Контакт

Свет

Зошто Вагнер е поефикасен во битките од руската армија: Дали украинската армија може да ја издржи нивната тактика?

Објавено пред

Руските сили, предводени од платеничката група Вагнер, водат офанзива за контрола на Бахмут повеќе од седум месеци. Вагнер тврди дека до 21 март освоил 70 отсто од овој украински град и се чини се поверојатно дека ќе ја преземе контролата врз останатите. Украинската воена команда сепак одлучи да ја продолжи одбраната на градот, распоредувајќи резервни сили. Ова можеби го одложи напредокот на Вагнер, но не беше доволно да го спречи, пишува Медуза.

dobivaj vesti na viber

Редовната руска армија, која се обидува да напредува во повеќе области истовремено против помалите украински сили, имаше мал успех во последните месеци. Што е тоа што го прави Вагнер најуспешната руска борбена сила во оваа фаза од војната? И како украинската армија би можела поефективно да одговори?

Како Вагнер ја водеше војната во Украина во текот на изминатата година

Во првите неколку недели од руската војна против Украина, приватна воена компанија контролирана од соработникот на Путин, Евгениј Пригожин (позната како Вагнеровата група) не беше вклучена во операциите. Дури во април 2022 година, трупите на Вагнер беа распоредени во Попасна, град под контрола на Украина во регионот на Луганск, кој беше на линијата на контакт меѓу украинските војници и руските сепаратистички сили од 2015 година и затоа беше добро подготвен за одбрана.

Во тој момент, руската воена команда, која дотогаш претрпе порази во областите Киев, Харков и Миколаев, започна офанзива во неколку правци одеднаш во Донбас. Повеќето од овие напади не успеаја, но платениците на Вагнер успеаја да ја избркаат украинската војска од Попасна (а руските трупи успеаја да го заземат градот Лиман).

 

Уште од битката кај Попасна, беше јасно дека тактиката на групата на Вагнер беше добро прилагодена на условите на оваа војна. Едно видео од тој период покажува платеничка нападна група како ги зазема позициите на поголема украинска единица со помош на извидувачки дрон.

Почнувајќи од август, Вагнер доби драматично зголемување на работната сила кога почна да регрутира затвореници и други платеници (вклучувајќи поранешни борци со договор и пензионирани војници) во своите редови. Додека руската армија се повлекуваше од северниот дел на Донбас, групата на Вагнер продолжи со офанзивата во централниот дел на регионот. На 1 август платениците ја зазедоа електраната Вухлехирска, по што започнаа бавно напредување кон Бахмут од југ.

Клучот за ефикасноста (и скапата цена) на групата Вагнер

Во однос на нејзиниот опсег и големината на областа што ја покрива, групата на Вагнер е приближно споредлива со четирите единици на руската армија во Украина, кои беа формирани врз основа на западните, централните, источните и јужните воени области на земјата. Платениците имаат своја артилерија, па дури и одредено ниво на воздушна моќ.

Достапните детали за структурата и методите на групата се ограничени. Поголемиот дел од информациите што ги имаме потекнуваат од приказните на самите платеници „воени дописници“ кои работат за ентитети во сопственост на основачот на групата Вагнер, Евгениј Пригожин. Овие приказни се малку и често нејасни.

Различни тактики

Единиците на Вагнер се организирани во јуришни одреди, кои самите се состојат од јуришни групи. Украинските војници и новинари објавија дека нападната група на Вагнер може да содржи меѓу седум и 50 борци.

Напаѓачките групи незабележано се обидуваат да се доближат до украинските позиции. Практично секоја група е придружена со извидувачки дрон (додека руските вооружени сили во исто време страдаат од недостиг на беспилотни летала) кој детално ги проучува украинските позиции. Наводно, командантите на групите и нивните заменици добиваат детални планови на електронски мапи, кои ги покажуваат маршрутите што треба да ги помине секој платеник. Според разузнавачките податоци, ресурсите потребни за секоја битка исто така биле однапред пресметани (вклучувајќи го и бројот на борци што би ѝ дале на групата нумеричка предност и количината на муниција потребна за потиснување на жешките точки на Украина).

Дали украинската армија може да ја издржи оваа тактика?

Според украинскиот воен персонал кој ја проучувал тактиката на групата на Вагнер, проблемот со украинската војска е што многу од нејзините одбранбени сили се статични: војниците постојано седат во ровови или згради каде што им е наредено да останат. Тие често немаат доволно разузнавачки ресурси (како беспилотни летала) за постојано да ги проценуваат можните пристапи на руските платеници.

Регион

ЕУ им се заканува на Србија и Косово: Ќе ве казниме ако се повтори насилството

Објавено пред

Европската унија денеска се закани дека ќе воведе казнени мерки за Србија и Косово доколку не спречат повторување на насилството што беше насочено против меѓународните мировници по спорните локални избори за градоначалник. „Неуспехот да се деескалираат тензиите ќе доведе до негативни последици“, се вели во соопштението на ЕУ објавено во саботата.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението за медиумите се повикува на итно воспоставување мир на северот на Косово, каде што на крајот на мај српските милитанти ги нападнаа мировниците на НАТО со запаливи средства и камења за време на протестот во селото Звечан. Ранети се 30 италијански и унгарски војници и повеќе од 50 Срби.

