Контакт

Свет

Иран нема да дозволи џихадисти од Исламска држава да се населат на границата, порачаа властите

Објавено пред

Иран нема да дозволи џихадистите од Исламска држава да се населат на границата со Авганистан, предупреди денеска иранскиот претседател Ебрахим Раиси.

„Нема да дозволиме терористички организации и Исламска држава да се населат во близина на нашата граница“, рече Раиси во говорот што го пренесе официјалната иранска телевизија.

Иранскиот претседател рече дека присуството на џихадисти во Авганистан е опасно не само за Авганистан, туку и за целиот регион.

Иран има граница со Авганистан долга повеќе од 900 километри и имаше затегнати односи со Талибанците додека тие владееја со Авганистан од 1996 до 2001 година. Техеран тогаш не ги призна талибанските власти.

Изгледа дека Иран сега зазеде поинаков став кон Талибанците, наведувајќи дека групата треба да биде дел од иднината на Авганистан, но дека талибанската влада треба да биде инклузивна со учество на сите претставници во таа земја, пишуваат медиумите во светот.

Свет

Русите што се вакцинирани ќе добијат по два слободни дена

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин нареди Русите што се вакцинирани против Ковид-19 да добијат дополнителни два дена одмор, е објавено на веб-страницата на Кремљ.

За тие слободни денови нема да им се намалува платата, пренесува „РИА новости“.

На вработените постари од 60 години и на оние со хронични заболувања им се препорачува да работат онлајн берем еден месец со цел да се вакцинираат и да стекнат имунитет.

Покрај тоа, Путин нареди владата да го зголеми опсегот на тестирање на коронавирус за граѓаните, како и стапката на вакцинација.

Владата исто така има задача да купи и да доставува до регионите лекови потребни за третман на ковид-пациентите.

Прикажи повеќе...

Европа

Меркел ја призна својата најголема корона-грешка

Објавено пред

Германската канцеларка во заминување, Ангела Меркел, изјави дека најслаб момент во борбата против пандемијата била заштитата на домовите за стари лица минатата зима кога најмалку 30.000 луѓе починаа од инфекција со коронавирусот.

Меркел во интервју за дневниот весник „Зидојче цајтунг“ изјави дека тоа е фаза што сè уште ја растажува.

„На Божик минатата година, кога веќе имавме тестови, напорите на владата траеја премногу долго, а во домовите за стари лица и во домовите за нега биде воведен режим за тестирање со цел да се заштитат штитениците“, објасни таа.

Меркел рече дека лично се обидела да помогне во воведувањето тестови во телефонски разговори околу Божик.

„И покрај тоа, беше потребно премногу време за да се примени тестирањето. Тоа беше најслабиот момент во борбата против пандемијата“, истакна канцеларката.

Прикажи повеќе...

Свет

Кина почнува со вакцинација на деца од три години

Објавено пред

Во Кина децата на возраст од три години ќе почнат да примаат вакцини против Koвид-19, каде што 76 отсто од населението е целосно вакцинирано, а властите одржуваат политика на нулта толеранција кон вирусот.

Градските и провинциските власти во најмалку пет провинции во последните денови објавија известувања во кои најавуваат дека децата на возраст од 3 до 11 години ќе мора да се вакцинираат, пренесува агенцијата АП.

Провинциите Хубеи, Фуџиан и Хаинан издадоа известувања на ниво на провинција, што укажуваат на нови барања за вакцинација, а одделни градови во провинциите Жеџијанг и Хунан исто така објавија слични известувања.

Проширувањето на кампањата за вакцинација доаѓа во време кога одредени делови на Кина преземаат нови мерки за борба против вирусот.

Северозападната провинција Гансу, која е силно зависна од туризмот, денеска ги затвори сите туристички локации кога откри нови случаи на Ковид-19. На жителите во делови од Внатрешна Монголија им е наредено да останат во затворени простории.

Кинеската национална здравствена комисија објави дека се откриени 35 нови случаи на локално пренесување на вирусот во изминатите 24 часа, од кои четири во Гансу. Уште 19 случаи се откриени во регионот на Внатрешна Монголија, а другите се во целата земја.

За време на пандемијата, Кина примени ограничувања, карантини и задолжително тестирање на вирусот и во голема мера ги искорени случаите на локална инфекција и целосно вакцинира 1,07 милијарда луѓе во население од 1,4 милијарда.

Кина одобри две вакцини во јуни, вакцината на „Синофарм“ од Институтот за биолошки производи во Пекинг и вакцината на „Синовак“ за деца на возраст од 3 до 17 години, но во моментот се вакцинираат само деца на возраст од 12 години и постари.

