Контакт

Свет

Кинезите имаат рецепт за борба против коронавирус, сè повеќе излекувани ги напуштаат болниците

Објавено пред

По вчерашниот благ скок, бројот на заразени и починати од вирусот во Кина денеска продолжи да опаѓа. Во претходниот ден во оваа земја забележани се нови 15 случаи на заразата, а 11 починале. Од болница досега излегле 62.887 луѓе ширум Кина. Животот почна да се враќа во нормала и во најтешко погодениот град Вухан.

Хотелот „Синџија“ во источниот кинески град Ѓунџоу, кој беше во карантин поради коронавирусот, требаше да биде безбеден покрив за 72 луѓе. Но, зградата се урна во саботата усмртувајќи најмалку 20 луѓе. Кога исчезнаа сите надежи дека има уште преживеани, спасувачите по речиси 70 часа слушнале човек кој бара помош под урнатините. Извлечен е жив и сместен во болница.

Вести за преживеани последниот месец доаѓаат од Кина почесто отколку кога било, 62.000 луѓе во оваа земја го победија коронавирусот. Во Вухан се затворени сите 16 привремени болници за лекување на заразени од новиот вирус. Стадионот Вучанг Хонгшан во Вухан на 5 февруари беше претворен во болница за речиси 800 кревети и прими над 1.100 пациенти.

„Закрепнавме благодарение на внимателната грижа на персоналот. Сакам да ги повикам медицинските работници да дојдат во Вухан повторно како наши драги гости, без маски и заштитни одела, да се облечат во тоа во што се чувствуваат убаво“, рекол излекуван пациент Вен Чангпинг.

Во привремената болница Вучанг работеа лекари и техничари од цела Кина.

По 26 дена непрекината работа, дојде време да се затвори уште една, последна привремена болница во Вухан. Пружајќи третмани на кинеската традиционална медицина, привремената болница Ѓијангси, сместена во спортскиот центар, прими повеќе од 560 пациенти. За оние кои работеле непрекинато борејќи се со вирусот, ова е момент на големо олеснување.

„Многу сум возбуден. Пуштени сме од болница, што значи дека можеме да одиме дома. Не сум бил дома повеќе од еден месец“, рекол еден возач на автобус.

Привремените болници во Вухан примија вкупно 13.000 пациенти, а повеќе од половина досега го победиле вирусот и заминале дома. За останатите, борбата сè уште трае.

Европа

Во Шкотска рекорден број на новозаболeни, забранета посета на туѓи домови

Објавено пред

Во Шкотска, во последните 24 часа се пријавени нови 486 случаи на коронавирус, што е најголем дневен број на нови инфекции од почетокот на пандемијата.

Шкотската премиерка Никола Старџен рече дека овие бројки се загрижувачки и нагласи дека токму поради оваа причина се воведени нови мерки на ограничување. Таа истакна дека сега се тестираат многу повеќе луѓе отколку на врвот на пандемијата на почетокот на годината, пишува Би-би-си.

На жителите на Шкотска од денес им е забрането да посетуваат туѓи домови.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Србија 81 новозаразен со короновирус, еден починат

Објавено пред

Според последните информации во Србија се потврдени 81 случај на зараза со коронавирус, а едно лице починало.

Вкупниот број на регистрирани случаи е 33.080, а починале 744 лица.

Во последните 24 часа биле тестирани 7.466 примероци, а 1.092.359 од почетокот на епидемијата.

315 пациенти биле хоспитализирани, а 22 биле на апарати за дишење.

Стапката на смртност во Србија е 2,25 проценти.

Прикажи повеќе...

Свет

НАТО: Напредок во воените преговори меѓу Грција и Турција

Објавено пред

НАТО соопшти дека има напредок во воените преговори меѓу Грција и Турција со цел да се избегнат конфликти во Источниот Медитеран. Двете земји се расправаат околу потенцијалните зони богати со природен гас.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, рече дека воените претставници на двете земји имале серија состаноци во седиштето на алијансата во Брисел, во обид да постигнат договор за „механизам на деконфликција“ со цел да се избегне ризик од конфликт.

„Состаноците се во тек и е постигнат напредок“, рече Столтенберг по разговорот со шпанскиот премиер Педро Санчез.

Столтенберг прецизираше дека тоа се технички воени преговори кои ги дополнуваат дипломатските напори на Германија за решавање на конфликтот.

Во последните месеци има зголемени тензии меѓу Грција и Турција, членка на НАТО, па Германија го презеде посредувањето.

Атина и Анкара во вторникот се согласија да започнат билатерални разговори за да ја решат кризата.