Како точно би можеле да изгледаат „одлучните мерки“ на кои се заканува ЕУ не беше објаснето. Можно е да се намали финансиската поддршка што ја добиваат двете земји како кандидати за влез во ЕУ. Соработката исто така може да биде ограничена. „Насилството можеше да се избегне и мора да се избегне во иднина“, се вели во изјавата што во име на ЕУ ја објави комесарот за надворешни работи Жозеп Борел.

ЕУ ги повика Косово и Србија да преземат итна и безусловна акција за деескалација на ситуацијата и „да престанат да користат реторика за поделби и да се воздржат од какви било понатамошни некоординирани акции“.

Неодамнешните протести се разгореа по изборот на нови градоначалници во северно Косово, политичари од албанско потекло кои победија на дополнителните избори, кои беа бојкотирани од Србите по налог на властите во Белград.

Прикажи повеќе...

Uncategorized

Протести во Белград против насилството: Ако има дно, го допревме тој ден

Објавено пред

Во 18 часот пред Собранието на Србија започна нов протест „Србија против насилството“, петти по ред по трагедиите во белградското основно училиште и во две села кај Младеновац. Намерата на демонстрантите е во поворката од српскиот парламент да го опколат квартот каде што се наоѓа седиштето на претседателот на Републиката.

dobivaj vesti na viber

Денешниот протест можеби е уште помасовен поради острите реакции во јавноста откако претставници на владејачката Српска напредна странка во српскиот парламент ги нарекоа „ѓубриња“ актерите кои ги поддржаа демонстрантите и нивните барања. Оваа недела актерите објавија проглас во кој оценките на претставниците на СНС ги нарекуваат насилство.

Актерот и режисер Драган Бјелогрлиќ вечерва рече дека мисли оти денес има повеќе демонстранти од кога било.

„Посебно сакам да им се обратам на младите во Србија, пред еден месец бевме опфатени со трагедија каква што нашите луѓе не помнат. Трагедија која никогаш нема да ја преболиме и не треба да ја преболиме. Сите наши порази и несреќи , сите злосторства што сме ги направиле на другите и самите нас го допреле дното, а ако има дно, го допревме тој ден“, рече Бјелогрлиќ. „Тоа што вие младите излеговте на улица, што не сакате да живееме во ова соголено општество, дава надеж дека ќе се издигнеме од тоа дно“, рече Бјелогрлиќ.

Прикажи повеќе...

Регион

Ердоган положи заклетва за трет претседателски мандат

Објавено пред

Реџеп Таип Ердоган денеска во парламентот на Турција положи заклетва за трет претседателски мандат, по победата во вториот круг на изборите, ветувајќи дека функцијата ќе ја извршува непристрасно, пренесуваат светските агенции.

dobivaj vesti na viber

По инаугурацијата во парламентот ќе се одржи свечена церемонија во претседателската палата во главниот град на земјата, Анкара, на која која ќе присуствуваат повеќе светски лидери.

Турскиот лидер победи во вториот круг на претседателските избори што се одржа на 28 мај, откако во првиот круг две недели претходно не успеа да освои 50 отсто од гласовите на турскиот електорат.

На изборите тој се соочи со кандидатот на моќната опозициска коалиција Кемал Киличдароглу. Ердоган успеа да победи на изборите и покрај незадоволството меѓу турските граѓани поради економската криза и гневот кон властите за нивната реакција по земјотресот кој во февруари ја погоди земјата и во кој загинаа повеќе од 50.000 луѓе.

Ердоган во вториот круг освои 52,18 отсто од гласовите, додека неговиот ривал Киличдароглу – 47,82 отсто, покажаа официјалните резултати.

„Како претседател, се колнам во мојата чест и интегритет, пред големата турска нација… ќе работам со сите сили за заштита на постоењето и независноста на државата… и ќе ја исполнам мојата должност непристрасно“, рече Ердоган во парламентот, пренесува регионалниот сервис на РСЕ.

По заклетвата тој доби овации од неговите поддржувачи во парламентот, додека некои пратеници од опозицијата одбија да станат.

Во својата заклетва, Ердоган вети и дека нема да отстапува од владеењето на правото и секуларните принципи на републиката основана пред 100 години од Мустафа Кемал Ататурк.

Меѓу странските лидери кои се очекува да присуствуваат на свечената церемонија по инаугурацијата се претседателот на Азербејџан Илхам Алиев, потпретседателот на Иран Мохамад Мохбар; премиерот на Унгарија Виктор Орбан и претседателот на Долниот дом на рускиот парламент Вјачеслав Володин.

На церемонијата, како што соопштија од неговиот кабинет ќе присуствува и ерменскиот премиер Никол Пашинјан, што преставува нов знак за затоплување на односите меѓу двете земји.

