Контакт

Свет

Завршена истрагата за мејловите на Хилари Клинтон

Објавено пред

Стејт департментот ја заврши внатрешната истрага за користењето на адресата на приватната електронска пошта на поранешната американска државна секретарка, Хилари Клинтон.

Во рамки на истрагата, Стејт департментот утврди престапи кај 38 лица. Како што пренесува АП, од тие 38 лица, некои би можеле да се соочат со дисциплински постапки.

Со истрагата, отворена пред повеќе од 3 години, утврдено е дека 38 лица се одговорни за вкупно 91 случај за испраќање доверливи податоци од личниот именик на Хилари Клинтон, се наведува во писмото кое оваа недела е испратено до републиканскиот сенатор, Чак Гресли.

Тие 38 се актуелни службеници во Стејт департментот, кои не се идентификувани. Престапите ќе бидат евидентирани во нивните досиеа и би можеле дисциплински да одговараат, но се уште не е познато на кој начин.

Наспроти тоа што во извештајот се утврдени неправилности, наведено е дека истражителите не дошле до, како што се наведува, убедливи докази за системска, намерна грешка со користење на доверливи информации.

Сепак, се наведува дека употребата на приватниот мејл на Хилари Клинтон влијаела на загрозувањето на тајноста на податоците.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Момче доживеало мозочен удар по еден месец непрестајно играње видеоигри

Објавено пред

Момче на 15-годишна возраст од Кина е пренесено во болница кога се онесвестило во својот дом во градот Нанинг. Тој наводно доживеал мозочен удар по играњето видеоигри цел месец, поради што му е парализирана левата, и спиел само два часа во ноќта.

Како и голем број негови врсници во Кина, Ксиобин бил затворен во куќата уште од февруари поради коронавирусот. Неговите родители им рекле на лекарите дека поголемиот дел од времето го поминувал во својата соба под изговор дека присуствува на онлајн-настава, но подоцна откриле дека тој, всушност, ги минувал деновите и повеќето ноќи играјќи видеоигри.

Според медицинските експерти од болницата „Џијангбин“, тоа било главната причина за невообичаениот мозочен удар на момчето, што му ја парализирало раката.

„Ги затвори прозорците и ја заклучи вратата. Немавме поим што прави таму“, рече мајката на Ксиобин.

Кога се онесвестил во својот дом, тој бил пренесен во болница, каде што СТ-скенирањето покажало дека доживеал мозочен удар. Специјалист за неврологија им рекол на новинарите дека состојбата на момчето, која е невообичаена за толку рана возраст, веројатно е предизвикана од нездравиот животен стил што го водел во изминатите месеци.

„Главната причина е што тој имаше нередовен распоред на спиење и јадење затоа што не беше на училиште. Неговите родители беа премногу толерантни кон неговото однесување“, вели доктор Ли. „Недостигот на исхрана и одмор довел до намалена количина крв и кислород во неговиот мозок и предизвикал мозочен удар“.

Момчето е во болница од март, но лекарите велат дека е тешко да се каже дали воопшто некогаш целосно ќе закрепне и дали ќе го врати чувството во левата рака.

Прикажи повеќе...

Свет

Бајден, Гејтс и Маск цел на најголемата интернет-измама на „Твитер“

Објавено пред

Сметките на „Твитер“ на Барак Обама, Џеф Безос, Џо Бајден, Илон Маск и многу други лица со високи профил и компании станаа жртви на една од најголемите сабјер-измами во историјата на интернетот.

Осомничените биткоин-измамници ја презеле контролата врз сметките што им припаѓаат на богатите и славните личности повеќе од два часа во текот на попладневните часови и измамиле барем неколку стотици луѓе да им префрлат криптовалути.

Во еден твит во нападот, кој бил испратен од сметката на Бил Гејтс, софтверски магнат, кој е второ најбогато лице во светот, им ветува на корисниците дека ќе ги удвојат сите исплати испратени на неговата биткоин-адреса во следните 30 минути.

Слични твитови се појавија на сметките на раперот Канје Вест, инвеститорот Ворен Бафет и корпорациите, вклучувајќи ги „Епл“, „Венди“, „Убер“, и апликацијата за трансфер на пари „Кеш“.

„Твитер“ соопшти дека го разгледува нападот.

„Ние сме свесни за безбедносните инциденти што влијаат на сметките на ‘Твитер’. Истражуваме и преземаме чекори за да го поправиме“, велат од компанијата.

Повеќемина биле измамени, при што регистрирани се над 200 случаи на луѓе што испраќале пари, дури и до 100.000 американски долари.

Прикажи повеќе...

Регион

Нова мерка во Црна Гора: самоизолација од 21 ден по контакт со заболен

Објавено пред

Националното координативно тело за заразни болести на Црна Гора одлучи самоизолацијата при контакт со заболен од Ковид-19 да трае 21 ден, пишуваат медиумите од Подгорица.

