Контакт

Европа

Земјотрес со јачина од 3,4 степени погоди огромна област со природен гас во Холандија

Објавено пред

Во средата изутрина земјотрес со јачина од 3,4 степени го погоди северниот холандски регион Гронинген, дом на една од најголемите европски области богати со природен гас, објави холандскиот метеоролошки институт.

Децениите екстракција на гас во Гронинген доведуваат до десетици помали потреси секоја година оштетувајќи илјадници домови и предизвикувајќи незадоволство меѓу локалните жители, што ги поттикна властите да наметнат ограничувања на активностите.

Земјотресот во средата е меѓу најсилните што некогаш го погодиле регионот, но засега нема пријавени жртви или штета.

По сличен силен земјотрес во јануари 2018 година, холандската влада вети дека до 2030 година целосно ќе го прекине производството и дека во наредните години ќе го намали што повеќе за што пократко време.

Екстракцијата на гас во областа треба да се намали на 19,4 милијарди кубни метри до октомври 2019 година, што е драстично помалку од максимумот од 54 милијарди кубни метри во 2013 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Пораст на бројот на припадници на екстремната десница во Германија

Објавено пред

Германската кацеларија за заштита на уставниот поредок минатата година забележала пораст на казнените дела кои имаат поврзнаст со радикалната десница, јавува Билд. Канцеларката Ангела Меркел повика на борба против екстремната десница.

,,Бројот на луѓе кои приѓаат на екстремната десница е во пораст. Во 2018 година се евидентирани 24.100 членови како е за стотина поеќе во споредба со 2017 година”, пишува Билд повикувајќи се на годишниот извештај на Канцеларијата за заштита на уставниот поредок, кој треба официјално да биде објавен следната недела.
        
Во исто време се зголемил бројот на насилни кривични дела од 28 во 2017 година, на 48 во 2018 година. Како главна цел на нападите на естремната десница се наведуваат две групи во општеството: бегалците и муслиманите. Исто така и политичарите сè повеќе се цел на напади на екстремната десница.

Прикажи повеќе...

Европа

Тројца загинати и 27 повредени во пожар во Париз

Објавено пред

Три лица загинаа, а 27 се повредени во пожар во Париз. Според француските медиуми, огнот избувнал изутринава околу пет часот изутрина во една зграда во улицата Немур.

Две од жртвите изгореле во пожарот, додека третата жртва се задушила од чадот.

Дваесет и седум лица, меѓу кои има и пожарникари се повредени во огнената стихија која зафатила шесткатница во која има и ресторан. Во гасењето на пожарот се мобилизирани  200 пожарникари.

 

 

Прикажи повеќе...

Европа

Брижит Макрон: Емануел и јас не сме идеална двојка

Објавено пред

Првата дама на Франција, Брижит Макрон, изјави дека таа била преплашена од изборот на нејзиниот сопруг за претседател на државата и истакна дека, за разлика од него, нема политички амбиции.

Како што пренесува агенцијата АП, во необично интимен разговор за француското радио RTL во четвртокот навечер, таа ја опишала и сложеноста на нејзината врска со маж кој е 24 години помлад, додавајќи дека сепак не се идеална двојка.

Брижит признала дека францускиот претседател, нејзиниот сопруг, погрешил, особено кога навредил невработени лица и поради тоа што не успеал да го дисциплинира советникот за безбедност кој тепаше демонстранти, што, како што рече таа, бил погрешен чекор кој се претворил во политички скандал.

Првата дама исто така изразила сочувство со протестите на „жолтите елеци“ за кои таа смета дека ги водат луѓе кои се борат да поврзат крај со крај и се лути поради политиката на Макрон за поддршка на големиот капитал.

На крајот од интервјуто за француското радио, Брижит подвлека дека за разлика од нејзиниот сопруг, таа нема никакви политички амбиции.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион33 минути

(Видео) Белград под вода, бликнаа ,,фонтани” на улиците

Невреме проследено со пороен дожд, а во некои места и град со големина на тениски топчиња, го погоди северниот, западниот...