Во август регулаторите одобрија друга вакцина на „Синофарм“ од Институтот за биолошки производи во Вухан.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Антикорупциската сѐ уште чека одговори од Обвинителството за ДУП-от кај „Холидеј ин“ и тендерот на ДИК

Обвинителството сѐ уште не ѝ одговорило на антикорупциската комисија по иницијативите за кривична одговорност во однос на лицата што учествувале во детаљниот...

Топ2 часа

Тешка сообраќајна незгода во Битола помеѓу автомобил и мотор управуван од дете

Две малолетни деца се повредени во сообраќајната несреќа во Битола што се случи помеѓу автомобил и мопед. Едното од децата...

Свет2 часа

Кина почнува со вакцинација на деца од три години

Во Кина децата на возраст од три години ќе почнат да примаат вакцини против Koвид-19, каде што 76 отсто од...

Македонија3 часа

(Видео) Ковачки: Во злосторничката група полицајци директно вмешани луѓе на Спасовски

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека полицајци на Заев и Спасовски договарале малтретирање граѓани за изборната кампања. Од партијата објавија докази дека група...

Свет4 часа

Ранетиот режисер открива детали за трагедијата на снимањето

Алек Болдвин вежбал да вади револвер од футролата, по што го вперил во камерата за време на пробата на снимањето...

Свет5 часа

Колумбискиот наркобос не користел телефон и соработувал со криминалци од Балканот

Колумбискиот главен наркобос Даиро Антонио Усуга, познат по прекарот Отониел, кој беше уапсен вчера, е поврзан со балкански трговци со...

Свет5 часа

Тедрос: Пандемијата нема да се доведе до крај додека не заврши во целиот свет

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аденон Гебрјесус, изјави дека пандемијата на Ковид-19 е далеку од завршена. „Ги имаме...

Регион16 часа

Словенечкиот премиер и министерот за одбрана добија писма со смртна закана

Словенечкиот премиер Јанез Јанша добил пратка со закана за смрт за нему и неговото семејство, а слична закана добил и...

Регион19 часа

Ердоган протерува десет амбасадори

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе протера десет западни амбасадори, меѓу кои седум членки на НАТО. Во...

Македонија20 часа

16 починати и 227 новозаболени од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.595 тестирањe,...

Топ21 час

Тела на починати мигранти пронајдени во гевгелиско

Тела на две починати лица, најверојатно мигранти, вчера биле пронајдени на местото викано „Јаворица“, атар на с.Миравци, гевгелиско. По овластување...

Регион23 часа

Српски виролог: Ковид – пропусниците треба да важат 24 часа, а не само по 22 часот

Ковид – пропусниците во Србија се воведени доцна и неправилно бидејќи треба да важат 24 часа, а не само од...

Регион1 ден

Брнабиќ откри дека било планирано убиство на Вучиќ

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека било планирано убиство на претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Според неа, атентатот бил...

Свет1 ден

Во Кина вакцинирани 75 отсто од населението

Кина досега целосно вакцинираше 75,6 отсто од своето население против коронавирусот, изјави портпаролот на Националната здравствена комисија Ми Фенг. „Околу...

Топ1 ден

Автомобил излета од патот кај Ласкарци, едно лице загина, тројца тешко повредени

Едно лице загина, а три се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила на автопатот Тетово – Скопје. Според...

Македонија2 дена

Во Македонија 482 нови случаи на коронавирус, 12 починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 482 нови случаи на коронавирус, а 12 лица починаа, информира Министерството за...

Македонија2 дена

Мицкоски за Бугарија: Ние нема да им ветуваме сѐ и сешто

Ние нема како Заев да ги вовлекуваме во некои непринципиелни односи ветувајќи им се и сешто, од нас може да...

Македонија2 дена

(Видео) Заев најави дека во вториот круг СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери

Премиерот Зоран Заев кажа дека во вториот круг од локалните избори СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери....

Свет2 дена

Русија се соочува со рекорден број починати и заболени со коронавирус – Путин донесе построги мерки

Во Русија, петти ден по ред, е поставен нов рекорд, 1.075 починати од Ковид-19 и 37.678 нови инфекции во изминатите...

Македонија2 дена

Две дози вакцина примиле 46 отсто од полнолетните граѓани, а 4.720 примиле трета доза

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 6.830 дози вакцини, од кои 638 се аплицирани како прва доза, 1.472...

Досие