Столтенберг ја поздрави одлуката, а шпанскиот премиер оцени дека тоа е важен чекор во вистинската насока.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

Нови 183 заболени и петмина починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Македонија34 минути

Спотовите на ВМРО-ДПМНЕ со ликот на Русковска предизвикале болка и анксиозност кај обвинителката

Изборните спотови со ликот на Вилма Русковска кои се емитуваа по нарачка на ВМРО-ДПМНЕ предизвикале душевна болка и анксиозност кај...

Регион53 минути

Трите коалиции го поддржаа Кривокапиќ за мандатар на новата влада во Црна Гора

Здравко Кривокапиќ ќе биде мандатар за состав на новата влада во Црна Гора, одлучија пратениците на трите колаиции, пренесуваат црногорските...

Македонија1 час

Бошковски од Инфективна: „Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично“

Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично, вели лидерот на партијата Обединети за Македонија, Љубе Бошковски, по информацијата дека синоќа...

Македонија2 часа

Поради несослушани сведоци, одбиени докази и толкувани снимки, Миланов смета дека Јанакиески е жртва во „Насилство во Центар“

Ако се суди според казнената политиката не би требало да има ништо повеќе од условни казни, а Миле Јанакиески е...

Македонија3 часа

Извештај на ИЈЗ: Пораст на бројот на новозаразени и починати за една недела

Согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 14 до 20 септември, регистрирани се вкупно...

Македонија3 часа

Родителите кои беа ослободени со мерките и хронично болните се враќаат на работа

Од денеска, со одлука на Владата, дел од групите кои целосно беа ослободени од работа поради состојбата со коронавирусот, се...

Македонија3 часа

(Видео) Заев – Гир: За неколку месеци очекуваме успешна завршница на подготовките на преговарачката рамка

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска го прими новоименуваниот амбасадор на ЕУ во нашата земја, неговата екселенција Дејвид Гир. Тој...

Европа4 часа

Лукашенко ненајавено положи заклетва за претседател

Александар Лукашенко денеска ненадејно и без најава положи заклетва за новиот претседателски мандат, пренесува државната новинска агенција „Белта“. Церемонијата за...

Европа5 часа

Жестоки реакции против новите мерки во Британија, можно е да се вмеша и војската

Новите рестриктивни мерки што ги објави премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, против ширењето на коронавирусот, наидоа на жестоки реакции...

Свет6 часа

Jапонска компанија тврди дека има лек кој го скратува времето на закрепнување од Ковид-19

Jапонската компанија „Фуџифилм“ објави дека нејзиниот лек „Авиган“, веќе одобрен за потешките групи, обезбедил статистички значајно намалување на времето за...

Македонија6 часа

Анализа: Најголемо зголемување на вработените во полицијата, а најголемо намалување во одбраната

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ги објави истражувањето и базата на податоци на вработувањата во министерствата и општините во последните...

Македонија6 часа

Заев со писмо до Вартоломеј побара писмена одлука за автокефална Македонска православна црква

Премиерот Зоран Заев испратил писмо до патријархот Вартоломеј, поглавар на Цариградската патријаршија, во кое се навраќа на средбата во Истанбул...

Македонија19 часа

Во 169 основни и 4 средни училишта ќе се следи настава со физичко присуство

Во 169 основни и четири средни училишта ќе се одвива настава со физичко присуство. Ваквата одлука доаѓа откако попладнево Владата...

Македонија20 часа

Јанакиески ќе бара да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“

Миле Јанакиески ќе достави барање до Кривичниот суд за да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“ за...

Македонија21 час

„Водовод“ не најде бактерии во градската мрежа во Скопје по паниката што се прошири на социјалните мрежи

Водата од градскиот водовод во скопски Бутел нема бактерии и исправна е за пиење, а веста што се прошири на...

Свет22 часа

Одложен самитот на ЕУ – претседателот на Европскиот совет ставен во карантин

Состанокот на ЕУ, кој требаше да се одржи на 24 и 25 септември, е одложен за 1 и 2 октомври,...

Македонија1 ден

Пет лица починаа од коронавирус, потврдени се 88 нови случаи во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Филипче: Состојбата со вирусот повторно се влошува, ако е потребно ќе има рестрикции

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција најави дека за есенва се размислува за воведување на повеќе мерки како...

Македонија1 ден

Мицкоски ги повика граѓаните утре да излезат на протест против неправдата и мафијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на нов протест што ќе се одржи утре во 18.30 часот. Како што порача...

Досие