Свет53 минути

Ердоган и ја честиташе победата на опозицијата, на улиците еуфорично се славеше

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган му ја честита на кандидатот на опозицијата Екрем Имамоглу победата на повторените избори за...

Македонија12 часа

,,Октомври е близу, наскоро ќе добиете датум”, порача Вајгл

Тројката европратеници Едвард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл, доцна вечерва заедно со претседателот на Собранието, Талат Џафери, од законодавниот...

Топ14 часа

Трагедија во Битола – ја убил сопругата, по што се застрелал

Убиство и самоубиство се случи попладнево во Битола. По расправија, маж ја застрелал сопругата по што си го одземал животот....

Регион15 часа

Топлотен бран и се заканува на Европа со температури над 40 степени

Европејците следната недела ги очекува топлотен бран со температури кои ќе достигнат над 40 степени, кои се невообичаени за јуни,...

Македонија20 часа

Нови министри во Владата се Димковски, Нуредини, Исмаили и Милевски

Премиерот Зоран Заев, денеска од Валандово, го соопшти предлогот со имињата за нови министри како дел од реконструкцијата на Владата...

Македонија20 часа

(Видео) За 24 часа регистрирани два случаи на незаконско исфрлање медицински отпад

Инспекторатот на град Скопје и Државниот санитарен и здравствен инспекторат, по дојава од граѓани, на 20.06.2019 и 21.06.2019 извршија вонреден...

Македонија20 часа

Заев ќе биде и министер за финансии и премиер

Премиерот Зоран Заев го соопшти предлогот на новите имиња на министри, што ќе го достави до Собранието во текот на...

Македонија20 часа

(Видео) Учесниците на Парадата на гордоста ќе бидат безбедни, гарантира МВР

Организаторите на првата парада на гордоста која треба да се случи идниот викенд во Скопје, заедно со портпаролот на МВР,...

Свет22 часа

Ким Џонг-ун доби „одлично“ писмо од Трамп

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, доби лично писмо од американскиот претседател Доналд Трамп, објавија државните медиуми. Ким го пофалил...

Регион22 часа

Повторни избори за градоначалник во Истанбул

Граѓаните на Истанбул денеска повторно избираат градоначалник, откако беа поништени претходните изборни резултати, од изборите на 31 март. На претходните...

Свет23 часа

САД изведоа хакерски напади врз одбранбениот систем на Иран

САД изминатата недела извеле компјутерски напади на иранскиот систем за лансирање ракети и на шпионската мрежа, по што Техеран го...

Топ23 часа

Кривична против 18-годишник поради дистрибуција на детска порнографија

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово поднесе кривична пријава против Б.М.(18) од село Русиново, беровско, поради постоење основи на сомнение...

Свет2 дена

(Видео) Трамп му се закани на Иран со уништување ако дојде до војна

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека не сака војна, но го предупреди Иран дека ако дојде до војна ќе се...

Топ2 дена

Свирепо убиство на уличен продавач на девизи во Струмица, убиецот зад решетки

Министерството за внатрешни работи во координација со јавното обвинителство информира дека го расчистиле случајот со пронајденото тело во метално буре...

Македонија2 дена

Дипломатскиот кор на филџан кафе и чај во Скопската чаршија

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, заедно со заменик – градоначалникот на град Скопје, Енвер Малиќи,...

Свет2 дена

(Видео) Се урна авион на Хаваи, загинаа сите патници

Девет лица загинаа во авионска несреќа што се случи ноќеска на Хаваи. Како што јавуваат медиумитe, мал двомоторен авион од...

Топ2 дена

Воз прегази мигрант кај Демир Капија

Мигрант загина на пругата кај Демир Капија откако го прегазил воз. Како што информира МВР, синоќа во 22,50 часот било...

Топ2 дена

МВР со детали за сообраќајката на обиколница во која загина и полицаец

МВР соопшти детали околу сообраќајната несреќа која се случи вчера околу 16,30 часот на обиколницата ,,Мајка Тереза“, кај клучка Приштина...

Македонија2 дена

На Богородица и Табановце се чека по половина час

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози.Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен....

Досие