Контакт

Свет

Израел: Полицијата го сослушуваше премиерот Нетанјаху вторпат седмицава

Објавено пред

Израелската полиција во четвртокот вторпат во една седмица ги испрашуваше премиерот Бенјамин Нетанјаху во врска со подароците коишто наводно незаконски ги примал од домашни и странски деловни луѓе.

Полицијата и кабинетот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху не сакаа и во четвртокот да ги коментираат ваквите информации во медиумите.

Инаку беше известено дека иследниците во четвртокот попладнето пристигнале во резиденцијата на премиерот во центарот на Ерусалим, поради второто сослушување, по она во понеделникот коешто траеше околу три часа.

Истрагата се води поради подароците коишто Нетанјаху како премиер наводно ги добивал од деловни луѓе, соопшти министерството за правосудство во понеделниот, без да каже други поединости.

Вкупната вредност на подароците медиумите ги проценуваат на десетици илјади американски долари. Медиумите, исто така, пишуваа и за втора истрага покрената поради сериозни сомневање во корупција, без да наведуваат други поединости.

Со сопругата Сара преброди во текот на годините повеќе скандал, вклучително и последните истраги за злоупотреби на државни пари за семејни прослави и работи на семејната резиденција. Ги негираа сите обвиненија.

Овие истраги ги поттикнаа прашањата за можноста Нетанјаху, кој во моментов нема ривал на израелската политичка сцена, да биде обвинет и практично принуден да поднесе оставка.

Шеесет и седумгодишниот Нетанјаху категорички ги отфрла сите обвиненија за незаконско постапување, повторувајќи дека „од тоа нема ништо да има, бидејќи и нема ништо“. Ги обвинува своите политички противници и дел од медиумите дека сакаат да го соборат.

Нетанјаху на премиерската должност е од 2009 година, по првиот мандат од 1996 до 1999 година. На власт е така повеќе од десет години и би можел да го собори историскиот рекорд на Давид Бен Гурион, основачот на современата израелска држава, во должината на власт доколку мандатот го истера до крај во ноември 2019 година.

Нетанјаху, инаку, не е првиот израелски премиер против кого е покрената истрага. Ехуд Олмерт, кој на функцијата беше од 2006 до 2009 година, отслужува 18-месечна затворска казна откако во 2014 година беше осуден за земање мито. Поранешниот премиер Ариел Шарон беше под истрага во 2003 и 2004 година за обвиненија за мито и корупција, заедно со двајца негови синови. Во2006 година неговиот син Омри беше осуден за корупција и мина извесен период во затвор./крај/мф/сн

Регион

Во Србија повеќе од 1.000 новозаразени од коронавирус, шестмина починати

Објавено пред

Според последните информации, во Србија во последните 24 часа се потврдени 1.384 нови случаи на инфекција и шестмина починати.

Од последниот извештај, тестирани се примероци од 9.457 луѓе.

Во моментот има 44 пациенти на апарати за дишење.

Вкупниот број на смртни случаи е 809.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Турци во потрага по Ерменци во Лион: етнички тензии за конфликтот во Нагорно-Карабах

Објавено пред

Турски националисти маршираа низ периферијата на Лион, Франција, по насилните судири со етничките Ерменци, кои блокираа еден автопат за да ја покажат својата поддршка за Ереван во неговата војна со Азербејџан во Нагорно-Карабах, пренесува РТ.

Припадниците на „Сивите волци“, турска националистичка група, излегоа на улиците во предградието на Лион и блиската општина во средата вечерта кога претходно, наводно, неколкумина Турци биле повредени од ерменски демонстранти.

Независниот синдикат на полициските комесари на Франција преку твит соопшти дека 150 премногу возбудени лица учествувале во казнена експедиција во потрага по Ерменците во Виен, комуна 35 км јужно од Лион. На снимките објавени на социјалните мрежи се гледа како група луѓе викаат и веат турски знамиња додека се движат низ Виен, а полициски автомобил се повлекува.

Групата ги наполни и улиците на Десине, предградие на Лион. На едно видео се слуша како толпата скандира: „Алаху акбар“, „Каде се Ерменците?“ и „Е*и се, Ерменија, ќе ве е***е“, објавија француските медиуми.

Немирите доаѓаат неколку часа откако стотици етнички Ерменци го блокираа автопатот А7, што ги поврзува Лион и Марсеј, како дел од протестот против воените дејства на Азербејџан и Турција во спорниот регион Нагорно-Карабах. Подоцна почнаа расправии, а турските медиуми тврдат дека патниците, некои од нив турски државјани, биле спречени да поминат.

Според извештаите на медиумите, неколку лица добиле повреди за време на судирите.

Ерменија и Турција се жестоки ривали, особено поради горливото наследство од 20 век од геноцидот врз Ерменците од страна на Отоманската Империја, во кој загинале речиси 1,5 милион луѓе, но и поради долгогодишната воена и политичка поддршка на Анкара за Азербејџан.

Минатиот месец избувна војна меѓу Ерменија и Азербејџан за спорниот регион Нагорно- Карабах, при што двете земји меѓусебно се обвинија за употреба на воена агресија и гранатирање цивили.

Турција е гласен поддржувач на Азербејџан во конфликтот и се соочи со обвинувања за обезбедување директна воздушна поддршка на Баку, како и за испраќање сириски џихадисти во регионот. Анкара ги негира обвинувањата.

Регионот Нагорно-Карабах, кој е меѓународно признат како дел од Азербејџан, но во кој живее мнозински ерменско население, еднострано прогласи независност од Баку во раните 90-ти и оттогаш е поддржуван од Ерменија. Азербејџанските власти, кои сметаат дека областа е незаконски окупирана од Ереван, ветија дека ќе ја вратат контролата врз неа.

