Контакт

Свет

Ирански авион принудно слета откако му се запали моторот

Објавено пред

Иранскиот авион на компанијата „Асеман Ерлајнс“ (Asseman Airlines) принудно слета во градот Шираз, пренесува ТАСС.

Инцидентот се случил кога се запалил еден мотор на леталото, јави иранскиот јавен сервис ИРИБ.

Нема повредени, а авионот летал на линијата Шираз – Мускат (Оман).

Свет

Орбан : Унгарија ќе побара зголемување на испораките на руски гас

Објавено пред

Унгарија ќе побара зголемување на испораките на руски гас во разговорите со рускиот претседател Владимир Путин следната недела, изјави денеска премиерот Виктор Орбан.

Унгарија, членка на ЕУ и НАТО, во август потпиша нов долгорочен договор за снабдување со гас со руски Газпром.

Орбан, кој го очекуваат неизвесни избори на 3 април, ги отфрли повиците на здружената опозиција да се откаже посетата на Путин, која е закажана за вторник, 1 февруари.

– Би сакал да ја зголемам количината на гас што се испорачува во однос на нивото што е усогласено со руско-унгарскиот договор за гас – изјави Орбан за јавното радио.

Тој додаде дека во разговорите ќе укаже на тешкиот товар на високите цени на енергенсите и дека треба да се зголеми количината на гас што Унгарија ја добива на долг рок.

Договорот е склучен на 15 години, а предвидува годишна испорака на 4,5 милијарди кубни метри гас за Унгарија.

Договорот стапи на сила во октомври со опција за промена на купената количина по 10 години.

Резервите на природен гас во Унгарија на 15 јануари беа на 43 отсто.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО: Регионален директор под истрага – малтретирал персонал

Објавено пред

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека ги истражува наводите дека регионалниот директор на организацијата во Азија малтретирал персонал, користел расистички јазик и изнел чувствителни податоци за вакцините во Јапонија.

Во соопштението доставено до Ројтес, СЗО наведува дека е „свесна за обвинувањата и дека ги презема сите соодветни чекори за да продолжи да работи на тоа прашање“.

Изјавата на СЗО уследи по извештајот на АП во кој се цитира внатрешна жалба од „загрижениот персонал на СЗО“ до повисокото раководство во кое се обвинува Такеши Касаи, регионален директор на СЗО задолжен за Западен Пацифик.

Прикажи повеќе...

Свет

Лавров: Преговорите со САД и НАТО не се завршени – нема да дозволиме рушење на нашите интереси

Објавено пред

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави за новинарите дека Москва не сака војна, но дека нема да дозволи Западот на најсуров начин да ги игнорира нивните интереси.

– Ако е до Русија – нема да има војна. Меѓутоа, Русија нема да дозволи Западот на најгруб начин да ги игнорира нашите интереси. Преговорите за безбедносните гаранции со САД и НАТО не се завршени, рече Лавров, одговарајќи на прашањето на главниот уредник на телевизијата „Спутник“ и „РТ“, Маргарита Симонјан, дали воопшто има шанси за војна.

Зборувајќи за безбедносните гаранции, Лавров рече и дека има одредени „рационални точки“ во одговорот на САД и НАТО.

– Не можам да кажам дека преговорите се завршени. Како што знаете, Американците и лидерите на НАТО веќе еден месец разговараат за прилично едноставните предлози што ги дадовме во однос на безбедносните гаранции. Нивните одговори ги добивме дури завчера, и како во нивни стил, тие одговори се многу комплицирани, иако има одредени рационални точки, рече тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет10 минути

Лавров: Преговорите со САД и НАТО не се завршени – нема да дозволиме рушење на нашите интереси

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави за новинарите дека Москва не сака војна, но дека нема да дозволи...

Свет2 часа

Тропска бура однесе 77 животи во Jужна Африка

Бројот на загинати во тропската бура Ана, која погоди три јужноафрикански земји – Мадагаскар, Мозамбик и Малави, се искачи на...

Свет2 часа

Бајден: Одлучно ќе одговориме ако Русија ја нападне Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден во телефонски разговор со украинскиот лидер Володимир Зеленски ја потврдил подготвеноста на Вашингтон да одговори одлучно...

Македонија16 часа

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет18 часа

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија19 часа

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ22 часа

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа22 часа

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија24 часа

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа1 ден

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа1 ден

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија2 дена

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија2 дена

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија2 дена

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија2 дена

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ2 дена

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија2 дена

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ2 дена

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија2 дена

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ2 дена

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Досие