, едно дете преживеало

Пет мртви тела, меѓу кои и три деца, се пронајдени во куќа во американската сојузна држава Оклахома. Од полицијата велат...

Македонија3 часа

Македонија денеска избира претседател: седум имиња се на гласачкото ливче

Во Северна Македонија се одржуваат седмите претседателски избори. Евентуалниот втор круг од претседателските избори е закажан за 8 мај, за...

Македонија19 часа

Нема да има работни саботи за учениците, МОН донесе нова одлука

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање, 24 април и 8 мај, како и од...

Македонија19 часа

Со супервештачење ќе се бара вина кај лекарите за родилката од Дебар, која, по породувањето, се врати дома без јајчник, матка и бубрег

Судот нареди да се направи супервештачење за родилката од Дебар, Јалдз Веапоска, на која по породување во струшката болница ѝ...

Македонија22 часа

ССМ повика на првомајски протест: Бараме враќање на трошоците за храна и превоз и минимална плата од 450 евра во првите 100 дена од новата влада

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) повика на првомајски протест за враќање на трошоците за храна и превоз и зголемување...

Македонија23 часа

Инспекторатот ќе контролира дали работодавците ја почитуваат владината одлука за неработен ден

Државниот пазарен инспекторат им укажува на сите работодавци дека во согласност со заклучокот на техничката Влада деновите на изборите –...

Македонија1 ден

ДИК објави упатство за гласање на претседателските избори

Пред утрешното гласање на првиот круг од претседателските избори, Државната изборна комисија (ДИК) на својата официјална веб-страница објави повеќејазично упатство...

Македонија1 ден

Беќаровски навести дека си оди од Токсикологија: Дон Кихот, конечно, го напушта оклопот

Доктор Нико Беќаровски навести дека ќе си замине од Клиниката за токсикологија. Во статус на социјалните мрежи Беќаровски порача дека...

Свет1 ден

Русија со предупредување до Европа: Ако ни го земете имотот, одговорот ќе боли

Сојузникот на претседателот Владимир Путин во вторникот ја предупреди Европа дека Русија веќе го напишала законот за да се одмазди...

Македонија1 ден

Странски новинари, преведувачи: вкупно 942 набљудувачи ќе ги следат претседателските избори

Вкупно 942 набљудувачи, странски новинари и преведувачи се акредитирани за следење на претседателските избори на 24 април. Како што е...

Свет1 ден

Иранскиот министер за надворешни работи: Санкциите на ЕУ против Иран се за жалење

Санкциите на Европската Унија, за кои минатата недела беше постигнат начелен договор што треба да му бидат наметнати на Техеран...