Прикажи повеќе...

Свет

Француски тинејџер уапсен поради пофалби за обезглавувањето на професорот

Објавено пред

Француската полиција уапси 16-годишник во комуната Лур кога тој објавил пораки на социјалните мрежи во кои ги фалел постапките на чеченскиот исламски терорист што го обезглави професорот Самуел Пети, пренесува „Фигаро“.

Обвинителството во Весул објави дека средношколецот бил приведен во неделата кога ја искажал својата поддршка за терористичкиот напад на 20 октомври, само неколку дена по убиството на Пети.

Според извештајот на „Фигаро“, тинејџерот напишал: „Секој неверник што сака да го извалка исламот заслужува да ја има истата судбина како Пети. Алаху акбар“.

Обвинителот на Весул, Емануел Дупик, не појасни на која мрежа на социјалните медиуми е објавена пораката, но рече:

„Средношколецот ги призна фактите. Сега знаеме дека секоја порака објавена на интернет може да има последици. Значи, треба да има системска пресметка со овој вид пораки“, додаде тој.

Обвинителот исто така откри: „Изгледа дека станува збор за личност што е преобратена и радикализирана, но нема муслиманско потекло“.

Таткото на ученик во класот на Пети повикал на кампања против професорот пред неговото убиство. Подоцна беше откриено дека таткото, идентификуван како Брахим Чнина, бил во директен контакт преку „Вацап“ со терористот што го уби Пети, 18-годишниот бегалец од Чеченија, Абдулах Анзоров.

Чнина и друг познат исламист, Абделхаким Сефриуи, кој исто така учествуваше во кампањата на социјалните мрежи против Пети, беа уапсени по убиството.

По терористичкиот напад, владата на претседателот Емануел Макрон вети дека ќе ги затвори исламистичките џамии и исламистичките групи и уапси десетици луѓе поради пофалби за терористичкиот напад.

Еден човек, затвореник во затвор во Амиен, беше осуден на осум месеци кога го пофалил убиството на другите затвореници, велејќи им: „Добро за него, тој (терористот) добро ја заврши работата; стој понастрана од мојата религија, од мојот пророк“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече...

Македонија1 час

Пендаровски: До овој момент не се размислува за полициски час каков што имавме

Претседателот Стево Пендаровски, по денешната седница на Советот на безбедност, изјави дека во овој момент не се размислува за полициски...

Македонија3 часа

Спасовски пренесен на Инфективната клиника во Скопје

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вчеравечер е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Согласно протоколите, тој со...

Економија4 часа

АЕК ќе спроведува физибилити-студија за влијанието на 5Г-мрежата врз здравјето на луѓето

Агенцијата за електронски комуникации набргу ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија што ќе изработи физибилити-студија за влијанието на...

Македонија4 часа

Задолжителна самоизолација од закажувањето тестирање на Ковид-19, казните се 50 евра

Со новите законски измени самоизолацијата е задолжителна при тестирање на Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па сè...

Свет5 часа

Во нападот во Ница убиени три лица, една жена е обезглавена

Во нападот што се случи во Ница, за кој се сомнева дека е терористички, убиени се три лица со нож,...

Македонија7 часа

МОН најави реформа на учебниците по честите реакции за грешки и стереотипи во нив

Министерството за образование и наука формира работна група која развива концепт за целосна и суштинска промена на учебниците за основно...

Македонија7 часа

Стапија во сила новите мерки – забрането е групирање по 22 часот, казната е 500 евра

Од денеска забрането е групирање на отворено на повеќе од четири лица по 22 часот, а казната за непочитување на...

Свет7 часа

Едно од ретките места во светот без коронавирус ги забележа првите два случаја

Маршалските Острови, едно од последните места во светот каде што немаше коронавирус, ги забележаа првите два позитивни случаја, пишува Би-би-си....

Македонија7 часа

Од денеска маските се задолжителни на отворено

Собранието синоќа со 53 гласови „за“, 26 воздржани и ниту еден глас против ги изгласа измените во Законот за заштита...

Македонија8 часа

Седница на Советот за безбедност за состојбата со коронавирусот во Македонија

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, со почеток во 11 часот, ќе се одржи седница на Советот...

Европа17 часа

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела...

Македонија18 часа

Славјанка Петровска позитивна на коронавирус, качила температура додека била на седница во Собранието

Актуелната пратеничка во Собранието од СДСМ и поранешна дополнителна заменичка на министерот за внатрешни работи во техничката влада Славјанка Петровска...

Македонија18 часа

Во Скопје рекорден број новозаразени, Аеродром надмина 700 активни случаи

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 422 нови случаи на Ковид-19, а во тој период починале тројца...

Македонија20 часа

Рекордни 870 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 14 лица

Во последните 24 часа во Македонија 14 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 870 нови случаи од  2.647 тестирања,...

Свет21 час

Германија воведе строги мерки: рестораните, кината и баровите ќе бидат затворени 4 недели

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека германските власти се согласиле на четиринеделен делумен карантин. Во овој временски период затворени...

Македонија1 ден

МОН го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „Во...

Македонија1 ден

Пауновски: Нови вработувања ќе има в година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека в година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на...

Македонија1 ден

Поради контакт со Спасовски, само едно лице е во изолација

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал само едно решение за изолација на лице што било во контакт со министерот за...

Македонија1 ден

Пожарникарите протестираа пред канцеларијата на Шилегов

Пожарникарите на мирниот протест пред канцеларијата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, порачаа дека не се откажуваат од своето барање...

Досие