Решавањето на економските проблеми во земјата ќе биде првиот приоритет на Ердоган, кој треба да се справи со инфлација од 43,7 отсто, делумно поттикната од неговата неортодоксна политика на намалување на каматните стапки за да се стимулира растот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Обилни врнежи во Прилеп, патот Охрид-Свети Наум во целосен прекин поради одрон

Обилни врнежи од дожд попладнево го зафатија Прилеп, Охрид и југозападниот регион. Од Центарот за управување со кризи информираат дека...

Регион10 часа

ЕУ им се заканува на Србија и Косово: Ќе ве казниме ако се повтори насилството

Европската унија денеска се закани дека ќе воведе казнени мерки за Србија и Косово доколку не спречат повторување на насилството...

Свет11 часа

Лукашенко: Направивме само една грешка со Украина

Белорускиот претседател Александар Лукашенко рече дека „единствената грешка“ што ја направија Русија и Белорусија е „што не го решија прашањето...

Македонија15 часа

(Галерија) Мртви риби во езерцата во Градски парк

Поранешното место за уживање во Градски парк е оставено на милост и немилост на природата и несовесните граѓани. Минувачите се...

Топ16 часа

(Видео) Спречен шверц на дрога: 161 килограми висококвалитетен кокаин запленет на солунското пристаниште, во заедничка акција на македонската и грчката полиција

Вчера од страна на Единицата за недозволена трговија со дрога, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи...

Топ18 часа

Првични сознанија: Возачот на „шевролетот“ ја предизвикал сообраќајката во која загинаа неговите мајка, сопруга и ќерка

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Штип и увидни екипи на МВР извршија увид на автопатот Штип-Миладиновци, каде вчера...

Свет19 часа

Зеленски: Подготвени сме за контраофанзива

Украина е подготвена да ја започне долгоочекувана контраофанзива за враќање на територијата што е под руска окупација, изјави претседателот Володимир...

Регион20 часа

Пред точно еден месец дете (13) уби 9 ученици и училишен чувар во Белград: Како и зошто – никој не знае

Пред точно еден месец Србија ја погоди трагедија која засекогаш ја промени не само Србија туку и регионот. На 3...

Економија21 час

(Видео) Бајден: Америка спречи економски колапс, Трамп: Попрво би дозволил банкрот

Американскиот претседател Џо Бајден го искористи својот прв говор во Овалната канцеларија на неговото претседателствување за да прогласи победа откако...

Македонија22 часа

Денеска е Задушница и Св. Константин и Елена, а утре е Духовден

Православните христијани денеска ги празнуваат Светиот цар Константин и Светата царица Елена и Задушница, а утре Педесетница – Слегување на...

Македонија22 часа

Денеска затворен за сообраќај патот Велес – Градско поради асфалтирање

Делницата Велес – Градско на регионалниот пат 1102 денеска ќе биде целосно затворена за сообраќај поради изведување градежни активности, односно...

Македонија22 часа

Времето денеска претпладне сончево, попладне со пороен дожд

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Од пладне на повеќе места ќе биде нестабилно со...

Македонија1 ден

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: „Ќе го пречекаме како победник на правдата кога ќе се врати“

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на социјалните мрежи објави дека го посетил семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, за,...

Топ2 дена

МВР со детали за сообраќајката кај Штип: загинало и малолетно девојче

Меѓу загинатите во сообраќајната несреќа на автопатот Штип-Миладиновци што се случи денес, е и едно малолетно девојче. Како што објави...

Македонија2 дена

Ковачевски се сретна со американската амбасадорка: Важно е сите политички партии да го поддржат европскиот пат

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска имаше средба амбасадорката на САД во земјава, Анџела Прајс Агелер. Kaко што соопштија од...

Македонија2 дена

(Видео) Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица, предупредува Трипуновски

Олово, кадмиум и арсен, тешки метали штетни за човековото здравје се пронајдени во домат и крставица покажуваат новите извештаи на...

Топ2 дена

Тешка несреќа кај Јосифово: Загина возач кој со автомобил излета од патот

Загина 56-годишен маж, кој со автомобилот излетал од патот кај селото Јосифово. Според информациите од МВР, несреќата се случила вчера...

Европа2 дена

„Признавањето на Косово беше грешка, етноцентричниот шовинизам на Курти не треба да се толерира“, вели германски пратеник

Портпаролот за надворешна политика на Алтернатива за Германија (АфД), пратеник во Бундестагот, Петр Бистрон, рече дека признавањето на Косово било...

Регион2 дена

Хрватска ги зема македонските работници: цели семејства одат на сезонска работа, платите од 750 евра за мијач на садови до 4.000 евра за главен готвач

Македонците се почесто заминуваат на работа во Хрватска. Се поголемата понуда за работа и повисоките плати, ги привлекуваат македонските граѓани...

Македонија2 дена

Шверцерите на убиената мигрантка Фатима добија по една година затвор, уште нема одговор дали полицаецот го испука куршумот

По една година затвор добија шверцерите на мигрантката Фатима, која беше убиена во Гевгелија по тепачката меѓу нив и полицијата,...