По предлог на Институтот за јавно здравје, изменети се наредбите на Министерството за здравство, кои се однесуваат на карантин и самоизолација на лицата што биле или се сомнева дека биле во контакт со заболени од Ковид-19 или за контакт со лица за кои постои сомнеж дека се заболени од оваа болест, соопшти црногорската влада.

Самоизолацијата до оздравување, а најмалку 21 ден, е одредена и за оние што имаат позитивен ПЦР-тест на новиот вирус и имаат благи симптоми или се без симптоми на болеста.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

(Видео) Заев: Имаме над 3 пратенички мандати повеќе од ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев посочи досега тие освоиле три мандати повеќе од ВМРО-ДПМНЕ и остава можност за уште плус...

Македонија5 часа

ДИК: Според 93 отсто од обработените податоци „Можеме“ има 36,13%, а ВМРО-ДПМНЕ 34,65% од гласовите

Според неофицијални резултати што ги објави Државната изборна комисија од обработени 93,96 отсто од податоците од вкупно 3.480 гласачки места,...

Македонија5 часа

Јанушев: Трката е тесна, ВМРО-ДПМНЕ има шанси да формира Влада

Генралниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев на прес-конференцијата пред партиските простории порача дека партијата влегува во трката да формира Влада...

Македонија6 часа

(Видео) Ахмети: ДУИ освои над 100 илјади гласа и 12 мандати

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, прогласи победа на неговата партија во албанскиот блок оценувајќи дека се обезбедени над 100 илјади...

Македонија7 часа

(Видео) Дерковски: Тековните резултати покажуваат мртва трка меѓу политичките ривали

Претседателот на ДИК, Оливер Дерковски, на прес-конференција соопшти дека според тековните резултати со кои располага Комисијата, очигледна е мртвата трка...

Македонија8 часа

Манчевски во изолација, неговиот возач и заменик-министерот на МИОА позитивни на коронавирус

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, преку својот фејсбук-профил информира дека поради позитивниот тест на Ковид-19 на својот...

Македонија8 часа

Во исчекување на резултатите падна интернет-страницата на ДИК

Веб-страницата на Државната изборна комисија повеќе од еден час не функционира. Од ДИК велат дека станува збор за технички проблем...

Македонија8 часа

Чулев: Изборите поминаа во мирна, фер и демократска атмосфера

„Овие парламентарни избори минаа во мирна, фер и демократска атмосфера и се уште еден доказ како за демократската свест на...

Македонија9 часа

Oдѕивот на парламентарните избори надмина 50 отсто

Десеттите парламентарни избори завршија со одѕив од 50,86 отсто. На гласање излегле 922.678 гласачи од обработени 3.466 избирачки места од...

Македонија11 час

„Мост“: Полицијата интервенирала во Кичевско, каде што гласач го фотографирал ливчето

Набљудувачите на „Мост“ информираат дека на гласачкото место 0755, село Осој, општина Кичево, гласач го фотографирал гласачкото ливче и го...

Македонија12 часа

Битолчанка се обидела да изнесе ливче од гласачко место

Државната изборна комисија (ДИК) добила неколку претставки за нарушено избирачко право и неколку приговори за повреда на избирачко право и...

Македонија14 часа

Нови 198 заболени и четворица починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.382 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на...

Македонија14 часа

ДИК: Гласањето во Бутел не е прекинато, се работело за недоразбирање

По обвинувањата дека на избирачко место во Бутел било фотографирано гласачко ливче, портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир Шабани, вели...

Македонија15 часа

Поради неусогласени сериски броеви на ливчињата, имало кус прекин на гласањето во Лојане

На избирачкото место во селото Лојане, општина Липково, имало кус прекин на гласањето поради неусогласени сериски броеви на гласачките ливчиња,...

Македонија15 часа

МОСТ: Во сите изборни единици одзивот е околу 30 отсто, нема нерегуларности

Изборниот процес тече без неправилности, според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ. Според податоците добиени од...

Македонија17 часа

Експретседателот на кривичниот суд сам се пријавил во затворот во Шуто Оризари

Експретседателот на кривичен суд Владимир Панчевски сам се пријавил во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, откако вчера Основниот суд во...

Македонија17 часа

Пријавени случаи на организиран превоз, гласање во туѓо име и еден приведен на изборниот ден

Од отварањето на гласачките места до сега е регистрирано едно нарушување на јавниот ред и мир, соопшти на прес-конференција портпаролот...

Регион17 часа

Нови мерки во Србија: Забрана за собирање на повеќе од 10 лица, задолжително носење маски и на отворено

Српските медиуми јавуваат дека Кризниот штаб во Србија донел одлука за забрана на собирање на повеќе од 10 лица на...

Свет18 часа

Индиската компанија „Зидус“ го почна тестирањето на вакцина против коронавирус врз луѓе

Индиската фармацевтска компанија „Зидус“ потврди дека нејзините експерти почнале клинички да тестираат можна вакцина против Ковид-19 врз луѓето. „Првите дози...

Македонија20 часа

МОСТ: Гласањето се одвива непречено

Според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ, на гласачките места покриени од МОСТ нема неправилности, а...

Досие